אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 5604/03

גזר דין בתיק פ 5604/03

תאריך פרסום : 14/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
5604-03
06/07/2006
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - מחלקה לחקירות שוטרים
הנתבע:
שריף בן - בעצמו
עו"ד עוזי נקש
גזר דין

1.         הנאשם, שוטר במשטרת ישראל, ששימש כסייר בתחנת אילת,  הורשע, לאחר ניהול הוכחות, בתקיפה בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיף 382 (א) לחוק העונשין תשל"ז - 1977, ותקיפה הגורמת חבלה ממשית, עבירה לפי סעיף 380 לחוק העונשין.

2.         מהראיות, כפי שהוכחו במהלך המשפט, מצטיירת התמונה כדלקמן:

            ביום האירוע נקרא הנאשם לטפל בפנייתה של אישה, שטענה כי תעודת הזהות נגנבה ממנה.  הוא הגיע למקום, בליווי שני שוטרים, שהתגייסו למשטרה זה מכבר, שובצו לקורס שוטרים, הוצבו באילת למספר ימים לצורך תגבור והיו תחת פיקוד הנאשם.  במהלך הטיפול בתלונה, הוברר כי האישה שכרה דירה מהמתלונן, שסרב להחזיר לה את התעודה, בטענה כי לא שילמה את מלוא דמי השכירות.  בין הנאשם לבין המתלונן התגלע דין ודברים, שבמהלכם הודיע הנאשם למתלונן כי הוא מעוכב ולאחר מכן כי הוא עצור.  המתלונן התנגד למעצר, צעק, קילל את השוטרים, תקף את הנאשם, קרע את חולצתו והשוטרים הפעילו נגדו כח וכבלו אותו בידיו מאחורי גבו.  לאחר שעשו כן, נרגע המתלונן והובל לתחנה, כשהוא עירום בחלק גופו העליון ואזוק בידיו. בשלב זה לא נחזו חבלות על גופו, חרף המאבק שהתנהל בינו לבין השוטרים.

כשהגיעו לתחנה, הנאשם הכניס את המתלונן למשרד, תוך שהוא בועט בו,  הורה לשוטרי התגבור שלא להכנס פנימה, סגר את הדלת ובמשך כ - 10 - 15 דקות היכה בו.  במהלך האירוע נכנס למשרד,  לפרק זמן קצר, שוטר נוסף, שלא זוהה, חרף החקירה שקיימה מח"ש, וגם הוא תקף את המתלונן, בכך שבעט בו, לטענתו, באשכיו. אותה שעה נמצאו שוטרי התגבור מחוץ למשרד, כשהם שומעים את הצעקות הבוקעות ממנו, מבחינים בשוטר הנוסף שנכנס אליו, אך נמנעים מלהתערב באירוע. כשנכנסו לבסוף, ראו את המתלונן על הרצפה, כולו נסער, גופו אדום, עדיין אזוק בידיו אל מאחורי גבו ופלג גופו העליון עירום.

3.         כתוצאה מהתקיפה נחבל המתלונן בגופו.  בבדיקה שנערכה לו בו ביום בחדר המיון, נכתב: "חבלות מפוזרים ... חבלה במרפק ימין ובזרוע ... רגישות קלה בלסת תחתונה ימין, שריטות מפוזרות בבית החזה ...".  למחרת נבדק המתלונן ע"י רופא שמצא: "כתמי דם בגב עליון ואמצעי, בכתף שמאל, ביד ימין עם נפיחות של האמה הימנית, בצוואר, ברגל ימין, כאבים במפרקי הלסת עם קושי לפתוח את הפה. כאבים בלחיצה על הצוואר עם הגבלה בתנועות. כאבים בלחיצה על הגב התחתון עם הגבלה בתנועות, כאבים בלחיצה על הצלעות צד ימין".

4.         בתסקיר שירות המבחן, שהוגש לבקשת הסניגור, נכתב כי הנאשם התגורר בילדותו בעוספיה, הצטרף לתנועת הנוער העובד והלומד, הדריך בה ושיחק כדורגל בקבוצת הנוער המקומית. משפחתו הקנתה לו ערכים של אהבת הארץ ורבים מבניה שרתו כקצינים בצה"ל.  בצבא שירת כלוחם בגדוד רגלי של חיילים מהעדה הדרוזית. למרות המשבר שחווה כתוצאה מגירושי הוריו, סירב להצעות הצבא ועמד על המשך השירות.  לאחר מכן עבד באילת במשך כשנה וחצי כקב"ט בבית המשפט, ולאחר תהליך גיוס, שארך זמן רב, התקבל למשטרה, שם שירת 4 שנים כסייר. במהלך השירות קודם לתפקיד סגן מפקד יחידה.

בהמלצת קצין אג"מ מרחב אילת מתאריך דצמבר 2005, שהוגשה לשירות המבחן נכתב: "בן שירת תחת פיקודי במהלך 8 חודשים אחרונים ושימש כסגן מפקד יחידת סיור. בתפקידו זה הפגין מקצועיות, יכולת פיקוד, אחריות ודוגמא אישית. מעבר ליכולותיו המצויינות לעיל, במהלך התקופה האמורה, לא נרשמו לשוטר חריגות בתחום התנהגות ומשמעת. התרשמתי שמדובר באדם צנוע, נעים הליכות, שלא נותן לעובדה שהוא שוטר, בעל תפקיד פיקודי מרכזי בסיור, להשפיע על התנהגותו ויחסו לזולת".

כמו כן הוגשו לשירות המבחן מכתבי הערכה שונים ממעסיקיו, המעידים על תפקודו המקצועי, רגישותו ואנושיותו. בעקבות האירוע  פוטר הנאשם מהמשטרה.

הנאשם הביע בפני קצין המבחן תסכול רב מעצם האשם שהוטח בו, וציין כי הוא רואה את עתידו במשטרה ולכן יהיה מוכן לעשות הכל (כלשון התסקיר) ולערער על הכרעת הדין, כדי להוכיח את חפותו.  עוד הוסיף, כי אהב מאד את תפקידו והביע צער עמוק מפיטוריו ואת חששו מפני העתיד הצפוי לו. שירות המבחן מצא, כי הנאשם מתקשה להתמודד עם ההליך המשפטי, על רקע תפיסתו כי הוא חף מפשע, ומתקשה לראות את חלקו בדינמיקה שהביאה לביצוע העבירה.  כן העריך, כי הפיטורין פגעו בדימויו העצמי, השפיעו רבות על מצב רוחו וכי הוא עובר משבר בחייו האישיים.  לכן, המליץ להסתפק בהשתת 300 שעות של"צ בעבודות ביטחון בבית החולים "יוספטל" באילת.

5.         בטיעוניה לעונש עמדה התובעת על חומרת האירוע.  בין היתר הטעימה, כי הנאשם תקף את המתלונן והיכה אותו בבעיטות ומכות ללא סיבה ותכלית בעוד הוא שוכב כבול על הקרקע.  לדעתה, פגע הנאשם לא רק במתלונן אלא במנגנון אכיפת החוק, באמון הציבור ובשמם הטוב של לובשי המדים.  היא ראתה חומרה יתרה בכך שהתקיפה ארעה בעת שהנאשם נמצא בתפקיד. לטעמה, על בית המשפט לשדר מסר חד וברור, שיוקיע מעשים כאלה באמצעות ענישה מחמירה, שתרתיע שוטרים אחרים מלבצע מעשים דומים.  היא עמדה על הרשעת הנאשם, נוכח חומרת הנסיבות וציינה כי גם שירות המבחן לא המליץ שלא להרשיעו. לכן עתרה לגזור עליו מאסר בפועל, מאסר מותנה ופיצוי משמעותי למתלונן.

6.         הסניגור ביקש לאמץ את המלצת שירות המבחן, דהיינו להסתפק בהטלת עונש של"צ והוסיף, כי ראוי לבטל את ההרשעה. הוא ביקש, כי בית המשפט יתחשב שמדובר בשוטר העובד בתפקידי שטח, הכרוכים בעבודה קשה, בחיכוך עם עבריינים ובאילוצים הגורמים לו להפעיל לא פעם כח על מנת להתגבר עליהם. הוא אזכר את התנהגות המתלונן, שתקף את הנאשם ואת השוטרים שהתלוו אליו, בעת שהתנגד למעצרו, ושאף נחקר בחשד לתקיפת שוטרים. כן הדגיש, שהאירוע יחיד ובודד, אינו מאפיין את מהלך שירותו, נוגד את אורח חייו ואת אופיו והמקצועיות בה נהג במשך שירותו בצבא ובמשטרה, שהיה ללא דופי, וזיכה אותו בהערכת מפקדיו והשוטרים שהיו נתונים למרותו.  הוא הטעים, כי פוטר  מהמשטרה למרות שמפקד המחוז ומפקד המרחב התנגדו לכך, עולמו חרב עליו,  מהלך חייו נקטע ואין עונש חמור מכך.   עוד הוסיף, שלאחרונה, התחתן וניסיונותיו למצוא עבודה חדשה לא צלחו עד כה, בעיקר משום ההרשעה.  בשל כל אלה, אין מקום, לדעתו, להחמיר עימו.

7.         לאחר ששמעתי את הטיעונים ושקלתי את הנסיבות, הגעתי למסקנה שאיני יכול להעתר לבקשת הסניגור. בראש ובראשונה - אין מקום לבטל את ההרשעה. ככלל, מי שאשמתו הוכחה במשפט פלילי, יורשע בדין. תוצאה זו מתחייבת ממהותו של ההליך הפלילי שעיקרו אכיפת החוק באופן שיוויוני.

בע.פ. 2513/96 מדינת ישראל נ. שמש ואח' פ"ד נ (3) 682 בעמ' 683 כתב בית המשפט כי:

            "שורת הדין מחייבת כי מי שהובא לדין ונמצא אשם, יורשע בעבירות שיוחסו לו.  זה הכלל. הסמכות הנתונה לבית המשפט להסתפק בהעמדת נאשם במבחן בלי להרשיעו בדין יפה במקרים מיוחדים ויוצאי דופן. שימוש בסמכות זאת כאשר אין צידוק ממשי להמנע מהרשעה, מפר את הכלל. בכך נפגעת גם שורת השיוויון בפני החוק".

            כבר לפני שנים רבות פסק כב' הנשיא זוסמן בע.פ. 89/78 אפנג'ר נ. מדינת ישראל פ"ד לג  (3) עמ' 141 ש: "שתקיפת אזרח ע"י שוטר חמורה פי כמה וכמה מתקיפה ע"י אדם אחר".  זו רוח הדברים העוברת כחוט השני בפסיקה המתייחסת לעבירות אלימות שנעברו ע"י שוטרים.

            בפסק-הדין שניתן בבית המשפט המחוזי בבאר-שבע בע.פ. 7426/03 אוקנין דוד נ. מדינת ישראל עמד כב' הנשיא פלפל בהרחבה על עיקרון הרשעת שוטרים, שחטאו בכך שנקטו אלימות במקרים שונים, תוך שהוא סוקר את הפסיקה הרלוונטית.  אין צורך לחזור על הדברים, המנחים את הערכאה הדיונית.

            זאת ועוד: שירות המבחן, הרואה בדרך כלל לנגד עיניו את שיקום העבריין  כעקרון רב חשיבות, גם הוא לא מצא לנכון להמליץ, נוכח נסיבות הענין שפורטו לעיל, על ביטול ההרשעה.  בשל כל אלה תשאר ההרשעה על כנה.

8.         גם בשאלת העונש איני רואה את הדברים עין בעין עם הסניגור.

הפעלת כח בלתי חוקי ע"י שוטרים מאפיינת משטרים אפלים הרומסים את זכויות האדם. זהו ניצול  לרעה  של התפקיד. זו גם מעילה באמון, שהמערכת נותנת בשוטרים בכך שהיא מפקידה בידיהם את השמירה על זכויותיהם, שלומם ובריאותם של עצירים.   מניעת אלימות מצד שוטרים הינה, איפוא, בנפשה של חברה מתוקנת. 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ