אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4553/06

גזר דין בתיק פ 4553/06

תאריך פרסום : 07/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
4553-06
04/06/2008
בפני השופט:
יעקב שפסר סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - פרקליטות מחוז דרום-פלילי
עו"ד עמיחי חביביאן
הנתבע:
1. חברת מערב אסיה בע"מ
2. אבוגמאע סלימאן

עו"ד אליהו שטיינר
גזר דין

א. רקע

1. הנאשמים הורשעו עפ"י הודייתם ובמסגרת הסדר טיעון,  בגרם מוות ברשלנות (עבירה לפי סעיף 304 לחוק העונשין תשל"ז - 1977), ובסדרת עבירות הנובעות מתקנות הבטיחות בעבודה (עבודות בניה) התשמ"ח - 1988, ובכללן: אי מינוי מנהל עבודה, אי נקיטת אמצעים למניעת התמוטטות, ואי נקיטת פעולות המתחייבות מעבודה סמוך למדרון ולהבטחת יציבות קיר חצוב, העדר דיפון, ביקורת בטיחות ובדיקת קיר חצוב, שנובעות כולן מאירוע טראגי מיום 19.10.03, בו התמוטט קיר עפר שנוצר עקב פעולות חפירה שבוצעו במקום על ידי עובדי הנאשמים, ובה קיפחו חייהם המנוחים אבו ענום סעיד ז"ל ואבו גמאע מוחמד ז"ל שהיו שניהם עובדי הנאשמים.

2. במסגרת הסדר טיעון אליו הגיעו הצדדים, הוסכם, כי בהמשך להודיית הנאשמים, תגביל עצמה התביעה לעתירה למאסר בפועל בן 6 חדשים שירוצה בעבודות שירות, כשהסנגוריה תעתור ל - 4 חדשים כאמור, וכן כי יוטל קנס כספי לשיקול דעת בית המשפט ומאסר על תנאי, כשהצדדים יטענו באופן חופשי וללא התחייבויות לעניין זה. 

3. לאחר שהונחה חוות דעתו החיובית של הממונה על עבודות שירות על שולחני,  וטיעוני הצדדים, ניתן איפוא גזר דין זה.

ב. טיעוני הצדדים וראיותיהם לעונש

4. ב"כ המאשימה ציין כי המדובר בסדרת כשלי רשלנות מצידם של הנאשמים, אשר בעטיים קיפחו חייהם שנים מעובדי הנאשמים. בעניין זה - הנאשמת 1- חברה בע"מ והנאשם 2, חד הם, שכן הנאשם 2 הוא הבעלים של החברה ומנהלה, ועל כן מדובר בכשלים שכולם בתחום אחריותו של הנאשם 2. עוד הדגיש ב"כ כמאשימה, כי חרף חומרת האירוע, עותרת המאשימה להסתפק ב - 6 חדשי עבודות שירות, זאת נוכח קבלת האחריות המלאה של הנאשם שהודה כבר בשלב מוקדם בעובדות כתב האישום ונמנע מלנהל הוכחות בו, על אף ה"כר הנרחב" לטענות עובדתיות ומשפטיות שהיו יכולות להיות מועלות על ידו, וכן בשל העובדה, כי אחד המנוחים הינו אחיו הצעיר של הנאשם, תוך שהנאשם קיבל על עצמו את האחריות במשפחת המנוח ותומך בכל מחסורה.

    בנסיבות אלה ביקש ב"כ המאשימה לאמץ את הסדר הטיעון ולהטיל על הנאשמת 1 קנס כספי מוחשי וכבד, שיבטיח הימנעות העוסקים בתחום,  מעריכת כל פשרה בנושאי הבטיחות.

5. מטעם הנאשמים העידו לעונש אלמנת המנוח והוא עצמו. בדבריה תיארה האלמנה את עזרתו ותמיכתו הרבה של הנאשם בה ובמשפחתה, תוך שנטל על עצמו למעשה את האחריות גם עליה ועל שבעת ילדיה, ותוך שדואג הוא לכל מחסורם מבחינה נפשית וכספית.  אף הנאשם עצמו תיאר את האחריות המוסרית שנטל על עצמו על האירוע ובעקבותיו, ותמיכתו במשפחת המנוח, אשתו וילדיו. כן ציין כי משפחת הקורבן השני בפרשה הגישה כנגדו תביעה אזרחית. לסיום, ציין את  הנזק הרב הצפוי לחברה במחיקת שמה מפנקס הקבלנים הרשומים עקב ההרשעה וההוצאות הכבדות שיהיו מנת חלקה בהעסקת קבלן רשום חיצוני, לצורך המשך עבודתו.

6. ב"כ הנאשמים הרחיב טיעוניו בנושא אפליה כנגד הנאשמים, זאת בהגשת כתב האישום רק כנגדם, על אף שהאחראים האמיתיים לדבריו, עירית רהט, מהנדס העיר וחברה נוספת מטעם העיריה, שהיו אחראים על תכנון, פיקוח ובטיחות של הפרויקט לא הועמדו לדין.    

באשר לקנס הנטען, כל קנס שיוטל על הנאשמים, יושת בסופו של דבר על הנאשם עצמו, כבעליה ומנהלה היחיד, ואשר יפגע למעשה בכלכלת שתי משפחות (משפחת הנאשם ומשפחת המנוח) שהפכו להיות למעשה משפחה אחת בת 15 ילדים קטינים. משמעות ההרשעה עצמה, הינה נטילת רשיון הקבלן מהחברה, שעבדה עם גורמים מוסדיים ולא תוכל להתחרות על מכרזים למשך 3 שנים.

בנסיבות הכוללות, אין רלוונטיות להרתעה, שכן משרשרת הפעולות היה לנאשם יסוד סביר להניח שבעלי מקצוע מטפלים בעניין הבטיחות, ועל כן אין זה המקרה בו יש חשיבות להרתעה לצורך העלאת רמת הזהירות.

    כן הדגיש בדבריו את המחויבות הכלכלית והחינוכית שנטל על עצמו הנאשם על משפחת המנוח, מחויבות נצח כהגדרתו.

בסיום דבריו הגיש ב"כ הנאשמים פסיקה שיש בה כדי לתמוך בעתירתו להסתפק ב - 4 חדשי עבודות שירות וקנס כספי מינימלי.

ג. דיון

7. חומרת העבירות אינה צריכה הסבר ואין צורך לחזור ולהזכיר, את ריבוי תאונות הדרכים ותאונות העבודה הקטלניות והצורך להלחם בתופעה לצורך צמצומה ומיגורה, תוך הרתעה, הן  של הנאשמים עצמם והן של אחרים, בפועל ובכח. 

8. אין לי ספק בדבר אישיותו הנורמטיבית החיובית של הנאשם ואני אף מעריך את האחריות שנטל על עצמו, בהודייתו המיידית ובעיקר נוכח האחריות שלקח על חיי משפחת אחיו המנוח ודאגה לכל צרכיה. יחד עם זאת, אישיותו הנורמטיבית החיובית של הנאשם, אינה מהווה משקל מכריע בשיקולי, שכן " מרבית המורשעים בעבירות הללו הם אנשים מן היישוב, מה שקרוי נורמטיביים" (ר' למשל רע"פ 548/05 מאירה לוין נ' מדינת ישראל).  כידוע, בעבירות מסוג זה של רשלנות, הנעדרות מחשבה פלילית קלאסית, המשקל המוענק לנורמטיביות של הנאשם בגדר מכלול שיקולי הענישה, הינו מופחת יחסית.  בד בבד עם האמור,  אינני משוכנע גם לחלוטין, בדבר התועלת החד משמעית שבהחמרה בענישה בסוג זה של עבירות, ביחוד על רקע נסיבות ענייננו, וככלל, יש כידוע בנושא זה דעות לכאן ולכאן (ר' פירוט לעניין זה בע"פ (מח' ת"א) 071933/06 קלגסבלד נ' מדינת ישראל (מיום 8.2.07 - טרם פורסם). 

9. התוצאה של האירוע קשה וטראגית ללא כל ספק: שני בני אדם קיפחו את חייהם, בצורה שאינה מחוייבת המציאות כלל ועיקר. גם עניין זה - התוצאה הקשה, הוכרה כידוע בפסיקה כנסיבה מחמירה. (ר' ע"פ 8382/03 איאד חילף נ' מדינת ישראל, פ"ד נח(2) 139).

10. גזירת דינו של נאשם שהורשע בגרימת מוות ברשלנות נעשית תוך בחינה של שלושה מרכיבים: מידת הרשלנות, התוצאה שנגרמה והנסיבות האישיות. למען הסר ספק אציין, כי בהתייחסותי לעבירת גרם המוות ברשלנות, איני בא להקל ראש ביתר העבירות בהן הורשעו הנאשמים, אלא שאני רואה בהן חלק אינטגרלי נלווה לאירוע ולעבירה העיקרית - היא גרם המוות. נוכח הודיית הנאשמים בסדרה של 9 מחדלים שונים המאפיינת את תפקודם, נראה לי כי אין המדובר ברשלנות מהמדרג הנמוך דווקא. על התוצאה הטראגית לא צריך להרחיב את הדיבור וברור שאין מחלוקת כי אין תוצאה קשה ממנה.

11. סקירת הפסיקה המתייחסת לתאונות קטלניות (בין בעבודה ובין תאונות דרכים) שנגרמו כתוצאה מרשלנות, מצביעה על קשת ענישה שבין 4 חדשי מאסר מומרים בעבודות שירות, לבין מאסר ממושך של מספר שנים, לריצוי בפועל ממש. עם זאת סקירת הפסיקה הרלוונטית מעלה, כי הרוב המספרי של המקרים מצוי דווקא בקבוצת "הקצה", בה נפסק העונש הקל של מאסר לריצוי בעבודות שירות,  תמונה שאינה משתנה באופן ממשי, גם אם מספר הקורבנות עולה על אחד (גם לעניין זה ר' פירוט סקירת הפסיקה ב פרשת קלגסבלד הנ"ל, הנכונה לתאונות דרכים ואינה משתנה בתאונות עבודה).  בענייננו המציא הסניגור שני פסקי דין נוספים, באחד נפסקו עונשים של מע"ת וקנס בלבד (ע"פ (נצ') 1077/04 עתאמללה נזיה ואח' נ' מדינת ישראל - 14.9.04 - לא פורסם), ובאחר נפסקו 3-6 חודשי עבודות שירות וקנס ופיצויים גבוהים (תפ (רח') 1665/03 מדינת ישראל נ' יוסף מורוז (11.11.04 - לא פורסם). מאידך המציא התובע שני פסקי דין שבאחד מהם הוטל מאסר בפועל של שנה. עם זאת נראה לי בכל הכבוד הראוי, כי פסקי הדין הנ"ל שהמציאו שני הצדדים, חריגים הם יחסית לרמת הענישה המקובלת בעניין זה. 

12. במקרה שלפנינו, יש להחשיב לחומרא את רמת הרשלנות ואת התוצאה הקשה והקטלנית. מקובלים עלי גם דבריו הנכוחים של ב"כ המאשימה, בדבר הצורך להעביר מסר, כי אין לחסוך בפעולות להבטחת הבטיחות, ויש לגזור איפוא ענישה המעבירה מסר, כי יש לנקוט בכל הפעולות הנדרשות על מנת ש"חסכון" בהם לא ישתלם (מודל הידוע בעולם הכלכלה כמודל החצנת עלויות (( Externalities).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ