אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 5162/06

גזר דין בתיק פ 5162/06

תאריך פרסום : 26/07/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
5162-06
14/03/2007
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
זפדנסקי לאוניד ת"ז 306995242
גזר דין

1.      העבירות בהן הורשע הנאשם:

הנאשם הורשע על פי הודאתו בעובדות כתב אישום מתוקן בעבירה של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, עבירה לפי ס' 333 + 335(א1) + עבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש לפי ס' 380 + 382(ג), הכל לפי חוק העונשין. על פי עובדות כתב האישום המתוקן בו הודה הנאשם, תקף את אשתו, המתלוננת, היכה בחלקי גופה השונים, וזאת לאורך שנים. באירועים הספציפיים המצויינים בכתב האישום, תקף הנאשם את המתלוננת בכך שהלם בה באגרופיו בפניה, בעט בה, אחז בשיערה, ודפק את ראשה בקיר, ובמקרה אחר תפס הנאשם את המתלוננת וגרר אותה לחדר העבודה, הטיח ראשה בספה, בעט בה, וגרם לה לחבלות של ממש. עוד מתואר בכתב האישום אירוע שלישי בו תקף הנאשם את המתלוננת ולאחר שנפלה על ברכיה בעט בבטנה. כאמור, הודה הנאשם בעובדות כתב האישום המתוקן והורשע כאמור לעיל.

2.         תסקיר המבחן והטיעון לעונש:

בטרם הטיעון לעונש הורה בית המשפט על הכנת תסקיר שיבחן את התנהגותו של הנאשם ומערכת היחסים המשפחתית הכוללת. שירות המבחן פירט בתסקירו את המצוקה בה מצוייה אשת הנאשם. המתלוננת סבלה את כאבה בדממה במשך שנים מאחר וחששה להתלונן. המתלוננת טענה כי בשנים האחרונות הפך הנאשם להיות פרנואידי ביחסו אליה ואף חששה כי הוא סובל ממחלת נפש. המתלוננת דווחה כי חלה התדרדרות בהרגלי שתיית האלכוהול של הנאשם ויחד עם התדרדרות זו לאלכוהול גם גברה האלימות. עם זאת, נמנעה המתלוננת מלהתלונן וזאת לאורך זמן, ועד למועד עריכת התסקיר לא היתה המשפחה מוכרת לרשויות הרווחה.

שירות המבחן התרשם כי הנאשם חי בהכחשה ממושכת לאלימותו כלפי אשתו. תקופת המעצר גרמה לזעזוע והובילה להכרה בנטייתו האלימה ובהסכמה כי עליו לעבור טיפול מתאים. בהתאם, המליץ שירות המבחן לשקול את האפשרות להעביר את הנאשם, המצוי כעת במעצר, לטיפול בבית נועם.

יצויין לענין זה כי ביום הטיעון לעונש ביקש הסניגור לאמץ את המלצות שירות המבחן וטען כי לא נערך לטיעון לעונש. בהתאם, הורה בית המשפט לצדדים לטעון הן בהתייחס להמלצות שירות המבחן והן לענישה הראויה. ניתנה ארכה לסניגור להשלים טיעוניו בכתב וכך אכן עשה.

המאשימה עותרת שלא לאמץ את המלצות שירות המבחן ולגזור על הנאשם עונש של מאסר מרתיע שיביא בחשבון את התקופה הממושכת בה נהג באלימות כלפי אשתו. ב"כ המאשימה אינה שוללת את החשיבות שבמתן טיפול מתאים לנאשם להפחתת התנהגותו האלימה ואולם סבורה היא כי ראוי לעשות כן במסגרת שב"ס, ואף מפנה את בית המשפט לתוכנית טיפולית מיוחדת בענין זה שמצוייה במסגרת שב"ס.

ב"כ הנאשם ביקש, כאמור, לאמץ את המלצות שירות המבחן. לטענתו, כאשר מדובר בנאשם ללא עבר פלילי אשר הודה בהזדמנות הראשונה, יש להביא את הדבר בחשבון ובשים לב לרקע המשפחתי המתואר בתסקיר המבחן (שלא כולו פורט בפרוטוקול גזר הדין מטעמי צנעת הפרט) ראוי לאמץ את המלצת שירות המבחן ולהפנות את הנאשם להליך טיפולי. לחילופין מבקש הוא כי בית המשפט יסתפק בענישה שענינה תקופת המעצר אותה ריצה עד היום הנאשם, ויגזור עליו עונש שעיקרו צופה את פני העתיד.

הנאשם עצמו הביע חרטה וביקש כי בית המשפט יאפשר לו לשקם את חייו, וציין, בין היתר, כי הוא נמצא בקשר טוב עם אשתו, אשר מגיעה גם לביקורים בבית הסוהר. יצויין, כי לענין זה יש תימוכין גם בתסקיר המבחן וגם בדברים שעלו בטיעון בפניי.

3.         שיקולי בית המשפט לעניין הענישה:

כאמור, הורשע הנאשם בעבירות אלימות במשפחה. אין לנאשם עבר פלילי, ועניין זה כמובן נזקף לזכותו. אולם, לא ניתן להתעלם מהתופעה כי עבירות הנעברות בתוך התא המשפחתי נשארות, לעיתים קרובות, חסויות בפני רשויות אכיפת החוק. תופעה זו של הכחשת האלימות והסתרה מפני החברה הסובבת היא תופעה מוכרת וידועה, הממחישה את החומרה שבעבירות הנ"ל. ניתן ללמוד מתסקיר המבחן ודברי המתלוננת כפי שנאמרו לקצינת המבחן, על הקושי שהיה למתלוננת לחשוף את מעשיו של הנאשם, הכל מחשש להרס התא המשפחתי.

מכאן, שכאשר הודה הנאשם בעובדות כתב האישום, הכוללות בסעיף 2 הודאה בכך ש: "במשך כל שנות נישואיהם ובעיקר בשנים האחרונות, במספר רב של מועדים שאינם ידועים לתביעה, תקף הנאשם את המתלוננת בכך שהיכה בה בגופה. כמו כן במקרים שונים נהג הנאשם באלימות בבית, צעק על המתלוננת, זרק חפצים..." לא ניתן לתת משקל רב  להעדר עבר פלילי זאת מאחר והעדר העבר הפלילי נסוג בפני ההודאה בביצוע מעשי האלימות לאורך זמן. העדר עבר פלילי במקרה זה ממחיש בעיקר את הקושי באיתור עבירות אלימות במשפחה ומניעתן יותר משהוא מעיד על נתונים חיוביים בכל הנוגע לנאשם עצמו.

לא בכדי הורה המחוקק בתיקונים לחוק העונשין על החמרת רף הענישה בעבירות אלימות במשפחה, בין היתר, בדרך של הוספת סעיף 335(א1) ו-382(ג) לחוק העונשין, הוראות חיקוק שמטרתן המוצהרת היתה החמרת הענישה בעבירות אלימות במשפחה. מצוות החקיקה מנחה את בית המשפט בבואו לשקול את הענישה הראויה למי שנוהג באלימות יתרה בתא המשפחתי.

          מעבר לכך, נפסק לא אחת כי בעבירות אלימות במשפחה על בית המשפט להחמיר בענישה, זאת בשים לב למצוקה והקושי שיש לנפגעי העבירה לחשוף את מעשה העבירה ולהתלונן. ראה:

          ע"פ 7895/04 פלוני נ' מדינת ישראל, תק-על 2006(3), 1293;

          ע"פ 2157/92 פלוני נ' מדינת ישראל, פ"ד מז(1), 81.

          סבור אני כי הדברים נכונים גם למקרה זה. כפי שעלה מעובדות כתב האישום בהם הודה הנאשם ומהתסקיר, מדובר באלימות ממושכת שגבלה באווירת טרור, ברמה שמנעה מהמתלוננת לחשוף את הסיפור, זאת מחמת חששה המובן. סבור אני כי עובדות אלו מחייבות ענישה נאותה ומרתיעה.

          עם זאת יש להביא בחשבון את הודאתו של הנאשם במיוחס לו מיד עם פתח הדיון בעניינו, דבר שלכשעצמו מצביע על הכרה בחומרת מעשיו. עוד עולה גם מתסקיר המבחן וגם מדברי הנאשם כי הוא הכיר, סוף סוף ובאיחור רב, בחומרה שבהתנהגותו והוא מעוניין לנסות ולשקם את משפחתו, ולשם כך גם לעבור טיפול מתאים. ניתן לראות בעובדות אלו כראיה הנזקפת לזכותו, במובן זה שיש בכך כדי להצביע על חרטה אמיתית.

          עם זאת, לא אוכל לאמץ את המלצות שירות המבחן. סבור אני כי הרתעת הפרט והרתעת הכלל מחייבים שבמקרה זה של אלימות מתמשכת ייגזר עונש שיש בו רכיבים של מאסר בפועל משמעותי, וכן מאסר מותנה מרתיע. מקובלת עלי לעניין זה עמדת המאשימה לפיה יהיה מקום לשלב את המשיב בטיפול מתאים ואולם זאת במסגרת שב"ס.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ