אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 5578/05

גזר דין בתיק פ 5578/05

תאריך פרסום : 14/07/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
5578-05
25/12/2007
בפני השופט:
מרים דיסקין

- נגד -
התובע:
מדור תביעות פלילי ת"א
הנתבע:
1. בנימין דוד
2. בנימין ורדה

עו"ד בן יוסף
גזר דין

בתחילה הועמדו הנאשמים לדין ביחד עם אחרים בכתב אישום מתוקן שכלל לגביהם שלושה אישומים. בעקבות כפירתם נדחה התיק להוכחות. דע עקא, שבטרם הוחל בהבאת הראיות נערך בין הצדדים הסדר טעון, במסגרתו תוקן כתב האישום המתוקן בדרך של הקלה עם הנאשמים, וביטויו במחיקת ו/או שינוי חלק מעובדות האישומים הראשון והשני ובהתאמה העבירות, והן על ידי מחיקת האישום השלישי. מכוחו, חזרו בהם הנאשמים מכפירתם והורשעו על יסוד הודאתם בשני האישומים בעבירה של איסור החזקה או הנהלה, לפי סעיף 228 לחוק העונשין התשל"ז - 1977, בנסיבות בהן בשלוש הזדמנויות, שאחת מהן נמשכה על פני מספר חודשים, החזיקו וניהלו בשני מקומות שונים משחקים אסורים, וזאת על פי העובדות הבאות: במהלך כשלושה חודשים עובר ליום 22.7.04, היו הנאשמים בעליו של מועדון הימורים ברח' המבשר 19 בת"א (להלן:"המקום") והחזיקו וניהלו במקום עשרות מכונות מזל מסוגים שונים (מסכי מחשב ומקלדות, מכונות אלקטרוניות ומסכי רולטה) ששימשו למשחקי הימורים. ביום 22.7.04 נערכה במקום פשיטה על ידי המשטרה. מכונות המזל וחלקי חילוף שנתפסו הוחרמו והמקום נסגר. לא חלף אפילו חודש ממועד אותה פשיטה והתמונה המתוארת נשנתה, כאילו לא ארע דבר. בפשיטה שנערכה ביום 16.8.04 נתפסו הנאשמים כמקודם מחזיקים ומנהלים את אותו מקום באמצעות כמות גדולה נוספת של מכונות מזל שונות מאותם סוגים. גם הפעם שבה המשטרה ונקטה באותם אמצעים כבפעם הקודמת אך ללא הואיל, שכן אותה פעילות של החזקה וניהול מועדון הימורים נשנתה על ידי הנאשמים בשלישית במקום אחר. לא למותר לציין, שגם שם נתפס רכוש רב, הכולל מכונות הימורים וכסף מזומן, כעולה מעובדות ת.פ.א 88556/04 שהיה תלוי ועומד כנגדם וצורף לכתב האישום הנוכחי. מתוקף הסדר הטיעון הורשעו הנאשמים בגינו על יסוד הודאתם בעבירות של החזקת מקום לשם הימורים וניהול משחקי מזל.

ויודגש, בפשיטות הללו נתפסו במקום ובידי הבעלים סיכומי כסף בגובה של כ- 70,000 ש"ח.

טרם גזירת העונש הופנו הנאשמים לשירות המבחן שערך אבחון מעמיק אודותם, ועתה עומדים הם ליתן את הדין על מעשיהם.

בטיעוניה לעונש הציגה התביעה עמדה ברורה וחד משמעית לגבי שני הנאשמים- ענישה המשלבת מאסר וקנס כבד - כהולם את חומרתן המופלגת של העבירות וכפי מדיניות הענישה שגובשה בתחום עבריינות זה. פני החומרה היתרה ניבטים במקרה זה מהתמונה הכוללת של מעשי העבירה, היקף הפעילות העבריינית, משכה וממדיה, במיוחד על רקע ניצול חולשתם ופזיזותם של מהמרים כפייתיים האסורים בכבלי התמכרותם, משועבדים ליצריהם ומהווים להם טרף קל, והתוצאות הקשות וההרסניות הנלוות לתופעה זו, והכול לשם עשיית רווחים קלים על גוום ולמען בצע כסף. בעתירתה להלימה בין החטא לעונשו עמדה ב"כ התביעה על החומרה המופלגת הנודעת בראש וראשונה מנסיבות ביצוע העבירות ואופיין: עסקינן, הדגישה, בנאשמים, בני זוג, שהחזיקו וניהלו מועדוני הימורים מתוקף היותם בעלים, משמע, ניתן להגדירם כמי שעמדו בראש הפירמידה. ככאלה, מטבע הדברים, גרפו לכיסם את מירב הרווחים של פעילות ענפה שנפרשה על פני חודשים, בשני מקומות, בהם הופעלו מכונות מזל רבות ומגוונות לסוגיהן מגלגלות סכומי כסף גדולים. פעילות עסקית אינטנסיבית המעידה כי אין עסקינן במעידה חד פעמית, בבחינת אפיזודה חולפת, אלא בעסק מסודר ומאורגן היטב המהווה מקור פרנסה רציני לנאשמים ולמועסקים על ידם. חומרה המתגברת, בשים לב להמשך הפעילות אשר חודשה על ידי הנאשמים באותה מתכונת חרף פשיטות המשטרה, תפיסת מכונות המזל וכספי ההימורים, ולמרות סגירת המועדונים- קמו חדשים תחתיהם. חומרה המתעצמת לגבי הנאשם נוכח עברו הפלילי הכולל גם עבירות מאותו סוג. ובאשר למצבם הרפואי, סוברת התביעה, כי שב"ס ערוך להתמודד עם הבעיה ולספק לו טיפול מתאים. להשקפתה, מאחר ואין הבדל מהותי מבחינת העשייה העבריינית בין שני הנאשמים, שפעלו כצוות בהחזקת וניהול המועדים, העדר העבר הפלילי לנאשמת הוא בעל משקל שולי לגזירת הדין.

באשר לרמת הענישה הנוהגת בתחום עבריינות זה הפנתה ב"כ התביעה לפסיקה המלמדת על מגמה של החמרה ומיצוי הדין.

הסנגור מן העבר האחר, שעשה כול שניתן לשכנעני להסיר את רוע גזירת המאסר העומד במרכז עתירת התביעה לעונש, פרש יריעה רחבה של נימוקים מבחינת מיהות העושים ומהות המעשים, המצדיקים, לדעתו, התחשבות מרבית בשני הנאשמים באופן שלא יושת עליהם כול מאסר ואפילו לא יוטל על שכמם משא כלכלי בדמות קנס כבד.

בראש וראשונה עתר לזקוף לזכותם את הודאתם המלאה המגלמת הכרה בפסול שבמעשיהם ונטילת אחריות על כישלונם. בעקבותיה, הדגיש, נחסך זמן שיפוטי יקר. הנאשמים גם הסכימו לחילוט הכספים שנתפסו כחלק מביטוי מוחשי לרצונם וכוונתם למתוח קו על פרק זה בחייהם.

בהתחשב בעברם השונה בתכלית- בעוד לחובת הנאשם נזקף עבר פלילי אין בעברה של הנאשמת מתום, ובשים לב לעומק מעורבותם בניהול המועדונים ולתפקיד שמלא כול אחד מהם, גם ביקש לערוך אבחנה נוספת לקולא לגבי הנאשמת ולמתן את עונשה בהתאם.

וברמה הקונקרטית: לגבי הנאשם, המדובר באדם באמצע חייו-  כבן 54, שעשה כברת דרך ארוכה מתהום התמכרות לסמים קשים משלובת בעבריינות למעמדו הנוכחי, בעל מסעדות מצליחות העושה חייל ומתפקד באופן חיובי בכול תחומי החיים: מוצאו הכתיב את בתחילה את עתידו- כמי שבא ממשפחה שבניה נגועים בהתמכרות לסמים קשים, כמותם התדרדר ולקה באותו נגע ממאיר והפך נרקומן, המנהל אורח חיים עברייני-התמכרותי. בשנת 92 התעשת החליט ליטול את גורלו בידיו. טעון במוטיבציה לשנות את חייו החל בהליך ארוך ומורכב של שינוי מן הקצה אל הקצה, ויכול לו. לא רק שהשתקם לחלוטין, לא רק שבנה את הריסות חייו, אלא שמזה 15 שנים הוא פועל ללא לאות כדי לסייע לרבים אחרים לצאת ממעגל הסמים. בעניין זה היפנה לעדותם של עדי האופי שגמרו עליו את ההלל והעידו על נאשם המקדיש את חייו, זמנו ועתותיו לסייע למתמכרים, שבעבר נמנה עליהם, להיחלץ מגורלם, ותורם תרמה עצומה לחברה שלא ניתן להמעיט מערכה, וכעולה  מהמסמכים נ/1, נ/2 ו- נ /5, ובדומה העזרה שהוא מעניק לנצרכים, כמוכח באסופת המסמכים נ/4. בגזירת העונש שומה לזקוף את אלה לזכותו של הנאשם.

ולגופן של עבירות: הסתבכותו בעבירות בהן הורשע, טען הסנגור, ארעה לפרק זמן קצר יחסית ולאחר שנקלע לקשיים כלכליים, על סף התרסקות, והיא תולדה של שיקול דעת מוטעה שהנאשם מצר עליו. מאז האירוע האחרון חדל כליל מכול התעסקות בתחום זה, ולראיה העדר תיקים פתוחים מזה למעלה משלוש שנים. כיום, לאחר שעלה על דרך המלך של עיסוקים לגיטימיים במסעדות בבעלותו, והוא מהלך בה שנים ועושה חיל, שליחתו למאסר, אפילו בעבודות שירות, של מי שהינו העוגן ועמוד התווך של משפחתו, משמעותה עבורו ועבורה חורבן ממש, פשוטו כמשמעותו.

ובהיבט של עברו הפלילי, הרי הוא משקף, לטעמו של הסנגור, דווקא את התמורה החיובית שערך הנאשם באורח חייו. גיליון הרשעותיו ת/1 מלמד כי רובו ישן נושן וחלקו הארי מתחום הסמים. ההרשעה בעבירה מתחום ההימורים היא מלפני למעלה מ-22 שנים, והרשעתו האחרונה משנת 98. משמע, מדובר בנאשם שזנח את דרך הפשע.

ובאשר לנאשמת. זו הרשעתה הראשונה של אישה נורמטיבית בת 53 שמעולם לא מעדה ולא הסתבכה בפלילים. שנים צופה הליכות ביתה, וחיה חיים מלאי תהפוכות וחוסר יציבות  לצידו של נרקומן. היא מביעה חרטה כנה על מעשיה, ועותרת לא לנתקה ממסלול חייה ועיסוקה. 

כמו כן, הצביע על העולה מחוות הדעת הרפואיות ת/6 ת/7 לגבי מצבם הרפואי של הנאשמים, כנתון נוסף שעל בית המשפט לשקלו לקולה בגזירת הדין.

בבקשו להימנע מעונש מאסר, החורג, לטעמו, מרמת הענישה הנקוטה בעבריינות זו, היפנה ב"כ הנאשמים לאסופת פסיקה של ערכאה זו, לפיה הוטלו במקרים חמורים לאין שעור עונשים מתונים לא נכלל בהם רכיב מאסר.

דומה, כי אין חולק באשר לחומרה היתרה הטבועה בעבירות ההימורים, המשקפות תופעה פסולה ורחבת ממדים שהפכה לנגע חברתי ששומה לבערו. חומרה זו וההכרח להתמודד עם מחולליה והנהנים מפירות באושיה הוכרו על ידי המחוקק ומצאו ביטויה בעונשים הכבדים שקצב בצידן של עבירות אלה. הסכנות הכרוכות בהן ואורבות לציבור ככלל ולמהמרים בפרט, על השלכותיהן המשפחתיות, הכלכליות והחברתיות הקשות, ברורות ונהירות לכל. המדובר, ברעה חולה המעודדת פרזיטיות והשתעבדות לדרך חיים לא יצרנית, פוגעת ביחיד ובמשפחתו ומסבה נזקים קשים ומקיפים לחברה. זו עבריינות המנצלת באופן ציני חולשה אנושית, מעודדת התמכרות ומהווה אבן שואבת להתעשרות ועשית רווחים קלים על גוום של חלשים, ובדרכה גובה מחיר כלכלי, אישי ואנושי כבד לא רק מהמתמכרים אלא גם ממשפחותיהם. השפעתה ההרסנית על המרקם החברתי ניכרת ועמוקה בשל נזקיה הישירים ובמידה לא מבוטלת גם בשל הנזקים העקיפים הנגרמים בעטייה, הנובעים, בין היתר, מן העובדה שעסקי ההימורים נשלטים ברובם על ידי עבריינים, ולעיתים אפילו על ידי פשיעה מאורגנת. על כן, הדין עם התביעה בעתירתה להטיל על המעורבים בתחום עברייני זה עונשים הולמים בחומרתם שבכוחם להעביר מסר הרתעתי ברור וחד משמעי על המחיר שייגבה מהם בבוא הדין ויהפוך את העיסוק בו לבלתי כדאי.

תכלית חקיקת שורת האיסורים שבסימן י"ב לפרק ח' בחוק העונשין שעניינם ניהול, ארגון ועריכת משחקי מזל אסורים, בכול דרך שהיא, דומה, מוסכמת על הכול. בבסיסה ניצבת מטרה חברתית מובהקת - להילחם בתופעת ההימורים והשלכותיה הקשות לפרט ולחברה. להיאבק באותה "רעה חולה" המנצלת חולשות אנוש למען בצע כסף וגריפת רווחים קלים ומסבה נזקים אישיים וכלכליים למתמכרים ובעיקר למשפחותיהם, לעיתים עד כדי הרס ממש (ראה רע"פ 9140/99 עמוס רומנו ו-3 אח' נגד מדינת ישראל, פדי' נד (4), וכן ע"פ 6474/03, יוסף מלכה ואח' נגד מדינת ישראל). התייחסותו המחמירה של המחוקק לעבירות הקבועות בסימן זה מצאה ביטויה בעונשים החמורים שקצב בצידן של רוב העבירות.

על כן הדין עם התביעה באשר לחומרת העבירות בהם הורשעו הנאשמים. חומרה הקיימת הן בהיבט המוסרי- ערכי, והן בהיבט הספציפי שביטויה במקרה בפעילות העבריינית האינטנסיבית, החוזרת ונשנית וזאת חרף סגירת המועדונים, ולמרות תפיסת הציוד והרווחים, משך התקופה בה בוצעו מעשי העבירה, ההיקף הכלכלי של ההימורים שהפעילו וניהלו הנאשמים ובהתאם הרווחים שהניבו. השילוב הנודע מהיות הנאשמים הבעלים של המועדונים משווה נופך נוסף של חומרה למידת ועומק מעורבותם העסקית בפרשה זו.

בבוא בית המשפט לגזור דינו של נאשם, שומה עליו לשקול את מכלול הנסיבות הקונקרטיות, שלו ושל מעשי העבירה בהם הורשע, ועל כן, אל מול החומרה אתחשב לקולא בכול הנתונים עליהם הצביע הסנגור, שיעמדו לנגד עיני בית המשפט ויזקפו לזכותם של הנאשמים. עם זאת, גם לאחר שיינתן לאלה מלוא המשקל אין בכוחם לאיין את כובד החומרה היתרה והמצטברת, המחייבת ענישה מוחשית וממשית.

ולרמת הענישה. הפסיקה מלמדת על העדר קו אחיד ועקבי בענישת עברייני ההימורים. הדבר בא לידי ביטוי גם בפסיקה עליה נסמכו ב"כ הצדדים. לצד ענישה קשה ומכאיבה על דרך מאסר ממש בנוסף על קנס כבד, הופנה בית המשפט לשורה ארוכה של פסקי דין של בית משפט זה ואחרים במקרים דומים ובעלי חומרה לא פחותה, בהם נמנע בית המשפט משליחת הנאשמים לבית הכלא והסתפק בענישה הרתעתית לצד קנס, כמרכיב מהותי במידת העונש. רוצה לומר. ענישת עבריינים אינה עניין טכני- מכאני, ואינה מוכתבת לפי תעריפים מוגדרים. בגדר שיקול הדעת הרחב שמוענק לבית המשפט בשיטתנו, שבה החוק קובע לרוב עונש מרבי, מוטל עליו לקבוע את העונש ההולם לנאשמים האינדיבידואליים העומדים בפניו, ברוח החוק ולאור שמירת הערכים העומדים ביסודו. בסופו של יום, כול מקרה נבחן לגופו ולנסיבותיו הקונקרטיות, וקביעת העונש צריכה להיעשות תוך התחשבות בכול השיקולים הרלבנטיים - תוצאה משוקללת ומאוזנת של כלל מטרות הענישה. על בית המשפט לתת למטרות הענישה השונות משקל יחסי ההולם את נסיבות המקרה המסוים והנאשם המסוים שבפניו, ולאזן ביניהן, כדברי בית המשפט:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ