אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4703/05

גזר דין בתיק פ 4703/05

תאריך פרסום : 30/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
4703-05
24/01/2007
בפני השופט:
נ. אבו טהה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד נימרוד פלדמן
הנתבע:
גורדיינקו אלכסנדר
עו"ד גריצבסקיה אירנה
גזר דין

1.         הנאשםיליד, הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בעובדות כתב האישום המתוקן בעבירות של סחר בסם מסוכן והחזקת סם לצריכה עצמית. מכתב האישום עולה, כי בתאריך 10.09.05 החזיק הנאשם 6 טבליות של סם מסוכן מסוג MDMA , בסמוך לאחר מכן מכר הנאשם לסוכן המשטרה לורסב ממנישוילי את הטבליות תמורת הסך  300 ש"ח . בתאריך 26.09.05 נתפס בחזקתו סם מסוכן מסוג קנבוס במשקל 78.4884 גרם לצריכתו העצמית.

2.         במסגרת ההסדר הסכימו ב"כ הצדדים לשלוח את הנאשם לקבלת תסקיר שירות המבחן בטרם    ייגזר דינו. לעניין העונש הוסכם כי המאשימה תעתור ל-14 חודשי מאסר בפועל והסנגורית תטען באופן חופשי.

הובאו בפני מספר תסקירים, מהתסקיר הראשון שנערך ביום 09.01.06 עולה, כי מדובר בנאשם בן 20 אשר עלה לארץ בשנת 1996 בהיותו בן 11. הנאשם מציין, כי כאשר הגיעו לארץ, הוריו עבדו אך מצבם הכלכלי היה קשה, הם נקלעו לחובות רבים וכיום שני הוריו אינם עובדים. במסגרת החינוכית הנאשם התקשה להסתגל. על כן, השתלב במסגרת מקצועית, שם נהג להעדר ממושכות מבית הספר וחבר לחברה שולית. הוא סיים 10 שנות לימוד ונשר מהמסגרת החינוכית. בתקופה זו החל לצרוך סמים והחל להיות מעורב בפלילים. הנאשם ציין כי הוא לא מזהה אצלו בעיית התמכרות והוא הפסיק מספר פעמים את השימוש לפרקי זמן ממושכים. יחד עם זאת ציין, כי כיום ובעיקר לאור העובדה שנעצר הוא מבין כי קיימת בעייתיות אצלו והוא לא יתנגד לכל טיפול שיוצע לו וכן הוא מוכן להגיע לבדיקות שתן בכל עת.

שירות המבחן ציין, כי מעצרו הממושך של הנאשם היה מרתיע ומפיק לקחים עבורו וכי הוא מעוניין להשתחרר לבית אימו ומוכן להשתלב בכל תוכנית טיפולית שתוצע לו. עוד עולה מהתסקיר, כי בהתייחסותו לעבירה נשוא כתב אישום זה, הנאשם מודה בביצועה וכי עשה זאת על רקע הקושי שלו לממן את צריכתו העצמית והיום הוא מבין את חומרת העבירות. שירות המבחן מציין כי התרשם מבחור צעיר, אשר מהלך חייו אופיין בבלבול והתלבטות לגבי עתידו. הוא התקשה להתמיד במסגרת לימודית והתקשה להציב לעצמו מטרות. מגיל צעיר הוא חבר לחברה שולית והחל לצרוך סמים קלים, כנראה על רקע תחושות של תלישות וחוסר שייכות. שירות המבחן התרשם כי מעצרו לראשונה בחייו היה בעל אלמנט מרתיע ומפיק לקחים עבורו. לסיכום, שירות המבחן המליץ לשחרר את הנאשם לבית אימו ולשלבו במסגרת מרכז "קשב לנוער" לתקופת ניסיון של 5 חודשים.

בהחלטתי מיום 26.01.06 נעתרתי להמלצת שירות המבחן לשחרר את הנאשם למעצר בית בבית הוריו ולשילובו במסגרת "קשב לנוער", והוריתי על קבלת תסקיר משלים.

מהתסקיר שנערך ביום 28.05.06 עולה, כי הנאשם שוהה במסגרת "קשב לנוער" החל מאמצע ינואר 2006. בטיפולו היו עליות אך היו גם קשיים רבים. הנאשם שיתף פעולה ברמת ההגעה וברמת התכנים. התרשמות גורמי הטיפול הינה כי הנאשם לעיתים קרובות משדר תחושות של פסימיות, דכדוך וריקנות. כמו כן, התרשמו הגורמים כי מדובר באדם רגיש וחרד לגורלו, ללא דפוסי עבריינות מוטמעים.

במהלך התקופה בה הנאשם עמד בקשר עם "קשב לנוער" הוא התקשה לשמור על ניקיונו מסמים ומספר פעמים היה בהשהיה על רקע זה. לאור העובדה שקושי זה חזר על עצמו מספר פעמים הוחלט לשלבו באישפוזית לצורך ליווי וסיוע בגמילה הפיזית.

לסיכום, שירות המבחן המליץ שבשל העובדה שהנאשם מצוי בראשיתו של תהליך גמילה יש לאפשר לו להמשיך בתהליך שהחל.

מהתסקיר שנערך ביום 17.12.06 עולה, כי הנאשם השתלב בהליך הגמילה באישפוזית ביום 02.07.06, במהלך שהייתו באישפוזית קיבל שירות המבחן דיווחים חיובים לגביו אך במועד 16.07.06 נתקבלה הודעה על ידי האחראי של האישפוזית כי הנאשם צרך אלכוהול בזמן שהייתו שם ועל כן הוחלט להפסיק לאלתר את שהייתו באישפוזית. בשיחה שקיים שירות המבחן עם הנאשם הוא הודה כי צרך אלכוהול וסמים בזמן שהייתו באישפוזית, לטענתו ביקש הזדמנות נוספת אך זו לא ניתנה לו.

בעקבות הרחקתו של הנאשם מהאישפוזית וחזרתו לשימוש, גורמי הטיפול ב"קשב לנוער" לא מוכנים לאפשר לו הזדמנות נוספת והחליטו לסיים את הטיפול.

יחד עם זאת, הנאשם ביטא מוטיבציה להמשיך בטיפול ומסר כי הינו מעוניין בשנית  להשתלב בקהילה טיפולית. לצורך כך היה אמור הנאשם  לערוך בדיקות רפואיות לקראת הכניסה לאישפוזית.

בתאריך 26.09.06 נכח הנאשם בקבוצת מעקב במסגרת שירות המבחן, בה הוא הביע את קשייו לשמור על ניקיון מסם.

בתאריך 31.10.06 הנאשם לא הגיע לקבוצת מעקב ולא יצר כל קשר עם שירות המבחן. שירות המבחן הצליח לבסוף ליצור עימו קשר טלפוני, שם טען הנאשם שבשל כך שאינו מקבל הבטחת הכנסה עליו לצאת לעבוד ועל כן לא התייצב למפגש.

שירות המבחן התרשם שמדובר בבחור צעיר, אשר מהלך חייו מאופיין בבלבול והתלבטות לגבי עתידו. התרשמותם הינה כי על רקע תחושות של דיכאון, ריקנות, תלישות וחוסר שייכות הוא נוהג לצרוך סמים. למרות המוטיבציה שהנאשם הביע לאורך זמן הטיפול, ההתרשמות הינה כי קיים פער גדול בין ההצהרות המילוליות שמבטא הנאשם לבין כוחותיו בפועל.

שירות המבחן סבור, כי הנאשם עדיין מפיק הנאה ורווחים רבים כתוצאה מהשימוש בסמים ובשלב זה אינו בשל וחסר כוחות להיתרם מקשר טיפולי כלשהו וכראייה לכך ניסיונותיו הרבים של שירות המבחן לסייע לו והעובדה שלמרות ההזדמנויות המרובות שניתנו לו בכל הזדמנות שהייתה לו הוא שב לשימוש בסמים.

הנאשם ביטא רצונו להשתלב בקהילה אך בפועל לא עשה דבר על מנת לממש זאת. להערכת שירות המבחן, בשלב זה הנאשם הנו חסר כוחות ואינו מתאים להשתלב בקהילה הטיפולית.

לסיכום, בשל הניסיונות המרובים לעזור לנאשם ולאור תקופת הניסיון הממושכת שלא הניבה כל שינוי בהתנהגותו, נמנע שירות המבחן מכל המלצה טיפולית בשלב זה.

3.         ב"כ המאשימה עותר לרף העליון בהסדר, דהיינו להשית על הנאשם עונש מאסר בן 14 חודשים וכן מאסר מותנה, וזאת לאור ניסיונות הטיפול שכשלו כמפורט בתסקיר.

ב"כ  הנאשם מבקשת מנגד, להתחשב לקולא בגילו הצעיר, בעברו הנקי ובכך שלא ביצע כל עבירה נוספת גם בתקופה בה היה משוחרר והודאתו שחסכה זמן שיפוטי. לטענתה אכן נעשו מספר ניסיונות טיפוליים לגבי הנאשם ועד שלב מסוים הם אכן צלחו. הנאשם השתלב יפה במרכז יום לסמים אך לא הצליח להשתלב במסגרת האישפוזית. לטענתה כיום ברור שעל הנאשם להשתלב במסגרת טיפולית של קהילה סגורה ואכן גם הנאשם מביע נכונות לכך.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ