אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 460/04

גזר דין בתיק פ 460/04

תאריך פרסום : 26/04/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
460-04
18/10/2006
בפני השופט:
חנה בן-עמי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
יואב אברהם
עו"ד ש' אלבראנס
גזר דין

1.         במסגרת הסכמה אליה הגיעו הצדדים תוקן כתב האישום שהוגש נגד הנאשם, ובהכרעת דין שניתנה ביום 5.5.05 הוא הורשע על פי הודאתו, בארבעה אישומים, שעניינם אלו:

סחר בסם מסוכן, ללא היתר (עבירה לפי סע' 13 + 19א' לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל"ג-1973 (להלן: פקודת הסמים המסוכנים)) -  שתי עבירות.

הספקת סם מסוכן (עבירה לפי סע' 13 + 19 א' לפקודת הסמים המסוכנים).

החזקת סמים שלא לצריכה עצמית (עבירה לפי סע' 7(א) + 7(ב)(סיפא) לפקודת הסמים המסוכנים) - שתי עבירות.

נסיון בריחה (עבירה לפי סע' 257 עם סע' 28 לחוק העונשין, תשל"ז-1977).

נהיגה בקלות ראש - עבירה לפי סע' 62(2) לפקודת התעבורה.

2.         כמפורט בכתב האישום המתוקן בוצעו העבירות דנן בפרק הזמן שמיום 28.10.04 ועד 3.11.04, כשביום 28.10.04 מכר הנאשם לאחד, משה אחיעם, חמש חבילות של סם מסוג קוקאין במשקל נטו של 1.125 גרם, תמורת 1,000 ש"ח. ביום 2.11.04 סיפק הנאשם ליעקב אבוטבול סם מסוכן מסוג הרואין במשקל 0.1304 גרם, וביום 3.11.04 פגש הנאשם את השוטרת ארביב על מנת למכור לה שלוש מנות הרואין, זאת לאחר שתיאם בטלפון הנייד את הגעתו, וסוכם על מחיר של 50 ש"ח למנה. לבקשת הנאשם נכנסה השוטרת למונית בה הגיע הנאשם וישבה לצידו, ולאחר שהיא נתנה לו 150 ש"ח הוציא הנאשם מפיו שקית ובה כחמש עשרה מנות סם מסוג הרואין, ונתן לה שלוש מתוכן, שבבדיקה התברר כי הן הכילו 0.6829 גרם הרואין. דקות אחדות לאחר עסקה אחרונה זו, משנסע הנאשם מן המקום, שוטר שנסע אחריו קרא לו באמצעות מערכת הכריזה לעצור, תוך שהניח אור כחול מהבהב על גבי הרכב. או אז החל הנאשם להימלט מפניו, תוך שחצה את צומת הרחובות שד' אשכול ובר-לב ברמזור אדום. למרדף אחרי הנאשם הצטרף רכב אזרחי נוסף ובו שוטר בלבוש אזרחי, שאף הוא הפעיל אור כחול מהבהב וכריזה, אך הנאשם החל בהימלטות בנסיעה מהירה ומסוכנת כשהוא עובר דרך רחובות ירושלים ותוך שהוא מסכן הולכי רגל ונוסעים אחרים בדרך. בנסיבות אלו הצטרפו למרדף מכוניות משטרה נוספות, עד שברח' קנאי הגליל הסתחררה המונית ונעצרה. בשלב זה יצא השוטר עוזי כהן מהרכב כשהוא חובש כובע זיהוי משטרתי, וצעק "משטרה משטרה" וניסה לפתוח את דלת המונית, אך הנאשם החל בנסיעה מהירה אחורנית, הסתחרר שוב, ונעמד ברח' אלכסנדריון; לאחר מכן נחסם ע"י ניידת משטרה ונעצר, כשבאותה עת החזיק בקופסת הנתיכים שליד ההגה שקית קטנה ובה 0.1537 גרם הרואין.

3.         נוכח העובדה כי במסגרת הדיון במעצרו עד לתום ההליכים הורה ביה"מ על שחרור הנאשם, בתנאי מעצר בית מלאים, לקהילה טיפולית "רמות יהודה" - קהילה בה שהה מיום 6.1.05 - ובהתייחס לתסקירים שהוגשו מאז סמוך למועד ההרשעה, מהם עולה כי הנאשם השתלב היטב בקהילה, שיתף פעולה והתקדם בשלבי הטיפול ולקח יותר ויותר אחריות על מצבו, תוך שבאה לידי ביטוי נכונות ורצון לטפל בעצמו ובמצוקותיו - נדחה פעם אחר פעם מועד מתן גזר הדין.

4.         לקראת תום שלב התכנית הטיפולית בקהילה, נתבקש ביה"מ לאשר שחרורו של הנאשם לביקורי בית, ללא ליווי, ולאחר מכן - לאפשר השתלבותו בהוסטל הקהילה ברחובות; ואמנם לאחר דיון ארוך, בו נשמעו אנשי מקצוע ועובדי הקהילה, אופשר לנאשם למצות הליך הגמילה עד תום, וכדי לא לחבל ברצף הטיפולי ובתכנית שנקבעה עבורו, בוטלו למעשה תנאי מעצר הבית שנקבעו, באופן שאופשר לו להימצא בהוסטל, משם הוא יוצא לעבודה סדירה (כאיש תחזוקה במוסד בו שוהים אנשים מוגבלים) ולמפגשי N.A.; יתר על כן, לאחר שנגמל מן הסם, הוא תורם בדרכו, למכורים אחרים.

5.         בתסקיר משלים שהוגש ע"י שירות המבחן, ביום 23.4.06, צויינו השלבים השונים שעבר הנאשם במסגרת הטיפולית, לרבות שלב ההוסטל אליו עלה ביום 6.1.06, במסגרתו הוא השתלב היטב, גם תעסוקתית. כפי שצויין בתסקיר: "העובדת הסוציאלית המטפלת בו מציינת כי זו הפעם הראשונה שאבי מסיים תכנית טיפולית... ומתחיל את חייו בחברה הנורמטיבית, נקי מסמים... הוא מקבל משוב מהצוות על התנהגותו ועובד על התנהגותו וממשיך בשינוי חיובי שהחל בקהילה".

6.         בהתייחס לאלו צויין בתסקיר כי ההערכה היא כי עונש של מאסר לריצוי בפועל יחזיר את הנאשם לחברה עבריינית ויחבל בהשגיו, בשינוי דפוסי החשיבה וההתנהגות.

לפיכך הומלץ על צו מבחן פיקוחי למשך שנה מיום סיום הטיפול בהוסטל       (6.7.06) וכן עונש מוחשי, במסגרת מאסר אשר ירוצה בעבודות שירות, כעונש בעל גבולות ברורים ומובנה, אשר יאפשר לנאשם להמשיך ולבסס את יכולותיו התפקודיות בעולם העבודה.

7.         בהתייחס לחומרת העבירות בהן הורשע הנאשם, וכן לעברו - הכולל עשרים ושתים הרשעות וכעשר שנות מאסר מצטברות - סבר ב"כ המאשימה כי "אין ברירה אלא להקריב לפעמים את הקרבן הפרטי על מזבח הענישה ולהגן על הציבור", ו"בשם האינטרס הציבורי וההגנה על הציבור" עתר להשית על הנאשם מאסר בפועל, שמשכו יושאר לשיקול דעת ביה"מ. תוך שהסכים ליישום יתר חלקי המלצת שירות המבחן.

8.         ב"כ הנאשם, עו"ד ש' אלבראנס, שמתחילת הדרך לא חסך מאמצים כדי לעזור לנאשם לצאת מן השפל אליו שקע, עתר לאמץ את המלצות שרות המבחן, בהפנותו למסכת החיים הקשה שממנה התעשת הנאשם תוך השקעת כוחות נפש עזים, ובסיועם של גורמי הרווחה, התנקה מסמים קשים, ענה על הדרישות שהוצבו בפניו ע"י הגורמים הטיפוליים, ושינה מן הקצה את אורחות חייו.

9.         הנאשם הודה באופן כן ונרגש על ההזדמנות לשיקום שניתנה לו, ותוך שגולל את מסכת חייו הקשה העיד על השינוי הגדול שחל בו. "...כך התגלגלתי ועברתי מאסר ועוד אחד ועוד אחד. תמיד הייתי ממורמר כלפי מערכת המשפט שהם לקחו אותי לבית הסוהר. אף פעם לא חשבתי ואמרתי... הבעיה אצלי. תבדוק את עצמך. תמיד ראיתי את המערכת אשמה. היום אני אסיר תודה לאלוקים... אני מבין את חומרת הבעיה, היום אני דוגל בעשיה; במילה סליחה... מה שקבלתי בקהילה הטיפולית ובחינם, היום אני מעביר הלאה לנוער...".

עוד הוסיף: "אם היום חלילה אחזור למאסר, ולא משנה לכמה [זמן], נגיד שאשמור על עצמי אך הגלגל שנכנסתי בו למערכת הטובה ייעצר לי וזה לא קל לאדם עם עבר כמו שלי להתקבל לעבודה".

בהתייחסו לעבודתו הנוכחית כאיש תחזוקה במוסד בו מצויים "אנשים מוגבלים, נכים חסרי ישע" ציין "אני עובד שם לא בשביל הכסף, עובד באהבה כי אני מרגיש שאני עוזר למישהו... להיות איתם ולהבין אותם זה עושה לי טוב. אני לא רוצה להפסיד את העבודה הזו...".

בהתייחס לאלו עתר הנאשם כי ביה"מ ישית עליו עבודות של"צ, ע"מ שיוכל להמשיך ולתרום במסגרת עבודתו, כפי שהוא עושה.

10.       באשר להשלכות הטלת עונש מאסר בפועל על הנאשם מן הראוי להפנות גם לאמור במכתבה של יואלה תבור - מנהלת מקצועית בקהילה הטיפולית, מיום 18.9.05: "החלת מאסר בפועל על אבי יואב משמעה הורדה לטמיון של המאמצים הרבים וההישגים היפים אליהם הגענו עם אבי במאמץ משותף. לאבי, מעצם שליחתו לטיפול תובעני ולוחץ בקהילה טיפולית, ניתנה הזדמנות לעשות שינוי בהתנהלות אורחות חייו, בתפישת עולמו, ומכאן - גם בסיכוי לשיקום אישי ומשפחתי לטובת ניהול חיים נקיים מסמים ועבריינות. מנסיוני מדובר בשינוי אשר לא רבים מצליחים להתמיד בו... מבחינתנו, אבי קיבל הזדמנות והוכיח כי הוא ראוי לה...".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ