אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 5250/06

גזר דין בתיק פ 5250/06

תאריך פרסום : 04/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
5250-06
01/07/2007
בפני השופט:
מנחם פינקלשטיין

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד סיגלית גורן
הנתבע:
סומחי (סובחי) נגאר בן עאדל ת"ז 036713337
עו"ד משה שרמן
גזר דין

כללי

1.         עניינו של תיק זה באירוע שהתרחש ביום 3.11.06 בג'סר א-זרקא, ובו ירה הנאשם, סומחי (סובחי) נגאר, באוויר ולאחר מכן לעבר אנשים. לכתחילה כפר הנאשם, והתקיימה ישיבת הוכחות אחת (24.5.07). ביום 6.6.07 הודיעו לנו הצדדים כי הגיעו להסדר טיעון, הנסוב על הכרעת הדין ועל העונש. הוגש כתב אישום מתוקן, והנאשם הורשע לפי הודאתו בעבירות של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות ועבירות בנשק.

2.         להלן העובדות העולות מכתב האישום המתוקן: בתאריך 3.11.06, בשעות הערב, נערכה בכפר חגיגת אירוסין בביתו של מסעד גורבאן, אבי הכלה. משתתפי האירוע ישבו בחצר הבית הסמוכה לכביש (ראו ת/1-ת/4). הנאשם הגיע לכביש הסמוך לחצר הבית בין השעות 20:00-20:30, כשהוא נוהג ברכב מסוג מזדה. הוא הוציא את ידו מבעד לחלון הרכב וירה יריות באוויר, באמצעות אקדח שאחז בידו. הוא עזב את המקום ברכבו, ולאחר זמן מה    (10 דקות עד חצי שעה) שב למקום וירה מהכביש הסמוך לחצר הבית מספר רב של יריות באוויר. זאת, כשהוא אוחז בשני אקדחים - אקדח בכל יד. בהמשך החל הנאשם להימלט מהמקום, וחלק מהנוכחים החל ללכת בכיוונו. בשלב זה ירה הנאשם באקדחיו מספר יריות לעבר משתתפי האירוע.

            שלושה מאורחי האירוע נפגעו כתוצאה מהיריות. לעווד ג'מיל עמאש נגרם פצע ירי בירך שמאל ושיפשוף שטחי בירך ימין. לבאסם באדי עמאש נגרם פצע ירי במפרק ברך שמאל. יעקב מחמוד ג'ורבאן נפצע מירי בבית השחי משמאל. השלושה פונו לבית חולים, ונזקקו לטיפול רפואי.

3.         הוסכם כאמור על הסדר טיעון לעונש, וזאת בדרך של טווח ענישה. המאשימה טוענת לעונש של שלוש שנים מאסר בפועל מיום המעצר, וההגנה טוענת לעונש של שנתיים. כן יוטל עונש מאסר על-תנאי, והנאשם יחוייב בפיצויים. התביעה גם תבקש להוסיף עונש קנס, דבר שהסניגוריה מתנגדת לו.

            הנחה שהייתה גלומה בהסדר זה היא שיוסכם על סולחה בין הנאשם לבין משפחת הנפגעים, ולכך יש חשיבות להשתכללות ההסדר. כמו כן הודיעה התביעה כי מבחינתה, הסכמת המתלונן השלישי היא תנאי להסדר.

4.         יצוין כי בישיבת היום הוצג אכן הסכם סולחה (נ/1) בין המשפחות, ונמסר כי הסכם הטיעון הוא על דעת כל המתלוננים. בהסכם הסולחה מדובר בין השאר על תשלום פיצויים, ומפי אביו של הנאשם שמעתי, כי דבר זה אמור להיות מסוכם בישיבה עם כמה אנשים.

5.         הנאשם הוא בן 22. יש לו שתי עבירות בעברו, האחת החזקת סכין למטרה לא כשרה, שבגינה נשפט למאסר על-תנאי (שנת 2004), והשנייה, חבלה במזיד ברכב ואיומים (משנת  2002) שעליה נשפט בבית משפט לנוער.

בדברו לפני העונש, הביע הנאשם צער על מה שעשה, והבטיח שלא לחזור על כך.

טיעוני הצדדים

6.         שני הצדדים ביקשו לאשר את הסכם הטיעון. התביעה ביקשה כי יוטל עונש מאסר בפועל המתאים לרף העליון שבהסכם הטיעון, בעוד אשר הסניגור ביקש כי עונש המאסר יהיה לפי הרף התחתון.

            התובעת עמדה על חומרת המעשים, שיש בהם גם החזקת נשק ללא היתר וגם שימוש בו - תחילה בירי באוויר ולאחר מכן ירי לעבר אנשים באמצעות שני אקדחים, ירי שפגע בשלושה אנשים. מעשים כאלה מחייבים תגובה עונשית מחמירה, ובקשר לכך הוצגה פסיקה של בית המשפט העליון. עוד ביקשה כי הנאשם יחויב בפיצויים, ולדעתה נשיאת הנשק שלא כדין מצדיקה הטלת קנס, כדי שייצא מסר שהחזקת נשק שלא כדין - תוצאתה בין השאר פגיעה בכיסו של המורשע בכך.

הסניגור לא התעלם מחומרת המעשים, אך הצביע על כך שאין מדובר בנאשם שעבריינות היא דפוס חייו. אדרבה, עברו הפלילי אינו מכביד, והוא מעולם לא נדון לעונש מאסר. באשר למעשים עצמם, הצביע הסניגור על שתי נקודות: האחת, העובדה שבכתב האישום המתוקן צוין - לפני הירי לעבר האנשים - כי הנאשם החל להימלט מהמקום וחלק מהנוכחים החל ללכת לכיוונו. השנייה, העובדה העולה לדבריו מחומר הראיות כי למעשי הנאשם קדמה התגרות של ירי באוויר ליד ביתו של הנאשם, מצד המשפחה היריבה. הד לכך עלה כבר במהלך המשפט, וגם מדברי התובעת השתמע אישור לדברים.

עוד הצביע הסניגור על כך שלמרבית המזל אף אחד מהנפגעים לא נותח ולא נשאר בעל מום. גם הסניגור הציג פסיקה בקשר לעונש המאסר. הוא התנגד להטלת עונש קנס בין השאר שלפי הסולחה אמור להשתלם סכום כסף משמעותי על ידי משפחת הנאשם.

דיון

7.         המדובר ללא ספק באירוע חמור. הנאשם נשא והוביל נשק שלא ברשות, ולאחר מכן עשה שימוש בנשק בכמה שלבים. תחילה ירה באוויר מתוך הרכב; לאחר מכן עזב את המקום וחזר אליו, ואז ירה הנאשם מספר רב של יריות באוויר, משני אקדחים שהחזיק בידיו. השלב האחרון, והחמור יותר, הוא השלב שבו ירה הנאשם מספר יריות לעבר משתתפי האירוע. יריות אלה פגעו אמנם בשלושה מאורחי האירוע, והם נזקקו לטיפול רפואי ואושפזו. למרבית המזל, פציעתם לא הייתה מן החמורות, אך ברור הדבר שהתוצאות היו יכולות להיות חמורות בהרבה. כך למשל לאחד הנפגעים נגרם פצע ירי באיזור בית השחי משמאל.

            אכן, יש לקחת בחשבון גם את כל דברי הסניגור לעניין המעשים עצמם. כמו כן יש להביא בחשבון את ההודאה, את החיסכון בזמן שיפוטי, וגם את הבעת הצער והחרטה. נראה גם לקבל את דברי הסניגור שאין מדובר במי שהפשע הוא אורח חייו. ברם, גם כשלוקחים בחשבון את כל אלה, אין לשכוח כי במקרה זה מדובר במעשים חמורים מאוד, ששיאם ירי משני אקדחים לעבר קבוצת אנשים, שכתוצאה ממנו נפגעים שלושה מהם. במקרים מסוג זה מתחייב עונש מאסר בפועל משמעותי. על כן, לאחר שיקול, אתחשב בכל הנימוקים לקולא כדי לאשר את הסכם הטיעון, ואולם סבור אני כי יש מקום להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל בהתאם לרף העליון שעליו הוסכם, עונש שכשלעצמו הוא נוטה לקולא בנסיבות החמורות של מקרה זה.

            לאור העובדה שהנאשם יחוייב בתשלום פיצויים במסגרת גזר הדין, ונראה שגם על פי הסולחה יהיה תשלום פיצויים על ידי משפחת הנאשם - אמנע מהטלת עונש קנס. באשר לטענה שלפיה הטלת קנס מתאימה לעבירה של נשיאת נשק ללא רישיון, הרי יש לומר שבמקרה זה החומרה העיקרית נעוצה בירי שבוצע לעבר אנשים באמצעות הנשק, ועל כך מוטל עונש של שנות מאסר.

8.         לאור כל זאת, מוטלים על הנאשם העונשים הבאים:

א.         שלוש שנות מאסר בפועל. תחילת העונש מיום מעצרו של הנאשם, 18.12.06.

ב.         12 חודשי מאסר על-תנאי לשלוש שנים שהנאשם לא יעבור עבירה של אלימות שהיא פשע וכן עבירה של החזקת נשק או נשיאתו שלא כדין.

הנאשם             מחויב בתשלום 5,000 ש"ח פיצויים לכל אחד מהאנשים הבאים:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ