אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 6280/06

גזר דין בתיק פ 6280/06

תאריך פרסום : 13/08/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
6280-06
26/03/2008
בפני השופט:
רחל גרינברג

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד קרא
הנתבע:
מלול עופר - נוכח
עו"ד מורל
גזר דין

הנאשם הורשע על פי הודאתו, לאחר שחזר בו מכפירתו, בעבירה של החזקת סם מסוכן מסוג חשיש שלא לצריכה עצמית וכן ביקש לצרף לגזר דינו תיקים נוספים: ת"פ ( שלום ת"א) 3458/07, פ.א. 5993/07 ופ.א 5894/07 של תחנת שכונות, שעניינם הפרת הוראה חוקית - תנאי מעצר בית ואיזוק אלקטרוני שהוטלו לאחר מעצרו בתיק המקורי בב"ש 4143/0.

לפי עובדות כתב האישום. הנאשם החזיק בביתו בתוך סל כביסה, סם מסוג חשיש במשקל 977.38 גרם נטו, מחולק ל- 5 אריזות. כמו כן, החזיק במקומות נוספים בדירה חשיש במשקל 69 גר' נטו.

בחיפוש על גופו נתפסו 6,600 ש"ח ו- 500$.

לאחר הודאתו הנאשם ביקש להפנותו לקבלת תסקיר שרות מבחן. כמו כן הוסכם על חלוט הסך של 6,600 ש"ח והחזרת 500$ לנאשם. התביעה השאירה לשיקול דעת ביהמ"ש את בקשת הנאשם לקבלת התסקיר, אך הצהירה כי עמדתה העונשית היא למאסר בפועל.

לנאשם עבר פלילי מכביד בעבירות רכוש, אלימות וסמים (כ-25 הרשעות, ו- 5 גזרי דין ללא הרשעה) והוא ריצה בעבר תקופות ארוכות של עונשי מאסר, האחרונה של 54  חודשים, בגין עבירות רכוש, החזקת סם לשימוש עצמי והפרת הוראה חוקית. באותו תיק הוטל עליו מאסר מותנה של שנה שהינו בר הפעלה בתיק הנוכחי.

התסקירים

הנאשם מוכר לשרות המבחן מחקירות קודמות וכן מפיקוח מעצר בתיק הנוכחי. הוא בן 36 ומנהל לאורך השנים אורח חיים עברייני והתמכרותי. קטוע יד מילדותו בשל תאונה. מכור לסמים מגיל צעיר וכל ניסיונות הגמילה בעבר- כשלו. בתיק זה שוחרר למעצר בית ועבר טיפול גמילה במרכז יום "בית חוסן" של היחידה לטיפול בנפגעי סמים בבאר-שבע (להלן המרכז), ונמצא במסגרתם עד היום.

הנאשם גדל במשפחת קשת יום. הוא הבן הצעיר מבין שבעת אחיו שארבעה מהם מכורים לסמים ומעורבים בפלילים. אביו אשר נפטר בגיל צעיר, היה אלכוהוליסט ונהג באלימות כלפי בני משפחתו. האם התקשתה להתמודד עם גידול ילדיה אשר סבלו מהזנחה פיזית ורגשית וחסרו מסגרת משפחתית מציבת גבולות. לדברי הנאשם, הוא גדל בפנימיות ובמוסדות ועבר התעללויות נפשיות לאורך השנים עקב ידו הקטועה. הוא רואה בנכותו את הגרעין להתדרדרותו בהתבגרותו.

שירות המבחן התרשם כי הנאשם הנו אדם בודד, בעל רגשות קשים כלפי סביבתו, ומי שהפנים נורמות עברייניות מצעירותו. במרוצת השנים ניסה להיגמל ולהשתקם תוך נכונות להיעזר בשירות המבחן ובגורמי הטיפול השונים. אולם, בשל כוחותיו הפנימיים הדלים והיעדר תמיכה סביבתית משמעותית, התקשה לשמור על הישגיו לאורך זמן ופעם אחר פעם חזר לפעילות פלילית ולצריכת סמים.

באשר לעבירה נשוא כתב האישום, הוא מודה בה  ומביע חרטה. הנאשם הדגיש כי בתקופת השיקום הנוכחית, לא נפתחו כנגדו תיקים נוספים.

ואלה הנתונים על הטיפול שעבר: הנאשם שולב בטיפול במרכז החל מיום 22.8.07. מגורמי הטיפול נמסר כי במהלך כל תקופת שהותו במרכז נמנע משימוש בסמים ובחומרים פסיכו אקטיביים אסורים אחרים הוא משתף פעולה, מגלה מוטיבציה כנה לערוך שינוי בדפוסי התנהגותו העבריינים וניתן לזהות התקדמות משמעותית בתהליך הטיפולי. הוא סיים שלב ראשון בטיפול ובעוד 3 חודשים יסיים את השלב הנוסף. למותר לציין כי הוא נקי כיום משימוש בסם.

לשירות המבחן נמסר מגורמי הטיפול כי הנאשם שמר על הכללים הנהוגים במרכז, שיתף פעולה, גילה אחריות, בגרות ודאגה למטופלים אחרים. להערכת הגורמים המטפלים, הנאשם רכש כלים להתמודד עם בעיותיו ללא שימוש בסמים.

שירות המבחן מתרשם כי הנאשם נמצא כיום בעיצומו של תהליך שינוי מהותי באורח חייו שבמקרהו הנו ארוך ומורכב. להערכת שרות המבחן, הנאשם זקוק להמשך טיפול במסגרת המרכז ולמעקב; כאשר לקראת סיום הטיפול שם, יופנה לאבחון ושיקום תעסוקתיים, לצורך בניית תוכנית שיקומית המשכית שתתאים לצרכיו.

לאור האמור לעיל, לדעת שירות המבחן, עונש מאסר בפועל עלול לגרום לנסיגה משמעותית במצבו ולהפסיק את תהליך השיקומי אותו עובר, ולפיכך ההמלצה היא  להטיל על הנאשם עונש שיקומי- חינוכי והרתעתי, בדמות צו מבחן לתקופה של 18 חודשים, תוך הארכת עונש המאסר המותנה.

התביעה אינה מתעלמת מהממצאים החיוביים של התסקיר ומן ההמלצה, אך נוכח סוג העבירה ומהותה כולל כמות הסם, כישלונות תהלכי שיקום קודמים והעבר המכביד של הנאשם, עותרת להפעלת המאסר על תנאי ולהטלת עונש מאסר  נוסף בתיקים נשוא גזר הדין. התביעה הטעימה כי אין זה ניסיון השיקום הראשון של הנאשם ובעבר לא הצליח לחלץ עצמו ממעגל העבריינות. התביעה הגישה חלק מפרוטוקולים של דיונים מת.פ. 1741/01 מהם עולה כי בית המשפט שם נתן לנאשם הזדמנות להשתלב בקהילה טיפולית רמות יהודה, דבר אשר הביא לדחיית הדיונים והימשכות ההליכים. דא עקא הנאשם לא הצליח לסיים הטיפול, ואף ברח מהאישפוזית בה אמור היה לעבור גמילה פיזית.

התביעה סבורה כי נכון יהיה שהנאשם ימשיך תהליך הגמילה, אך מבחינתה עליו לעשות זאת במתקן כליאה תוך כדי ריצוי עונש המאסר שיוטל עליו. התביעה מתנגדת להארכת המאסר על תנאי ומבקשת להשית על הנאשם עונש במצטבר, אך לבוא לקראתו בתקופת המאסר הכוללת שתושת עליו. 

ההגנה מנגד, מבקשת לקבל המלצת שירות המבחן ולהעדיף את האפיק השיקומי, על פני שיקולי ענישה אחרים; הנאשם נימצא בעצומו של הליך גמילה ושיקום משמעותיים ויש הפעם סיכוי, בניגוד לעבר, שיצליח לשקם את חייו. ההגנה מציינת כדוגמא לבגרות ורצינות שמגלה הנאשם, את בקשתו להחלפת מקום מעצר הבית כשהבין שבמקום הימצאו עלול להתפתות לשימוש בסמים. השוני בהתנהלותו מתבטא גם בכך שהוא עוסק בימים אלה בפעילות התנדבותית בצבא ועירית באר שבע מוכנה לקבלו לעבודה.

ההגנה הגישה מסמכים המאשרים נכונות העירייה להעסיק הנאשם כפקיד קבלה או כעובד בטחון וכן מכתב הערכה ממקום ההתנדבות במחלקת האפסנאות. כמו כן הוגש אישור רפואי- המעיד כי הנאשם סובל מכאבי פנטום ביד הקטועה , ומקבל טיפול תרופתי. 

דיון

אין חולק כי אלמלא תהליך השיקום שעובר הנאשם היה מקום להטיל עליו עונש מאסר לתקופה ארוכה. השאלה היא האם הפעם יש לתת אמון בנאשם שימשיך בשיקום ולא יחזור לסמים, כפי שארע בעבר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ