אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 5016/06

גזר דין בתיק פ 5016/06

תאריך פרסום : 27/09/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
5016-06
22/06/2006
בפני השופט:
מנחם פינקלשטיין

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז חיפה - פלילי
הנתבע:
1. מיכאל בן סמיר אליאס ת"ז 053097598
2. עלי בן מחמוד שמסיה ת"ז 059332917

עו"ד ויסאם עראף - סניגוריה ציבורית
עו"ד וסים פלאח - סניגוריה ציבורית
גזר דין

1.         הנאשמים הורשעו על סמך הודאתם בעבירות של קשר לפשע, סחר בסם מסוכן והחזקת סם שלא לשימוש עצמי.

מהחלק הכללי בכתב האישום בו הודו הנאשמים עולה, כי הנאשמים עוסקים בסחר והפצת סמים מסוכנים בהתאם לקשר שקשרו עם סמיר זכור (להלן: "סמיר") ויוסף עיסא (להלן: "יוסף"). על פי האישום הראשון שיוחס לשני הנאשמים, כשותפים, פגש הסוכן המשטרתי (להלן: "הסוכן") ביום 15.9.05 בנאשמים ובסמיר ויוסף בסמוך לביתו של סמיר. במהלך הפגישה, מסר הסוכן לסמיר סכום של 4,500 ש"ח בתמורה ל - 50 גרם הרואין אותם ביקש לרכוש ממנו. סמיר שלח את נאשם 1 ואת יוסף על מנת שיביא לסוכן את מבוקשו. בהמשך למתואר, הנאשם 1 מסר לסוכן כ - 45 גרם הרואין. לאחר מספר דקות, מסר הסוכן את הסם ליוסף, על פי בקשתו, וזה החביא אותו בקרבת מקום. זמן קצר לאחר מכן, החזיר יוסף את הסם המסוכן לסוכן, אז השלים הנאשם 2 את העסקה בכך שמסר לסוכן כ- 5 גרם נוספים של הרואין. הסוכן קיבל לידיו מהנאשמים ומיוסף וסמיר בסך הכל כ- 50.438 גרם הרואין.

האישום השני יוחס לנאשם 1 בלבד. מהעובדות המתוארות באישום זה עולה, כי ביום 10.10.05, התקשר הסוכן לסמיר וביקש לרכוש ממנו כ- 50 גרם הרואין לערך, וזה השיב לו כי יטפל בכך. בסמוך לשיחה זו, הגיע יוסף אל הסוכן שהמתין בסמוך לביתו של סמיר. לאחר זמן מה, הצטרף גם נאשם 1 למפגש והסתודד עם יוסף.

הסוכן התקשר במעמד זה בטלפון לסמיר וביקש לקנות 30 גרם הרואין. יוסף שוחח עם סמיר בטלפון ופנה לסוכן ונקב במחיר שיהיה עליו לשלם בתמורה. במעמד זה שילם הסוכן לנאשם 1 וליוסף את הסכום שננקב, ונאמר לו כי ילך וישוב לאחר כחמש דקות על מנת לקבל את הסמים. לאחר מספר דקות מסר נאשם 1 ליוסף חבילה עטופה בנייר טואלט ובה כ - 30.1934 גרם הרואין, וזה העבירה לסוכן.

2.         נאשם 1 הוא בן 24. הוא הורשע בשנת 2004 בעבירה של סחר בסם בגין מכירת הירואין (במשקל 4 גרם) לסוכן, ונדון, במסגרת הסדר טיעון, לשישה חודשי מאסר בעבודת שירות, ולמאסר על-תנאי בן 10 חודשים, שהוא בר-הפעלה (פ 1196/04 בימ"ש השלום בעכו).

            נאשם 2 הוא בן 41, ויש לו עבר פלילי עשיר בעבירות רכוש, אלימות וסמים (19 גזרי דין לגבי 33 הרשעות). לחובתו מאסר על-תנאי בן 8 חודשים, שהוא בר הפעלה (פ 4307/02 בימ"ש השלום בעכו).

3.         הוכנו תסקירי מבחן לגבי שני הנאשמים.

משיחה שקיים שירות המבחן עם הוריו של נאשם 1 עלה, כי תנאי המחייה של המשפחה קשים במיוחד, ואולם לעמדתם, מצב זה לא פגע במרקם היחסים של המשפחה.

הנאשם תיאר בפני שירות המבחן התפתחות בצל חסכים רגשיים וחומריים. מצב זה הקשה עליו לטענתו, לסיים את לימודיו, ולאחר 9 שנות לימוד בלבד השתלב בשוק העבודה, לרוב בעבודות מזדמנות. את חוסר היציבות בעבודותו מייחס הנאשם לאופיו העצבני שהשליך על יחסיו עם הממונים עליו. בגיל 21 עזב הנאשם את הבית על רקע מתחים ומריבות עם הוריו לאור תיפקודו. בתקופה זו התחבר לעולם העברייני במיוחד דרך סחר בסמים. הנאשם טען כי בחר בדרך זו כדרך להתמודד עם המצוקה הכלכלית אשר ממנה סבל במשך שנים.

שירות המבחן התרשם, כי מדובר באדם שגדל עם חסכים רגשיים וחומריים, וכי ניכר בו שהוא מתקשה להתחבר למשמעות מעשיו ולחומרתם, שירות המבחן נמנע מהמלצה טיפולית בעניינו.

4.         מתסקיר שירות המבחן בעניינו של הנאשם 2 עולה, כי הנאשם בן 41, גרוש ואב לארבעה ילדים בגילאים 4-17. הנאשם עצמו גדל בתנאים משפחתיים כלכליים קשים. האב היה אלים והזניח את משפחתו. הנאשם למד שנתיים בלבד ובגיל צעיר החל לעמוד בשווקים. בגיל 12 כבר החל להשתמש בסמים. כשהיה הנאשם בן 21 נפטרה אמו, ואז הידרדר מצבו עוד יותר והעמיקה גם התמכרותו לסמים, כאשר כל חייו "התנהלו סביב השגת הסמים". הנאשם התחתן בהיותו בן 27, ואולם אשתו לא הצליחה להציב לו גבולות.

            לדברי הנאעשם ביצע את העבירה על רקע התמכרותו לסמים וכדרך למימון הסם.

לאור הרקע המתואר לעיל, קבע שירות המבחן, כי הנאשם סבל מחסכים רגשיים, חינוכיים וחומריים, ובעקבות האמור התפתח אדם שאימץ דפוסי התנהגות ונורמות עברייניות של סביבתו. מכאן נבעה גם התמכרותו לסמים. גם בעניינו נמנע שירות המבחן מהמלצה טיפולית.

5.         ב"כ המאשימה עמדה על חומרת העבירות של סחר בסמים, שבמהלכן נמכרו לסוכן כ-80 גרם, שיכולים לשמש להכנת מאות מנות של סם קשה זה. לדעתה, בנסיבות הכוללות של העבירות והעבר הפלילי של שני הנאשמים, אין להבדיל בענישה ביניהם.

            שני הסניגורים ביקשו להתחשב בהודאתם של מרשיהם ובנסיבותיהם האישיות והמשפחתיות הקשות. ב"כ הנאשם 1 הדגיש את העובדה שלחובת מרשו עבירה אחת בלבד, וכי עד כה לא ריצה עונש מאסר בכליאה. לדעתו, קיים סיכוי לכך שהנאשם יוכל להשתקם.

            ב"כ הנאשם 2 ביקש להדגיש שחלקו של מרשו קטן בפרשה זו מחלקו של הנאשם 1, ובין השאר באותו אישום אחד שהורשע בו. עוד ציין כי למרות שבימ"ש המליץ בעבר כי יאפשרו לו לעבור הליך גמילה בכלא, הרי שהדבר לא נעשה, והוא שהה במחלקה טיפולית זמן קצר ביותר.

6.         בתי המשפט הדגישו לא אחת את התוצאות ההרסניות שיש בסמים לשלומה של החברה ולבריאותה. הדברים אמורים במיוחד כאשר מדובר בכמויות גדולות של סם ההירואין (למשל, ע"פ 329/87, 332 מדינת ישראל נ' בר-און, פ"ד מב(1) 382, 387-388. על-כן מוטל על בית המשפט להילחם בנגע זה באמצעות ענישה מחמירה.

            במקרה שלפנינו מיוחסת לנאשם 1 שותפות בשני עסקאות שבהן נמכרו לסוכן כ-80 גרם הירואין. לנאשם 2 מיוחסת שותפות בעיסקה אחת שבה נמכרו לסוכן כ-50 גרם הירואין. לפי האמור בכתב האישום הוא השלים את העסקה בכך שמסר לסוכן כ-5 גרם מתוך ה-50, ואולם הוא הורשע כאמור כשותף בכל העסקה.

            בנסיבות הכוללות, נראה לי כי יש להטיל עונש מאסר דומה על שני הנאשמים. חלקו של נאשם 2 קטן אמנם מחלקו של נאשם 1, שהורשע בגין סחר בשתי הזדמנויות שונות, ואולם עברו הפלילי כבד. נאשם 1 הורשע בעבר פעם אחת בגין מכירת הירואין ונדון לעונש קל. אין מנוס הפעם מלהטיל אף עליו עונש מאסר משמעותי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ