אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 6187/07

גזר דין בתיק פ 6187/07

תאריך פרסום : 23/06/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
6187-07
02/04/2008
בפני השופט:
ברכה בר-זיו

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז חיפה
הנתבע:
צייטין מיכאל
עו"ד ביתם עבדאלעלי
גזר דין

1.         הנאשם הורשע בעבירות של ניסיון שוד בנסיבות מחמירות (לפי סעיפים 402(ב)+25 לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן "החוק"), איומים (לפי סעיף 192 לחוק) והחזקת סכין שלא כדין (לפי סעיף 186 לחוק).

על פי עובדות כתב האישום המתוקן, בהן הודה הנאשם, הגיע הנאשם לקיוסק בחיפה כשהוא נושא על גופו סכין באורך 24 ס"מ. הנאשם נכנס לקיוסק, דרש מהמתלונן כסף, אחרת ידקור אותו בחזה ואיים עליו באמצעות הסכין. בתגובה למעשי הנאשם, דחף אותו המתלונן והתיז לעיניו גז פלפל. הנאשם ניסה לדקור את המתלונן, אולם המתלונן היכה אותו באמצעות מוט של פטיש בראשו ובעקבות זאת ברח הנאשם מן המקום. בהמשך, הבחינו שוטרים בנאשם , רדפו אחריו וכשתפסו אותו, החל הנאשם להתפרע. בתחנת המשטרה איים הנאשם על שוטר.

2.         הנאשם יליד שנת 1981, עלה לארץ מברה"מ בשנת 2001, ביחד עם אחותו. על פי תסקיר שירות המבחן התחיל הנאשם לשתות משקאות חריפים כבר בגיל 9 , סבל מהזנחה משפחתית והוא כמעט חסר השכלה. הנאשם טען בפני שירות המבחן כי התנהגותו באה על רקע התמכרותו למשקאות החריפים וכי כיום הוא מעוניין להתחיל לטפל בבעיותיו.

3.         מהמרשם הפלילי עולה כי בשנת 2004 הורשע הנאשם בעבירות של פריצה לרכב, החזקת סמים מסוכנים, שבל"ר וגרימת חבלות (5 אישומים) והוטל עליו עונש מאסר בפועל בן 8 חודשים. בשנת 2005 הוא הורשע בשתי עבירות של פריצה לרכב ובהמשך בעבירות של היזק לרכוש במזיד, איומים ותקיפה.  בשנת 2006 הורשע הנאשם בעבירות של תקיפה סתם (בן זוג), נסיון לתקיפת שוטר, איומים ותקיפה סתם. בגזר דין מיום 9.11.06 בת.פ. 2194/06 (בבימ"ש שלום חיפה) הוטל על הנאשם עונש מאסר למשך 13 חודשים וכן עונש מאסר מותנה בן 8 חודשים לתקופה של 3 שנים, שלא יעבור על עבירות פשע שנופלות בקטגוריה של עבירות אלימות כלפי האדם. המאשימה הגישה עותק מכתב האישום וגזר הדין בתיק זה.

4.         המאשימה הדגישה בסיכומיה את חומרת העבירות בהן הורשע הנאשם, כאשר לדבריה מדובר בעבירת נסיון לשוד בלבד, לא בגלל חרטת הנאשם על מעשיו, אלא בגלל תושייתו של המתלונן שגרם לבריחתו מהמקום. עוד הדגישה כי מדובר בנאשם שאורח חייו עברייני ועברו מכביד. המאשימה ביקשה לגזור על הנאשם עונש מאסר משמעותי, מאסר על תנאי מרתיע , קנס ופיצוי למתלונן וכן ביקשה להפעיל , במצטבר, את המאסר המותנה.

5.         ב"כ הנאשם ביקש להתחשב בנסיבות חייו הקשות של הנאשם, בעובדה שהודה בהזדמנות הראשונה ובעובדה שבמהלך ביצוע העבירות הוא זה שנפצע ונזקק לטיפול רפואי. ב"כ הנאשם ביקש לשלב את הנאשם במסגרת גמילה מהתמכרות. עוד הוא ציין כי הנאשם מפרנס יחיד של בת זוגתו ושני ילדיו, אין לו מקורות מחייה והוא לא יוכל לעמוד בכל חיוב כספי שיושת עליו.

6.         שוב ושוב נדרשים בתי המשפט לאיזון ושקלול בין האינטרסים השונים שצריכים למצוא ביטויים בעונש שנגזר על נאשם ולאחרונה עמדה על כך כבוד השופטת ע. ארבל בע"פ 7961/07 מדינת ישראל נ. אריק שכטר (לא פורסם - פסק דין מיום 19.3.08):

"אל מול המעשים, חומרתם, הפגיעה בקרבן העבירה והצורך בהעברת מסר עונשי חד משמעי וברור לא ניצבים לטעמי שיקולים משמעותיים להקלה בעונש. " המידה והמשקל של הנסיבות המיוחדות של העבריין נמדדים ונשקלים לאור מהותה ואופיה של העבירה" (ע"פ 29/81 הנ"ל, בע"מ 442) . ובענייננו? נסיבות חייו המורכבות של שכטר והמצוקה הכלכלית בה היה שרוי באותה תקופה אינן יכולות להצדיק לטעמי שותפות למעשה אלימות כה חמור, שהנפש סולדת ממנו והלב מזדעק. אכן, נסיבות מיוחדות של הנאשם, העשויות להוות נסיבות לקולה לעת גזירת העונש יכולות לזכות במשקל מוגבל בלבד, ומשקלן אף הולך ופוחת, ככל שנסיבות ביצוע העבירה ואופיה חמורים יותר (שם). על כך יש להוסיף כי התמונה המצטיירת היא כי חרף הבעת החרטה שהשמיע שכטר, אין מדובר בהפנמה מלאה של חומרת המעשים ובהכאה על חטא. בנסיבות הכוללות של המקרה, ההודאה באשמה והחיסכון בזמן השיפוטי אינם יכולים לעמוד כגורם משמעותי ביותר להקלה בעונש מול חומרת המעשים, הגם שניתן להם משקל מסויים. אשר לשיקול השיקומי - מקומו אף הוא אינו נפקד. שכטר הוא גבר צעיר, מרבית שנותיו לפניו וברי כי תועלת תצמח לחברה כולה אם ישתקם. ואולם, מכלול הנסיבות והשיקולים שפרטו לעיל אינו יכול להצדיק לשיטתי את העברת מרכז הכובד לשיקול זה. חשובה ככל שתהא התועלת החברתית משיקומו של שכטר, הוא יהא הנהנה העיקרי ממנה וככל שאכן חרטתו כנה והבנתו את מלוא הפסול שבמעשיו אמיתיות, יהא באפשרותו לעשות את המסלול השיקומי בין כתלי הכלא...

בית משפט זה גילה דעתו אינפור פעמים, בדונו בתיקי אלימות שונים, כי על הענישה בעבירות אלימות חמורות לשקף גם גמול הולם על חומרת הפגיעה בקרבן ג'אבר נ' מדינת ישראל (לא פורסם 1.12.05); ע"פ 7734/05 עאטף נ' מדינת ישראל (לא פורסם 15.5.06)). הגמול משמעו יחס הולם בין חומרת העבירה לבין חומרת העונש, כהבעת סלידה מן המעשים, כביטוי להוקעה, לגנאי ולסלידה מן המעשים וממבצעם (ע"פ 291/81 פלוני נ' מדינת ישראל, פ"ד לה(4) 438, 443 (1981)). מטרה זו אף היא ראויה להישקל בגזירת העונש בעניין הנוכחי, הן משום שתחושת הצדק תובעת כי העבריין יקבל כגמולו, הן משום שיש להכיר חשיבות בכך שהציבור יידע כי יש דין ויש דיין. בהיבט זה יש לעונש שיהווה גמול הולם על המעשים חשיבות לכינון תחושת הבטחון של כל אחד ואחד מיחידי הציבור.

האמצעי שניתן בידיו של בית המשפט להשיא תרומה לעיצוב דמותה של החברה, לגיבושן של נורמות התנהגות ראויות ולשירושן של נורמות התנהגות פסולות, הוא הענישה. על העונש הנגזר לשקף את הוקעת המעשים ואת הסלידה החברתית מהם. עליו להראות כי הציבור כולו מוגן מפגיעתו הרעה של מי שנכון לבצע עבירות שכאלה. הוקעת המעשים לא די לה שתיעשה במילים של זעזוע ושאט נפש. מבחנה אחד הוא - מיצוי הדין עם המבצעים.

במלאכת גזירת העונש עורך בית המשפט איזון ושקלול בין אינטרסים שונים שצריכים למצוא את ביטויים בעונש שיושת על הנאשם שהורשע, מהם אינטרסים כלכליים, ומהם אינטרסים ושיקולים שסובבים סביב דמותו ונתוניו של הנאשם המסויים העומד לדין. כך, בגזירת העונש נותן בית המשפט ביטוי למטרות השונות של הענישה. מטרות אלה, כפי שציינה השופטת דורנר באחד המקרים, חלקן הן תועלתיות, דוגמת המטרות של הרתעת היחיד והרבים, מניעה, שיקום וחינוך, ואילו חלקן האחר מטרתו הגשמת צדק "ללא שאיפות תכליתיות-מעשיות" (ע"פ 3031/98 מדינת ישראל נ' שבתאי, פ"ד נה(3) 577, 585 (1998)). בגדרם של שיקולים אלה על בית המשפט ליתן ביטוי גם לחובה להגן על הציבור מפני פגיעתו הרעה של נאשם שנמצא כי הוא מסוכן לציבור, להוקעה החברתית התנהגות מסויימת ולתפקידו של בית המשפט כמתווה נורמות התנהגות ראויות. המשקל שיינתן לכל שיקול משיקולי הענישה אינו קבוע ואחיד, אלא הוא משתנה ומושפע מנתונים שונים כנסיבותיו של הנאשם ונסיבות העבירה... ". 

7.         כך בענייננו - כפי שציינה המאשימה סיגל לעצמו הנאשם אורח חיים עברייני (גם אם הוא נובע מהתמכרות למשקאות חריפים ולסמים - מהם לא ניסה להגמל עד היום) ולא נרתע מלשוב ולבצע עבירות אלימות חמורות חרף התחייבויות להמנע מביצוע עבירות שהוטלו עליו בעבר ומאסר מותנה, בר הפעלה, שתלוי ועומד נגדו כיום. בנסיבות שכאלה, ולאור התגברות מעשי האלימות והשימוש בסכין - גובר האיטרס הציבורי והצורך בהרתעה על האינטרס האישי/שיקומי של הנאשם - לו טען סנגורו.לציין כי גם שירות המבחן מציין בתסקירו כי בקהילה הפתוחה יתקשה הנאשם להגמל והם ממליצים לשלבו במסגרת שיקומית- טיפולית בין כתלי הכלא.

8.         בשים לב לאמור, אני גוזרת על הנאשם מאסר בפועל לתקופה של 32 חודשים וכן מאסר על תנאי לתקופה של 24 חודשים והתנאי הוא כי בתקופה של 3 שנים ממועד שחרורו מן המאסר לא יעבור עבירה מן העבירות בהן הורשע ו/או כל עבירה מסוג פשע , ויורשע עליה.

כן, אני מפעילה את עונש המאסר המותנה בן 8 חודשים שהוטל על הנאשם בת.פ.2194/06 בבימ"ש השלום בחיפה, באופן ש- 4 חודשים ירוצו בחופף ו- 4 חודשים במצטבר לעונש שנגזר עליו כאמור לעיל.

סה"כ תקופת המאסר לריצוי בפועל - 36 חודשים, כאשר ממנין התקופה ינוכו ימי מעצרו, מיום 11.12.07.

זכות ערעור לבית המשפט העליון תוך 45 ימים.

ניתן היום כ"ו ב אדר ב, תשס"ח (2 באפריל 2008) בנוכחות הצדדים.

ב. בר-זיו, שופטת

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ