אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4686/05

גזר דין בתיק פ 4686/05

תאריך פרסום : 31/08/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
4686-05
04/06/2008
בפני השופט:
יעל רז-לוי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד הילה אליהוא
הנתבע:
אזמה אליאור
עו"ד סירוטה
גזר דין

פתח דבר

הנאשם הורשע לאחר ניהול הוכחות בעבירות של - תקיפה בנסיבות מחמירות הגורמת חבלה של ממש- עבירה לפי סעיף 380+382(ג) לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן: "החוק"), איומים - עבירה לפי סעיף 192 לחוק, והדחה באיומים ובכוח - עבירה לפי סעיף 245 (ב) לחוק הנ"ל.

הנאשם וגב' מיטל אלמליח (להלן: "המתלוננת") היו ידועים בציבור למשך תקופה של כשלוש שנים, כאשר המתלוננת, נכון לתאריך הרלוונטי לכתב האישום, היתה מצויה בשבוע השלישי לאחר לידה. כנטען, בהתאם להכרעת הדין, הנאשם  הורשע בכך שבתאריך 28.9.2005בבית המתלוננת באופקים איים על המתלוננת בכך שהצביע בפניה על נר דולק בביתה ואמר לה ש"ידפוק אותו בפרצופה". כמו כן הורשע הנאשם בכך שתקף שלא כדין את המתלוננת, בכך שבעט בחוזקה בישבנה ודחף אותה. בהמשך איים הנאשם על המתלוננת, בכך שאמר לה שאם תזמין משטרה זה לא ייגמר בטוב.

עוד הורשע הנאשם בכך שבסמוך לאחר מכן כאשר השוטרים הגיעו לבית המתלוננת, חזר הנאשם לשם והחל להלום בדלת ואז בנוכחות שוטרים ניסה להניע את המתלוננת מלמסור עדות, בכך שצעק לעברה - "מה את עושה, את עוד תצטערי" והכל כמפורט בהכרעת הדין.

לאחר הרשעת הנאשם במסגרת הכרעת הדין עתר ב"כ הנאשם להגשת תסקיר של שירות המבחן ולמרות התנגדות המאשימה הוריתי על הגשת תסקיר.

כעת התקבל בפני בית המשפט תסקיר של שירות המבחן ואף חוות דעת הממונה על עבודות שירות ולאורם טענו הצדדים.

ב"כ המאשימה הטעימה בטיעוניה כי המדובר בנאשם שעברו הפלילי מלמד על מי שאינו ירא ממערכת החוק, החל את דרכו העבריינית עוד בהיותו קטין, ולמרות גילו הצעיר ריצה הנאשם מספר מאסרים. הנאשם ביצע עבירות אלימות חמורות בתוך המשפחה ועל כן יש להשית עונש משמעותי. עוד ציינה כי מהתסקיר עולה כי הנאשם מתקשה להפיק תועלת טיפולית ומתקשה לקחת אחריות על התנהגותו. לפיכך ביקשה להשית על הנאשם מאסר בפועל לתקופה ממושכת, מאסר מותנה, התחייבות וכן פיצוי למתלוננת.

ב"כ הנאשם ציין כי אין מחלוקת לעניין חומרת העבירות. עם זאת הדגיש כי מהרישום הפלילי עולה שמשנת 2003 לא ביצע הנאשם עבירות חמורות ומשנת 2006 לא ביצע כלל עבירות. הנאשם שינה את דרכו, פניו של הנאשם ללימודי תורה והקדשת חייו ליהדות ולתורה. לאור כל האמור ציין כי חרף נסיבות התיק הואיל ומדובר בעבירות משנת 2004, הנאשם נפרד מהמתלוננת ושינה את דרכו, יש להטיל עונש שצופה פני עתיד או לחילופין עונש מאסר שירוצה בעבודות שרות. ב"כ הנאשם ביקש להימנע משליחתו של הנאשם לכלא שכן מקומו בתוך החברה וכי את מטרות הענישה ניתן להשיג גם בדרך של הטלת מאסר לריצוי בעבודות שרות. לעניין התסקיר ציין כי ההסתכלות של שירות מבחן כלפי נאשם הינה כמי שלא מודה ולא לוקח אחריות ועל כן אינו בר טיפול וזו הסיבה לכוחו של תסקיר זה.

דיון והכרעה

הנאשם שבפני צעיר יליד שנת 1986, הורשע לאחר ניהול הוכחות בעבירות שביצע כלפי בת זוגו אז, תקיפה, איומים והדחה באיומים ובכח.

העבירות בהן הורשע הנאשם הינן עבירות חמורות, כאשר מדובר הן בעבירת אלימות כלפי בת זוגו, הן בעבירת איומים והן בניסיון להדיחה מלהתלונן תוך איומים והפחדתה. חומרה ישנה בכך שהנאשם אף בנוכחות השוטרים ניסה להניאה מלהתלונן במשטרה.

הנאשם שבפני כבן 22, הספיק לצבור לחובתו לא פחות מ - 8 הרשעות קודמות. כבר בהיותו נער שהה במעון נעול וריצה מאסר נוסף. מתסקיר שירות המבחן עולה כי כיום תלוי ועומד נגדו תיק נוסף בו הודה וגם בו נתבקש שרות המבחן להגיש תסקיר. הנאשם החל למעשה את דרכו העבריינית עוד בהיותו קטין. הנאשם הורשע בביצוע עבירות חמורות, נידון לעונשי מאסר כאשר הרושם הינו כי לא הפנים את הלקח וחזר וביצע עבירות פעם אחר פעם.

מתסקיר שירות המבחן מצטיירת תמונה שאינה מחמיאה כלל לנאשם, התרשמותם כי הנאשם על אף הצהרותיו על שינוי באורח חייו, נוטה להשליך האחריות על התנהגותו הבעיתיית על גורמים חיצוניים לו. עוד מציין שירות המבחן כי חשיבתו עדיין מאופיינת בחשיבה עבריינית ובהטלת אחריות על נציגי החוק. שירות המבחן מדגיש כי קיים פער משמעותי בין אופן הצגתו את עצמו כיום לבין הערכתם לפיה הנאשם מבטא חשיבה ונורמות התנהגות עברייניות מושרשות. שירות המבחן ציין עוד כי השינוי שמבטא בחזרתו בתשובה הינו הצהרתי ללא הפנמה מעמיקה של נורמות התנהגות תקינות וכי הנאשם התקשה להבין חומרת התנהגותו ולזהות בעיתיות כלשהי בהתנהגותו.

עוד צויין בתסקיר כי הנאשם נבדק על ידם בתיק נוסף נגדו בו הם לא באו בהמלצה טיפולית. לאור כל האמור, נמנע שירות המבחן מהמלצה טיפולית.

בתי המשפט ציינו, לא אחת, כי יש מקום לנקוט בענישה ממשית ומוחשית על מנת למגר את הנגע הנפוץ במקומותינו, של עבירות אלימות המבוצעות בתוך התא המשפחתי. מעשי אלימות מסוג זה יש לגנותם, להוקיעם ולהשית עונש שיהלום את חומרת המעשים ויבטא את הסלידה ממעשי אלימות ואיומים כגון זה המבוצעים בתוך המשפחה, באין רואה.

בע"פ 3939/97 מ"י נ' גרובר, תק-על 99(3) 37 נאמר בזו הלשון:

"לצערינו, מקרים של תקיפת נשים על ידי בעליהן הפכו לחזון נפרץ בעת האחרונה, וענישה מקלה לא מהווה תרומה נאותה לביעור הנגע המחפיר הזה".                    

המדובר כאמור בעבירות אלימות ואיומים שביצע הנאשם כלפי בת זוגו אז, הנאשם לא הודה בהן ולא לקח אחריות על ביצוען. לכך יש להוסיף גם את עברו הפלילי המכביד של הנאשם, כפי שמשתקף בגיליון ההרשעות שלו.

עוד יש ליתן משקל לעולה מתסקיר שירות המבחן כי הנאשם לא רק שלא נטל אחריות על מעשיו  אלא השליך האחריות לכתפיהם של אחרים, כאשר שירות המבחן לא רק שנמנע מהמלצה טיפולית אלא המליץ על ענישה מוחשית, ממשית ומחדדת גבולות שתמחיש לנאשם חומרת מעשיו ותהווה אלמנט מרתיע.

בשים לב לכל האמור לעיל אין בידי לקבל עתירת בא כוח הנאשם להסתפק בעונש צופה פני עתיד או מאסר בעבודות שירות בשים לב הן למהות העבירות בהן הורשע הנאשם, לעברו הפלילי ולאמור בתסקיר.

עם זאת אתן משקל לקולא לחלוף הזמן מעת ביצוע העבירות, לגילו הצעיר של הנאשם בעת ביצוען. ביחס לטענת ב"כ הנאשם באשר לשינוי שעבר הנאשם, הרי טענה זו ניתן למצוא לה תימוכין בגליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם, ממנו עולה כי קיימת הפחתה במספר הרשעותיו בשנים האחרונות,  וכי כי חל שינוי מסוים בעניין זה ואף לכך יש ליתן משקל לקולא.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ