אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 6134/07

גזר דין בתיק פ 6134/07

תאריך פרסום : 16/06/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
6134-07
06/12/2007
בפני השופט:
רון סוקול

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז חיפה
הנתבע:
מועתאז בן עמאד חטיב
עו"ד באסל פלאח
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על-פי הודאתו בעבירות של החזקת, נשיאת והובלת נשק, עבירה לפי סעיף 144(א) + (ב) לחוק העונשין, התשל"ז-1977; תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיף 274(2) לחוק העונשין; איומים, עבירה לפי סעיף 192 לחוק העונשין; התחזות לשוטר, עבירה לפי סעיף 283(1) לחוק העונשין; והפרעה לשוטר במילוי תפקידו, עבירה לפי סעיף 275 לחוק העונשין.

2.         על-פי כתב האישום בו הורשע הנאשם, מתברר כי ביום 28.8.2007 בשעה 23:00 או בסמוך לכך יצא הנאשם את ביתו בכפר ג'דידה על מנת לחפש את י' ש', שהייתה חברתו באותה עת. הנאשם חשד כי חברתו שוהה בחוף הים בעכו עם אחרים ובוגדת בו.

            בשל חשדו זה נטל הנאשם אקדח ובו מחסנית עם כדורים השייכים לאביו, אשר מחזיק באקדח ברישיון. מדובר באקדח מסוג F.N, שהוא נשק המסוגל לירות כדור ולהמית אדם.

            הנאשם צירף אליו את בן דודו, ויחדיו הגיעו ברכב של אביו לאולם האירועים הקרוי "מקום בים" על חוף הים בעכו. כל אותה עת נשא הנאשם את האקדח עמו.

            הנאשם פנה לשומר שנכח במקום וביקש לברר עמו אם ישנם אנשים בחוף. הנאשם הציג עצמו בפני השומר כשוטר, ואמר לו "אין לך מה להיות מוטרד, אנחנו בלשים". השומר השיב בשלילה לשאלת הנאשם, אולם בעקבות החשד שהתעורר בלבו ולאחר שראה את האקדח שהנאשם נשא עמו, התקשר והודיע למשטרה.

            בעקבות הודעת השומר הגיע למקום שוטר ששמו אשרף תיים, שהיה לבוש בחולצה ועליה כתוב "משטרת ישראל" וכובע זיהוי משטרתי. הנאשם הבחין בניידת ובשוטר והחל לברוח מהמקום בריצה, כאשר השוטר רדף אחריו. במהלך הריצה הוציא הנאשם את הנשק והחזיק אותו בידו הימנית. כאשר הדביק אותו השוטר בריצה ואחז בחולצתו, הסתובב הנאשם לעבר השוטר כשהוא דורך את האקדח, כיוון אותו כלפיו והצמיד את האקדח למצחו של השוטר, תוך שהוא מאיים שאם הוא יזוז, יירה בו. הצמדת האקדח הותירה לשוטר סימן אדום במצח.

            השוטר עזב את הנאשם, וזה המשיך לברוח מהמקום, כשהוא זורק את המחסנית והאקדח. לאחר מכן נתפס הנאשם בקרבת מקום על-ידי שוטרים אחרים.

3.         הנאשם הודה במעשים המיוחסים לו מיד עם תחילת משפטו. בשל גילו הצעיר, הנאשם יליד 1987, נדחה הטיעון לעונש לצורך קבלת תסקיר קצין מבחן.

            קצין המבחן הגיש לבית המשפט שני תסקירים; תסקיר ראשוני מיום 24.10.2007 ותסקיר משלים מיום 25.11.2007.

4.         מהאמור בתסקיר עולה כי הנאשם הינו הבן הצעיר למשפחה המתגוררת בכפר ג'דידה. אביו של הנאשם עובד כנהג אוטובוס בחברת הסעות, ואמו עובדת כתופרת. קצין המבחן מציין כי לאחר מספר שיחות עם הנאשם הגיע למסקנה שהנאשם החל לקבל אחריות חלקית להתנהגותו האלימה. אף שהנאשם תיאר בפני קצין המבחן את נסיבות אירוע תקיפת השוטר באופן שונה במעט מהאמור בכתב האישום, הדגיש הנאשם בדיון כי הוא חוזר ומודה באמור בכתב האישום, וכי ההבדל בתיאורים נובע מהקושי להודות בפני זרים בכל אשר עשה.

5.         קצין המבחן התרשם כי הנאשם הגיע ממשפחה נורמטיבית, וציין כי לנאשם לא הייתה כל מעורבות בפלילים. הנאשם בוגר 12 שנות לימוד, ולאחר סיום לימודיו עבד במפעל בכפר מסריק. הנאשם היה פעיל כספורטאי בקבוצת הכדורגל ביישוב. קצין המבחן ציין כי התרשם שמעורבותו של הנאשם במעשים נשוא כתב האישום גרמה לשבר קשה לו ולמשפחתו, לפגיעה בתדמית המשפחה ובאמון של בני המשפחה בנאשם, ובמיוחד באמון של אביו. עם זאת קצין המבחן מציין כי הנאשם חש חרטה עמוקה על מעשיו, החל להבין את משמעות התנהגותו והבין את חומרת המעשים. קצין המבחן התרשם כי שליחתו של הנאשם כיום למאסר בפועל עשויה להוביל להידרדרות אישית ותפקודית ותפגע בתהליך השיקום שהחל. לאור האמור סבור קצין המבחן כי יש לאפשר לנאשם להמשיך בהליך שיקומי, ועל כן המליץ להטיל עליו עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות וכן להטיל עליו צו מבחן לתקופה של שנה וחצי במהלכה ישולב בטיפול בנושא אלימות רחוב.

6.         בישיבת הטיעונים לעונש התייצבו לעדות מספר עדים המכירים את הנאשם. ראש המועצה מר סאלח עקר העיד כי הוא מכיר היטב את משפחת הנאשם, ידוע לו כי מדובר במשפחה נורמטיבית, מסודרת. הדגיש כי הוא יודע שהנאשם היה פעיל בקבוצת הכדורגל, וכי היה שחקן ממושמע. כן הדגיש כי המקרה זעזע את כל היישוב ואת כל מי שמכיר את המשפחה.

            מנהל קבוצת הכדורגל מר ח'יר סיפר על פעילותו של הנאשם בקבוצת הכדורגל. לדבריו, שיחק בקבוצת הנוער, ולאחר מכן בקבוצת הבוגרים. מדובר בשחקן אינטיליגנטי שאינו עושה בעיות, וכי מעולם לא קיבל כרטיס אדום במשחק. מדובר בשחקן כישרוני שיכול היה להתקדם לליגות בכירות יותר, ואין ספק כי הרשעתו בעבירות בתיק זה תפגע בעתידו הספורטיבי.

7.         אביו של הנאשם סיפר עד כמה פגע המקרה במשפחה. לדבריו, שלושה חודשים הוא כבר אינו מדבר עם הנאשם וקשה לו לקבל את מעשיו של הנאשם. האב סיפר כי הנאשם רצה ללמוד לימודי קרימינולוגיה, אך לא התקבל בשל ציוניו. כאשר נכשל בניסיונו להתקבל ללימודי קרימינולוגיה, ביקש ללמוד בקורס חוקרים וקציני ביטחון של המשטרה. הנאשם המתין לקבלת תשובה ולפתיחת קורס מתאים. עוד סיפר כי הנאשם תכנן כי בזמן ההמתנה להשתלב בקורס של משטרת ישראל הוא יוכל להצטרף לשירות לאומי, ואף פנה לאחראי במגזר הערבי כדי להשתלב בשירות לאומי. האב סיפר כי המשפחה היא נורמטיבית, איש מהמשפחה לא היה מעורב אי פעם בפלילים, וכי האב דאג לשמור שילדיו לא יהיו מעורבים בכל מעשה אלימות. לדבריו, הוא הקפיד למנוע כל שתייה חריפה בבית ואפילו מנע מבניו מלעשן סיגריות.

8.         בא כוח המאשימה הדגיש כי על אף הכאב והצער של האב והמשפחה ולמרות היותו של הנאשם מבית נורמטיבי, יש להדגיש את החומר שבהתנהגות. בא כוח המאשימה הדגיש כי התנהגותו של הנאשם הייתה עלולה להיגמר בתוצאה חמורה בהרבה. לדבריו, כל מי שאוחז בנשק, לא כל שכן מי שמצמיד נשק לראשו של אחר, מעמידו בפני סיכון ממשי, ואפילו אם לא התכוון הנאשם לכך, התנהגותו עלולה הייתה להביא לפליטת כדור ולתוצאה קטלנית.

            בא כוח המאשימה מדגיש כי מדובר באירוע מתוכנן. הנאשם נטל את האקדח, כאשר הגיע לחוף הים הטעה את השוטר ואמר לו כי הם שוטרים. לדבריו, לא ניתן לראות את המקרה כמעשה שטות או כמעשה קונדס ילדותי. לאור האמור ולאור חומרת המעשים מבקשת המאשימה לגזור על הנאשם עונש מאסר בפועל, עונש מאסר מותנה וקנס.

9.         בא כוח הנאשם ביקש כי בית המשפט יאמץ את המלצת קצין המבחן. לדבריו, יש להתבונן על נסיבותיו האישיות של הנאשם ועל אופיו של הנאשם. לא מדובר באדם בעל דפוסים עברייניים. הנאשם לקח את האקדח רק על מנת שיתייחסו אליו כגבר ולא כאל ילד, וכל כוונתו הייתה להרשים את חברתו. הנאשם הידרדר לבצע את המעשים ללא כל כוונה לפגוע במישהו.

            בא כוח הנאשם הדגיש כי עצם המעצר וההרשעה מהווים גורם מרתיע עד היום לנאשם. במיוחד ציין כי כל המשפחה נפגעה מהאירוע, והדבר השפיע וישפיע על הנאשם. אין חשש, כך טען, כי הנאשם יחזור לפעילות עבריינית.

10.        הנאשם עצמו ביקש סליחה והודה כי טעה. לדבריו, הוא "לא יודע מה עלה לי בראש, מה הסתובב לי בראש". הנאשם חש כי בשל מעשה שטות רגעי הוא הרס את העתיד שלו, את הלימודים, את הספורט, וסבור כי יש בכך עונש כבד אשר יהיה די בו כדי להבטיח שלא יחזור לביצוע מעשים פליליים כלשהם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ