אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4548/05

גזר דין בתיק פ 4548/05

תאריך פרסום : 17/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
4548-05
29/04/2007
בפני השופט:
משה מכליס נ ש י א

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד יהודית אביטן
הנתבע:
1. אשוי חסין את ראדי
2. ראדי אשווי

עו"ד סילאג'י
גזר דין

1.         גזר הדין יתייחס לשני כתבי אישום שהוגשו כנגד חברה ושותפים בגין ביצוע עבירות על חוק מע"מ.

הדיון אוחד בשני התיקים לצורך הטיעונים לעונש וגזר הדין, בשל הזהות בעובדות.

2.         בת.פ. 4549/05 :

הנאשמים החברה ושותפה הורשעו על פי הודאתם בעובדות המיוחסות להם בכתב האישום, ב- 29 עבירות של ניהול פנקסי חשבונות כוזבים במטרה להתחמק או להשתמט מתשלום מס וזאת בניגוד לסעיף 117(ב)(6) לחוק מס ערך מוסף, התשל"ו-1975 (להלן: "חוק מע"מ"); ב-29 עבירות שימוש במרמה במטרה להתחמק מתשלום מס בניגוד לסעיף 117(ב)(8) לחוק מע"מ; ב-29 עבירות של ניכוי מס תשומות במטרה להתחמק מתשלום מס, בניגוד לסעיף 117(ב)(5) לחוק מע"מ וב-17 עבירות של מסירת דו"חות כוזבים במטרה להתחמק מתשלום מס, בניגוד לסעיף 117(ב)(1) לחוק מע"מ.

הנאשמת 1 הינה שותפות רשומה ברשם השותפויות ונרשמה כעוסק מורשה בחודש מרץ 1996. הנאשם 2 שימש שותף פעיל בתקופה שבין מאי 1999 לבין יולי 2001. בתקופה שבין מאי 1999 לבין חודש יוני 2001, הנאשמים הוציאו 29 חשבוניות מס ע"ש עוסקים שונים, בסך כולל של 1,665,830 ש"ח, וזאת מבלי שהיו זכאים לעשות כן ומבלי שקיבלו ייפוי כוח מאותם עוסקים להוציא חשבונית מס על שמם. החשבוניות הוצאו כשבפועל לא בוצעו העסקאות נשוא החשבוניות בין העוסקים ובין השותפות, ואף לא שולמו הסכומים המופיעים בחשבוניות, מן השותפים לעוסקים. בדו"חות התקופתיים שהגישו הנאשמים במהלך התקופה שבין יוני 1999 לבין יולי 2001, ניכו הנאשמים תשומות על סך 244,617 ש"ח, וזאת במטרה להתחמק מתשלום מס, בכך שניכו תשומות ללא שיש לגביהם מסמכים כדין. 

3.         בת.פ. 4548/05:

הנאשם שהיה שותף פעיל בשותפות "אשוי חסין ואחמד", אשר עסקה בענף עבודות עפר וצנרת, הורשע על פי הודאתו בעובדות המיוחסות לו בכתב האישום, ב-22 עבירות של ניהול פנקסי חשבונות כוזבים במטרה להתחמק או להשתמט מתשלום מס וזאת בניגוד לסעיף 117(ב)(6) לחוק מס ערך מוסף, התשל"ו-1975 (להלן: "חוק מע"מ"); ב-22 עבירות שימוש במרמה במטרה להתחמק מתשלום מס בניגוד לסעיף 117(ב)(8) לחוק מע"מ; ב-22 עבירות של ניכוי מס תשומות במטרה להתחמק מתשלום מס, בניגוד לסעיף 117(ב)(5) לחוק מע"מ וב-16 עבירות של מסירת דו"חות כוזבים במטרה להתחמק מתשלום מס, בניגוד לסעיף 117(ב)(1) לחוק מע"מ.

בכתב האישום נטען כי הנאשם שימש שותף פעיל בתקופה שבין אוגוסט 1999 לבין יולי 2001. בתקופה שבין אוגוסט 1999 לבין יוני 2001 הוציא 22 חשבוניות מס ע"ש עוסקים שונים, בסך כולל של 945,711 ש"ח, וזאת מבלי שהיה זכאי לעשות כן ומבלי שקיבל ייפוי כוח מאותם עוסקים להוציא חשבוניות מס על שמם. החשבוניות הוצאו כשבפועל לא בוצעו העסקאות נשוא החשבוניות בין העוסקים ובין השותפות, ואף לא שולמו הסכומים המופיעים בחשבוניות, מן השותפות לעוסקים. בדו"חות התקופתיים שהגיש ע"ש השותפות במהלך התקופה שבין ספטמבר 1999 לבין יולי 2001, ניכה תשומות על סך 137,410 ש"ח, וזאת במטרה להתחמק מתשלום מס, בכך שניכה תשומות ללא שיש לגביהם מסמכים כדין.

4.         הנאשמים הופנו לשירות המבחן להגשת תסקיר אודותיהם.

בתסקיר שירות המבחן אודות הנאשם ראדי (בת.פ. 4549/05) ציין שירות המבחן כי הנאשם בעל יכולות קוגנטיביות נמוכות ובעל יכולות תעסוקתיות תקינות. בעל דימוי עצמי נמוך ותחושת חוסר ערך. במהלך השיחות עם קצינת המבחן, בלטה מצוקה נפשית ואף הופנה לפסיכיאטר ומטופל בתרופות.

באשר לעבירות נשוא כתב האישום: הנאשם מודה בביצוען ומסביר כי ביצע את העבירות על רקע מצבו הכלכלי הקשה.

הנאשם נשוי לשתי נשים ונולדו לו 9 ילדים. על רקע בעיות בריאותיות ונפשיות מהן סובל, אינו יכול לעבוד באופן פעיל ומתקיים מהשכרת שני כלי עבודה כבדים (דחפורים) ומסיוע אחיו.

מתרשם שירות המבחן כי מדובר באדם אשר נתון במצב רגשי משברי על רקע ההליך המשפטי, הליך זה מהווה אלמנט מרתיע, ומאידך עומדת לנגד עיניו חומרת העבירה, אופייה והאלמנטים של תחכום ומרמה אשר נמצאים ברקע ביצועה. לכן, סבור שירות המבחן כי במקרה זה יש צורך בענישה אשר תהווה מסר חד וברור לגבי חומרת העבירה והשלכותיה.

5.         בתסקיר שירות המבחן אודות הנאשם חסין (בת.פ. 4548/05) ציין שירות המבחן כי הנאשם נשוי לשתי נשים ואב ל-18 ילדים. בעל עסק עצמאי בשותפות עם בנו לעבודות צנרת, מים, ביוב וניקוז. לנאשם חובות לגורמים שונים.

ציין שירות המבחן כי הנאשם לקח אחריות למעורבותו בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום. העבירות בוצעו על רקע מצב כלכלי קשה. לדבריו, הוציא חשבוניות מס ע"ש עוסקים שונים בכדי להתקזז עם הסכום שאותו צריך לשלם למע"מ. הנאשם הסביר כי נאלץ לעשות זאת על רקע התחמקותו של בעל חברה שביצע עבודות עבורו מלשלם את חובו והצורך בתשלום לספקים.

התרשם שירות המבחן כי הנאשם מתקשה בהבנת המשמעות וההשלכות הפליליות של מעשיו. לדבריו הוא שילם את חובותיו למע"מ. עם זאת לא הומצאו לשירות המבחן מסמכים המאשרים זאת. מדבריו, עולה כי בנסיבות המקרה  אינו רואה לנכון כי נדרשת ענישה בהליך פלילי.

שירות המבחן המליץ, לאור חומרת העבירות, על ענישה אשר תהווה מסר חד וברור לגבי חומרת התנהגותו והשלכותיה הפליליות.

6.         באת כוח המאשימה בטיעוניה לעניין העונש חזרה על העובדות המפורטות בשני כתבי האישום. מבקשת מבית המשפט להשית על הנאשמים עונש של מאסר בפועל ארוך ומרתיע, מאסר על תנאי וקנס כבד.

לגישת המאשימה העבירות של שימוש בחשבוניות מס פיקטיביות והוצאתן וקיזוז התשומות שלא כדין, הינן עבירות שקל לבצע, לעבריין מובטחת הנאה מיידית עת הוא משמיט מהדיווח נתוני מס אמיתיים אותם הוא צריך להעביר למאשימה. גילוי העבירות קשה מאוד, ומצריך בדיקה מדוקדקת של ספרי העוסקים והיא נערכת רק באופן אקראי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ