אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 6080/07

גזר דין בתיק פ 6080/07

תאריך פרסום : 23/06/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
6080-07
11/02/2008
בפני השופט:
אריה רזי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז חיפה
הנתבע:
1. נובי בן יגרו דוידוב
2. ויציסלב בן משה פישמן
3. איגור בן אברהם לוין

עו"ד עדאל בויראת
עו"ד ארז מושקוביץ
עו"ד דינה ילוז
גזר דין

1.         הנאשמים הורשעו לפי הודאתם בעבירת שוד לפי סעיף 402(ב) לחוק העונשין התשל"ז - 1977 ובעבירת איומים לפי סעיף 192 לחוק העונשין.

2.         כתב האישום שתוקן בעקבות הסדר טיעון  עניינו אירוע שהתרחש ביום 30.5.07 בשעות  הבוקר, בדירתה של המתלוננת קשישה ילידת 1924.

הנאשמים נכנסו לדירת המתלוננת בעת שהיא שהתה במקום בגפה. הנאשם מס' 1 דרש ממנה לדעת היכן היא מחביאה כסף וכאשר השיבה שאין לה כסף בבית, הוא הטיל ספק בדבריה ואיים עליה. תחילה אמר שיחנוק אותה ואחר כך איים שיהרגנה, אם לא תתן להם את הכסף שהיא מחביאה בבית. בתוך כך, הנאשם מס' 1 קשר מטפחת על ראשה של המתלוננת.

הנאשמים לא הסתפקו בהצעת המתלוננת למסור להם את עגיליה. הנאשם מס' 2 התיישב לידה, הסיר את המטפחת מראשה, החזיק אותה בידיה ושמר עליה לבל תזוז, ואילו הנאשמים 1 ו- 3 החלו לחפש בדירה רכוש ואמנם הם מצאו כסף ותכשיטים שהוכנסו לשקית מתוך כוונה לגנבם. לאחר מכן הנאשמים המשיכו לחפש רכוש נוסף. פעילות זו הופסקה רק משהגיעה המשטרה לדירה.

בסעיף 8 לכתב האישום המתוקן נאמר - והנאשמים הודו בכך - שהם נטלו את הרכוש, הכניסוהו לשקית וזאת ללא הסכמת המתלוננת, ומבלי תביעת זכות בתום לב כשהם מתכוונים בשעת הנטילה לשלול את הרכוש ממנה שלילת קבע.

3.         מונחים בפני תסקירים שנערכו על ידי שרות המבחן אודות כל אחד מהנאשמים.

4.         הנאשם מס' 1 (דוידוב) בן 54, עלה לארץ מקווקז בשנת 1995. טרם מעצרו הוא עבד בעסק משפחתי למכירת בגדים בשווקים וקיבל הבטחת הכנסה. בעברו הוא נשפט וריצה עונש מאסר בפועל, בין היתר, בגין עבירת שוד. מעורבותו בפלילים הוסברה לקצינת המבחן, על רקע קושי להסתגל לנורמות בארץ בשל פער תרבותי. באשר לעבירה הנדונה, צויין שהיה נתון בקשיים כלכליים.

      קצינת המבחן התרשמה מאדם דל, מניפולטיבי שמסר גירסאות סותרות למעשיו, לאורח חייו, תוך שהוא מטיל את האחריות על שותפיו וגם על המתלוננת. עוד נאמר בתסקיר, שלא ניכרת אצל הנאשם הפנמה ותובנה למעשיו השליליים. התסקיר אינו כולל המלצה טיפולית בעניינו של הנאשם. להיפך - קצינת המבחן המליצה להטיל עליו ענישה מחמירה ומוחשית בדרך של מאסר.

5.         הנאשם מס' 2 (פישמן), רווק בן 28 יליד אוקראינה שעלה לארץ לפני 16 שנה. כבר בילדותו סבל מקשיי קשב וריכוז, מבעיות משמעת וקושי לקבל סמכות. מאז שנת 1996 החל לסבול מאי שקט, חשיבה לא מאורגנת הפרעות בריכוז ושיפוט. מספר פעמים היה במצב פסיכוטי, נזקק לאישפוז, קיבל טיפול תרופתי ואובחן כסובל מהפרעת אישיות אנטי סוציאלית. בתום שנת שירות צבאי שוחרר על רקע אי התאמה. מנהל כיום הליך משפטי לקבל הכרה כנכה צה"ל. על פי חוות דעת של רופאים מטעמו, הנאשם אובחן כסובל מסכיזופרניה. מוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כנכה ומקבל קיצבה.

קצינת המבחן מציינת בתסקיר, שכהות החושים המאפיינת את התנהגות הנאשם איננה מניפולציה, אלא שהיא נובעת מליקוי בסיסי במבנה אישיותו ובשל תחלואה נפשית, דבר המקשה  עליו להיות רגיש לפגיעה שהוא מסב לזולת.

בסיכום התסקיר נאמר, שמדובר באדם אימפולסיבי המתקשה לשים מעצור לדחפיו ועולמו הפנימי חסר ארגון וסדר. נתונים אלה כמו גם תחושת הרודפנות והחרדה המלווים אותו, מגבירים את נטייתו להתפרץ בתוקפנות ובאלימות ויוצרים רמת סיכון גבוהה להישנות עבירות, ביניהן גם עבירות אלימות במיוחד כשהוא נמצא תחת השפעת חומרים פסיכו-אקטיביים.

הנאשם נראה בעיני קצינת המבחן, אדם שאינו מודע ואינו מכיר בקשייו, כך שלא ניתן להעמיד על הפרק אופציה טיפולית במסגרת שירות המבחן. התסקיר כולל המלצה להפנות את הנאשם לבדיקה במסגרת מב"ן.

            זה המקום לציין, שלפי דיווח שנמסר על ידי ב"כ הצדדים הנאשם אמנם אובחן כסובל ממחלת סכיזופרניה. עם זאת בזמן ביצוע העבירה מחלתו לא היתה פעילה והוא הבדיל בין מותר לאסור. אין מחלוקת שגם כיום הנאשם כשיר לעמוד לדין.

6.         הנאשם מס' 3 (לוין), בן 44 יליד ברית המועצות  שעלה לארץ בשנת 1995, גרוש ואב לשני ילדים בגירים. טרם מעצרו עבד, לדבריו, כטכנאי מכונות בחברת אלקטרוניקה. בשיחה עימו מסר לקצינת המבחן שהוא סובל ממחלת סוכרת ומטופל באינסולין. הנאשם שזו הסתבכותו הראשונה בפלילים, ביטא חרטה וצער על התנהגותו. הוא גם מודע לחומרת מעשיו ולענישה הצפויה לו בגין הרשעתו. קצינת המבחן מציינת בתסקיר, כי במהלך השיחה עם הנאשם נעשה נסיון להבין את הפער הבולט בין תפקודו התקין והיותו אדם המאופיין במערכת ערכים נורמטיבית לבין מעורבותו בעבירה חמורה כל כך. הנאשם, כך נאמר, הסביר שהיה נתון במצוקה כלכלית והתפתה להשיג כסף קל. התסקיר אינו כולל המלצה להתערבות טיפולית במסגרת שירות המבחן.

7.         ב"כ המאשימה ביקשה להשית על הנאשמים מאסר בפועל ארוך ומשמעותי, מאסר על תנאי מרתיע, קנס ותשלום פיצויים למתלוננת. בטיעונה הודגש  המצב  הבלתי נסבל  השורר בארץ, עד כדי "מכת מדינה" בעבירות מעין אלה, במיוחד כלפי קשישים חסרי ישע ובמשנה תוקף  בנסיבות שבהן  העבירה מתבצעת תוך חדירה לביתו של הקרבן. הגם שהנאשמים הוצגו כמבצעים בצוותא, תוך חלוקת תפקידים ביניהם, הודגש הצורך להחמיר יותר בעונשו של הנאשם מס' 1, שכבר הורשע בעבר בעבירה של שוד מזויין ומחמת שהוא נעדר תובנה למעשיו. באשר לנאשם מס' 2 הופנתה תשומת הלב לנאמר בתסקיר על היותו מהווה סכנה לציבור. לפי המרשם הפלילי נאשם זה הורשע בשנת 2004 בעבירה של החזקת סכין למטרה לא כשרה.

            ב"כ המאשימה הגישה פסיקה התומכת בעמדתה לעניין העונש.

8.         מטעם הנאשם מס' 1 נטען, שאין למצות עימו את הדין לאחר שהודה בכתב האישום מיד לאחר תיקונו, נטל אחריות למעשיו והביע חרטה. ב"כ הנאשם סבור, שגם יש להתחשב בגילו ובשל היותו סובל מאסטמה ואבנים בכליות. עיקר טיעונו של ב"כ הנאשם מס' 1 התמקד בהצגת אסופת פסיקה המשקפת, לדעתו, את רמת הענישה שהוטלה על נאשמים שהורשעו במקרים שונים בעבירה של שוד כשהקורבנות היו קשישים ואף נגרמו להם חבלות גופניות, בין היתר, עקב שימוש שנעשה על ידי העבריין בכלי נשק קר או חם.

            במקרה דנן, כך ראה הסניגור להדגיש, לא היה כל שימוש באלימות כלפי המתלוננת ובסופו של יום גם לא נלקח ממנה דבר.

הנאשם עצמו הביע חרטה. לדבריו, הוא מבין שעשה "טעות גדולה" והבטיח שלא יחזור על כך. בתו של הנאשם ביקשה לגלות התחשבות בילדיו בהיותו היחיד אשר דואג להם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ