אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 5900/04

גזר דין בתיק פ 5900/04

תאריך פרסום : 14/04/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
5900-04
09/07/2007
בפני השופט:
דן מור

- נגד -
התובע:
מדור תביעות פלילי ת"א
הנתבע:
זיינב מוחמד
עו"ד עזר מבורך
גזר דין

הנאשם, יליד 1966, הורשע, לאחר שחזר בו מכפירתו והודה במיוחס לו במהלך שמיעת הראיות בעבירות כדלקמן: 3 עבירות של הסגת גבול, בניגוד לסעיף 447 א' לחוק העונשין (להלן:"החוק"), עבירה של איומים, בניגוד לסעיף 452 לחוק ועבירה של הפרת הוראה חוקית, בניגוד לסעיף 287 לחוק.

העבירות בהן הודה והורשע הנאשם, הינן שבמהלך תקופה של שבועות אחדים בחודשים נובמבר- דצמבר 2003, פלש הנאשם יחד עם ארבעת ילדיו הקטינים מספר פעמים לדירה נטושה, שבועיים לאחר פטירת האישה שהחזיקה בה. בעשותו כן, שבר את מנעולי הדירה המקוריים, דהיינו - גרם נזק במזיד, והתקין אחרים תחתם, ובנוסף השמיע בשתי הזדמנויות שונות וסמוכות, דברי איום כלפי קרוביהם של בעלי הדירה המנוחים שהגיעו למקום וביקשו לחדש את חזקתם בדירה. בסיומה של הפרשה הוצא מהמקום באמצעות המשטרה.

טרם ניתנה הכרעת הדין, טען סניגורו המלומד של הנאשם כי מעשי האיומים כפי שהופיעו באישומים מס' 2 ו - 3, מעשה אחד הם, ובית המשפט קיבל טענה זו, נוכח היות שני האישומים רצף אחד של מעשים, שנעברו על רקע זהה ושהתבטאו בהשמעת דברי איום כלפי אותם מתלוננים כל אימת שנכנס הנאשם עם משפחתו לדירה הנטושה, ושנעברו תוך תקופה קצרה. 

בדנ"פ 4603/97, משולם נ' מדינת ישראל, פד"י נ"א (3) 160, 185, נאמר בין היתר, כדלקמן:

"המאפיין את העבירה רבת הפריטים היא במחשבה פלילית אחת ובתכנון פלילי אחד, המקיף את הרצף כולו, וסוגר עליו. כן מתאפיינת עבירה זו בסדרת מעשים המהווים ביטוי ודחף עברייני אחד."

דברים אלה נכונים אף לאירועי פרשתנו.

במסגרת הטיעונים לעונש הגיש ב"כ המאשימה את גיליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם, ממנו עולה כי לחובתו תלויים ועומדים שני מאסרים על תנאי. בת.פ 1709/01 (שלום ת"א), מתאריך 11.07.01, נגזר על הנאשם בין היתר, עונש מע"ת ל-3 שנים, שלא יעבור על עבירות בהן הורשע, ביניהן כלולה עבירת האיומים. בת.פ 13549/00 (שלום ת"א), מתאריך 20.12.01, הוטלו על הנאשם בגזר דינו 12 חודשי מע"ת לשנתיים, שלא יעבור עבירת אלימות או איומים כלשהי.

עונשי מאסר על תנאי אלו, הנם ברי הפעלה, בגין עבירת האיומים, בה הורשע הנאשם בתיק זה.

יחד עם זאת, מתסקיר שירות המבחן שהוגש בעניינו של הנאשם, עולה תמונה משפחתית עגומה של הנאשם, כבן 41 שנה, אב ל 7 ילדים משלוש נשים שונות, אשר נאלץ לעזוב את בית הספר בגיל צעיר ולסייע בפרנסת משפחתו. לדעת קצינת המבחן, הייתה זו אשתו הנוכחית שהפעילה עליו לחץ למציאת פתרון דיור למשפחתם ואת המעשים נשוא כתב האישום דנן יש לראות כרצף אחד, על רקע תחושה קשה של לחץ ומצוקה. עוד מוסיפה קצינת המבחן, כי הנאשם הביע בפניה חרטה על מעשיו, פועל לשינוי המצב וכיום עובד באופן קבוע לפרנסת ילדיו.

סניגורו של הנאשם טען, כי נוכח דברים אלו, על בית המשפט להסתפק בהארכת המאסרים על תנאי ברי ההפעלה, ולהימנע מלהטיל על הנאשם עונש כבד של מאסר בפועל, שיגדע כל סיכוי להיחלצותם של הנאשם ומשפחתו ממצוקתם. ואכן, כאשר ענייננו בעבירה נוספת אחת, כאמור בסעיף 56 לחוק העונשין, ניתן להאריך או לחדש את תקופת התנאי.

 מבלי להתעלם מחומרת העבירות ומעברו של הנאשם, לזכותו של הנאשם ייאמר כי מדובר באדם שהיה מובטל בתקופת אותם אירועים, ואב מפרנס יחיד לילדיו הקטינים, שביצע את העבירות עת ניסה למצוא קורת גג למשפחתו ומצא פתרון דחוק בפלישה לדירה ריקה מיושביה. הוא אף הספיק להשקיע עבודה וכסף בשיפוץ הדירה, עת נדרש לעזוב את המקום. על מצוקת הדיור הקשה של תושבי יפו המצויים במצב כלכלי קשה, אין צורך להרחיב את הדיבור. התרשמותי היא כי בחלוף הזמן מביצוע העבירות, הנאשם עושה מאמץ לתקן את דרכיו. מדובר בפרשתנו בנסיבות מיוחדות, שאינן דומות כלל לעבירותיו הקודמות של הנאשם. בנוסף, אמנם הוחל בשמיעת הראיות, אך לאחר שנשמעו מספר עדים בתיק, בחר הנאשם לחזור בו מכפירתו ולהודות בעובדות כתב האישום ובכך חסך מזמנו היקר של בית המשפט.

בעיקר אין לשכוח, כי מאז האירועים נשוא כתב האישום, חלפה ועברה תקופה של כשלוש וחצי שנים, ועונשי המאסר המותנים הוטלו על הנאשם בשנים 2000 ו-2001, דהיינו לפני תקופה של כשש שנים.

בית המשפט אינו מתעלם מחומרת העבירות. הנאשם לקח את הדין לידיו ובחר למצוא למשפחתו מקום מגורים תוך שהוא פולש לדירה שאינה שלו ותוך שהוא מטיל פחד על בעליו החוקי של הבית. למזלו הטוב של הנאשם, תוך זמן קצר הוא עזב את הדירה ומאז חלפה ועברה תקופה ארוכה, ונראה לי כי ניתן להבטיח את בטחונו של הציבור בענישה כבדה הפונה פני עתיד. תהיה לו זו ההזדמנות האחרונה. בית המשפט מאמין, לאור האמור בתסקיר שירות המבחן ולאור הנסיבות המיוחדות של המקרה, כי מירב הסיכויים שהנאשם לא יחזור עוד על מעשיו אלו או מעשים דומים. היה ויחזור על מעשיו אלו, יכלא לתקופה ארוכה.

לאור כל זאת, הנני גוזר על הנאשם את העונשים כדלקמן:

א.    אני מחדש  את תקופת התנאי שנפסקה בת.פ 1709/01 (שלום- ת"א) מיום 11.07.01 בשנתיים נוספות, וכן מחדש את תקופת התנאי בת.פ 13549/00 (שלום- ת"א) מיום 20.12.01 בשנתיים נוספות, והכל מהיום, והתנאי הוא, שלא יעבור הנאשם בתקופה זו את העבירות בהן הורשע בתיקים אלו.

ב.   הנני מטיל על הנאשם עונש מאסר של 6 חודשים על תנאי, והתנאי הוא כי הנאשם לא ירצה עונש זה אלא אם יעבור, תוך שנתיים מהיום, את העבירה של הסגת גבול בניגוד לסעיף 452 לחוק העונשין.         

ג.    הנאשם יחתום על התחייבות ע"ס 10,000 ש"ח למשך שנתיים מהיום, שלא יעבור על כל אחת מהעבירות בהן הורשע בתיק זה. לא יחתום, ייעצר לשבעה ימים.

ד.   פיצוי בסך של 1,800 ש"ח, שיחולקו שווה בשווה בין המתלוננים, עדי תביעה מס'1 ,14 ו- 15. הפיצוי ישולם בחמישה תשלומים חודשיים, שווים ורצופים, כשהראשון מתאריך 01.08.07 וכל ראשון בחודש שלאחריו.

הודע לנאשם על זכותו לערער בתוך 45 יום מהיום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ