אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 5048/02

גזר דין בתיק פ 5048/02

תאריך פרסום : 22/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
5048-02
02/02/2005
בפני השופט:
דרורה בית- אור

- נגד -
התובע:
לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע
עו"ד ערן נהון
הנתבע:
אבו נאב חאלד
עו"ד אלמכאוי טאהר - ס.צ
גזר דין

1.         בתיק זה הורשע הנאשם על פי הודאתו ב - 3 עבירות של תקיפת עובד ציבור לפי סעיף 381 (ב) לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן:"החוק").

2.         על פי כתב האישום בתאריך 17.3.02 בכלא אוהלי קידר תקף הנאשם, אשר היה באותה עת אסיר בבית הכלא, את הסוהר דוד ביטון, בכך שדחף אותו לכיוון הקיר ואת הסוהר מנשה מיכאלי, בכך שהיכה אותו פעמיים באגרופו בפניו.

3.         עוד על פי כתב האישום ביום 24.3.02 בכלא אוהלי קידר תקף הנאשם את הסוהר סרג'ו נסימוב בכך שהיכה באגרופו בפניו מס' פעמים ונשך אותו בידו השמאלית.

4.         ביום 24.9.03, בדיון שהתקיים בבית המשפט, הודה הנאשם בעבירות שיוחסו והורשע. במעמד זה הנאשם לא היה מיוצג. משביקשה התביעה להשית על הנאשם מאסר בפועל הוריתי למנות לו סניגור מטעם הסניגוריה הציבורית. באותה עת ריצה הנאשם מאסר בפועל בן 20 חודשים שהושת עליו בשל עבירה אחרת שביצע.

5.         בטרם טענו הצדדים לעונש העלה ב"כ הנאשם טענה של "ענישה כפולה". לדבריו, לאחר אירוע התקיפה מיום 17.3.02 נענש הנאשם בין כתלי בית הכלא ע"י קצין מהשב"ס והושם בצינוק למשך 7 ימים ועל כן, לטענתו לא ניתן להעניש את הנאשם פעם נוספת בגין אותה עבירה במסגרת התיק הפלילי.

6.         ביום 18.1.05 דחיתי בהחלטה מנומקת את טענת הענישה הכפולה שהעלה ב"כ הנאשם (ראה החלטה בתיק).

משנדחתה טענת הענישה הכפולה, טענו באי כח הצדדים לעונש.

7.         ב"כ המאשימה הגיש את גליון ההרשעות המכביד של הנאשם וביקש להשית עליו מאסר בפועל ארוך במצטבר למאסר אותו הוא מרצה היום. כמו כן ביקש להשית עליו מאסר מותנה, קנס ופיצוי לשוטרים.

8.         ב"כ הנאשם ביקש להביא בשיקולי הענישה את העובדה שהנאשם נענש בבית הסוהר וזאת על אף שבית המשפט דחה, כאמור לעיל, את טענת הענישה הכפולה. כמו כן ציין כי הנאשם נשפט ביום 13.8.03 בת.פ. 2044/03 ל - 20 חודשי מאסר. באותו תאריך לא ידע כי תלוי ועומד כנגדו התיק הנוכחי. לו ידע, היה מבקש לצרפו לתיק הנ"ל. טוען ב"כ הנאשם כי לו צורף תיק זה לת.פ. 2044/03 היה בית המשפט מסתפק ב - 20 חודשי המאסר בכל התיקים שצורפו. לפיכך, מבקש ב"כ הנאשם להסתפק בתיק זה בהשתת מאסר מותנה בלבד. כמו כן הפנה אותי ב"כ הנאשם לסעיף 45 לחוק העונשין וכן לע.פ. 2367/80 מדינת ישראל נ. קורטאם (להלן: "פסק דין קורטאם"), שעוסק בין היתר, בעניין של השתת עונש מאסר במצטבר לעונש שמרצה הנאשם.

9.         בסוף הטיעונים לעונש הביע הנאשם חרטה על מעשיו וביקש סליחה.

דיון:

10.        סעיף 45 לחוק העונשין קובע כדלקמן:

" (א)      מי שנידון במשפט אחד לעונשי מאסר בשל עבירות שונות ולא הורה בית המשפט שישא את עונשי המאסר כולם או מקצתם בזה אחר זה, לא ישא אלא עונש מאסר אחד והוא של התקופה הארוכה ביותר.

(ב)           מי שנידון למאסר ולפני שנשא כל עונשו, חזר ונידון למאסר ובית המשפט שדן 

          אותו באחרונה, לא הורה שישא את עונשי המאסר, כולם או מקצתם, בזה אחר

                          זה, לא ישא אלא עונש מאסר אחד, והוא של התקופה הארוכה".

11.        בפסק הדין קוראטם הנ"ל אומרת כב' השופטת בן פורת: " לא הרי עונש מאסר על תנאי שהופעל בחופף עם המאסר בפועל על עבירה חדשה (שהפרה את התנאי) - שאז הכלל הוא שיש להטילם במצטבר ומכאן הצורך להסביר את הסטיה מכלל זה - כהרי עונש מאסר שמטיל בית המשפט על מי שכבר נידון למאסר ועדיין לא סיים את ריצוי עונשו - שאז הכלל הוא שהנאשם "לא ישא אלא עונש מאסר אחד והוא לתקופה הארוכה ביותר," סעיף 45 (ב) לחוק העונשין תשל"ז - 1977. במקרה כזה על בית המשפט קמא להסביר על שום מה הוא סוטה מהמדיניות האמורה וקובע שהנאשם ירצה את העונשים בזה אחר זה, כולם או מקצתם, אך לא את חפיפתם.

להבנת הכוונה מאחורי סעיף 45 (א) מן הראוי לעיין בסעיף 45 (ב). למקרא הכתוב בו נעלה לדעתי מספק שהן במקרה בו נידון הנאשם במשפט אחד לעונשי מאסר בשל עבירות שונות והן במקרה בו נידון לאחרונה לריצוי מאסר בפועל בעודו מרצה עונש קודם, רצה המחוקק לאפשר לו בדרך כלל לכפר על עוונותיו על ידי ריצוי עונש אחד ויחיד, היינו על העבירה הכבדה ביותר, אלא אם ראה בית המשפט טעם מספיק לסטות ממדיניותו ולהורות אחרת".

12.        יצויין כי בת.פ. 2044/03 נידון הנאשם ל - 20 חודשי מאסר בפועל בגין עבירה של פציעה בנסיבות מחמירות, בניגוד לסעיף 334 במסגרת סעיף 335 לחוק העונשין. אין ספק כי מדובר בעבירה שנסיבותיה חמורות מנסיבות העבירה שבפני.

13.        מההלכה שנקבעה בפסק הדין קורטאם עולה כי לצורך השתת עונש מאסר במצטבר לעונש אותו מרצה הנאשם היום, שומא עלי להסביר מדוע סוטה אני מהקבוע בסעיף 45 (ב) לחוק העונשין.

14.        אין ספק שמדובר ב - 3 עבירות חמורות, שאותן ביצע הנאשם, דהיינו תקיפת סוהרים שמופקדים על שמירת הסדר והמשמעת בבתי הסוהר. אין צורך להכביר במלים עד כמה קשה ומורכבת היא עבודתם של הסוהרים אשר כרוכה תמיד גם בסיכון לשלומם וחייהם של הסוהרים. בית הסוהר הוא מקום צפוף ועתיר אלימות. יש מתח רב והתככויות בין האסירים לבין עצמם ובין האסירים לסוהרים, שמנסים להשליט משמעת בין האסירים. תקיפת סוהרים, במקרה שבפני מדובר ב - 3 סוהרים שונים, הינה מעשה חמור ביותר שיש ליתן עליו את הדין. שיקולי הענישה צריכים להביא לידי ביטוי גם את עקרון ההתרעה לנאשם עצמו ולעבריינים עתידים. נימוקים אלה יש בהם כדי להסביר מחד גיסא את הצורך בהשתת עונש מאסר במצטבר.

15.        מאידך גיסא, סבורה אני כי יש ממש בטענתו של ב"כ הנאשם, לפיה לו ידע הנאשם על התיק שבפני בעת שנידון בת.פ. 2044/03, היה מבקש לצרפו ומקבל את עונשו במסגרת הצירוף. יצויין כי בענייננו הודה הנאשם בהזדמנות הראשונה ובחר שלא לנהל משפט ארוך ובכך חסך זמן שיפוטי יקר. אומר סניגורו כי הודאה זו לו ניתנה במסגרת הצירוף (שלא היה) הייתה גם היא נלקחת בחשבון לקולא, שכן הנאשם התכוון "לנקות שולחן" ולהודות בכל העבירות שתלויות ועומדות כנגדו. הודייתו של הנאשם בהזדמנות הראשונה והעובדה שיכול היה לחסוך לעצמו ניהול משפט נוסף נלקחים בחשבון כשיקולים לקולא בענייננו וזאת יחד עם הוראות סעיף 45 (ב).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ