אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 5081/02

גזר דין בתיק פ 5081/02

תאריך פרסום : 07/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
5081-02,15312-01,144479-02
19/05/2005
בפני השופט:
דרורה בית- אור

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מיכל הרשלר
הנתבע:
אבוקסיס שמעון
עו"ד פאולה ברוש - ס.צ
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על פי הודאתו ובצירוף תיקים בעבירות שלהלן:

5 עבירות של התפרצות לדירה וגניבה לפי סעיף 406 (ב) לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן:"החוק"), 6 עבירות של גניבה לפי סעיף 384 לחוק, עבירה של קבלת נכסים שהושגו בפשע לפי סעיף 411 לחוק, 68 עבירות של קבלת דבר במרמה לפי סעיף 415 לחוק, 3 עבירות של נסיון לקבלת דבר במרמה לפי סעיף 25 + 415 לחוק,  2 עבירות של החזקת נכס חשוד כגנוב לפי סעיף 413 לחוק, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו לפי סעיף 275  לחוק, עבירה של תקיפה לפי סעיף 379 לחוק, עבירה של הפרת הוראה חוקית לפי סעיף 287 לחוק ו - 72 עבירות של  הונאה  בכרטיס חיוב לפי סעיף 17 לחוק כרטיסי חיוב תשמ"ו 1986.

2.         כתב האישום בתיק העיקרי מכיל 15 אישומים בהם מפורטות העובדות המתייחסות לעבירות שבוצעו על ידי הנאשם. האירועים התרחשו בין החודשים אוגוסט לדצמבר 2002, זמן לא רב לאחר שהנאשם סיים לרצות 4 חודשי מאסר בעבודות שירות, עונש שנגזר  עליו בגין ביצוע עבירות של גניבה וכן תקיפה כדי לגנוב. בגין אותן עבירות גם הושת על הנאשם עונש של מאסר מותנה בן 10 חודשים. התנאי הוא בר הפעלה שכן העבירות נשוא תיק זה בוצעו בתוך תקופת התנאי.

3.         כמו כן צירף הנאשם 2 תיקי מב"ד שהיו תלויים ועומדים כנגדו.

4.         עבירות הרכוש שבוצעו על ידי הנאשם  בתיק העיקרי, מלבד היקפן הגדול מתאפיינות גם בכיעורן, ובבוטות ועזות המצח שבהן בוצעו. הנאשם שהיה מכור לסמים, לא בחל בשום אמצעי או דרך פסולה לביצוע העבירות. כך למשל, הגיע הנאשם במקרה אחד לבית חולים סורוקה וגנב את ארנקה של אם שבנה היה מאושפז  בבית החולים. הארנק הכיל 2,000 ש"ח במזומן וכן תעודות ומסמכים אישיים. במקרים אחרים התפרץ הנאשם לבתים של אנשים, כולל לבית אביו וגנב משם ציוד ורכוש, אותם מכר לאחרים כדי לרכוש סמים בכסף שקיבל. במקרים אחרים גנב הנאשם כרטיסי אשראי של אנשים שהיו מאושפזים בבית חולים סורוקה או ששהו בבית החולים עם בני משפחתם והשתמש באותם כרטיסים לבצע רכישות של מוצרים שונים בעשרות אלפי שקלים. כמו כן גנב הנאשם את ארנקיהם של אנשים שונים וכן של סטודנטים שהתגוררו במעונות הסטודנטים והשתמש בכרטיסי האשראי של אותם אנשים לביצוע רכישות באלפי שקלים. עוד הורשע הנאשם בכך שלאחר שעוכב על ידי שוטר והובא לתחנת המשטרה, הוא נמלט מתחנת המשטרה ובכך הפריע לשוטר במילוי תפקידו.

5.         הנאשם הודה בהזדמנות הראשונה וחסך זמן שיפוטי יקר. יצויין כי בכתב האישום בתיק העיקרי נרשמו 46 עדים. עובדה זו נזקפת לזכותו של הנאשם.

6.         כאמור לעיל, לנאשם הרשעה אחת בלבד בעברו משנת 2002 וזאת על אף התמכרותו הקשה לסמים. נכון שהתיק העיקרי מכיל 15 אישומים שונים, אך כל העבירות בוצעו במהלך תקופה של 4 חודשים.

7.         התביעה הגיעה עם הנאשם להסדר טיעון לפיו יודה הנאשם בעבירות המיוחסות לו ויורשע. כמו כן הוסכם כי הנאשם ישלח לשירות המבחן לקבלת תסקיר כאשר התביעה הודיעה מראש כי אין היא מתחייבת לקבל את המלצת שירות המבחן. שירות המבחן התבקש גם לבחון אפשרות שילובו של הנאשם בקהילה טיפולית סגורה. במועד זה היה הנאשם עצור עד לתום ההליכים.

8.         ביום 15.4.03 לאור המלצת שירות המבחן אפשרתי לנאשם להשתלב בהליכי גמילה  בקהילת "מלכישוע" לתקופה של 3 חודשים, בתנאים של מעצר בית מלא ובפיקוח שירות המבחן, מועד הכניסה למלכישוע היה 15.4.03. בסופו של דבר שהה הנאשם בקהילה  תקופה של 6 חודשים, מחודש אפריל 2003 ועד לחודש אוקטובר 2003. קהילת מלכישוע החליטה להפסיק את שהותו בקהילה ולהרחיקו ממנה בשל כך שהנאשם לטענת האחראים לא הביע מוטיבציה אמיתית לטיפול. יובהר, כי לא מדובר בהרחקה עקב הפרת חוקי הקהילה, כגון חזרה לשימוש בסמים או הפרת הוראות  משמעת.

9.         משהורחק הנאשם מהקהילה הוא עבר להתגורר בבית אחותו בבאר שבע שם שהה עד למועד הדיון, שהתקיים בבית המשפט בחודש נובמבר 2003 בעקבות הרחקתו של הנאשם מקהילת מלכישוע.

10.        במקביל לשהותו בבית אחותו פנה הנאשם מיד עם הגעתו לבאר שבע לשירות המבחן על מנת לקבל הוראות לגבי המשך דרכו. באותה תקופה גם התחלף עורך הדין שייצג את הנאשם מטעם הסנגוריה הציבורית ועניינו של הנאשם הועבר לטיפולה של עו"ד ברוש מטעם הסנגוריה.

11.        עקב שהייתו של הנאשם ללא כל מסגרת טיפולית בבית אחותו, פנתה עו"ד ברוש בדחיפות לבית המשפט לשם קיום דיון בעניינו של הנאשם. במקביל, הגיש שירות המבחן תסקיר ממנו עולה, בין היתר, כי על אף שהנאשם הורחק מהקהילה ושהה בבית אחותו ללא כל השגחה ותמיכה, הוא לא חזר לשימוש בסמים ויצר קשר מיוזמתו עם  מרכז היום "חוסן" בעיר מגוריו.

12.        שירות המבחן פנה לבית חוסן לברר אפשרות שילובו של הנאשם להמשך ההליך הטיפולי במסגרת בית חוסן וזאת לאחר שקהילת מלכישוע סרבה לקבל את הנאשם חזרה לטיפולה. שירות המבחן המליץ לאפשר לנאשם להשתלב בהמשך הליכי גמילה בבית חוסן , בעודו שוהה בתנאי מעצר בית בבית אחותו בבאר-שבע. כל זאת עד למציאת  קהילה סגורה אחרת.

13.        בהחלטה מנומקת מיום 18.11.03 מצאתי לנכון לקבל את המלצת שירות המבחן ולאפשר לנאשם להשתלב בהליכי גמילה, כשהוא משוחרר וזאת בניגוד לעמדתה של המאשימה. הנאשם שוחרר למעצר בית בבית אחותו  ובמקביל איפשרתי לו להשתלב בהליכי גמילה  בבית חוסן בבאר שבע.

14.        בתחילת שנת 2004 השתלב הנאשם בסיוע שירות המבחן בקהילה טיפולית "רמות יהודה". הנאשם שהה בקהילה והתקדם משלב לשלב, לאחר שעבר בהצלחה כל שלב בתכנית. ההתקדמות כללה גם יציאתו של הנאשם לחופשות וכן מעבר להתגורר בהוסטל בפיקוח הקהילה ושירות המבחן והשתלבותו של הנאשם בעבודה.

15.        לקראת הדיון שנקבע ליום 8.5.05 לטיעונים לעונש ולמתן גזר דין, הגיש שירות המבחן תסקיר סופי  ובו המלצה לעונש. יצויין כי במהלך התקופה מאז החל הנאשם בהליכי גמילה ועד לדיון  זה, הוגשו על ידי שירות המבחן מספר תסקירים.

16.        מתסקירי שירות המבחן שהוגשו עולה כי הנאשם כיום בן 30, רווק, הצעיר מבין 8 אחים במשפחת המוצא. קשריו של הנאשם עם בני משפחתו רופפים על רקע השימוש הממושך בסמים. שניים מאחיו מרצים עונשי מאסר ארוכים והקשר המשמעותי היחידי הוא עם אחותו, אשר גם תמכה בו לאורך כל ההליכים בתיק זה. עוד עולה מהתסקירים כי מגיל צעיר נקט אביו של הנאשם באלימות כלפיו והנאשם מגיל 12 לאחר שהוצא מהבית, התחנך במוסדות בתנאי פנימייה.

17.        יש לציין כי מדובר בנאשם שסיים 12 שנות לימוד, התגייס לצה"ל ושירת שירות צבאי קרבי מלא בהנדסה קרבית, וכן שירת מספר שנים כחייל בשירות המילואים. בשל קשריו הרופפים עם משפחתו הוא הוכר כחייל בודד. לאחר שחרורו מהצבא עבד 3 שנים בקניון באר-שבע ומחוות הדעת של מעסיקו עולה כי תפקד באופן אחראי, בחריצות, באמינות ואף הצטיין בעבודתו.

18.        אל הסמים התוודע הנאשם בגיל 12 וצרך סמים לא באופן קבוע אלא באורח מזדמן בעיקר בנסיבות חברתיות. לאחר שחרורו מהצבא החל לצרוך סמים מסוג קוקאין, אקסטזי והרואין באינטנסיביות גוברת, עד להתמכרותו לסם ההרואין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ