אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4511/06

גזר דין בתיק פ 4511/06

תאריך פרסום : 16/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
4511-06
09/12/2007
בפני השופט:
ד. מגד- סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מריאן לייטס
הנתבע:
ששון בסט
עו"ד רפי בוקר
גזר דין

כתב האישום והסדר הטיעון

1.         הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב אישום מתוקן, במסגרת הסדר טיעון, בחבלה ופציעה כשהעבריין מזויין, עבירה לפי סעיף 334 בנסיבות שפורטו בסעיף 335 (א) (1) לחוק העונשין תשל"ז - 1977 (להלן: "החוק). מכתב האישום המתוקן עולה, כי בתאריך 13.9.06 תקף הנאשם את חברתו (להלן: "המתלוננת") בכך שהיכה בראשה במוט ברזל מספר פעמים וגרם לה זעזוע מוח ופצעים בפניה ובראשה.  המתלוננת, שנמלטה מהמקום כשהיא מדממת, אושפזה בבית החולים למשך 3 ימים.   במסגרת הסדר הטיעון הגבילה המאשימה עצמה בטיעונה לעונש מאסר בפועל  לתקופה של 14 חודשים, תוך הפחתת התקופה שהנאשם היה במעצר, מאסר מותנה, קנס ופיצוי למתלוננת. עוד סוכם, כי  שירות המבחן יערוך תסקיר והסניגור יטען באופן חופשי.

תסקיר שירות המבחן

2.         מהתסקיר עולה, כי הנאשם בן 41, רווק, סיים 12 שנות לימוד, שירת שירות צבאי מלא כמכונאי מינהלה ועד לאחרונה שירת גם במילואים.  מאז שחרורו מצה"ל, עבד לסירוגין כמאבטח.  הנאשם לא רכש מקצוע, שכן, לדבריו, נאלץ למלא את מקומו של אב המשפחה שנפטר ולממן לימודים לאחיו הצעיר.   הנאשם תאר בפני קצינת המבחן מערכת יחסים בעייתית, שניהל עם המתלוננת, וכן יחסים עם נשים, שמשום צנעת הפרט לא יפורטו בגזר-הדין.

בד בבד עם הגשת כתב האישום עתרה המאשימה למעצר הנאשם, שנעצר מאחורי סורג ובריח לתקופה של כחודשיים, לערך. במהלך מעצרו סבל הנאשם מבעיות רפואיות, התקשה להסתגל מבחינה חברתית ונטה לחשיבה דכאונית.  מאז שיחרורו הוא נתון בתנאי מעצר בית מלא. כתוצאה מהפסקת עבודתו, נקלע לקשיים כלכליים, שאילצו אותו להסתייע בגורמי הרווחה.  הנאשם, המודע למצבו ולקשייו, ביקש להשתלב בשיקום מקצועי, שכן לא יוכל עוד לעבוד כמאבטח, והוא מוכן לעבור אבחון במרכז לשיקום מקצועי שליד המוסד לביטוח לאומי.        

שירות המבחן התרשם, כי מדובר באדם בודד, טעון רגשות דחייה וניצול, איתם אינו מסוגל להתמודד, שהיוו רקע לעבירה.  בה בעת, מצא, כי רמת הסיכון הנשקפת מהנאשם כלפי המתלוננת בפרט, או נשים בכלל, נמוכה. אף ששירות המבחן היה ער לחומרת העבירה שנעברה, סבור הוא, שלעונש מאסר בפועל יהיו השלכות הרסניות לגבי הנאשם, המתאפיין במערכת ערכים נורמטיבית. לכן, המליץ להסתפק בהשתת עונש מאסר, שירוצה בעבודות שירות, להעמידו בפיקוחו למשך שנה ולשלבו במסגרת חברתית ומקצועית. 

טיעוני הצדדים לעונש

3.         בטיעוניה לעונש פרטה ב"כ המאשימה את נסיבות העבירה שנעברה והדגישה את כיעורה. לדבריה, מתסקיר שירות המבחן עולה, כי הנאשם מתקשה לקחת אחריות על מעשיו. אי לכך, ביקשה לדחות את ההמלצה שבו.  לדעתה, אינטרס הציבור מחייב גזירת עונש מאסר לריצוי בבית סוהר, שכן אל לבית המשפט להתעלם מקורבן העבירה  והנזק שנגרם לה. לכן, ובהסתמך על פסיקה שהציגה, ביקשה כי בית המשפט יאמץ את הרף העליון שבהסדר הטיעון. 

            בטרם טען לעונש, העלה הסניגור על הדוכן  שישה  עדים, בני משפחה, חברים ומקורבים. הכל העידו לזכות הנאשם,  על היותו אדם נורמטיבי, רגוע, אדיב, שקט ועדין, תומך ומסייע הן לבני משפחתו והן לזולת, שמעשה העבירה נוגד את תכונותיו ואינו מאפיין אותו.

הסניגור טען, כי מדובר בנאשם, המנהל אורח חיים נורמטיבי ומהווה דמות מחנכת לבני משפחתו. למעט העבירה בה הורשע, מעולם לא הסתבך עם החוק, שכן עולם הפשע זר לו.  הוא הוסיף וטען, כי הנאשם נטל על עצמו את המשימה לתמוך באמו ובבני משפחתו  והדגיש, כי כבר במהלך החקירה במשטרה הודה, הביע חרטה ומוכן, כביטוי לחרטה, לפצות את המתלוננת בסכום משמעותי.  הסניגור טען גם ,שמאז מעצרו הנאשם אינו עובד לפרנסתו וכי מצבה הכלכלי של המשפחה אינו טוב.  לטעמו, אינטרס הציבור לא יצא נשכר משליחת הנאשם לבית הסוהר, מה גם  שבעונש זה טמונה סכנה להשלכות הרסניות על חייו.  בשל כל אלה ביקש לאמץ את המלצת שירות המבחן.

לנאשם ניתנה זכות המילה האחרונה. הוא גולל את נסיבות חייו, שהתאפיינו, לדבריו, בהימנעות מכל פעילות עבריינית ואף משתיה חריפה ועישון. לדבריו, סייע לאחיו הצעירים, שהאחריות להם, בהיותו האח הבכור, נפלה על כתפיו, לאחר מות האב.  לטענתו, למד את הלקח,  הביע צער וחרטה וביקש רחמים והזדמנות לחזור למסלול חייו הקודם.  

דיון

4.         הנאשם טען בפני קצינת המבחן, כי המתלוננת ניצלה אותו והגיבה בכעס ובאיומים על דרישתו להחזיר לו כספים שנתן לה, תפסה אותו בחולצתו ולא איפשרה לו להתרחק מהמקום. אין לדעת אם הדברים נכונים, שכן לא שמעתי ראיות בתיק, אך גם אם יש בהם ממש, בשום פנים ואופן, אינם מצדיקים תגובה כה קיצונית ואלימה.

כתוצאה מהעבירה, נגרם למתלוננת זעזוע מוח והיא אושפזה בבית החולים למשך 3 ימים, המלמדים על עוצמת הפגיעה.  

אין להשלים עם מעשי אלימות בחברה, תוך שימוש בנשק קר, שכן הפכו לתופעה נפוצה.

בע.פ. 2995/04 עומר חגא'זי נ. מדינת ישראל תק-על 2004(4), 2564 ,עמ' 2566 נפסק:

"לצערנו, עבירות האלימות הפכו לתופעה נפוצה מאוד בחברתנו בשנים האחרונות ומדיניות הענישה בעבירות מסוג זה חייבת להביא בין שיקוליה את הצורך לבער את העבירות האלה, כדי להגן על הציבור מפני אלה הפוגעים בביטחונו ובביטחון רכושו. הפחתת עבריינות האלימות והרכוש וכן הרתעת עבריינים הינם אינטרס ציבורי ראשון במעלה שעל בית-המשפט להביא בחשבון במסגרת שיקוליו. לעניין זה, על בית-המשפט לשדר מסר המגן על קורבנות עבריינות הראויים להגנת בית-המשפט ולתשומת-ליבו, לא פחות מהעבריין. ככלל, הנטייה היא, כי ככל שהעבירה בה הורשע הנאשם הינה חמורה יותר, כך נדחים הצידה השיקולים האישיים ויש לשים דגש על ההרתעה שבענישה".

            בע.פ. 259/97 בשתאווי סובחי נ. מדינת ישראל תק-על 98 (2) 308 נקבע:

"נוהגם של מיקצת אנשים ליישב חילוקי-דעות ביניהם במוטות ברזל, בקרשים ובסכינים, נוהג מגונה הוא. ראוי הוא לתגובה קשה של בתי-המשפט".

5.         מאידך, עסקינן בנאשם הניחן במערכת ערכים נורמטיבית, שמעולם לא הסתבך עם החוק.  יחסו החיובי לבני משפחתו ולזולת, בא לידי ביטוי בדברי העדים ובתסקיר שירות המבחן. הנאשם מודע למצבו ולקשייו ומבקש להשתלב במערכת טיפולית. התרשמתי, כי ערך חשבון נפש נוקב,  הפנים את הלקח המתבקש, כי הוא מצטער צער רב וחרטתו באה  מעומקא דליבא.ככלל, הסיכון כי ימשיך לעבור עבירות אלימות -אינו גבוה. שירות המבחן אף סבור, כי מסוכנותו, הן למתלוננת והן לנשים ככלל, נמוכה וכי עונש מאסר בפועל, לריצוי בבית האסורים , עלול להיות הרסני לגביו.  בנקודה זו רואה אני את הדברים עימו עין בעין.  התחשבתי בתקופת מעצרו, מאחורי סורג ובריח, שארכה כחודשיים ימים ושמאז שחרורו, לפני כשנה לערך, מלא בקפדנות אחר ההגבלות שהוטלו עליו.

6.         התלבטתי הרבה בגזירת הדין. אני רואה בחומרה רבה את האירוע, משום אופיו האלים. אני גם רואה בחומרה את העבירה, ובמיוחד על רקע נגע האלימות, שפשה בישראל. הדברים היו  עלולים להסתיים בתוצאות קשות הרבה יותר. ואולם, מאחר שהענישה הינה אינדיבידואלית, לאחר שהשתכנעתי, כי המעשה היה חריג וחד-פעמי, ומשום הנימוקים לקולה, עליהם עמדתי, החלטתי לאמץ את המלצת שירות המבחן.  למען הסר ספק, החלטתי לגזור על הנאשם את העונש המירבי לריצוי בעבודות שירות, לאחר שהתחשבתי בתקופת מעצרו.

אני גוזר על הנאשם את העונשים כדלקמן:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ