אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 7015/06

גזר דין בתיק פ 7015/06

תאריך פרסום : 19/04/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
7015-06
11/12/2006
בפני השופט:
1. משה רביד - אב"ד
2. אורית אפעל-גבאי
3. אהרן פרקש


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד חיים הדיה
הנתבע:
ניסים בן סאלם דוכן
עו"ד אריאל עטרי
גזר דין

העובדות

1.         הנאשם הורשע על יסוד הודאתו בעובדות שפורטו בכתב אישום שתוקן במסגרת הסדר טיעון, בעבירה של מעשה מגונה, עבירה על סעיף 348(א) לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן - "החוק"), בנסיבות המנויות בסעיף 345(א)(4) לחוק.

2.         על-פי הסדר הטיעון, עתרה המאשימה לעונש שלא יעלה על 18 חודשי מאסר, וההגנה היתה חופשית בטיעוניה. תנאי להסדר הטיעון היה כי הנאשם יפצה את המתלוננת בסך של 15,000 ש"ח, סכום ששולם על ידי הנאשם עובר למועד שנקבע לשמיעת הטיעונים לעונש. תנאי נוסף להסדר הטיעון היה, כי הצדדים לא יחרגו בטיעוניהם מעובדות כתב האישום המתוקן.

3.         כאמור בכתב באישום המתוקן, המתלוננת, ילידת 1986, הגיעה לארץ כמתנדבת. המתלוננת שובצה לעבודה במחלקה הפסיכיאטרית בבית החולים "הרצוג", בירושלים.

4.         המתלוננת ושני מתנדבים נוספים (להלן - "המתנדב ו "המתנדב הנוסף" - לפי העניין) הגיעו למחסן ברחוב ניסן בירושלים, על מנת לפגוש את הנאשם, שאף הוא התנדב בבית החולים. הנאשם היה אחראי על חלוקת מזון לנזקקים. הנאשם היה אמור לתת למתלוננת ולמתנדבים פרטי לבוש ומוצרים, אשר יקלו על שהותם בישראל. הנאשם נתן למתלוננת ולמתנדבים פרטי מזון שונים. המתנדב הנוסף, בטרם עזב את המקום, הציע למתנדב לנסוע עמו. בטרם עזבו השניים את המקום ביקש המתנדב הנוסף מהנאשם להזמין למתלוננת מונית, שתחזירה לביתה.

תחת להזמין מונית, הציע הנאשם למתלוננת לגמוע עמו יין. הנאשם נטל בקבוק יין, חלץ את הפקק ומזג למתלוננת יין. המתלוננת לגמה מהיין והנאשם מילא את כוסה מספר פעמים, בכל פעם שהתרוקנה.

            היין החל לתת אותותיו במתלוננת, שחשה שראשה כבד. המתלוננת שאלה את הנאשם מתי תגיע המונית שהזמין, והנאשם השיב לה כי הוא יסיע אותה לביתה. הנאשם הציע למתלוננת בגדים, מאלה שנמצאו ברחבה מחוץ למחסן, בטענה שהיא לובשת בגדים מכוערים. המתלוננת שהיתה מבושמת מהיין שלגמה, מדדה על חולצתה את החולצה שהנאשם הציע לה. הנאשם אמר לה, כי עליה לפשוט את החולצה שלבשה לפני שהיא מודדת את החולצה שהציע לה. לאחר מכן דחק הנאשם במתלוננת למדוד זוג מכנסיים. המתלוננת, שכבר היתה מטושטשת למדי, מדדה את המכנסיים. לאחר מכן הוביל הנאשם את המתלוננת לאחד החדרים שבמרתף המחסן, שם נמצא ציוד נוסף.

            כשחושיה מעורפלים, הושיב אותה הנאשם על כסא שהיה במקום, כשכל אותה עת המשיך למזוג לה יין. הנאשם אמר למתלוננת, כי למד בארצות הברית להיות מעסה והציע לעסות את גופה. המתלוננת אמרה לו כי אינה מעוניינת, אך הנאשם לא שעה לתשובתה. הנאשם שלח ידו לכתפיה, ואמר לה כי הן "קשות" וכי היא זקוקה בדחיפות לעיסוי. המתלוננת, שחושיה היו מעורפלים, חשה בפחד גדול וניסתה לקום מהכסא, אך ללא הצלחה. בשלב הזה הפשיט הנאשם את מכנסיה וחולצתה של המתלוננת והוסיף שזה יביא "להגדלת שדיה". פעם ועוד פעם הצליחה המתלוננת להרים חזרה את מכנסיה, אך הנאשם חזר בכל פעם והורידם ואף הסיר את תחתוניה. המתלוננת שחשה כי אינה יכולה לקום ממקומה ולברוח, ביקשה להסיח את דעתו של הנאשם, ואמרה לו כי ברצונה להטיל את מימיה. בתגובה נתן לה הנאשם דלי ואמר לה כי היא יכולה להטיל בו את מימיה. המתלוננת, שהיתה חסרת כוחות, הטילה את מימיה בדלי. הנאשם נטל את ידה של המתלוננת והניחה על איבר מינו, מעל לבגדיו, ואמר לה כי העיסוי שלו "אינו קשור למין" והחל לעסות את רגלי המתלוננת ובתוך כך שלח ידו לאיבר מינה, מישש אותו וליקק אותו.

תסקיר שירות המבחן

5          הנאשם, נשוי ואב לשלושה ילדים, הינו אדם נורמטיבי, רב פעלים, שבנוסף לעבודתו, מתנדב במוסדות שונים למוגבלים. ברשותו מחסני ציוד והוא אחראי על חלוקתו לנזקקים ותורם רבות לקהילה.

            הנאשם נכה צה"ל. באותו אירוע שבו נפצע הנאשם בתאונת אימונים, נהרגו שני חבריו לנגד עיניו. אירוע זה אינו מש מזיכרונו. בעקבות הפציעה נזקק הנאשם לטיפול נפשי ופסיכולוגי. לאחר שהחלים, נאבק הנאשם לחזור לשירות, ואכן הוא סיים את שירותו הצבאי בביצוע עבודות קלות. עקב הפציעה והטיפולים שעבר, לא עבד הנאשם שש שנים.

            הנאשם לקח אחריות על מעשיו, אך הוסיף כי ייתכן שקלט מהמתלוננת מסרים מוטעים כי ברצונה לקיים עמו אינטראקציה מינית. הנאשם שלל כוונה פלילית או התנהגות כוחנית והביע חרטה כנה על מעשיו.

            לדעת שירות המבחן, אין לנאשם בעיה בתחום המיני והעבירה שעבר אינה מבטאת, להערכת שירות המבחן, סטייה מינית או עבריינות מינית מושרשת.

            לאור האמור, המליץ שירות המבחן להטיל על הנאשם עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות.

הראיות לעונש

6.         שלושה עדים העידו מטעם הנאשם: שני עדים תיארו את פועלו של הנאשם בעזרה לזולת, לחלכאים, לנצרכים ולאנשים שאין הפרוטה מצויה בידם, במגזרים היהודי והערבי.

            גם אשתו של הנאשם דיברה בשבחו. לדבריה, הוא אב טוב לילדיו ובעל מפנק. גם היא העתירה שבחים על פועלו בקהילה. אשת הנאשם ביקשה את רחמי בית המשפט, בהדגישה כי מאסר יפגע במשפחתו של הנאשם ובייחוד בילדיו ובאמו החולה.

הטענות לעונש

7.         עו"ד הדיה, ב"כ המאשימה, ביקש להטיל על הנאשם את התקרה העונשית שנקבעה בהסדר הטיעון. ב"כ המאשימה התקומם על דברי הנאשם לשירות המבחן, כי חשב שהמתלוננת חפצה באינטראקציה מינית עמו, "הסבא הטוב". כמו כן, המתלוננת לא עשתה איזה מעשה של פיתוי. היפוכו של דבר, המתלוננת גילתה בהתנהגותה כי אינה חפצה במגע ידו של הנאשם, או בכל מגע אחר, וכי ברצונה לחזור לביתה. הנאשם הוריד את מכנסיה מספר פעמים והיא שבה והרימה אותם. כל הסימנים ששידרה והתנהגותה מעידים, כי עז היה רצונה לחזור לביתה.

            בנסיבות אלה, שבהן לא הביע הנאשם חרטה מלאה, ובהינתן כי המעשים שעשה, כעולה מכתב האישום המתוקן, פגעו בתיירת שבאה להתנדב בארץ - אין לקבל את המלצת שירות המבחן ויש לשלוח את הנאשם למאסר, כאמור.

8.         עו"ד עטרי, ב"כ הנאשם, נקט בקו הגנה העולה בקנה אחד עם טענת הנאשם בפני שירות המבחן, שהנאשם טעה בהבנת התנהגותה של המתלוננת. טענותיו של הסניגור מקוממות ואינן עולות מפשוטו של כתב האישום המתוקן. אין להבין בשום פנים מקריאת כתב האישום המתוקן, שהנאשם יכול היה להבין מהמתלוננת כי היא מסכימה לקשר מיני עמו. הנאשם ראה שהמתלוננת אינה חשה בטוב, אינה יכולה להתנגד למעשיו וכי היא עושה ככל יכולתה הדלה למנוע ממנו לגעת בגופה, אך הנאשם הפשיטה מחולצתה, ממכנסיה ולאחר מכן מתחתוניה, תוך שהוא רואה כי היא הלומה מיין. שפת גופה שידרה באופן חד משמעי: הרפה ממני.

            בחלק השני של טיעונו תיאר ב"כ הנאשם בהתרגשות רבה את מעשיו הברוכים של הנאשם ותרומתו לקהילה, תוך שהוא מפנה לאסופה של מכתבי תודה ותעודות שקיבל הנאשם על פעולותיו הנדיבות.

9.         הנאשם קרא בפנינו דברים שהעלה על הכתב, אך קולו בגד בו ומספר פעמים נקטעו הדברים שאמר לנו בבכי של חרטה. הנאשם אמר, שהוא מצטער על מה שעשה ולא טען כי טעה במחשבתו באשר לכוונותיה של המתלוננת, ואף הבטיח שלא יחזור על מעשה זה. הנאשם ביקש רחמים ועתר לבית המשפט שלא ישלח אותו אל מאחורי סורג ובריח.

דיון

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ