אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 5349/02

גזר דין בתיק פ 5349/02

תאריך פרסום : 11/05/2010 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום חיפה
5349-02
15/03/2006
בפני השופט:
ש. לבנוני

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גב' קומרניצקי
עו"ד גב' אמנו
הנתבע:
1. ח.א בוני חיפה בע"מ
2. סמולניק חגי
3. גולדסיל בע"מ
4. דוברת יובל

עו"ד עבוד
גזר דין

1.         הנאשמת 1 ב-ת.פ. 5349/02 (להלן, גם "ח.א.") היא חברה לעבודות בניין. הנאשם 2 בתיק זה (להלן, גם "סמולניק"), הוא מנהלה הפעיל. הנאשמת 1 ב-ת.פ. 1228/03 (להלן, גם "גולדסיל") היא חברה לעבודות ייזום ובנייה. הנאשם 2 בתיק זה , הוא סמולניק, וכן הנאשם 3 בתיק זה (להלן, גם "דוברת"), הם מנהליה הפעילים.

2.         בגדר ת.פ. 5349/02 יוחסו ל-ח.א ולסמולניק עבירות לפי חוק מע"מ. בגדר ת.פ. 1228/03 יוחסו לגולדסיל, סמולניק ודוברת עבירות מס הכנסה. בכל התיקים הודו והורשעו הנאשמים על סמך הודאותיהם.

            ככל שעסקינן ב-ת.פ. 1228/03 אף הוסיפו הנאשמים והודו באי העברת מס שנוכה במועד על ידי סמולניק ו-ח.א בתקופות שמנובמבר 2002 ועד אוגוסט 2003 ובתקופות שמדצמבר 2003 ועד פברואר 2004 בסכום כולל של 496,061 ש"ח, מלבד המנוי בכתב האישום.

3.         מן הטיעונים לעונש אני למד, ככל שעסקינן ב-ת.פ. 5349/02 שעניינו עבירות מע"מ, כי הנאשמים הגישו שישה דוחות תקופתיים ללא צירוף תשלום הנובע מהם, הגם שהדוחות שולמו בשיעורים ובפיגור מאוחר יותר.  זאת ועוד: מחודש יוני 97' ועד פברואר 04' לא הגישו הנאשמים 21 דוחות תקופתיים ובכך איחרו תשלום מס שמתקרב לסך של 1,500,000 ש"ח.

            ככל שעסקינן ב-ת.פ.  1228/03 שעניינו עבירות מס הכנסה, אני למד כי הנאשמים הודו באי הגשת דוחות של גולדסיל בשנים 2000 ו-2001 ובאי העברת מס במועד בגדר 13 עבירות. סמולניק אף הורשע בגין אי הגשת דוח אישי במועד לשנת 2001.

            עוד ציינו ב"כ המאשימות כי כל המחדלים הוסרו, הגם שככל שעסקינן בעבירות מע"מ נותרה יתרת חוב זניחה בסכום של כ-4,000 ש"ח.

4.         ב"כ המאשימות ציינו כי הגם שרובצות נסיבות חמורות לחובת הנאשמים, נשקלו שיקולים לקולתם. לנוכח זאת עתרה ב"כ המאשימה ב-ת.פ. 5349/02 להסתפק במאסר על תנאי לסמולניק לתקופה מרתיעה וארוכה וכן להשית קנס כספי ההולם את חומרת העבירות, וכן להשית על ח.א קנס. ב"כ המאשימה ב-ת.פ. 1228/03 עתרה אף היא להטלת קנס בלבד על גולדסיל ודוברת ולהטלת עונש מאסר על תנאי מרתיע לסמולניק.

5.         לאחר טיעון לעונש של ב"כ המאשימות הסכימו ב"כ הצדדים לנסות להגיע להסדר. משעה שהסדר זה לא צלח נשמעו טיעוני ב"כ הנאשמים לעונש. ב"כ הנאשמים, הגם שעתירת המאשימות נטתה לקולה, עתר להימנע מהטלת קנס. משעה שהיה מובן לו ששומה עליו לאזן זאת בענישה הולמת אחרת, היה זה הוא שעתר להשית על סמולניק עונש מאסר בפועל לתקופה קצרה שירוצה בעבודות שירות.  משמע, לכאורה, ביקש ב"כ הנאשמים להחמיר עם סמולניק, לנוכח מצבו הכלכלי הקשה הנטען.

            לנוכח זאת, הוריתי על הגשת חוות דעת הממונה על עבודות שירות וחוות דעת חיובית כאמור הונחה בפניי. לאחר מכן נדרשתי לטיעון נוסף של ב"כ הצדדים בשאלת העונש.

6.         בתחילה אוחד הדיון בשני התיקים. לימים הוא פוצל. בעקבות הסכמת ב"כ הצדדים מהם עולה כי ראוי לערוך שיקול מאוחד לעניין הענישה, חזרתי ואיחדתי הדיון בעניין מתן גזר דין זה.

7.         ברגיל, לא נוהג ביהמ"ש להטיל על הנאשמים עונש העולה בחומרתו על עתירת המאשימה עצמה, הגם ששיקול דעתו אף בעניין זה  אינו שנוי במחלוקת. בחנתי מכלול הנתונים שבפניי וכסבור הייתי שאיני צריך לצאת מגדרי ולהשית על סמולניק עונש מאסר בפועל, לנוכח  טיעוני ב"כ הצדדים שבפניי, מהם נלמד כי עסקינן בשתי חברות רבות מוניטין שכשלו עקב צוק העתים,  וכאשר עברם של הנאשמים עד הנה נקי. התרשמתי מאופיו החיובי של סמולניק ובעיקר מהמאמצים האדירים שנעשו על מנת להסיר את המחדלים במלואם, הגם שמדובר היה בסכומים לא מבוטלים, ותוך קורבנות אישיים לא מבוטלים של סמולניק.

8.         עם זאת, לא ניתן להקל ראש בעבירות שנעברו, בעיקר עבירות מע"מ, אם באשר לסכומים שלא שולמו, אם באשר למשך הזמן הרב בו נעברו העבירות האמורות. אכן, ברגיל, שיקולי טובת הציבור מכריעים את הכף בכגון דא. משעה שהמאשימה עתרה להטיל על הנאשמים עונשים של מאסר מותנה וקנס בלבד, ראוי היה כי עונשים אלו יהיו מופלגים על מנת לאזן על כך שלא הושת עונש מאסר בפועל.

            ואולם, כמבואר, סניגורו המלומד של סמולניק מבקש להשית על סמולניק עונש מאסר בפועל, הגם שירוצה בעבודות שירות. לכאורה, מדובר בהתנהלות מכובדת ולגיטימית. דומה שסמולניק מודע לכך שהוא אמור היה לספוג קנס מופלג בחומרתו שככל שלא ישלמו ייאסר. לנוכח נתונים אלו, והגם שבלבטים והיסוסים, החלטתי להיענות לבקשה.

            סמולניק עותר כי עונש המאסר בעבודות שירות יהא נמוך. אין בדעתי להיענות לעתירה זו. אכן סמולניק אינו יכול לאחוז במקל בשני קצותיו. אם אכן מבקש הוא להיפטר לחלוטין מעונש של קנס, ברי שעליו לרצות עונש מאסר בעבודות שירות לתקופה מעל לסבירה. אכן, חסד אעשה עמו ולא אטיל עליו עונש מירבי של 6 חודשי עבודות שירות. החלטתי להטיל עליו  עונש של 4 וחצי חודשי מאסר בעבודות שירות.

9.         לפיכך, הנני גוזר הן על הנאשמת 1 ב-ת.פ. 5349/02 והן על הנאשמת 1 ב-ת.פ. 1228/03 קנס בסך של 25,000 ש"ח.

            הנני גוזר על הנאשם 3 ב-ת.פ. 1228/03 קנס בסך של 10,000 ש"ח אשר ישולם ב-10 תשלומים חודשיים שווים ורצופים בסך 1,000 ש"ח כל אחד, כל 1 בחודש, החל מיום 1/4/06. ככל שהקנס האמור, ולמצער 3 תשלומים הימנו, לא ישולם במלואו או במועדו, ייאסר הנאשם 3 לתקופה של 40 יום.

            הנני גוזר על הנאשם 2 ב-ת.פ. 5349/02 וב-ת.פ. 1228/03, עונש מאסר של 18 חודש. מתוכם 4 וחצי חודשים יהיו לריצוי בפועל בעבודות שירות בבית-חולים איכילוב בתל-אביב, בהתאם לחוות דעת הממונה מיום 6/10/05. עונש המאסר ירוצה החל מיום 1/4/06. היתרה תהא על תנאי ככל שהנאשם 2 יחזור ויורשע בעבירות בהן הורשע בפניי תוך 3 שנים מהיום.

10.        הודעה זכות ערעור לצדדים תוך 45 יום מהיום.

ניתן  והודע היום ט"ו באדר, תשס"ו (15 במרץ 2006) במעמד הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ