אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 5958/05

גזר דין בתיק פ 5958/05

תאריך פרסום : 29/05/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
5958-05
13/09/2006
בפני השופט:
דיסקין מרים

- נגד -
התובע:
מדור תביעות פלילי ת"א
הנתבע:
גלילה אייל
עו"ד קבלר
גזר דין

בטרם הוחל בהליכים של ממש בתיק זה השכילו הנאשם וסנגורו לערוך הסדר טעון עם התביעה, במסגרתו תוקן כתב האישום על דרך הקלה משמעותית עם הנאשם; מחיקת חלק מהעובדות החמורות שנכללו בו בתחילה הובילה לביטול עבירת האיומים בהתאם.

מכוח ההסדר הודה הנאשם בתקיפה חבלנית של חברתו לחיים דאז, עת ביום 4.3.04 לפנות בוקר, על רקע אי השלמתו עם רצונה להיפרד ממנו, סטר לה בחוזקה על פניה. כתוצאה מהתקיפה, נגרמו לה חבלות של ממש בדמות המטומות ונפיחות בפניה ואפה זב דם, והיא נזקקה לטיפול רפואי. על יסוד הודאתו הורשע בעבירה הנצמחת ממעשה זה, לפי סעיפים 380 + 832(ג) לחוק העונשין, התשל"ז-1977.

בהתאם להסכמת הצדדים הופנה הנאשם לשירות המבחן. מהתסקיר אודותיו מצטיירת תמונה של צעיר בן 26, בעל היסטוריה אישית ומשפחתית בעייתית ומורכבת. יתום מאב, חווה בילדותו חוויה של נטישה כואבת ומצוקה אישית קשה, ובנערותו צמח והתפתח באווירה ובמציאות של אלימות גואה בתוככי המשפחה.

מבחינת עברו הפלילי, לחובתו שתי הרשעות. הראשונה, מתחום הסמים, בגינה ריצה עונש מאסר ממושך בן 30 חודש. במהלך ריצוי עונשו עבר הליך גמילה, ומאז שחרורו, תקופה של שלוש שנים, הוא שומר על "ניקיונו". השנייה, מיום 19.9.04, בעבירת תקיפה, בגינה נדון לעונש של מאסר על תנאי.

בהתייחס להסתבכותו במעשה העבירה הנוכחי ביטא הנאשם בפני שירות המבחן רגשות של חרטה, ובלטו בו תחושות של צער ובושה. מבחינת רכיב המסוכנות, מודגשת בתסקיר העובדה של פרידת דרכם של בני הזוג וניתוק הקשר ביניהם, כגורם המפחית משמעותית את הסיכון להישנות האלימות.

בהיבט של סיכויי השיקום, מתרשם שירות המבחן מנאשם בעל מוטיבציה לשנות את דרך חייו. צעיר שערך בפועל תמורה בהתנהלותו ובאורח חייו, המתפקד מזה שלוש שנים רצופות בצורה נורמטיבית ויציבה במישורי החיים, לרבות בתחום התעסוקה. למעט העבירה נשוא דיוננו, לא נפתח נגדו במשך שש שנים שום תיק פלילי, ללמדך, על חריגות הסתבכותו באירוע הנדון.

נוכח הצטברות נתונים חיובית זו התגבשה המלצה שמשמעותה העדפת הפן השיקומי,  ומתן משקל בכורה לשיקול זה בין כלל  שיקולי הענישה בדרך של שילוב עונש הרתעתי עם מבחן.

בטיעוניהם לעונש נחלקו ב"כ הצדדים באשר למידת העונש ההולמת. בגורסה כי חומרת העבירה שעניינה תוקפנות ברוטאלית, המתעצמת נוכח עברו של הנאשם, מחייבת עונש מוחשי הכולל רכיב מאסר, עתרה ב"כ התביעה להשית עליו עונש שבמרכזו מאסר שניתן לרצותו בעבודות שירות, מלווה במאסר מותנה, פיצוי וקנס. לא בכדי, טענה, לא צרף הנאשם תיק זה לתיקו האחרון, שהרי ברי, כי לו עשה כן היה עונשו כבד לאין שעור מהעונש המינורי שהוטל עליו. הסנגור לעומתה, עשה כול שלאיל ידו לשכנעני לאמץ את המלצת שירות המבחן, הנותן מענה עונשי ראוי למורכבותו של המקרה מבחינת מעשה העבירה והעושה, ויוצר סינתזה בין הנסיבות האובייקטיביות של העבירה והנסיבות הקונקרטיות של העבריין. הוא בקש לזקוף לזכות הנאשם את הודאתו המיידית, שמעבר לייתור ההוכחות וחסכון זמן שיפוטי, היא מצביעה על חרטה כנה ומהווה הכאת חטא אמיתית מצידו. כזו שלא נולדה רק בעקבות כתב האישום, אלא מיד לאחר מעשה, ובאה לידי ביטוי בכך שהנאשם, מוצף בושה וכלימה, עזב מיד את הבית, התנתק מהמתלוננת וחדל מכול קשר עמה. מאז, הקשר לא חודש, ועל כן, הסבירות להישנות האלימות נמוכה ביותר. במצב דברים זה, טען, אין תמה שהמתלוננת אינה פוחדת ממנו וכיום אינה חשה עצמה מאוימת. זאת מעבר לעובדה, שאין עסקינן בתוקפנות  רצדבסטית, אלא באלימות חד פעמית וחריגה.

מבחינה אישית הפנה לנסיבות האישיות - משפחתיות הקשות של הנאשם המקבלות משנה  משקל ותוקף מול הליך השיקום המוצלח, המניב פירות חיוביים. במרכזם העובדה שמזה שלוש שנים נמצא הנאשם ברציפות במעגל העבודה ועושה חיל ומוצא ברכה בעמלו, כעולה  ממכתב מעבידו נ/1.  עונש מאסר, אפילו בעבודות שירות, בעיתוי הנוכחי, יחבל בעבודתו, משמע, בשיקומו, ויביא לתוצאה שאינה עולה בקנה אחד לא רק עם האינטרס של הנאשם, אלא גם של הציבור.

הענישה, מוסכם על הכול, היא לעולם מלאכה קשה ומורכבת, שליבתה בחוכמת האיזונים. ענישה אינה עניין מכאני. היא צריכה להיעשות תוך התחשבות במקרה המסוים והנאשם המסוים, ולאזן ביניהם. ביסוד הענישה לא עומד שיקול אחד ויחיד, אלא מכלול שיקולים. ועל כן, בבוא בית המשפט לקבוע את מידת העונש ההולם שומה עליו ליתן למטרות הענישה השונות משקל יחסי ההולם את נסיבות המקרה מבחינת העושה והמעשה.

לאחר ששקלתי את טיעוני הצדדים, בחנתי ושיוויתי לנגד עיני האמור בתסקיר, ונתתי דעתי מחד גיסא, לחומרת העבירה ולאינטרס הציבורי שבמיגור האלימות מזה, ומאידך גיסא, להליכי שיקומו המוצלחים של הנאשם מזה, הנני סבורה כי המקרה הנדון מצדיק הליכה לקראת הנאשם ואי מיצוי הדין עמו. אומנם, צודקת התובעת, כי אין להקל ראש במעשה האלימות שביצע הנאשם, לא ברמה הקונקרטית ולא בהיבט של האינטרס הציבורי. יחד עם זאת, אין להתעלם מכברת הדרך שעשה הנאשם. ניסיונות השיקום ותוצאותיהם ראוי כי יפעלו לטובתו גם בשקילת העונש. האיזון המתבקש במקרה זה בין שיקולי הענישה הפרסונאליים והחברתיים הובילני למסקנה, כי מתקיימות נסיבות שבעטיין ראוי שהשיקול של תיקונו של הנאשם ושיקומו יגבר, ויינתן לו מעמד מרכזי בין יתר שיקולי הענישה האחרים.

אשר על כן, לאחר ששקלתי את כל השיקולים הצריכים לענין לקולא ולחומרא, החלטתי לגזור על הנאשם את העונשים הבאים:

א.          10 חודשי מאסר על תנאי, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור במשך שלוש שנים מהיום על כול עבירת אלימות כנגד הגוף.

ב.           6 חודשי מאסר על תנאי, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור במשך שלוש שנים מהיום עבירה של איומים.

ג.            ניתן בזה צו מבחן למשך שנה מהיום.

ד.           250 ש"ח קנס, או 45 ימי מאסר תמורתו.

ה.          הנאשם יפצה את המתלוננת, הגב' לירן לוי, מרח' הרצוג 23 גבעתיים, בסכום של 1,500 ש"ח, אשר יופקדו על שמה בגזברות בית המשפט.

הקנס והפיצוי ישולמו בחמישה תשלומים חודשיי ם, שווים ורצופים החל מ- 15.10.06.

המזכירות תמציא עותק גזר הדין לשירות המבחן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ