אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4700/04

גזר דין בתיק פ 4700/04

תאריך פרסום : 01/01/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
4700-04
16/07/2006
בפני השופט:
דורית רייך-שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד יואב נוריאלי
הנתבע:
1. אסאבן בנימין- נמחק
2. בלייווייס שלמה

עו"ד וייסבוך - ס.צ
גזר דין

את כתב האישום שבפני (להלן: " התיק העיקרי") הגיש לביהמ"ש מפקח קובי עזרא ממדור תביעות תל אביב ביום 06.06.04 נגד שלמה בלייווייס יליד 1968  (להלן: "הנאשם"). כתב האישום, שהוגש מלכתחילה נגד הנאשם ונגד נאשם נוסף מייחס לשניהם החזקת סכין שלא כדין ובניגוד לסעיף 198 (א) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: "החוק").

לבקשת הנאשמים, מונתה עו"ד וייסבוך, מהסנגוריה הציבורית לייצגם. בהמשך נמחק כתב האישום נגד האחר, והנאשם הודה במיוחס לו והורשע בהתאם ב- 22.02.05 (ראו הכ"ד בעמ' 6 לפרוטוקול). הטיעונים לעונשו של הנאשם לא נשמעו במעמד הרשעתו, לנוכח בקשת באת כוחו, להזמין בעניינו תסקיר משרות המבחן ולאסוף את כל התיקים הפתוחים התלויים ועומדים נגדו, לשם צירופם לתיק העיקרי. ואכן ב- 28.06.05 הנאשם הודה והורשע בארבע עבירות איומים ושתי תקיפות (תיקי פ.א  9802/04 ו- 19626/03 של תחנת יפתח).

שישה תסקירים הוגשו בפני בעניינו של הנאשם. בתסקירים התייחס שרות המבחן, כמקובל, למכלול נסיבותיו האישיות, להליך הטיפולי שבו שולב, לשיתוף הפעולה שגילה במהלכו. מסתבר, שלהערכת שרות המבחן, הנאשם מפיק תועלת מההליך, מתייחס לתכנים, כמו גם לבעייתיות שבהתנהגותו, מצליח להגיב באופן חיובי ומהווה גורם מקדם גם לאחרים בקבוצה. שרות המבחן מתרשם שיש מקום לאפשר לנאשם להמשיך בטיפול, למרות שבמשך שנים ניהל אורח חיים שולי, שהתאפיין בעבריינות ושימוש בסם. שרות המבחן מליץ להסתפק בענישה מרתיעה.

התובעתעו"ד קריתי, הגישה במסגרת טיעוניה גיליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם במ/1. היא נדרשה לחומרת עבירות האלימות, ובמיוחד האלימות הקשה שהפעיל נגד המתלוננת, שהייתה בת זוגו. לדעת התובעת, אין להתרשם מהשתלבותו של הנאשם בקבוצה טיפולית, ולהסיק ממנה שהנאשם עשה מהפך של ממש בחייו, שכן, הוא שולב בקבוצה רק לפני כשלושה חודשים. היא בקשה להחמיר עם הנאשם, שהוא אדם המתנהג באלימות ומהווה סכנה. משכך, עתרה להשית עליו מאסר, שחלקו לריצוי בפועל ויתרתו על תנאי.

הסנגורית עו"ד וייסבוך, ביקשה לדחות מכל וכל את הטיעון לפיו הנאשם טרם הוכיח את עצמו, משום ששולב בקבוצה טיפולית רק לאחרונה. לדעתה בהעלותה טיעון זה  סתרה התובעת עמדה נוגדת שהביאה התביעה בפני ביהמ"ש בישיבות קודמות ולא ראוי שהתביעה תדבר ב"שני קולות". טיעון כזה מתעלם כליל מחמשת התסקירים שקדמו לאחרון, המשקפים התקדמות מתמדת שעושה הנאשם לשיקומו, למרות עברו המכביד והרגלי חייו העבריינים לאורך שנים רבות. הנאשם שינה באופן חיובי את חייו, כפי שמוכיחות דגימות שתן נקיות שהוא מוסר מיוזמתו, מבלי שחוייב לעשות. מנרקומן הפך לגורם תורם לקבוצה, מופיע לכל ישיבות בית המשפט ומוכן להמשיך ולשתף פעולה עם השירות אפילו תקופה ארוכה יותר מזו המבוקשת.

הנאשםפנה לבית המשפט בפנייה נרגשת, סיפר על התמכרותו הקשה והארוכה לסמים שהביאה אותו לבצע עבירות בגינן נידון ונשפט לשנות מאסר ארוכות. בקש ליתן משקל לעובדה שמזה למעלה משבע וחצי שנים הוא מצליח להתמיד בניקיונו מסמים. הביע הנאשם תובנה ליחסיו הבעייתיים עם מי שהיתה חברתו, וחשש מפני החזרה לכלא שתהרוס את הישגיו השיקומיים עד כה.

יאמר שאף אחד מב"כ הצדדים לא הביא בפני אסמכתאות לתמיכה בטיעוניו.

לאחר ששמעתי הטיעונים, דברי הנאשם ועיינתי בתסקירים הגעתי למסקנות כדלקמן:

1.      לא יכולה להיות מחלוקת, שהעבירות נשוא הרשעת הנאשם חמורה עבירת החזקת סכין שלא כדין, שהיא עבירת פשע. העבירות שהנאשם צרף לתיק העיקרי שעניינן תקיפת בת זוג ואיומים עליה. חומרת העבירות מקבלת משנה חומרה על רקע עברו הפלילי המכביד של הנאשם כמשתקף מגיליון הרשעותיו הקודמות. 

2.      האמור לעיל מתיישב עם הצורך בהחמרה, בעונשו של הנאשם, שיהיה בה להוציא מהכח אל הפועל כוונת המחוקק לשרש את האלימות בכלל ובמשפחה בפרט ולקדם התרעה אישית וכללית.

3.      למרות האמור לעיל מטרתו של ההליך הפלילי איננה רק להרתיע ולהעניש לפי חומרת - שורת הדין. חובתו, להתייחס לנאשם הספציפי שבפניו. ראו לעניין זה פסק דינה של כב' השופטת דורנר בע"פ 5106/99 סעידי אבו-ניג'מה נ' מדינת ישראל, פד"י נד(1), 350 עמ' 355-356, ופסק:

"במסגרת מטרת ההרתעה הכללית רשאי בית-המשפט להתחשב לחומרה בכך שהעבירה הנדונה הפכה למכת-המדינה. אך יש לבחון בקפידה את נסיבות המקרה העומד על הפרק ולברר אם אכן נכנס הוא לגדר המעשים המהווים מכת-המדינה. כך, בעניין שלפנינו הורשע המערער בביצוע עבירה של מסחר ברכב, שבמקרה אינדיבידואלי עשויה שלא להיכנס לגדר העבירות המהוות מכת-המדינה. שכן, נפסק, כי עבירה של מכת-המדינה עניינה רק בגניבת רכבים וסחר בהם המתבצעים על-ידי אנשים המתפרנסים דרך-קבע מביצוע עבירות אלו. מעשים אלה מבוצעים על-ידי "כנופיות של עבריינים - או...עבריינים בודדים - אשר מישלח ידם [הוא] גניבת כלי-רכב של הזולת ומכירתם לצד שלישי" (דברי השופט חשין בבש"פ 5537/94 טהא נ' מדינת ישראל (לא פורסם). ראו גם דברי השופט זמיר בבש"פ 5253/94 אלון נ' מדינת ישראל (לא פורסם); והמשנה-לנשיא ברק בבש"פ 537/95 גנימאת נ' מדינת ישראל, פ"ד מט(355 (3, בע' 437-436). עבירת רכוש שביצע העבריין לראשונה אינה מכת-המדינה, ובעניינה גובר בדרך-כלל השיקול השיקומי על-פני שיקול ההרתעה....".

4.   בתי המשפט מחוייבים ליתן משקל בגזרי הדין היוצאים מתחת ידיהם לשיקולים שונים כששיקול השיקום הוא אחד מהם. יש נאשמים שראוי לעודדם ולחזקם שכן שליחתם לריצוי מאסר בפועל עשויה לגרום נזק לא רק להם אלא לכלל החברה. ענישה כזאת עשויה להחזיר משתמשים בסמים לביצוע מעשי עבריינות נוספים. ואילו הושטת יד עוזרת עשויה לחזק בהם תובנות חיוביות שתמנענה אותם מלחזור ולבצע עבירות ולהפוך אזרחים נורמטיביים, שבמקום לפגוע בחברה, יתרמו לה.

5.   בית המשפט העליון מפי כב' השופט חשין, רע"פ 3674/04 סאלם ואח' נ' מ.י. נדרש לחשיבות השיקום. מדיניות ענישה כללית נבחנת על ידי בית המשפט המפעיל שיקול דעתו לאור נסיבות אינדיבידואליות של הנאשם המיוחד שהורשע בדינו. יישומה של מדיניות ענישה, כולל ענישה מחמירה, יעשה בכל מקרה לגופו, ומוסיף כב' השופט חשין וקובע:

" אפשר אף כי במקרים מתאימים נשרת את טובת הציבור באורח מיטבי בעונשים שאינם דווקא מאסר בפועל אלא בתמהיל עונשים שהחוק מעמיד לבחירתם של רשויות האכיפה ובתי המשפט, לבד מעונש המאסר..."

6.         מכאן שעל בית המשפט להחליט על הדרך בה יושג שיקומו של הנאשם. יש
ושליחתו לכלא לא תתרום להשגת תכלית זו. ובעפ 9384/01 + 600/02 נסאסרה
ואח' נ' לשכת עורכי הדין.
תק על 2000 (4) 880, חזר ונדרש השופט חשין לחשיבות השיקום ופסק:

"חברה נאורה ראוי לה שתעשה כיכולתה וכמיטבה לשקם עבריין, כל עבריין שהוא. עבריין עבריין ודרך שיקומו שלו. שיקום שצלח הוא בבחינת זה נהנה וזה נהנה: נהנה עבריין שחייו שוקמו ונהנית חברה שעשתה טוב ומנעה רע נוסף".

7.   במקרה שבפני למרות חומרת העבירות נשוא הרשעת הנאשם מוצאת אני ליתן משקל בכורה לאינטרס השיקומי. לאחר שנים רבות מאוד של חיים עבריינים החליט הנאשם שברצונו להשתקם ולהיגמל מהתמכרותו לסמים והוא עומד בהחלטתו בהצלחה מרשימה. הגעתי למסקנה זו על סמך התרשמותי מהתנהגותו של הנאשם לאורך ההליך שבפני שהתמשך כשנתיים, מיוני 2004. ההתרשמות המתיישבת עם מסקנות שירות המבחן. מוצאת אני לציין שלכל 10 הישיבות שקיימתי הופיע הנאשם במועד והתנהג בצורה מסודרת ועניינית. מרות ההתמשכות לא איבד את השלוות רוחו ונימוסיו. בנוסף לכך, משקפים התסקירים התמדה ולא כישלון אחד.

8.   להערכתי הנזק ששליחת הנאשם לכלא תגרום לו ולכלל החברה חמור ובלתי מידתי לנזק שיגרם לאינטרס התגמול וההרתעה אם לא יעשה כן. משכך אני מקבלת את המלצת שירות המבחן ומחליטה כדלקמן:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ