אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 456/04

גזר דין בתיק פ 456/04

תאריך פרסום : 13/08/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
456-04
19/05/2005
בפני השופט:
יעקב צבן

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רועי בראונר
הנתבע:
אברהם (בן שלמה) אסרף
עו"ד שמרית צור
עו"ד שרון נהרי
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על סמך הודאתו, בעובדות כתב האישום המתוקן, במסגרת הסדר טיעון בעבירה של סיוע לשוד בחבורה - לפי סעיף 402(ב) בצירוף סעיף 31 לחוק העונשין, התשל"ז-1977.

ביום 31.10.2004, חבר הנאשם לשני אנשים נוספים במטרה לשדוד סוחר סיגריות בדרך חברון בירושלים. הנאשם ואחרים הגיעו לבית העסק של הסוחר, הנאשם המתין בחוץ כדי לסייע לבצע השוד. האחרים נכנסו פנימה בתואנת שוא, הפילו הסוחר לריצפה, כפו עליו באיומים לפתוח הכספת ונמלטו עם מזומנים בסך 12,000 ש"ח לאחר שכלאו את הקורבן בשירותים.

2.         בהסדר הטיעון נקבע, כי המאשימה תטען לעונש מירבי של 18 חודשי מאסר בפועל, הנאשם יהיה חופשי בטיעוניו.

3.         הנאשם יליד 1974, נשוי ואב לשניים, עבד במשך שנים בעבודות מזדמנות. בעברו שתי הרשעות במסגרת שרותו בצה"ל בשנת 1993 בעטיין נחבש בכלא צבאי למספר חודשים.

            מתסקיר שירות המבחן עולה, כי הנאשם ננטש על-ידי אמו בהיותו בן 4 ומאז גדל בתנאי הזנחה ועזובה קיצונית ובילה חלק ניכר מילדותו ונערותו בפנימיות שונות. חרף קשיים רבים, עשה מאמצים לתפקוד תקין, סיים פנימיה צבאית ושירת בצה"ל שנתיים. בפני קצינת המבחן נטל הנאשם אחריות מלאה לעבירה, הביע חרטה עמוקה והתקשה להסביר כיצד התפתה ליטול חלק בשוד. הסתבכות זו אף גרמה למשבר עם רעייתו. שירות המבחן התרשם, כי מדובר בבחור נורמטיבי, בעל כוחות חיוביים וכי הנאשם מוכן ומתאים לקשר טיפולי במסגרת צו מבחן,  ולפיכך ההמלצה הינה מאסר בעבודות שירות ומבחן למשך שנה.

4.         אשת הנאשם, חברו ומעסיקו לשעבר העידו בבית המשפט כעדי אופי, וסיפרו כי הנאשם הינו אדם נורמטיבי, איש משפחה וכל בני משפחתו ומכריו הוכו בתדהמה עקב השתתפות הנאשם בשוד וכי לדעתם מדובר במעידה מקרית וחד פעמית. הנאשם עצמו הביע צער עמוק על מעשיו וביקש ליתן לו הזדמנות ולא לשולחו לכלא.

5.                  ב"כ המאשימה הדגיש את האופי האלים של המקרה, העבירה החמורה לכשעצמה של שוד בחבורה שהעונש בצידה חמור מאוד, לפיכך ביקש להטיל על הנאשם את הרף העליון של הסדר הטיעון.

ב"כ הנאשם ביקש לא להחמיר עם הנאשם ולא לשולחו לכלא. אף כי אינו מתעלם מחומרת העבירה, הדגיש כי עברו הפלילי של הנאשם נקי, למעט עבירות צבאיות שעבר בהיות הנאשם בן 19, וכיוון שקיים פוטנציאל שיקום יש לעדיף דרך השיקום, כפי שהמליץ שירות המבחן. לדבריו, שני המשתתפים האחרים בשוד לא נתפסו עד היום וביקש שלא להטיל על כתפיו של נאשם זה את עונשם. עוד הדגיש את האמפתיה של הנאשם לקורבן, הבנתו כי עשה טעות קשה. כמו כן טען, כי האינטרס הציבורי במקרה זה אינו עונשי אלא שיקומי, מה עוד ששירות המבחן ציין במפורש כי אין בנאשם פוטנציאל סיכון ולכן לא יחזור על מעשים כאלה.

באשר לנסיבות ביצוע העבירה, הדגיש כי הנאשם היה מסייע בלבד, המתין בסמוך למחסן וכאשר הבין מה קורה הוא עזב המקום, אף שתפקידו היה להעמיס הסיגריות על המשאית. לטעמו, מדובר בסיוע פסיבי, ולמרות זאת הנאשם מביע חרטה ומוכן לפצות הקורבן בכל סכום שנשדד אף שלא נהנה ממנו.

עוד טען הסניגור, כי הנאשם היה עצור מיום 31.10.04 עד 18.11.04, אחר כך שהה במעצר בית מלא עד 11.1.05 ומאז במעצר בית חלקי בשעות הלילה, ותקופה זו, הן של מעצר בכלא והן בביתו לימדה אותו לקח שלא ישכח.

ב"כ הנאשם הגיש שורה של פסקי דין בעבירות דומות בהן העונש היה מתון עקב נסיבות המקרה וסיכויי שיקום טובים של הנאשם.

6.         העבירה שעבר הנאשם, סיוע לשוד בחבורה, היא עבירה חמורה ובנסיבות המקרה גם בזוייה. שלושה צעירים ביצעו שוד של אדם קשיש העובד לפרנסתו, הנאשם סייע מבחוץ כאשר חבריו הערימו על המתלונן, פגעו בו וגנבו את ממונו. מחומר הראיות שכן הוצג לבית המשפט עולה, כי מלבד הנזק הכספי למתלונן, נגרמה לו טראומה עקב האירוע. מעשי שוד כאלה נעשים בקלות בלתי נסבלת והם נפוצים, ולפיכך ראויים לענישה הולמת, משיקולי גמול והתרעה.

            עם זאת, קיימות במקרה זה נסיבות של ממש לקולא שעיקרן הן הודאתו של הנאשם, החרטה שהביע, ורצונו בשיקום. הנאשם נשוי ואב לילדים וחייו מתנהלים כרגיל ובמישור נורמטיבי. לפיכך מקובלים עלי דברי רעייתו ומכריו כי נדהמו מעצם השתתפותו של הנאשם באירוע עברייני שכזה. אף שירות המבחן התרשם כי על רקע ילדותו של הנאשם והרקע המיוחד שלו, צפונים בו כוחות חיוביים שיש לעודדם ולחזקם, ולפיכך נראה כי בפנינו נאשם שמעד מעידה חמורה ורעה, אך חד-פעמית. הוסף לכך כי השוד עצמו לא היה אלים מאוד, ומכל מקום אין חולק כי הנאשם הזה לא היה אלים.

בפסיקת בתי המשפט נגזרו עונשים מגוונים על עבירות דומות, מהם עונשים מחמירים של שנות מאסר ומהם מקלים שהגיעו אף למאסרים על תנאי.

בע"פ 8944/04 לזדין נ' מדינת ישראל, הומתק עונשו של הנאשם שביצע שוד אלים בתחנת דלק, ל-6 חודשי מאסר בעבודות שירות, והנשיא ברק אמר דברים אלה: "המערער מעד באופן חד-פעמי. שוכנעתי כי קיים סיכוי של ממש כי הוא לא יעלה על דרך העבריינות וכי יתפקד כאדם מועיל בחברה... לכל אלה יש לתת משקל ממשי בשיקולי הענישה לקולא, יחד עם הודאתו באשמה, החרטה הכנה... החומר שהוצג בפנינו אינו מצביע על חשש מפני הישנות מעשים דומים..." (סעיף 5 לפסה"ד).

דברים אלה יפים אף לענייננו, שכן הנאשם חי ברגיל חיים נורמטיבים, עבירה זו הינה ראשונה מזה שנים רבות, עברו הפלילי היה בשירות בצבא בהיותו בן 19, מאז נישא, הוליד ילדים ומכלל הנתונים ועמדת שירות המבחן נראה כי אין חשש ממשי שיחזור על מעשים דומים.

ב"כ הנאשם הגיש פסיקה נוספת בהם הקלו בתי המשפט עם שודדים למיניהם. כאמור קיימת גם פסיקה מחמירה, אולם פסק הדין הנ"ל בעניינו של לזדון דומה במידה רבה למקרה שבפנינו.

7.         לאור האמור, נראה לי כי במקרה זה אין למצות הדין עם הנאשם ואף לא את הרף העליון בהסדר הטיעון ולהעדיף דרך השיקום שתבטיח טיפול בנאשם ופיצוי הולם למתלונן, הן עבור כספו הגנוב והן בגין הטראומה שעבר.

לאור האמור, אני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ