אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 5580/05

גזר דין בתיק פ 5580/05

תאריך פרסום : 26/03/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
5580-05
07/11/2006
בפני השופט:
דורית רייך - שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד הדר ישרים
הנתבע:
אבו-לסאן מוסטפא - בעצמו
מתמחה מר שאהדי ממשרד עו"ד ד"ר אלדר שחר
גזר דין

מוסטפא אבו לסאן יליד 1978 (להלן: "הנאשם") הואשם מלכתחילה בארבע עבירות, בהן כפר. לאחר תחילת שמיעת ההוכחות, הגיעו ב"כ הצדדים להסדר טיעון, לפיו ביקש הנאשם באמצעות בא כוחו מבית המשפט להרשות לו לחזור מכפירתו, ולאחר שהורשה לעשות כן, ביקשה התביעה לתקן את כתב האישום. הנאשם הודה בעובדות כתב האישום המתוקן, ועל פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון הורשע בנהיגה ללא ביטוח בניגוד לסעיף 2 לפקודת רכב מנועי (נוסח חדש), התש"ל- 1970 (להלן: "הפקודה"), מסירת ידיעות כוזבות וניסיון לקבל דבר במרמה בניגוד לסעיפים 243 ו-415 רישא+ 25 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: "החוק"). לשם השלמות ייאמר, שהסדר הטיעון לא כלל הסכמות לעונש.

הנאשם הודה שב- 30.08.02 נהג בקטנוע שבבעלותו (להלן: "הקטנוע") ללא פוליסת ביטוח בת תוקף כדין, ותוך כדי כך נפל ונחבל. בסמוך לאחר מכן מסר הנאשם באגף התנועה בת"א הודעה כוזבת, לפיה רכב אלמוני פגע בו כשחצה את הכביש בהליכה רגלית. את ההודעה הכוזבת שלח לחברת "קרנית", על מנת לקבל פיצוי בגין התאונה. התרמית התגלתה, והנאשם לא הצליח לקבל פיצוי במרמה.

כאמור לעיל, בתאריך 14.05.06 הורשע הנאשם, ובהתאם להסכמות אליהן הגיעו באי כח הצדדים, הטיעונים לעונש נדחו עד לקבלת תסקיר משירות המבחן.

שרות המבחן נדרש, כמקובל, לנסיבותיו האישיות של הנאשם, לעובדה שבעבר השתמש בסם מסוג קאנביס, ואף הורשע בעבירות סמים מסוג פשע, בגינן ריצה מאסר בפועל, לשהותו בקנדה ולרצונו לחזור לשם. שירות המבחן התרשם, שהתייחסות הנאשם לעבירות נשוא ההרשעה מצמצמת. מכיוון שהנאשם לא ביטא רצון להתערבות טיפולית חיצונית בעניינו, נמנע השירות מלהביא בפני ביהמ"ש המלצה טיפולית.

התביעה- בטיעוניו לעונש, הגיש התובע, עו"ד כהן, גיליון הרשעותיו של הנאשם במ/1, ממנו עולה שלחובת הנאשם רישום פלילי אחד ללא הרשעה, ושלוש הרשעות בעבירות אלימות, סמים ורכוש. התובע נדרש לחומרת העבירות נשוא הרשעת הנאשם בתיק זה, ובקש שלא ליתן משקל לקולא לזמן שחלף מאז ביצוען. ההתמשכות נגרמה בשל הקושי לאתר הנאשם. התובע הדגיש את חוסר רצונו של הנאשם לקבל עזרה טיפולית, ומשכך טען, שראוי להשית על הנאשם עונש מאסר שחלקו לריצוי בפועל ויתרתו על תנאי, מבלי לבסס טיעוניו בתקדימים.

ההגנה- המתמחה מר שאדי כבהא, ממשרדו של ד"ר שחר אלדר ביקש, באופן טבעי, להתחשב בנאשם, וליתן משקל לקולא להודאתו, לגילו הצעיר, ולזמן שחלף מאז ביצוע העבירות. הסנגור הדגיש את פציעתו של הנאשם בתאונת הדרכים שבה היה מעורב, כעולה מהאמור באישור הרפואי במ/2. לטענתו, הפציעה שנפצע הנאשם פגעה בכושרו לפרנס את אשתו ושני ילדיו הקטינים. כמו כן ביקש הסנגור ליתן משקל להודאת הנאשם, לאחריות שקיבל על מעשיו, ולשיתוף פעולתו עם השרות. לגישתו, שרות המבחן נמנע מלבוא בהמלצה טיפולית, מאחר ובשלב זה בחייו הנאשם לא זקוק לטיפול. הסנגור הדגיש את השינוי החיובי שעשה הנאשם בחייו, למרות כישלונותיו בעבר, ומזה שנים לא שב להסתבך. כדי להמחיש את המהפך שינה הנאשם את שמו. לתמיכה בטיעוניו הגיש הסנגור לעיוני מספר פסקי דין, ובמיוחד הפנה לע"פ 2028/01 שרלי שטרית נ' מ.י, שיצא מלפני בית המשפט המחוזי בחיפה. בעניין זה מצאה המדינה לערער פעמיים על עונש מקל, שיצא מלפני בית משפט השלום. בסופו של יום נגזר על הנאשם מאסר מותנה. פסק דין זה משקף, לדעת הסנגור, שמדיניות הענישה בעבירות מהסוג בו הורשע הנאשם, הנה מאסר על תנאי. לסיכום בקש הסנגור להסתפק בעונש של מאסר מותנה, ללא הטלת קנס, אשר תכביד על הנאשם בשל מצבו הכלכלי הקשה.

לאחר ששמעתי הטיעונים, ועיינתי במסמכים ובתקדימים, הגעתי למסקנות כדלקמן:

1.      העבירות בהן הורשע הנאשם הן עבירות חמורות, הפוגעות פגיעה קשה באינטרסים הכלכליים-ביטוחיים של כלל הציבור. חומרת העבירות מצדיקה תגובה שיפוטית מחמירה, שיהיה בה ליישם התכלית החקיקתית, ולהשיג הרתעה אישית וכללית.

  1. העבירות נשוא ההרשעה מקבלות משנה חומרה, בהתחשב בעובדה שאין זו הסתבכותו הראשונה של הנאשם בפלילים. למרות גילו הצעיר, הנאשם הורשע בעבירות פשע, ונידון לתקופת מאסר ממושכת לריצוי בפועל, כעולה מהגיליון במ/1
  2. לא מקובלת עלי טענת הסנגור, שהחלטת בית המשפט המחוזי בחיפה בע"פ 2028/01 הנ"ל משקפת את מדיניות הענישה הראויה בעבירות נשוא הדיון, ויש לגזור מהאמור שם את עונשו של הנאשם. בית המשפט המחוזי דחה את ערעור המדינה, והותיר על כנו עונש מאסר מותנה, שגזרה הערכאה דלמטה, וזאת בשל נסיבותיו המיוחדות של המקרה ההוא, תוך קביעה מפורשת, שההחלטה איננה בגדר תקדים, ראו החלטת ב' השופט גריל:

"זהו אכן עינוי דין...יש בו, בהצטרפו לכל יתר הנתונים, כדי להצדיק פסיקת עונש קל לחובת המערער על רקע נסיבות מיוחדות אלה, מבלי שיש בכך בשום פנים ואופן כדי להשליך על נאשמים אחרים המורשעים בגין עבירות מסוג זה..." ( הדגשה שלי ד-ר-ש).

  1. למרות החומרה, בית המשפט הגוזר את הדין אינו מתעלם מהנאשם הספציפי שבפניו, ונותן משקל לקולא לנסיבותיו האישיות. במקרה שבפניי, מוצאת אני להתחשב לקולא במשקלן המצטבר של מספר עובדות:

א.     גילו הצעיר של הנאשם והודאתו, שחסכה זמן שיפוטי.

ב.      העובדה שמאז ביצוע העבירות בחודשים אוגוסט וספטמבר 2002 לא חזר להסתבך.

ג.       העובדה שהנאשם לא בדה סיפור של תאונה, היה מעורב בתאונה אמיתית, נפגע ונפצע באופן שגרם לו סבל פיזי ואובדן הכנסות.

ד.      הנאשם לא הצליח לקבל כספים במרמה כתוצאה ממסירת ההודעה הכוזבת, ולחברת קרנית לא נגרם הפסד כספי.

ה.      ניסיונות השיקום שמנסה הנאשם לשקם את חייו ולפרנס את משפחתו, בהם לא יוכל להמשיך באם ייגזר עליו מאסר בפועל, שידרדר עוד יותר את מצבו הכלכלי. לעומת זאת, מאסר מותנה עשוי מצד אחד לעודדו להמשך תפקוד נורמטיבי, ומצד שני להרתיעו מלחזור ולבצע עבירות.

  1. סוף דבר- לאור כל האמור לעיל אני גוזרת כדלקמן:

א.     שמונה חודשי מאסר על תנאי, והתנאי הוא שבמשך 3 שנים מהיום לא יעבור הנאשם עבירה מהעבירות בהן הורשע בתיק זה, לרבות ניסיון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ