אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4926/06

גזר דין בתיק פ 4926/06

תאריך פרסום : 31/08/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
4926-06
29/01/2007
בפני השופט:
יעל רז-לוי

- נגד -
התובע:
פרקליטות מחוז הדרום
עו"ד כמאל אלזיאדנה
הנתבע:
דבארי איימן
עו"ד ג'אברין מוחמד
גזר דין

פתח דבר

הנאשם הורשע עפ"י הודאתו בכתב אישום מתוקן במסגרת הסדר טיעון בעבירה של הסתננות - עבירה לפי סעיף 3 לחוק למניעת הסתננות (עבירות ושיפוט) תשי"ד- 1954 (להלן: החוק), מתן סעד למסתנן - עבירה לפי סעיף 6 לחוק, וניסיון מתן סעד למסתנן - עבירה לפי סעיף 6 בצירוף סעיף 25 לחוק העונשין תשל"ז- 1977.

בהתאם לכתב האישום המתוקן המדובר בשלושה אישומים.

בהתאם לאישום הראשון, הנאשם בשנת 2005 סיכם עם אחמד אבו בכרה טראבין (להלן: אחמד), כי אחמד יתן סעד לכניסתו של הנאשם לישראל מרצועת עזה דרך מצריים שלא כדין. הנאשם, אחמד ואדם נוסף תושב רצועת עזה בשם אוסמה חצו את גבול רצועת עזה מצריים ונכנסו למצריים. בהתאם לסיכום התקשר אחמד במצריים לתושב מצריים בשם חליל שהוביל את הנאשם, אחמד ואוסמה לגבול מצריים. אז הנאשם ואחמד חצו את הגבול ונכנסו לישראל שלא כדין. בישראל נאספו אחמד והנאשם ע"י תושב ישראל לשגב שלום ולאחר מכן נסעו ללוד.

בהתאם לאישום השני, מיוחס לנאשם כי בשנת 2004 פנו אליו שני אנשים וביקשו ממנו שיארגן את כניסתם למדינת ישראל. הנאשם הסכים לאמור ופנה אל עאדל דבארי וקשר עימו קשר לפיו יעזור לשני האנשים לחצות את הגבול. במסגרת ההסכם עם עאדל דבארי נכנסו שני האנשים למדינת ישראל. במעשיו אלה נתן הנאשם סעד למסתננים למדינת ישראל וקשר קשר לשם כך עם אחר.

בהתאם לאישום השלישי, בשנת 2004, פנו אל הנאשם שני אנשים וביקשו ממנו כי יעזור להם להיכנס למדינת ישראל שלא כדין דרך גבול ישראל מצריים או גבול ישראל רצועת עזה. הנאשם הסכים ליתן סעד לשני האנשים, ובמסגרת כך פנה אל  סלימאן טראבין וסיכם עימו כי יתן לשני האנשים סעד להסתנן למדינת ישראל. בסופו של דבר הצליחו שני האנשים להיכנס למצריים ללא עזרת הנאשם. במעשיו ניסה ליתן סעד למסתננים.

הצדדים הגיעו להסדר טיעון לפיו כתב האישום יתוקן, הנאשם יודה ויורשע, כאשר אין הסדר לעניין העונש.

טענות הצדדים

ב"כ המאשימה ציין כי הנאשם הורשע עפ"י הודאתו בעבירות של הסתננות, מתן סעד למסתנן וכן ניסיון מתן סעד למסתנן. הוא הדגיש כי לא זו בלבד שהנאשם הסתנן למדינת ישראל אלא אף עזר לאחרים להסתנן אליה, כאשר האחרים יכלו להיות אף מפגעים. עוד טען כי בשנים האחרונות הפך הגבול לפרוץ, דבר שמנוצל לביצוע עבירות הסתננות,  עבירות כנגד הביטחון, סמים ונשק. הוא ציין כי ענישה מרתיעה מתחייבת לשם צמצום התופעה ולשליחת מסר מרתיע למסתננים באשר הם. הוא הפנה לפסיקה שניתנה לאחרונה ע"י בית המשפט המחוזי בבאר שבע בעניין הסתננות. מכל האמור ביקש מבית המשפט להשית על הנאשם עונש מאסר ארוך, מאסר מותנה וקנס.

ב"כ הנאשם מנגד טען הפנה לכך שבתי משפט הדגישו שיש לפרש את ההוראות העונשיות של חוק ההסתננות בצורה אינדיבידואלית כאשר נדרש לאבחן ממקרה למקרה. הוא ציין כי הנאשם בשנת 2005 לאחר שהסתנן למדינת ישראל גורש לרצועת עזה, כאשר שנה אח"כ הובא ע"י כוחות הביטחון מתוך רצועת עזה, שלא ברצונו, זאת משום שנחשד בביצוע עבירות ביטחון, חשד שלא הוליד כל אישום.

ביחס לאישומים 2 ו 3 טען כי העבירות בוצעו בשנת 2004, כאשר הנאשם היה חוליה שולית בביצוע העבירות. הוא ציין כי העבירות לא נעברו בתחכום, וכי המדובר בנאשם שלא הוכח לגביו כי נכנס למדינת ישראל לשם ביצוע עבירות ביטחון, אלא ביצע העבירות מתוך מניע כלכלי.

ב"כ הנאשם הפנה לנסיבות חייו של הנאשם ולעובדה כי שוהה במעצר כחודשיים. הוא ציין כי הנאשם נעדר עבר פלילי, הודה בהזדמנות הראשונה וחסך מזמנו של בית המשפט. הוא הפנה לפסיקה בה הוטלו על מסתננים עונשי מאסר של 14 ו 18 חודשי מאסר. מכל האמור ביקש מבית המשפט להסתפק בעונש מידתי ולהשית על הנאשם מאסר מותנה ולהימנע מהטלת קנס.

הנאשם במסגרת המילה האחרונה הצטער על מעשיו, ציין כי מצבו המשפחתי קשה וטען כי אינו רוצה לחזור למדינת ישראל אף פעם.

דיון והכרעה

הנאשם הודה והורשע עפ"י הודאתו בעבירות של הסתננות, מתן סעד למסתנן וניסיון מתן סעד למסתנן, בכך שבהזדמנות אחת הסתנן בעצמו למדינת ישראל ובשתי הזדמנויות אחרות נתן סעד למסתנן וניסה לתת סעד למסתנן.

הפסיקה חזרה וציינה כי העבירות שנעברו לפי חוק ההסתננות הפכו לנפוצות במחוזותינו. מבצעי עבירות אלה גורמים נזק לביטחון המדינה ופוגעים באינטרסים של המדינה ויחסיה עם שכנותיה ואף מאפשרים חדירה של גורמים המבצעים עבירות שונות, הם ביטחוניות והן אחרות באותו נתיב הסתננות. נקבע כי על בתי המשפט להרים את תרומתם למיגור התופעה וזאת ע"י עונשים מרתיעים שיהא בהם מסר ברור כלפי המסתננים באשר הם.

כך נאמר בע"פ 7171/06 מד"י נ' עורג'אן , (ניתן ביום 5/7/06), ע"י כבוד השופט הנדל.

"עבירות ההסתננות מגבול מצריים הפכו לחזון נפוץ. הן פוגעות באינטרסים חשובים של המדינה, כגון: גרימת נזק לביטחון המדינה, לכלכלתה ולמלחמה בנגע הסמים" (שם בע"מ 12-13 לפס"ד).

ובהמשך נאמר:

"תפקידו של בית המשפט לתרום תרומתו למיגור התופעה של הסתננות דרך גבול ישראל - מצריים על ידי עונשים מרתיעים. המלאכה אמורה להתבצע בראש ובראשונה על ידי הערכאה המבררת, היא בית משפט השלום בעבירות הנידונות." (שם בע"מ 18 לפס"ד).

אולם גם אם קיים הצורך להחמיר בענישה ולמגר התופעה עדיין מוטלת החובה על בית המשפט, בבואו לגזור את דינו של הנאשם שבפניו, לבחון באופן פרטני את נסיבות המקרה ונסיבותיו של הנאשם. על הענישה להיות מידתית תוך שקלול כלל הפרמטרים הרלוונטיים וזאת אל מול תכליתו של חוק ההסתננות.  וכך נאמר ע"י כבוד השופט הנדל בעניין עורג'אן הנ"ל :

"הצורך בבדיקה אינדיבידואלית של המקרה נכון ביתר שאת בעבירה שהעונש המרבי לצידה הינו 5 שנים - דין מסתנן, לעומת עבירה שהעונש המרבי עומד על שנה אחת בלבד - שהיה בלתי חוקית, על פי העבירה לפי חוק הכניסה לישראל. ברי שככל ששיקול הדעת של הערכאה המענישה רחב יותר, כך מתעצמת החובה לבדוק את נסיבות המקרה הנידון"(שם בע"מ 13 לפס"ד).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ