אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 6111/07

גזר דין בתיק פ 6111/07

תאריך פרסום : 24/06/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
6111-07
02/12/2007
בפני השופט:
רון סוקול

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז חיפה
הנתבע:
עאסי מחמוד
עו"ד ויסאם ערידי
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על-פי הודאתו בעבירה של החזקה ושימוש בסם, עבירה על-פי סעיף 7(א)+(ג) לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג-1973.

2.         על-פי כתב האישום בו הודה הנאשם עולה כי ביום 17.7.2007, בסמוך לשעה 15:00, החזיק הנאשם, בדירה השייכת לאביה של חברתו והמצויה בעכו העתיקה, סם מסוכן מסוג הירואין במשקל של 44.53 גרם. הסם הוחזק שלא לשימוש עצמי וללא היתר כדין או רישיון להחזקתו.

3.         הנאשם, יליד 1984, הודה בעבירות המיוחסות לו מיד לאחר הגשת כתב האישום. התברר עוד כי בתחילה נעצרו הנאשם וחברתו בחשד להחזקת הסם. כעבור יומיים שוחרר הנאשם, אך כאשר התברר לו שהמאשימה עומדת להגיש כתב אישום נגד החברה, התייצב בתחנת המשטרה, הודה כי הסם שייך לו, ומיד נעצר. הנאשם הוחזק במעצר מיום 17.7.2007 ועד יום 19.7.2007, ונעצר בשנית, כאמור, ביום 23.7.2007 והוא מצוי במעצר עד היום.

4.         בא כוח המאשימה בטיעוניו לעונש הדגיש את החומרה הרבה בעבירות הסמים. כמו כן צירף את גיליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם, ממנו עולה כי לנאשם עבר פלילי בתחום עבירות הסמים ובעבירות רכוש. כן התברר כי הנאשם הורשע בת"פ 2066/05 בבית משפט השלום בעכו בעבירות של החזקת סכין וכן בעבירות סמים שונות, לרבות עבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית. בעקבות הרשעתו הוטלו על הנאשם מאסר לתקופה של 12 חודשים ומאסר על תנאי של 7 חודשים אשר יופעל אם הנאשם יעבור עבירה מסוג פשע על-פי פקודת הסמים המסוכנים. הנאשם סיים לרצות את תקופת המאסר שהוטלה עליו בתיק זה כשבועיים לפני מועד ביצוע העבירה בתיק הנוכחי.

            עוד עולה כי הנאשם הורשע גם בת"פ 2988/06 בבית משפט השלום בעכו בגין עבירה של החזקת סם מסוכן לצריכה עצמית. על הנאשם הוטל עונש של מאסר מותנה למשך חודש אחד, לתקופה של שנה. שני עונשי המאסר המותנים נשוא תיקים אלו (ת"פ 2066/05 ות"פ 2988/06) היו תלויים ועומדים נגד הנאשם בעת שביצע את העבירה נשוא תיק זה.

            בא כוח המאשימה הדגיש כי נוכח עברו של הנאשם ברור כי לא מדובר במעידה חד-פעמית, אלא בדפוס התנהגות קבוע. הנאשם החל את דרכו העבריינית כבר בגיל 14, הוחזק במעון, הוטלו עליו תקופות מאסר, ואף ניתנו לו הזדמנויות לגמילה, אך למרות כל אלה הנאשם המשיך בדרכו והמשיך בביצוע עבירות סמים.

            לפיכך עותרת המאשימה להטיל על הנאשם עונש של מאסר בפועל לתקופה ממושכת, להפעיל את עונשי המאסר העומדים ותלויים נגדו, להטיל על הנאשם קנס ולהורות על פסילה ממושכת מהחזקת רישיון נהיגה.

5.         בא כוח הנאשם הפנה לתסקיר קצין המבחן שהוגש בעניינו של הנאשם. מתסקיר זה עולה כי הנאשם לא זכה לחיי משפחה תקינים בילדותו. הנאשם גדל במשפחה דלת אמצעים, כאשר אביו היה מכור לסמים. כבר בהיות הנאשם בגיל 14 נחשף לשימוש בסמים, והדבר נעשה בעזרת האב ויחד עמו. בא כוח הנאשם הדגיש כי למרות הכמות הרבה של הסם מדובר בסם שנרכש על-ידי הנאשם לשימושו העצמי, ורק בשל החזקה הקבועה בפקודה, הודה בעבירה של החזקת סם שלא לשימוש עצמי.

            בא כוח הנאשם ביקש להתחשב במצבו של הנאשם, בעובדה שהנאשם הודה בהזדמנות הראשונה ובגילויי החרטה מצדו. כן ביקש כי בית המשפט ייתן משקל לצורך בשיקומו של הנאשם ובגמילתו מסמים, ולכן סבר כי ראוי להטיל על הנאשם עונש מאסר לתקופה קצרה בלבד, שלאחריה ישוחרר לתקופת מבחן, במהלכה ייגמל מסמים. בא כוח הנאשם הוסיף עוד כי הנאשם שימש כעד בתיק אחר שבו אינו נאשם, ובעקבות זאת הוא כעת שוהה במעצר בתנאים של טעון הגנה. תנאים אלה הם תנאים קשים משל אסיר רגיל, ועל כן מבקש הוא כי בית המשפט יתחשב בכך בקביעת תקופת המאסר.

6.         הנאשם עצמו הביע חרטה וביקש סליחה. לדבריו, טעה בהתנהגותו. הנאשם ביקש מבית המשפט לאפשר לו כעת לנסות להיגמל מסם. עוד טען הנאשם כי בעבר ניסה להיגמל בין כותלי הכלא, אולם בכלא הסם זמין ולכן אינו מקום מתאים לגמילה.

7.         בתי המשפט חזרו והדגישו אין ספור פעמים את החומרה הרבה שיש בעבירות הסמים. בית המשפט הדגיש את התוצאות ההרסניות שיש בסמים לשלומה של החברה, לבריאותה ולבטחונה (ראה ע"פ 332/87 אורי בר-און נ' מדינת ישראל, פ"ד מב(1) 382). בתי המשפט הדגישו גם שיש להחמיר דווקא עם אלה המפיצים את הסם וזורעים זרעי מוות אצל הרוכשים. בע"פ 2649/00 בועז ישראל נ' מדינת ישראל, דינים עליון, סעיף 183, מציין בית המשפט העליון:

החברה בישראל שמה לה למטרה להדביר את נגע הסמים ולבתי המשפט תפקיד ראשון במעלה להבטיח שיעד זה יושג, ולא יהווה משאלת לב בלבד.

            ובע"פ  5104/06 אנזור בנייורישלויל נ' מדינת ישראל (טרם פורסם) נאמר:

בנגע הסמים יש להילחם מלחמה חסרת פשרות בשל נזקיו המיידיים, כמו גם ארוכי הטווח לחברה בישראל, לחוסנה ולאופיה, שלה ושל יחידיה. בהתמודדות עם הפועלים בתחום זה יש להביא להרחקתם של המעורבים מן הציבור בשל פגיעתם הרעה וכן להעברת מסר מרתיע שיעמוד כתמרור אזהרה אל מול הפיתוי שבעשיית רווח קל בתחום הסמים.

            הדברת נגע הסמים מחייבת, בדרך כלל, להטיל עונשי מאסר כבדים על מי שמחזיק בסם שלא לשימוש עצמי בכמויות משמעותיות. החזקת סמים בכמויות שכאלה, כמו במקרה שכזה, מעידה בדרך כלל על נכונות ועל רצון לסחור בסמים ולהפיצם (ע"פ 2410/07 אורהן תורכ נ' מדינת ישראל (טרם פורסם)).

8.         באי כוח הצדדים הגישו גזרי דין שונים של ערכאות שונות, וניתן לראות כי בדרך כלל בגין עבירות של החזקת סם בכמויות כמו בתיק זה הוטלו עונשי מאסר לתקופות של מספר שנים. עם זאת כל מקרה נפסק על-פי נסיבותיו ועל-פי עובדותיו ובהתאם לכלל שהענישה היא אינדיבידואלית.

9.         כאשר משקללים את השיקולים השונים במקרה הנוכחי, יש להביא בחשבון לחומרה את העובדה כי מדובר בכמות סם משמעותית. כמו כן יש להביא בחשבון את העובדה שהנאשם ביצע את העבירות זמן קצר לאחר ששוחרר ממאסר קודם בגין עבירות סמים, ובכך גילה דעתו כי העונשים שהוטלו עליו עד היום אינם מרתיעים דיים. מנגד, לקולא יש להביא בחשבון את העובדה שהנאשם הודה במעשים בשלב מוקדם מאוד והתייצב מיזמתו בתחנת המשטרה כדי להודות בכך שהסם שייך לו. כמו כן יש להתחשב בחרטה שהביע הנאשם וברצון שהביע בפניי לנסות ולהשתלב בהליך גמילה.

            לעניין הגמילה יש להזכיר את העובדה כי קצין המבחן הגיע למסקנה כי הנאשם מאופיין בחוסר יציבות, ועל כן נמנע מלהמליץ על תכנית טיפולית כלשהי. למעשה אין כל דרך לבחון עד כמה הבעת הרצון להיגמל מצד הנאשם כפי שהביע בדיון הינה הבעת רצון אמתית ונובעת מהחלטה ממשית לבחור בדרך הגמילה.

9.         לאחר ששקלתי את כל השיקולים שחלקם פורטו לעיל, הנני גוזר על הנאשם את העונשים שלהלן:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ