אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 7019/08

גזר דין בתיק פ 7019/08

תאריך פרסום : 24/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
7019-08
23/10/2008
בפני השופט:
ברכה בר-זיו

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז חיפה
הנתבע:
ג'בארין מחרוס
עו"ד בריק פארס
גזר דין

1.         הנאשם הורשע בעבירת שוד בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 402(ב) לחוק העונשין, התשל"ז- 1977.

על פי עובדות כתב האישום, בהן הודה הנאשם, הוא הגיע ביום 17.1.08 בשעות הערב לחדר בחניון, בו התגורר המתלונן - קשיש יליד שנת 1929 , ששימש שומר במקום. הנאשם אמר למתלונן שאין לו כסף ואין לו חיים והמתלונן ביקש ממנו לעזוב את המקום , אחרת יתקשר למשטרה. הנאשם התנפל על המתלונן, תפס בחולצתו, משך אותו אל מחוץ לחדר, גרר אותו על הקרקע , תוך שהוא מכה אותו באגרופיו ובועט בו. לאחר מכן אמר הנאשם למתלונן כי יפסיק להכותו אם המתלונן יתן לו 20 ש"ח. המתלונן נתן לנאשם את הכסף אלא שהנאשם לא עזב אותו המשיך להכותו, דרש ממנו כסף נוסף, חיפש בבגדיו ולקח משם 70 ש"ח במטבעות, והכל כאשר הוא ממשיך לתקוף את המתלונן. כתוצאה מהתקיפה נגרמו למתלונן המטומה ונפיחות במצח מימין ומסביב לעין ימין, שפשוף באזור כתף ימין, כאבים באזור הראש וכאבים וחבלות בכל חלקי גופו.

2.         מיד עם מעצרו של הנאשם הוא הופנה לועדת אבחון על פי סעיף 19 לחוק הסעד (טיפול במפגרים), תשכ"ט- 1969. הועדה קבעה כי הנאשם אינו מפגר בשכלו וציינה כי הוא "מתמצא בנורמות וסיטואציות חברתיות ויודע מה מצופה ממנו בסיטואציות אלה. מבחין בין מותר לאסור". יחד עם זאת ציינה הועדה כי הנאשם אימפולסיבי מאד , מתקשה בתכנון וארגון, מתקשה בויסות דחפיו התוקפניים וקיימת אצלו נטיה להסתבך עם החוק. רמתו השכלית גבולית. הנאשם בן 24 ומאז שנת 2004 עבר 6 אשפוזים בבית החולים הפסיכיאטרי "טירת הכרמל", שם אובחן כסובל מהפרעת אישיות אורגנית ופיגור קל .

3.         לאחר הרשעתו ערך שירות המבחן תסקיר בעניינו של הנאשם . בפני שירות המבחן טען כי אינו זוכר את כל פרטי האירוע מאחר והיה תחת השפעת אלכוהול. הוא זכר כי ביקש מהמתלונן כסף ומשזה לא נתן לו את מבוקשו, הוא הגיב בכעס ואלימות כלפיו.

שירות המבחן פירט נסיבות חיים קשות של הנאשם - אב אלכוהוליסט, אלים , אם סובלת ממחלת  נפש, מצוקה כלכלית ועוני קשה. מאז היותו נער היה הנאשם מעורב בפלילים ובמשך שנתיים היה בפיקוח שירות המבחן לנוער. נסיונות שיקום נכשלו, כאשר הנאשם ברח ממעון בו ניסו לשלבו.

הנאשם עצור בכלא "מגן" ושוהה באגף טעוני פיקוח.

שירות המבחן התרשם כי הסתבכותו של הנאשם בפלילים נובעת מקווי אישיותו, העזובה הכלכלית והרגשית בהם גדל וקשייו לגלות תובנה להשלכות ומשמעות התנהגותו.

שירות המבחן קבע כי הנאשם אינו מתאים לטיפול בשירותם, אך המליץ להתחשב בנסיבות חייו הקשות בעת גזירת דינו.

4.         חוות דעת פסיכיאטרית שנערכה בעניינו של הנאשם קבעה כי הוא סובל מהפרעת אישיות אורגנית ופיגור קל, אך אינו במצב פסיכוטי ורמת המשכל שלו גבולית. צויין שם כי קיים קושי בוויסות דחפים, תוקפנות וקשיי הסתגלות למסגרות. נקבע כי אין עדות לקיומה של מחלת נפש וכי אינו זקוק לאשפוז פסיכיאטרי.

5.         מהמרשם הפלילי של הנאשם עולה כי מאז שנת 1999 הוא הורשע בעבירות של היזק  לרכוש במזיד, איומים, שורה ארוכה ביותר של עבירות גניבה ושל החזקת נכס חשוד כגנוב, החזקת סכין, הפרת הוראה חוקית, שורה ארוכה של עבירות התפרצות לבנין, פריצה לרכב ותקיפה הגורמת חבלה ממש.

ביום 9.3.05 נגזרו על הנאשם 10 חודשי מאסר על תנאי בת.פ. 3490/04 בבימ"ש השלום בחיפה, והתנאי שלא יעבור עבירת שליחת יד ברכוש הזולת.

ביום 18.1.07 נגזרו על הנאשם 8 חודשי מאסר על תנאי בת.פ. 2687/06 בבימ"ש השלום בחיפה, והתנאי שלא יעבור בתקופה של שנתיים עבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש.

6.         ב"כ המאשימה הגישה תעודת רופא בעניינו של המתלונן, ממנה עולה כי הוא זקוק לעזרה מלאה בתפקוד היומיומי ואינו מסוגל לדאוג לענייניו. ב"כ המאשימה טענה  לחומרת העבירה, לנסיבות ביצועה ולפגיעה הקשה במתלונן . היא היפנתה לתיקון מס' 97 לחוק העונשין שהעלה את רף הענישה בעבירות אלימות נגד קשישים , שאמנם לא חל בענייננו , אך יש בו כדי ללמד על רוח החוק והצורך בענישה מרתיעה . ב"כ המאשימה גם הפנתה לעברו העברייני המכביד של הנאשם וכן היפנתה לפסיקה המלמדת על הענישה הראוייה.

7.         ב"כ הנאשם טען כי אין לעשות גזירה שווה בעניינו של הנאשם מעניינם של נאשמים אחרים בעבירות של שוד קשישים. ב"כ הנאשם היפנה למזכר שנערך עם מעצרו של הנאשם בו נרשם כי החשוד בוהה ואינו מתקשר עם סביבתו ולא ניתן לחקרו. הנאשם אמנם אינו מפגר וכשיר לעמוד לדין אך הוא אדם דל , עם אישיות דלה, שסבל מניצול ומצוקה ומטופל במערכת הפסיכיאטרית מזה מספר שנים. ב"כ הנאשם ציין כי הוא ער לעובדה ששירות המבחן לא בא בהמלצה טיפולית בעניינו של הנאשם, אך ביקש שלא למצות עימו את הדין ולהסתפק בענישה מתונה והפעלת המאסר המותנה בן 10 חודשים בחופף בלבד. ב"כ הנאשם הביע ספק אם עונש, חמור ככל שיהיה, יוכל להתריע את הנאשם במצבו, כאשר הוא אדם חולה וכל המערכות נכשלו במציאת פתרון הולם עבורו.

8.         הנאשם הביע חרטה על מעשיו.

9.         על חומרת העבירות שעבר הנאשם והצורך בענישה מחמירה אין לי אלא להביא את פסק דינו של כבוד השופט א. רובינשטיין בע"פ 2309/07 עידן בושארי נ. מדינת ישראל (לא  פורסם):

"אין צורך להרבות במובאות מפי בית משפט זה באשר לחומרת העבירה של שוד קשישים ברחובה של עיר. "כסדום היינו לעמורה דמינו" (ישעיהו א',ט'). ישוה בנפשו איש איש מאיתנו את אמו הקשישה מהלכת ברחוב ובריון עט עליה חלילה וגוזל את תיקה תוך שהיא נופלת ארצה במאבק, ואת הרישום שיותיר בה המעשה. המתלוננת ושכמוה הן אמותנו. העובר עבירה כזו מגלה נקלות, "גבורה על חלשים", חוסר מצפון ומוסר. פשיטא כי ענישה מחמירה היא הכרחית, אם כדי להרתיע אחרים , אם כדי לגמול לעבריין כרשעתו".

10.        אכן - הענישה היא אינדיווידואלית ורק בימים אלה נאמר מפי ביהמ"ש העליון בע"פ 6714/08 מ"י נ. ווליד ואח' (פסק דין מיום 18.9.08) כי :

"אכן, על מלאכת גזירת העונש להיעשות בהתאם לעקרון הענישה האינדיוידואלית, תוך נתינת הדעת ותשומת הלב לנסיבותיו האישיות של כל אדם אשר הורשע בדין, ואולם , אין משמעו של דבר כי נדחק מקומם של שיקולים כלליים דוגמת השיקול של הרתעת הרבים והבטחת שלום הציבור".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ