אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 5/03

גזר דין בתיק פ 5/03

תאריך פרסום : 14/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
5-03
15/02/2006
בפני השופט:
יעל רז-לוי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
סבח יצחק
עו"ד עלי חליל
גזר דין

פתח דבר וטענות הצדדים

1.         הנאשם יליד 1962 הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון  בכתב האישום בעבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית- עבירה לפי סעיף 7(א)(ג)רישא לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] תשל"ג - 1973. מכתב האישום עולה כי ביום 10.6.03 בסמוך לחצות הליל, בכביש בין חוות ר"מ לצומת חטיבת הנגב, החזיק הנאשם במוניתו סם מסוכן מסוג קנאבוס במשקל כולל של  29,250.00 גרם, שלא לצריכתו העצמית.

2.         לא היתה מחלוקת בין הצדדים ביחס לעובדות הבאות: הנאשם נהג מונית במקצועו, הגיע למקום עקב הזמנת נסיעה. בשלב מסויים הושם על ידי אחרים ברכבו השק ובו הסם. הנאשם נעצר על ידי המשטרה במונית מיד בסמוך לאחר מכן.

3.         במסגרת הסדר הטיעון נקבע כי הנאשם יחזור בו מכפירתו, יודה ויורשע בכתב האישום וטרם הטיעונים לעונש יישלח הנאשם לשירות המבחן לקבלת תסקיר, כאשר לא היה הסדר בין הצדדים ביחס לעונש.

4.         בהתאם להסדר הטיעון התקבל בפני כיום תסקיר שירות המבחן. מהתסקיר עולה כי הנאשם בן 42, הינו רווק המתגורר בבית אימו, אשר לאחרונה סובל ממחלת מעיים. בתסקיר מצויין כי הנאשם הינו בן משפחה נורמטיבית ואף הוא מנהל אורח חיים נורמטיבי. עוד עולה כי הנאשם סיים 12 שנות לימוד, סיים שירות צבאי מלא כנהג משאית בחטיבת הצנחנים ואף הציג בפני שירות המבחן תעודת שחרור בה צויין כי הנאשם חייל טוב וממושמע אשר ביצע תפקידו לשביעות רצון מפקדיו.

5.         עוד נאמר בתסקיר כי הנאשם מזה כ - 8 שנים עובד כנהג מונית, ואף הציג לשירות המבחן מכתב המלצה ממקום עבודתו, שאף בו מתוארת התרשמות חיובית מן הנאשם.

6.         לאור כל האמור ולאור העובדה שהנאשם לוקח אחריות על עובדות כתב האישום, שירות המבחן המליץ להמנע משליחת הנאשם למאסר מאחורי כותלי בית הסוהר לאחר שהתרשם ששליחתו לכלא עלולה לגרום לרגרסיה בחייו. על כן המליץ שירות המבחן להסתפק בעונש מאסר בעבודות שירות.

7.         הצדדים טענו לעונש לאחר קבלת התסקיר. בטיעוניה לעונש ביקשה ביקשה ב"כ המאשימה להטיל על הנאשם עונש של מאסר בפועל. לדבריה כאשר מדובר בכמות סם כה אדירה,  הרי שיקוליו של הנאשם נסוגים. במקרה זה הנאשם שימש בלדר, בין אם מתוך טיפשות או עצימת עיניים. על כן ביקשה להטיל עונש של מאסר בפועל שלא ירוצה בעבודות שירות. עוד הגישה ב"כ המאשימה פסיקה לתמיכת עמדתה.

8.         ב"כ הנאשם טען מנגד כי יש לאמץ את המלצת שירות המבחן. הנאשם לדבריו כנהג מונית התבקש להעביר חבילה מבאר שבע לחיפה. הסכום ששולם עבור הנסיעה היה סביר ולא היה אמור לעורר כל חשד אצל הנאשם. ב"כ הנאשם הדגיש כי הנאשם כבר בהודעתו במשטרה מסר את גרסתו כפי שחזר עליה כל העת, לפיה ברגע שהושמה החבילה ברכבו הוא הרגיש שהחבילה כבדה והדבר עורר בליבו חשד, אך הוא חשב לעצור בהמשך ולבדוק מה יש בחבילה, אך נעצר מיד על ידי המשטרה עוד טרם היה סיפק בידו לעצור. כמו כן הגיש ב"כ הנאשם את הודעת הנאשם במשטרה ואת החלטת כבוד השופט זלוצובר ביחס לראיות בתיק זה ולעובדה שלא נעשה מאמץ כדי לעצור את בעלי הסם.

דיון והכרעה:

9.         לא יכול להיות חולק כי העבירה בה הורשע הנאשם הינה חמורה, כאשר מדובר בהחזקת כמות כה גדולה של סם שלא לצריכה עצמית. עם זאת חובה על בית המשפט לבחון כל מקרה על פי נסיבותיו המיוחדות ולגזור דינו של כל אדם בהתאם לעובדות כפי שעולות בעניינו.

10.        כפי שנאמר ברע"פ 3674/04 סאלח נגד מדינת ישראל (פורסם באינטרנט באתר של בית המשפט העליון ביום 12.2.06) הרי הענישה הינה אינדיווידואלית ועל בתי המשפט ליתן העונש בהתאם לנסיבותיו של כל מקרה ומקרה.

וכך נאמר שם:

 "ואמנם, כשם שאין אדם דומה לחברו וכל אדם הוא לעצמו, כן שונות הן נסיבותיו של עבריין פלוני ונסיבותיה של עבירה שעבר מנסיבותיו של עבריין אלמוני ונסיבותיה של עבירה שעבר הוא. כך, למשל, יש לתת ביטוי לנסיבותיו האישיות של העבריין, בהן גילו, מצב בריאותו, מצבו המשפחתי ועוד כיוצא-באלו נסיבות שלעניין".

11.        במקרה שלפנינו לא היתה מחלוקת בין הצדדים באשר לעובדות ובאשר ליסוד הנפשי של הנאשם. אין חולק כי לא הוכחה כל מעורבות של הנאשם בהחזקת הסם מעבר לעובדה שהנאשם כנהג מונית הוזמן לבצע נסיעה הכרוכה בהעברת חבילה מבאר שבע לחיפה.           לא הוכח כמו במקרים אחרים כי הסכום ששולם לנאשם עבור הנסיעה היה גבוה באופן שהיה אמור לעורר חשד, או שהנאשם קיבל את הנסיעה בשל בצע כסף, או עצימת עיניים מסוג דומה.

צודק ב"כ הנאשם כי לא הוכח שבמקרה זה  נדף ריח מהחבילה, שהיה אמור לעורר חשד, או כל נסיבות מחשידות אחרות.

12.        אף ב"כ המאשימה לא טענה כי לנאשם היתה מודעות ממשית לתוכנה של החבילה, אלא כאמור ציינה שהמעשה נעשה בין אם מתוך טיפשות או מתוך עצימת עיניים.

13.        ביחס ליסוד הנפשי של הנאשם אין ספק כי הרגע המכריע בענייננו היה הרגע בו הושם השק ברכב, אז עצם הנאשם עיניו בפני החשד למרות שזה התעורר בליבו. כאמור, הנאשם מיד בחקירתו במשטרה מסר את גירסתו אשר עליה חזר אף בפני שירות המבחן ובפני בית המשפט,  לפיה בשלב בו הושמה החבילה ברכבו, משקלה הרב עורר את חשדו והוא תכנן לעצור בהמשך אך מיד נעצר על ידי המשטרה.

14.        אכן הנאשם חטא בכך שבאותו רגע שבו התעורר בו החשד, לא סירב מיד לקבל את החבילה, ואכן על אותם רגעים  של שיקול דעת מוטעה ועצימת עיניים הנאשם חייב וראוי לו להיענש. השאלה הנשאלת והנדרשת להכרעה הינה האם בבחינת כל נסיבות העניין, כפי שתוארו לעיל, ראוי לו לנאשם להיענש עונש של מאסר לריצוי בפועל ממש, אם לאו. 

15.        אין ספק כי אכן סוחרי סמים מעדיפים במקרים רבים להיעזר בבלדרים "תמימים", שאינם מעוררי חשד, כגון נהגי מוניות וזאת על מנת לשנע סם ממקום למקום ללא שיתעורר חשד. מכאן ברי כי שומא על בית המשפט להעביר מסר חד משמעי לנהגי מוניות לבל יסייעו וישמשו בהיסח הדעת כביכול או בעצימת עיניים, כחוליה בהעברת סם בכמות כה גדולה כפי שקרה במקרה דנא.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ