אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4696/05

גזר דין בתיק פ 4696/05

תאריך פרסום : 29/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
4696-05
01/11/2006
בפני השופט:
יעל רז-לוי

- נגד -
התובע:
לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע
עו"ד זוהר דיבון
הנתבע:
1. בן עטר רותם - בעצמו
2. דנינו איתן - קבוע למועד אחר

עו"ד פורת
גזר דין

 

פתח דבר

הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב אישום מתוקן במסגרת הסדר טיעון, בעבירה של  סחר בסם -עבירה לפי סעיף 13 ו 19א לפקודת הסמים המסוכנים תשל"ג 1973 .

בהתאם לכתב האישום המתוקן בתאריך 9.8.05 בשעה 18:35 או בסמוך לכך ,ברח' הרב קוק בבאר שבע סחר נאשם 1 בסיוע נאשם 2 בצוותא בסם מסוכן ,בכך שמכר בסיוע נאשם 2, 38 טבליות של סם מסוכן מסוג MDMA תמורת 1,000 ש"ח . במועד הנ"ל מכר לסוכן 33 טבליות של הסם הנ"ל והם התחייבו לספק את היתר במועד מאוחר יותר. בתאריך 12.8.05 בשעה 19:40 סיפק נאשם 1 בסיוע נאשם 2 5 טבליות נוספות של הסם הנ"ל ,כל זאת שלא כדין וללא היתר מאת המנהל.

הצדדים הגיעו להסדר טיעון לפיו כתב האישום יתוקן,הנאשם יחזור בו מכפירתו יודה ויורשע, כאשר הטיעונים לעונש ידחו לאחר קבלת תסקיר שירות המבחן וכאשר אין הסדר לעניין העונש ועמדת המאשימה הינה מאסר לריצוי בפועל .

טענות הצדדים

ב"כ המאשימה ציין כי הנאשם מכר בשני מועדים שונים 38 טבליות MDMA לסוכן המשטרתי במסגרת מבצע לחשיפת סוחרי סמים ,כאשר הנאשם הוכרז כיעד המבצע. הוא ציין כי הנאשם הוכיח כי הוא מסוגל להשיג בפרק זמן קצר כמות נכבדה של סמים ואף למכור אותם. ביחס לתסקיר שירות המבחן ציין כי שירות המבחן מכיר את הנאשם כעשר שנים במהלכן גיבש המלצות במהלך השנים בעבירות שביצע הנאשם בהן עבירות רכוש,סמים,אלימות ועבירת מין .

הוא הדגיש כי הנאשם ריצה בעבר מאסר בעבודות שירות בגין עבירות סמים,ואף מאסר מותנה שהיה תלוי ועומד כנגד הנאשם בעת ביצוע העבירות נשוא תיק זה לא הרתיעו אותו מלבצען. עוד ציין כי בעבירות סחר בסמים הלכה היא שנסוגות נסיבותיו האישיות של הנאשם. הוא הפנה את בית המשפט לפסיקה בנושא סחר בסם וטען כי על בית המשפט לעשות אבחנה האם מדובר בספק מזדמן או בסוחר סמים קלאסי ,כאשר לשיטתו הנאשם אינו ספק מזדמן. בשים לב לכל האמור ביקש מבית המשפט להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל, מאסר מותנה ,וקנס שיהא בהם כדי לשקף את האינטרס הציבורי.

ב"כ הנאשם טען כי הנאשם צעיר בגילו יליד שנת 1982 הודה בהזדמנות הראשונה בכתב האישום המתוקן. ביחס לסוכן המשטרתי שהופעל בתיק זה טען כי מדובר בסוכן מדיח אשר יצר קשר עם הנאשם ויזם את העסקאות האמורות .הוא הדגיש כי הנאשם היה נתון במעצר כ 4.5 חודשים.

באשר לתסקיר שירות המבחן ציין כי ניתן לראות כי הנאשם משתף פעולה עם שירות המבחן באופן מלא וכי לנאשם נסיבות קשות שעבר במהלך חייו והכל כמפורט בתסקיר. עוד ציין כי לשיטתו יש לאמץ המלצת שירות המבחן שיש בה כדי לעזור ולסייע לנאשם לחזור למסגרת חיים נורמטיבית ,כאשר הנאשם כעת מצוי במערכת יחסים זוגית ואף מצפה לילד ולוקח אחריות מלאה על מעשיו, וכי כעת מאסר בפועל שיושת עליו עלול להביא לרגרסיה במצבו. בשים לב לכל האמור ביקש מבית המשפט לאמץ המלצת שירות המבחן .

תסקירי שירות המבחן

שירות המבחן הגיש שני תסקירים בעניינו של הנאשם. שירות המבחן מציין כי הנאשם צעיר כבן 24 ,אשר גדל בסביבת משפחה בעייתית, ללא הכוונה הורית כאשר נחשף לחברה שולית הפנים מערכת ערכים ונורמות התנהגות עברייניות. שירות המבחן התרשם כי הנאשם מאופיין בכוחות להתמודדות במצבי משבר ולנהל אורח חיים תקין וזאת בעיקר כאשר זוכה לתמיכה והכוונה של דמויות סמכות. שירות המבחן מציין כי במהלך החודשים האחרונים ובעיקר מאז שחרורו ממעצר לאחר שנעצר בגין הפרת הוראה חוקית החל שינוי אצלו וכי חזרתו למעצר הבהירה לו את המחיר בגין התנהגות פורצת גבולות ואת הצורך שלו בהכוונה לצורך עריכת שינוי בחייו .שירות המבחן מציין כי שינוי זה הוא בניגוד לעמדתו הקורבנית והפסיבית אשר אפיינה אותו טרם מעצר זה . מכל האמור ולאחר שהתרשם כי הנאשם בשל יותר מבעבר להשיג תפקוד נורמטיבי ומאחר והנאשם נמצא בעיצומו של תהליך שינוי בחייו, סבור הוא כי עונש בדמות מאסר בפועל עלול להביא לרגרסיה במצבו ולהעמקה והחרפה של דפוסי התנהגות שוליים ועל כן ממליץ על ביצוע מאסר בדרך של עבודות שירות וכן צו מבחן למשך שנה .

דיון והכרעה

אכן הפסיקה חזרה וציינה כי עבירות סחר בסמים הינן מהעבירות החמורות בספר החוקים והכלל הוא שמי שהורשע בעבירת סחר בסמים אכן דינו למאסר בפועל .{ראה לעניין זה: ע"פ 9283/05 אלי בריגע נ' מ"י (לא פורסם) וכן בש"פ 748/06 איבגי נ' מד"י (פורסם באתר הרשות השופטת ביום 6.2.06).

עם זאת גם מעיון בגזרי הדין שהוגשו ע"י ב"כ הנאשם עולה כי במקרים הראויים ובנסיות יוצאות דופן ובמי שנראה כי החל לעבור הליך שיקום, הוטלו עונשים  קלים יותר ואף היו מקרים  בהם הסתפק בית המשפט בהטלת צו מבחן ושל"צ, או מאסר קצר בעבודות שירות.

כך למשל ברע"פ 5423/04 - מקסים איפראימוב נ' מד"י ,תק-על 2004(2)2402, הורשע המבקש בשלושה מקרי תיווך וסחר בסם מסוכן ומקרה אחד של עסקה בסם מסוכן. בית המשפט גזר עליו עונש של שני חודשי מאסר שירוצו בעבירות שירות, וזאת בשל העובדה שעבר הליך גמילה מסמים והשתלב בעבודה מסודרת כאדם מן היישוב וכן משום נסיבותיו האישיות הייחודיות.

בעניינו של הנאשם שבפני הגעתי לכלל מסקנה, לא בלי היסוס, כי יש מקום לאמץ את המלצת שירות המבחן ולהטיל על הנאשם מאסר מותנה ארוך ומרתיע צופה פני עתיד, וכן צו שירות לתועלת הציבור בהיקף נרחב ביותר של 600 שעות.

ראשית אציין כי הנאשם שהה במעצר במסגרת תיק זה כחמישה חודשים, כך שלמעשה כבר שהה תקופה לא מבוטלת בתנאי מעצר שהם קשים אף יותר מתנאי מאסר בין כותלי הכלא. זאת ועוד, שירות המבחן מציין בתסקיריו כי המעצר היה קשה מאוד לנאשם כאשר שירות המבחן התרשם כי מעצרו האחרון, בו נעצר לאחר שהפר הוראה חוקית, היה לו קשה מאוד ואף היווה גורם מרתיע בעבורו, כאשר הנאשם הבין את המחירים שצפוי לשלם בגין התנהגותו.

אכן לנאשם הרשעות קודמות גפ בעבירות מסוג זה  והוא אף ביצע את העבירה נשוא תיק זה בעודו מרצה עונש של מאסר בעבודות שירות ובכך בודאי יש כדי לפעול לחובתו. עם זאת הנאשם עדיין לא נדון למאסר לריצוי בפועל ממש ולמעשה המעצר בתיק זה למשך מספר חודשים כאמור, היה למעשה הפעם הראשונה בה שהה תקופה כה ארוכה מאחורי סורג ובריח.

שירות המבחן התרשם כאמור כי המעצר ובמיוחד הפעם השנייה בה הושב למעצר, הבהירו לנאשם את המחיר שקיים להתנהגות פורצת גבולות . על כן  התרשם כי הנאשם נמצא בעיצומו של תהליך שינוי בתפיסתו לחיים וכי במהלך תקופת הניסיון שיתף פעולה באופן מלא עם שירות המבחן. עוד ציין שירות המבחן כי עונש מאסר בפועל עלול להביא לרגרסיה במצבו ושיביא להעמקה והחרפה של דפוסי התנהגות שוליים ועל כן המליץ על עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות או לחילופין על של"צ בהיקף גבוה.

מתסקירי שירות המבחן עולות כאמור נסיבות חייו הלא קלות של הנאשם, כאשר מטעמי צנעת הפרט לא אפרטן, רק אדגיש כי עולה שהנאשם מרקע משפחתי לא קל וכפי שציין סניגורו אכן מדובר בנסיבות ייחודיות וחריגות והכל כמפורט בתסקיר (ראה פסקה 3 ו 4 בתסקיר מיום 19.6.06).

הפסיקה חזרה וציינה באשר לצורך לנהוג בחומרה יתרה עם סוחרי סמים למיניהם ,אולם אל מול הצורך להחמיר בענישה בעבירה מסוג זה, ברי כי על הענישה להיות אינדיבידואלית. על בית המשפט לתת את הדעת למכלול הנסיבות שבפניו,לנאשם העומד מולו,נסיבות חייו ,מצבו האישי של הנאשם,גילו, עברו הפלילי וכלל נסיבות המקרה גם בעבירות מסוג זה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ