אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 6076/07

גזר דין בתיק פ 6076/07

תאריך פרסום : 24/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
6076-07
05/12/2007
בפני השופט:
שושנה שטמר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. ג'יהאד בן חוסין בושקאר
2. מוחמד בן כמאן סאלם

עו"ד חמודי מסרי
עו"ד גיל קרזבויים
גזר דין

1.         הנאשמים שלפני הורשעו על פי הודאתם בעובדות כתב אישום שתוקן במסגרת הסדר טיעון, בעבירות כדלקמן: נאשם 1 (להלן: " ג'יהאד") - שתי עבירות של סחר בסמים מסוכנים ללא היתר לפי סעיפים 13 + 19א לפקודת הסמים המסוכנים בצירוף סעיף 29 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן - "חוק העונשין"), וכן 4  עבירות של קשר לפשע לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין. נאשם 2 (להלן: " מוחמד")- עבירה של סחר בסמים מסוכנים לפי סעיפים 13 + 19 לפק' הסמים המסוכנים, סיוע לסחר בסמים מסוכנים לפי סעיפים 13 + 19 לפק' הסמים המסוכנים בצירוף סעיף 31 לחוק העונשין, וכן שתי עבירות של קשר לפשע לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין.

2.         הסדר הטיעון כלל חזרה מכפירה, הודאה בעובדות כתב האישום המתוקן (כאשר התיקון היה לגבי מוחמד, בנוגע לעסקה הראשונה יוחסה לו עבירת של סיוע לסחר בסמים, במקום עבירת סחר לפי כתב האישום המקורי). לעניין העונש, הסדר הטיעון כלל הסכמה על טווחי ענישה:

            לגבי ג'יהאד- מאסר בפועל לתקופה שבין 21 חודשים ל-36 חודשים.

            לגבי מוחמד- מאסר בפועל לתקופה שבין 18 חודשים ל-26 חודשים.

3.         כאמור, הנאשמים הודו בעובדות כתב האישום המתוקן, שזו תמציתו:

            ביום 15.5.07 ג'יהאד תיאם ביצועה של עסקת סמים יחד עם אדם אחר (להלן - " המתווך"), במסגרתה ימכור ג'יהאד למתווך 100 כדורי סם מסוכן מסוג אמפטאמין בעבור 1,600 ש"ח (להלן - " העסקה הראשונה"). לאחר מכן, קשרו שני הנאשמים קשר לסחור יחד בסם מסוכן, כך שג'יהאד יבצע את העסקה, ואילו מוחמד יסייע לביצועה. באותו יום, הגיעו הנאשמים במונית למקום המפגש, שם המתינו להם שני שוטרים סמויים ממשטרת ישראל, ישובים ברכב. מוחמד נותר במונית, ואילו ג'יהאד התיישב ברכב בו היו הסמויים, ומסר לאחד מהם 103 כדורי סם מסוכן מסוג אמפטאמין. בתמורה קיבל סך של 1,600 ש"ח.    

4.         ביום 24.5.07, שוב תיאם ג'יהאד עם המתווך ביצוע עסקת סמים, במסגרתה ימכור 1,000 כדורי סם מסוכן מסוג אמפטאמין, בעבור 13,000 ש"ח. בסמוך לאחר מכן, הנאשמים קשרו קשר לבצע את העסקה יחדיו. באותו יום, שוב הגיעו הנאשמים למקום בו בוצעה העסקה הקודמת, והשוטרים הסמויים המתינו להם ברכב. ג'יהאד נכנס לרכב והתיישב, בעוד מוחמד ניגש לרכב ומסר לג'יהאד כובע גרב ובו 864 כדורי סם מסוכן מסוג אמפטאמין, מחולקים ל- 4 חבילות. ג'יהאד מסר את הסמים לאחד הסמויים, ושני הנאשמים נעצרו.

5.         התביעה והסניגוריה טענו לפני בעניין העונש.

            ב"כ המאשימה ביקש להטיל על הנאשמים עונשי מאסר כפי שצוין בהסדר הטיעון, וכן עונשי מאסר על תנאי משמעותים, בהדגישו את החומרה שבמעשים אלה לחברה, בהיות העבירות קשורות לסחר בסמים ובכך שאין המדובר בכשלון חד פעמי מה גם שהנאשמים הם בעלי עבר פלילי, על אף גילם הצעיר.

            עברו הפלילי של הנאשם 1 כלל הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, תקיפת עובד ציבור, איומים, תקיפה הגורמת חבלה של ממש ופציעה.

לעניין הקנס ביקשה התביעה קנס משמעותי, בהתחשב גם בכך שעליו להביא לכך שהעסוק בסחר לא יהיה כדאי מבחינה כלכלית.

6.         ב"כ הנאשם טען, כי עברו הפלילי של ג'יהאד אינו מכביד, ואינו כולל עבירות סמים, מדובר בעבירה ראשונה בתחום זה, ובמעידה חד פעמית. עוד נטען, כי ג'יהאד הודה בעובדות כתב האישום המתוקן בפתח משפטו, ובכך חסך זמן שיפוטי יקר. ב"כ הנאשם 1 עמד על נסיבותיו האישיות, על כך שאביו נרצח כשהיה ג'יהאד בן 6, גדל בשכונת עוני, אימו חולנית ומאושפזת היום בבית חולים. הנאשם צעיר, יליד 1985, התחתן חודש לפני מעצרו. הוא מטפל באימו ומפרנס אותה. את העבירות ביצע בשל המצב הכלכלי הקשה. מכל האמור לעיל, ב"כ הנאשם 1 ביקש לקבל את הסדר הטיעון כך שהעונש שייגזר עליו יהיה ברף התחתון של טווח הענישה. באשר לקנס, טען כי בית המשפט אינו נוטה להטיל קנסות על מי שיישב במעצר בפועל לזמן ממושך.

7.         ב"כ נאשם 2 טען, כי ההסדר עצמו אינו ברף הנמוך של עבירות בעניינים דומים. חלקו של נאשם זה בעסקה הראשונה קטן מזה של נאשם 1 והוא המצב אף לגבי העסקה השניה.  יש לתת ביטוי להודאה המיידית ולחסכון בזמן השיפוטי, בגזירת העונש. עוד הבהיר הסניגור, כי מוחמד לא היה זה שיזם את האירוע, אלא הצטרף לג'יהאד. נטען, כי גם העסקה השנייה הייתה בגבול הסיוע, וכי מוחמד לא היה אמור לקבל רווחים מהעסקאות. לטענת ב"כ הנאשם 2, מדובר במקרה של סוכן מדיח, כאשר הפסיקה נוטה להקל במקרים כאלה. לעניין הרישום הפלילי, הרי שמוחמד מעולם לא הורשע קודם לכן, התיק בבית משפט לנוער הסתיים בגזר דין ללא הרשעה, הוא צעיר בן 22 שסיים 12 שנות לימוד, אינו משתמש בסמים, עוזר בפרנסת המשפחה ואמור היה לסיים קורס קונדיטוריה וטבחות בסמוך לקיום העסקאות. מוחמד נמצא זמן רב במעצר, וכל נסיעה אליו קשה למשפחתו. בית המשפט התבקש לשקול את מרכיב השיקום לעניינו של הנאשם 2. באשר לקנס, סבור הסניגור כי יש לגזור קנס סמלי, בשל כך שמוחמד לא היה צפוי להרוויח מהעסקה, מעורבותו וחלקו באירועים היו קטנים יחסית, נחסך זמן שיפוטי בשל ההודאה, ומצבו הכלכלי הקשה.

8.         לאחר ששקלתי את כל הנתונים שלפני - מחד גיסא את חומרת העבירות ואת תוצאתן ההרסנית לחברה, ומאידך גיסא את נסיבותיהם האישיות של הנאשמים, לרבות גילם, הודאתם בעובדות כתב האישום וכן את עמדת התביעה שמתפקידה לייצג את האינטרס הציבורי בענישה - מצאתי את הסדר הטיעון בגדר הסביר והחלטתי לכבדו.

9.         שקלתי מהי הענישה הראויה בנסיבות. שקללתי את כל האינטרסים והנתונים שלפני, ואלו העונשים שאני גוזרת על הנאשמים:

            על נאשם מס' 1: מאסר של  48 חודשים, מהם יירצה הנאשם 30 חודשים במאסר בפועל,  ו-18 חודשים יהיו על תנאי. התנאי הוא שנאשם 1 לא יעבור במשך 3 שנים מיום שחרורו ממאסרו בגין תיק זה, עבירת סמים אולם איננה לשימוש עצמי בסם.

            כן אני גוזרת על נאשם זה קנס בסך של 8,000 ש"ח או שני חודשי מאסר תמורתו.

            על נאשם מס' 2: מאסר של 40 חודשים, מהם יישא הנאשם 2 במאסר בפועל של 22 חודשים, ו-18 חודשים יהיו על תנאי. התנאי הוא שתוך 3 שנים מיום שחרורו ממאסרו בתיק זה, לא יעבור הנאשם 2 עבירה שהיא עבירת סמים אולם איננה לשימוש עצמי בסם. 

            כן אני גוזרת על נאשם זה קנס בסך של 6,000 ש"ח או 45 ימי מאסר תמורתו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ