אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 7010/06

גזר דין בתיק פ 7010/06

תאריך פרסום : 08/05/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
7010-06
25/04/2007
בפני השופט:
1. משה רביד - אב"ד
2. אורית אפעל-גבאי
3. אהרן פרקש


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ניק קאופמן
הנתבע:
נידאל עבאסי
עו"ד עאטף פרחאת מטעם הסנגוריה הציבורית
גזר דין

1.                     הנאשם הורשע על פי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, בעבירות הבאות: מעשה מגונה, עבירה לפי סעיף 348(א) בנסיבות המנויות בסעיף 345(א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן- החוק); חבלה חמורה, עבירה לפי סעיף 333 לחוק; התפרצות למקום מגורים, עבירה לפי סעיף 406(ב) לחוק (שתי עבירות); ניסיון למעשה מגונה, עבירה לפי סעיף 348(ב) בנסיבות המנויות בסעיף 345(ב)(3) וסעיף 25 לחוק; אינוס בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיפים 345(א)(1) וסעיף 345(ב)(2) לחוק; מעשה סדום בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיפים 347(ב) בנסיבות המנויות בסעיפים 345(א)(1) ו- 345(ב)(2) לחוק.

2.                     על-פי האמור באישום הראשון שבכתב האישום המתוקן, ביום 6.1.06, בשעות הערב, טיילה ט', ילידת 1969, בשכונת ימין משה בירושלים. הנאשם חיפש באותה שעה דירות מגורים אליהן יוכל לפרוץ בשכונה זו. הנאשם ניגש אל ט' ואחז בחזה, לאחר מכן, נמלט מן המקום. במסגרת אישום זה הורשע בעבירה של מעשה מגונה.

על-פי האמור באישום השני, ביום 16.2.06, בשעות הבוקר, הגיע הנאשם לדירה בה התגוררה א', ילידת 1957, בשכונת ימין משה. הנאשם הציג עצמו בפני א',  בכזב, כמי שמחפש מכר בשכונה. הנאשם פרץ לדירה, וכאשר א' ניסתה להתנגד למעשיו הלם בה בפניה באגרופיו עד זוב דם. בגין מעשים אלה הורשע הנאשם בעבירות של חבלה חמורה והתפרצות.

            על-פי האמור באישום השלישי, ביום 10.2.06, בשעות הערב, פרץ הנאשם לדירתה של ה', ילידת 1986, בשכונת ימין משה. הוא טיפס על סורג חלון בקומה הראשונה לעבר דלת זכוכית במרפסת הדירה, ניפץ את דלת הזכוכית ונכנס לדירה. כאשר הפתיעה אותו ה', ניסה הנאשם לגעת בה לשם סיפוקו המיני ואחז בה בכוח כדי להתגבר על התנגדותה. במהלך המאבק, גרם הנאשם לה' חתך בברך שמאל ושטף דם גדול בירך ימין. בגין אישום זה הורשע הנאשם בעבירה של ניסיון למעשה מגונה והתפרצות.

            על-פי האמור באישום הרביעי, החמור מכולם, ביום 19.2.06, בשעות הערב, פרץ הנאשם לדירתה של ש', ילידת 1949, בשכונת ימין משה, לאחר שטיפס על מרזב הבניין ונכנס דרך דלת מרפסת פתוחה. באותה עת שוחחה ש' בטלפון. הנאשם חטף את הטלפון מידה, ניסה לנשקה בפיה, ומשהתנגדה הכה אותה בפניה באגרופו וגרם לה לשטף דם בעינה. הנאשם גרר את ש' לחדר השינה, הפשיט אותה מבגדיה, תוך שהוא מאיים עליה בסכין, והחדיר את אצבעו לאיבר מינה של ש'. הנאשם דרש מש' לבצע בו מין אורלי, וכך עשתה. כאשר הנאשם שמע את שכניה של ש' פותחים את דלת הכניסה לביתם, נמלט מן המקום תוך שהוא מאיים על השכנים בסכין. בגין מעשים אלה הורשע הנאשם בעבירות של אינוס בנסיבות מחמירות ומעשה סדום בעבירות מחמירות.

3.         בנוסף לאישומים בהם הודה הנאשם בכתב האישום בתיק זה צירף הנאשם שני תיקים נוספים: האחד, ת.פ (שלום י-ם) 4895/05, בגין התפרצות למקום מגורים, ביחס להתפרצות לדירה בשכונת ימין משה ביום 16.2.05. באותו מקרה גנב הנאשם תכשיטי זהב וכסף רבים, אשר הוחזרו למתלוננת ביוזמת קרוב משפחה של הנאשם. השני, ת.פ (שלום י-ם) 2451/05, בגין שלוש עבירות של התפרצות למקום מגורים וגניבה, שארעו במועד בלתי ידוע בין 1.3.05 ל- 10.4.05; 16.2.05; 10.2.04. בשלושת המקרים נגנבו מן הדירות פרטי רכוש שונים, תכשיטים וסכומי כסף. בתיקים אלה הורשע הנאשם על פי הודאתו בארבע עבירות של התפרצות למקום מגורים, לפי סעיף 406(ב) לחוק, ובשלוש עבירות של גניבה, לפי סעיף 384 לחוק.

4.         שירות המבחן ערך תסקיר אודות הנאשם.

על-פי האמור בתסקיר, הנאשם הוא בן 24. הנאשם נפרד מאשתו לפני כשנה. משפחת המוצא של הנאשם מונה אם אלמנה וארבעה אחים ואחיות. המדובר במשפחה נורמטיבית, זולת הנאשם. הנאשם הוא אדם בעל אישיות ותפקוד ילדותיים ולא בשלים, אשר חווה בהתבגרותו חסכים ועזובה. לנאשם סף תסכול נמוך, קושי בדחיית סיפוקים, וקיימת אצלו נטייה להתנהגות אימפולסיבית-כפייתית. דפוסים בעייתיים אלה התבטאו בגיל צעיר בנשירה מבית הספר, קושי לרכוש מיומנויות קריאה וכתיבה או מקצוע, והתחברות לנערים שניהלו אורח חיים שולי. בצעירותו, החל הנאשם להשתמש בסמים, לצרוך משקאות אלכוהוליים ולבצע עבירות פליליות. בתקופה זו נענש הנאשם קשות על ידי בני משפחתו, ולכן ברח מן הבית לתקופות ארוכות. בהיותו בן 16 נדון, לראשונה, בבית משפט השלום באילת לעונש של מאסר על-תנאי בגין מעשה מגונה בקטינה.

אשר לעבירות בהן הודה, הנאשם קיבל על עצמו אחריות מלאה לביצוען והסביר את מעורבותו בהן על רקע שימוש בסמים ושתיית אלכוהול. שירות המבחן התרשם, כי הנאשם טעון בתחושות קשות של בושה ושל תסכול.

לסיכום, עורכת התסקיר התרשמה, כי הנאשם סובל במעצרו, וכי לתקופת המעצר השפעה חיובית עליו בהיבט של המחשת חומרת מעשיו, חידוד גבולות המותר והאסור והרתעה. שירות המבחן נמנע מהמלצה לנוכח התרשמות מקשייו האישיותיים וההתנהגותיים של הנאשם, ואולם המליץ כי שירות בתי הסוהר ישלב את הנאשם בטיפול מתאים.

5.         במסגרת ראיות המאשימה לעונש, הוגש לבית המשפט מכתב שכתבה המתלוננת באישום השלישי, ה'. על-פי האמור במכתב, חייה של המתלוננת השתנו בעקבות אירוע הפריצה לביתה ותקיפתה כמתואר באישום השלישי לכתב האישום המתוקן. המתלוננת הפכה מאדם בעל בטחון עצמי לאדם הסובל מפחדים וחששות. ה' נאלצה לעבור להתגורר במקום אחר, היא סובלת מסיוטים, קשיי ריכוז ובעיות שינה, ולמעשה כל צורת חייה השתנתה. ה' מתארת, כי אינה יכולה לשהות בבטחה בבית, כפי שהיה בעבר, והיא דרוכה וחרדה כל העת לכל רעש או קול. עוד מציינת ה', כי נגרמו לה הוצאות רבות בגין טיפול פסיכולוגי ושכירת דירה (עובר לאירוע התגוררה המתלוננת בבית הוריה).

6.         כן הוגש גיליון הרשעות קודמות של הנאשם. לנאשם שתי הרשעות קודמות: האחת, משנת 2000 בגין עבירה של מעשה מגונה בקטין בגינה נדון למאסר על-תנאי. השנייה, משנת 2004 בגין עבירה של תקיפה, בגינה נדון לקנס ולמאסר על-תנאי.

7.         ב"כ המאשימה, עו"ד קאופמן, ביקש להטיל על הנאשם עונש כבד. לדבריו, הנאשם הטיל אימה ופחד על תושבי ימין משה בפרק זמן של חודשיים. הנאשם תקף מינית ופיסית נשים פעמים חוזרות. די אם נתבונן מקרוב באישום הרביעי שבכתב האישום המתוקן, כדי להיווכח כי העונש הראוי לעבירות שביצע הנאשם באישום זה הוא המקסימום הקבוע בחוק, היינו, עשרים שנות מאסר. החומרה בענייננו נובעת, בין היתר, מן השילוב שבין עבירות מין ואלימות, ומן העובדה שהנאשם בחר לתקוף את קורבנותיו בביתן, אשר אמור להיות המקום הבטוח ביותר עבורן. האופן שבו התפרץ הנאשם לדירות מעיד על נחישות ותעוזה עבריינית (הנאשם טיפס על מרזב, פרץ דרך חלון או נכנס דרך המרפסת). סיכומם של דברים. בית המשפט התבקש להטיל על הנאשם עונש מאסר לריצוי בפועל, שלא יפחת מעשרים שנות מאסר, וכן מאסר על-תנאי. ב"כ המאשימה נמנע מלבקש הטלת פיצוי, לנוכח מצבו הכלכלי של הנאשם ומשך המאסר הצפוי לו, וציין כי הסביר לכל אחת מן המתלוננות מדוע נהג כך.

8.         ב"כ הנאשם, עו"ד פרחאת, פתח את טיעונו בהתייחסות לעובדה שכתב האישום המקורי שהוגש נגד הנאשם היה חמור בהרבה, ולאחר מגעים שהבשילו לכלל הסדר טיעון נערכו בו תיקונים מרחיקי לכת, כך שנותר אישום אחד חמור ושלושה אישומים קלים יותר. הסניגור הטעים, כי העונש לו טען ב"כ המאשימה אינו הולם את חומרת המעשים בענייננו ואת רמת הענישה שנקבעה בפסיקה, וניתן להסתפק בעונש מאסר לתקופה קצרה בהרבה. ב"כ הנאשם הפנה לנסיבות חייו הקשות של הנאשם, כמפורט בתסקיר שירות המבחן. אכן, התסקיר אינו כולל המלצה טיפולית, אך נאמר בו במפורש כי הנאשם הפיק לקח מתקופת מעצרו הממושכת עד כה (14 חודשים). עוד נטען, כי המדובר בביצוע עבירות בתקופת זמן קצרה, וכי הנאשם הודה בביצוען והביע חרטה כנה. הודאתו של הנאשם חסכה מן המתלוננות את הצורך להעיד בבית המשפט, על כל הכרוך בכך. כמו כן, הנאשם צירף את כל תיקיו, והוא מבקש לפתוח בחיים חדשים לאחר שיפרע את חובו לחברה בגין העבירות שביצע. ב"כ הנאשם הגיש לעיוננו אסופת פסיקה בדבר רמת הענישה בעבירות דומות.

9.         הנאשם, בדברו האחרון, הביע צער על מעשיו וביקש את רחמי בית המשפט.

10.              עניינו של הנאשם מתאפיין בשורה ארוכה של נסיבות לחומרא, כפי שיפורט להלן. המדובר בריבוי של מעשי התפרצות לבתי מגורים (שבעה מקרים). העבירות בוצעו בהזדמנויות שונות במשך שלוש שנים (פברואר 2004; פברואר-אפריל 2005; ינואר-פברואר 2006). בארבעה מקרים נגנבו פרטי רכוש שונים, תכשיטים וכסף. בשלושה מקרים שימשה עבירת ההתפרצות זירה לביצוע עבירות נוספות - עבירות מין ועבירות אלימות כלפי נשים שגרו באותן דירות. כמו כן, ישנו אישום נוסף (האישום הראשון בכתב האישום המתוקן) המתייחס למעשה מיני ללא עבירות נלוות.

            ההצטברות של שלושת סוגי העבירות - עבירות רכוש, עבירות מין ועבירות אלימות - מדאיגה במיוחד. קשה במיוחד, עד כדי קשה מנשוא, האמור באישום הרביעי שבכתב האישום המתוקן. הנאשם התפרץ לדירה, הכה את המתלוננת בפניה באגרופו, גרר אותה לחדר השינה, הפשיט אותה מבגדיה, ובאיומי סכין החדיר אצבעו לאיבר מינה ואילץ אותה לבצע בו מין אורלי. דרגת האלימות, הברוטלית והתעוזה העבריינית העולה מאישום זה היא חריגה וקיצונית בחומרתה, ויש בה כדי להעיד על מסוכנות רבה ביותר לביטחון הציבור. אישום זה מהווה את "פסגת השפל" מבחינת הנאשם ודי בו, כשלעצמו, כדי להצדיק ענישה קשה וכואבת של שנות מאסר רבות. לאישום זה מצטרפים האישומים הנוספים, כמתואר לעיל, והתמונה המתקבלת מהם היא כי המדובר באדם אשר מתקיימים בו, במנות גדושות, כל שיקולי הענישה לחומרא בדבר גמול, מניעה והרתעה. לכל האמור לעיל יש להוסיף, כי סימנים מדאיגים נראים כבר בעברו של הנאשם הכולל עבירות מין ועבירת אלימות. נראה, כי הנאשם הסלים את פעילותו העבריינית במשך השנים. לנוכח האמור לעיל, ובהיעדר כל "טיפול שורש" בבעיות האישיות הקשות מהן סובל הנאשם, אין לדעת מה טומן בחובו העתיד.

השיקול המרכזי שניתן להביא לזכות הנאשם הוא הודאתו וחרטתו. אלה מנעו את הצורך בהעדת המתלוננות ובחשיפתן לצורך לחוות מחדש את הסיוט בו התנסו.

            עוד יש לציין, כי הנאשם הוא אדם צעיר, שזה מאסרו הראשון. אשר לנסיבות חייו הקשות, נציין גם את אלה, אך נדגיש כי אין בהן כדי להסביר כיצד הגיע הנאשם לדרגת עבריינות כה מורכבת וקשה, ובוודאי אין בהן כדי להצדיק זאת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ