אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 5018/02

גזר דין בתיק פ 5018/02

תאריך פרסום : 22/01/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
5018-02
09/07/2006
בפני השופט:
דן מור

- נגד -
התובע:
פרקליטות מחוז ת"א - פלילי
עו"ד מרום
הנתבע:
יובל כהן
עו"ד אשכנזי
גזר דין

כנגד נאשם 1

1.         נאשם 1, מי שהיה מנהל לשכת משרד הפנים בבני-ברק, הודה והורשע בעבירות כמפורט בכתב האישום המתוקן וזאת במהלך שמיעת הראיות, ונותר בכפירתו בעובדות האישום החמישי שבכתב האישום המתוקן. בענין זה נשמעו ההוכחות עד תומן וניתנה הכרעת דין וזאת ביום 26.6.06. בהתאם לאמור בהכרעת הדין זו הורשע הנאשם, לענין האישום החמישי, בעבירה של קבלת שוחד ובעבירה של מירמה והפרת אמונים בידי עובד ציבור.  בפרשה זו פעל הנאשם שלא כדין, וזאת במהלך שנת 2000, והסדיר הענקת אזרחות ישראלית לנאשם 6, על אף התנגדות המשטרה, ובעקבותיה - משרד הפנים, להענקה זו,  ולאחר מכן ביקש שוחד מנאשם 6, תרומה נכבדה לבניית בית כנסת בירושלים, על אף שלא הוכח כי השוחד אכן שולם.

            העבירות הנוספות בהן הודה הנאשם הינן כדלקמן:

            באישום הראשון, במהלך שנת 2000, הסדיר הנאשם, לבקשת פוליטקאים ממפלגת ש"ס שהוא מקורב לה, לגב' סווטלנה מניוביץ, וזאת בעזרתו הפעילה של נאשם 2, דרכון ישראלי על אף שלא היתה זכאית לקבלו באותו זמן. על מנת להשיג את שיתוף הפעולה של נאשם 2, עובד הנהלת משרד הפנים בירושלים, נתן הנאשם לנאשם 2 שוחד וזאת בתשלומי גמ"ח , בסכומים שונים, שנעו בין 200 - 300 ש"ח ועד 1000 ש"ח באחד מהמקרים. הרשעת הנאשם בפרשה זו הינה בעבירות של מתן שוחד ובהפרת אמונים.

            באישום השני, שוב במהלך שנת 2000, נקשר קשר פלילי בין הנאשם ונאשם 3, שבמהלכו ביקש נאשם 3 מהנאשם מידעים לענין בקשות שונות שהופנו למשרד הפנים ולזירוז הטיפול בהם והנאשם התנה את עזרתו בתשלום שוחד בסכום של כ- 5000 דולר. הנאשם מסר לנאשם 3 את הפרטים שנדרשו אך אין בידי התביעה ראיה על מימוש בקשת השוחד במתן הכסף. העבירות נשוא אישום זה בהם הורשע הנאשם הן בקבלת שוחד והן בהפרת אמונים.

            באישום השלישי, באותה תקופה, דרש הנאשם שוחד בסכום של 2000 דולר תמורת הסדרת דרכון ישראלי למקורבו של נאשם 4, אף הוא עובד ציבור ממשרד הדתות. נאשם 4 נעתר להצעת השוחד. הוכח כי הנאשם החל לטפל בנושא הדרכון עבור אותו איש אך לא הוכח כי הדרכון נמסר וכי השוחד שולם. גם בפרשה זו הנאשם הורשע בעבירות של קבלת שוחד והפרת אמונים.

            באישום הרביעי, באותה שנה, קשר הנאשם קשר פלילי עם נאשם 5, בו הוסכם כי נאשם 5 ייבא עובדים זרים מסין לשוק העבודה בארץ והנאשם יסייע בכך על ידי הנפקת אשרות כניסה ושהייה לארץ, כשהנאשם מתנה את סיועו בקבלת שוחד, חלק מרווחי נאשם 5 בעסק זה. לבסוף עיסקה זו לא יצאה לפועל. הנאשם הורשע בקבלת שוחד ובהפרת אמונים.

            באישום השישי, שוב אותה תקופה, קשר הנאשם קשר פלילי עם נאשם 8, שלום אדרעי, עובד ציבור, מנהל מחלקת הכשרות במועצה המקומית אור יהודה, אשר לפיו יעניק הנאשם, בתיווכו של נאשם 8, אשרות ומסמכים שונים לעולים חדשים, בניגוד להוראות המשרד. בהמשך לקשר זה, הסדיר הנאשם תעודת זהות לגב' ילנה דוידוביץ, בתמורה לשוחד בסכום של 7000 דולר, שהתחלקו בינו ובין נאשם 8. הרשעת הנאשם הינם בקבלת שוחד ובהפרת אמונים.

            באישום השביעי, בהמשך לאותו קשר פלילי, הוסדר דרכון ישראלי לילנה ולבנה, בניגוד לכללים ותוך זיוף מסמכי המשרד וזאת בתמורה לשוחד בסך 14,000 דולר שהתחלקו בין השניים. גם כאן הרשעת הנאשם הינה בקבלת שוחד ובהפרת אמונים.

            באישום השמיני, שוב בהמשך לאותו קשר, מדובר היה בהסדרת מעמדם של שתי משפחות עולים, משפ' אוחוד ומשפ' מדווידנסקי, בהנפקת דרכונים והסדרת מעמדם כעולים חדשים, והכל שלא כדין ותוך עקיפת נוהלי המשרד. לשם כך זייף הנאשם את מסמכי משרד הפנים לענין שהות משפ' אוחוד בארץ. באישום זה הרשעת הנאשם הינה בהפרת אמונים וזיוף מסמך בכוונה לקבלת דבר.

            באישום העשירי, הסדיר הנאשם, בתיווכו של נאשם 8, לאדם בשם דוד קפלן, דרכון ישראלי חלף דרכונו שאבד לו, תוך זירוז ההליך שלא כדין וזאת תמורת שוחד בסך 6000 דולר  שהתחלקו בינו ובין נאשם 8. הנאשם מורשע בפרשה זו בעבירות של קבלת שוחד, הפרת אמונים וקבלת דבר במרמה, כמסייע.

            באישום אחד עשר, באותה תקופה, נקשר קשר פלילי בין הנאשם לבין אדם בשם תמיר, שבמסגרתו העדיף הנאשם את הטיפול בבקשותיו של תמיר להסדרת הליכים שונים במשרד הפנים למקורביו, תוך מסירת מידע ממשרד הפנים, שלא כחוק. הנאשם מורשע באישום זה בעבירה של הפרת אמונים.

            באישום השלושה עשר, מדובר שוב בקשר פלילי שנקשר בין הנאשם לבין יהודה אבידן, שהיה אז פעיל במפלגת ש"ס. מדובר בטיפול מועדף למקורבי אבידן בתמורה להבטחותיו של אבידן למתן תרומות לצדקה בסכומים של 500 עד 1500 דולר. אין לתביעה ראיה כי הסכומים  אכן הועברו ליעדם. העבירה בה הורשע הנאשם הינה ב הפרת אמונים.

            באישום החמישה עשר, הסכים הנאשם לבקשת נאשם 15, מאיר רובין, להסדיר תעודת מעבר לתיירת אותה הכיר, בתמורה לבקשת שוחד בסכום של 500 ש"ח. אין לתביעה ראיה כי הכסף שולם לבקשה. הרשעת הנאשם הינה עבירה על הפרת אמונים.

באישום השבעה עשר, ענייננו בנסיון של הנאשם לשחד עובדת של משרד הפנים בירושלים, לה נזקק הנאשם לצורך פעולותיו במשרד. הוא הגיע למשרדה, שלף סכום של כ- 500 ש"ח והציע לה אך נדחה, ואז ביקש ממנה הנאשם שלא תגלה לאיש את אשר אירע. הרשעת הנאשם באישום זה הינה בעבירה של מתן שוחד.

            באישום העשרים ושלוש, עניננו בקשר פלילי בין הנאשם לנאשם 16, יוסי ווקנין, המנהל חב' כח אדם, העוסקת ביבוא עובדים זרים והשמתם לעבודה בארץ. עפ"י הוראות המשרד, אין לאשר יבוא עובד זר אלא בתמורת עזיבת עובד אחר את הארץ. הנאשם הסכים להמציא לנאשם 16 אישורים על יציאת עובדים זרים, תוך קיצור תקופת הטיפול ליומיים בלבד. העבירה בה הורשע הנאשם הינה ב הפרת אמונים.

            בסיומו של יום, ענייננו ב- 15 אישומים בהם הודה הנאשם, ובהם הורשע בשני מקרים של מתן שוחד, שש מקרים של קבלת שוחד, ושנים עשר מקרים של מרמה והפרת אמונים על ידי עובד ציבור, ומקרה אחד של זיוף מסמך בכוונה לקבלת דבר, בנוסף לכך הורשע הנאשם, לאחר שמיעת הראיות באישום החמישי, בעבירות נוספות של הפרת אמונים וקבלת שוחד.

2.         בין המאשימה והנאשם ובא כוחו נערך הסדר טיעון שהוגש לבית המשפט בכתב. על פי האמור בהסדר חזר בו הנאשם מכפירתו והוא הודה באישומים שפורטו לעיל, על פי כתב האישום המתוקן. הדיון באישום החמישי, בו עמד הנאשם בכפירתו, נמשך. עמדת התביעה לעונש הינה לעונש מאסר של 36  חודש, מאסר על תנאי, קנס וחילוט, וזאת לאור העובדה כי במהלך החקירה נתפסו בכספת שבשליטת הנאשם כ- 370,000 דולר במזומן. הקנס עליו סוכם הינו בסכום של 40,000 דולר וכן הוסכם על חילוט של 10,000 דולר נוספים, כשסכומים אלו יקוזזו מהסכום שנתפס ונותר בידי המדינה והיתרה, כ- 320,000 דולר, הושבו לידי הנאשם. לענין האישום החמישי, הוסכם כי באם יורשע הנאשם, בהכרעת הדין שבסיום שמיעת הראיות, בעבירות של קבלת שוחד והפרת אמונים, תעתור התביעה לעונש מאסר מצטבר של חודש אחד נוסף, והיה ויזוכה הנאשם, תפחית המאשימה את העונש המוצע ל- 33 חודשי מאסר בלבד. שאר חלקי העונש, דהינו, הקנס, החילוט והמאסר המותנה ישארו ללא שינוי. הנאשם נשאר חופשי להשמיע את טענותיו להפחתת שיעור עונש המאסר בפועל.

            הסדר זה נראה לבית המשפט תמוהה. בית המשפט מוכן לאמץ הסדר טיעון לפיו מודה הנאשם באישומים ובעבירות המיוחסות לו בכתב האישום, ולאור הודייתו וחסיכת זמן שיפוטי רב ויקר, מין הדין להקל בעונשו בענישה מוסכמת, כשלכך מצטרפת חרטתו הכנה של הנאשם, הנלמדת, בין היתר, מהודייתו. אולם בפרשתנו, לאור כפירתו של הנאשם בעובדות האישום החמישי, ולאור התרשמותי מהנאשם ומדבריו בסיום שלב הטיעונים לעונש, ברור כי הנאשם אינו חוזר בו ממעשיו ומביע חרטה כנה ואמיתית, ומכל מקום, ההסדר כי אם יזוכה מאישום נוסף, תסכים התביעה להקלה בעונש המוסכם של שלושה חודשי מאסר, ואם יורשע - העונש יוחמר בחודש מאסר אחד, אינו הסדר ראוי. אין זה הסדר אלא הימור.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ