אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4414/03

גזר דין בתיק פ 4414/03

תאריך פרסום : 31/08/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
4414-03,1063-03
06/07/2005
בפני השופט:
דרורה בית- אור

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - פמ"ד
עו"ד לילך וגנר
הנתבע:
פנילוב נתן
עו"ד גוסטבו גרפונקל - ס.צ
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על פי הודאתו בצירוף תיקים בעבירות שלהלן:

2.         בת.פ.4414/03  בכתב אישום מתוקן  בעבירה של סחיטה באיומים לפי סעיף 428 רישא  לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן:"החוק") ובעבירה  של קבלת נכסים שהושגו  בעוון לפי סעיף 412 לחוק.

3.         על פי האישום הראשון שבכתב האישום, המתלונן הינו נהג מונית. ביום 12.8.02 פגע המתלונן ברכבו בנאשם אשר התפרץ לכביש.  תיק תאונת הדרכים נסגר מאין אשמה. על פי כתב האישום כחודש אחרי התאונה שוחחו הנאשם והמתלונן. הנאשם ביקש מהמתלונן 15,000 ש"ח עקב הפגיעה הנ"ל והמתלונן נתן לנאשם  600 ש"ח, שהיו בידיו אותה עת. עוד על פי האישום הראשון ביום 17.9.03 התקשר הנאשם למתלונן פעמיים נוספות ודרש ממנו כי יחתום על מסמכים בקשר לפגיעה הנ"ל ואמר לו כי אם לא יחתום  יבוא הנאשם לביתו ויפגע בו ובמשפחתו. ברקע לדרישה זו  עמדה דרישתו של  הנאשם  שהמתלונן ישלם לו כסף בגין הפגיעה.

4.         האישום השני שבכתב האישום מתייחס למתלונן אחר בשם מירון, בעליו של מכשיר טלפון סלולרי, אשר נגנב ממנו ביום 17.9.03 עת שהה בבית חולים סורוקה. הנאשם, ביום 17.9.03, קיבל לידיו את המכשיר הסלולרי וממנו ביצע את שיחות הטלפון  למתלונן באישום הראשון.

5.         בת.פ. 1063/03 הורשע הנאשם בעבירה של סחר בסם מסוכן לפי סעיף 13  לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] תשל"ג - 1973 (להלן:"הפקודה"), ובעבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית לפי סעיף 7 (א) (ג) רישא לפקודה.

6.         על פי כתב האישום  ביום 9.1.03  סחר הנאשם  בסם מסוכן בכך שמכר לאדם אחר  סם מסוכן מסוג קנבוס במשקל של 10.70 גרם נטו בתמורה לסכום שאינו ידוע למאשימה. ברשות הנאשם  נתפס סך של 250 ש"ח.

7.         עוד על פי כתב האישום החזיק הנאשם בסם מסוכן מסוג קנבוס במשקל של 135 גרם נטו שלא לצריכה עצמית.

8.         בשני התיקים שבנדון הגיעו הצדדים להסדר טיעון לפיו יודה הנאשם בעבירות שיוחסו לו וישלח לשירות המבחן לקבלת תסקיר. 

9.         בעניינו של הנאשם הוגשו תסקירים רבים. מהתסקירים שהוגשו עולה כי מדובר בנאשם כבן 49, גרוש, שהיה מכור לסמים קשים ואף ריצה עונשי מאסר רבים בפועל. במהלך השנים ניסה הנאשם פעמים רבות להשתלב בתכניות גמילה מסמים אך שב להשתמש בסמים ולא התמיד בתכניות השיקום.

10.        שירות המבחן מתרשם שמדובר באדם שאישיותו, התנהגותו וערכיו הושפעו עמוקות ועוצבו על רקע התמכרותו רבת השנים לאלכוהול וסמים, מעורבותו הפלילית והמצאותו בין כתלי הכלא לאורך כל חייו.

11.        על אף הקושי כמתואר לעיל, המשיך הנאשם בקשר מעקבי עם שירות המבחן ועם היחידה לטיפול באמצעות תחליף סם מתדון. הנאשם בתחילת הדרך מסר בדיקות שהראו על הפסקה חלקית של שימוש בסמי רחוב. יחד עם זאת, מתסקיר שירות המבחן עולה כי הוא גילה מוטיבציה לשמור על נקיון. לאחר מכן דיווחה עובדת סוציאלית של המרכז, וזאת באוגוסט 2004, כי הנאשם משתתף בטיפול קבוצתי ומוסר בדיקות שתן, שנמצאו נקיות משרידי סם.

12.        גם בתסקירים המאוחרים יותר מחודש נובמבר 2004 ודצמבר 2004 עולה כי במהלך הזמן, מאז החל הקשר עם שירות המבחן והטיפול באמצעות תחליף סם, החל הנאשם לגייס עצמו לעבר עריכת שינוי וכי מאז חודש יוני 2004 הוא מצליח לשמור על נקיון מסמי רחוב ולהתמיד בשיתוף פעולה עם מרכז המתדון. בחודש דצמבר 2004 המליץ שירות המבחן להעמיד את הנאשם בצו מבחן מעקבי, ולהורות על המשך קשר טיפולי עם מרכז המתדון. הנאשם הביע  נכונות לשתף פעולה.

13.        עוד עולה מהתסקיר האחרון שהוגש בעניינו של הנאשם כי הנאשם משתף פעולה עם היחידה לטיפול בתחליף סם ועומד בכללי הטיפול.

14.        אשר לעבירות בתיקים שאותן צירף הנאשם - באשר לת.פ. 1063/03 הודה הנאשם בפני שירות המבחן בעבירה שיוחסה לו והסביר כי בתקופה שקדמה לביצועה הוא נפגע בתאונת דרכים ושהה בבית אימו, אזור שבו נפוץ השימוש בסם ולכן מתוך שעמום ורצון להשיג רווח כלכלי, מכר סם מסוג גראס. שירות המבחן מציין כי בהתייחסותו לעבירה ניכרת הבנה למשמעות הסחר, עם זאת לפי תפיסתו סחר בסם מסוג הרואין הוא חמור יותר מאשר סחר בסם מסוג גראס.

15.        באשר לת.פ. 4414/03 - הביע הנאשם בפני שירות המבחן תחושה של פגיעה. לדבריו, הוא נפגע ע"י המתלונן ושוחח איתו על הפגיעה אך לא איים עליו. לדבריו, בשל העובדה שהמתלונן הגיש נגדו תלונה, הוא נפגע פעם נוספת ומשלם מחיר על כך. יחד עם זאת, היה מוכן הנאשם לשקול, בשיחה עם שירות המבחן, כי יתכן שהיו חלקים בהתנהגותו שלא היו כשורה.

16.        לסיכום מציין שירות המבחן כי מדובר באדם, שעל אף קשיים משמעותיים בתיפקודו במהלך השנים, הוא המשיך בקשר עם שירות המבחן והצליח בתקופה האחרונה להשיג יציבות בתיפקודו. שירות המבחן מציין כי התקדמותו הינה משמעותית ביחס לנקודה ההתחלתית שבה היה, עם תחילת הקשר. לאור זאת ועל מנת לסייע לנאשם לשמור על השגיו, חוזר שירות המבחן על המלצתו להעמיד את הנאשם במבחן של השירות במשך שנה וחצי, כשהתנאי הוא המשך טיפול באמצעות תחליף סם מסוג מתדון והמנעות משימוש בסמי רחוב.

17.        ב"כ המאשימה בטיעוניה לאחר שסקרה את נסיבות ביצוע העבירות ואת עברו של הנאשם וכן את חומרת העבירות שאותן ביצע, טענה כי העונש ההולם במקרהו של נאשם זה הינו מאסר בפועל לתקופה ממושכת וזאת בשים לב לשני התיקים שצורפו. כמו כן ביקשה להשית עליו מאסר מותנה, קנס ופיצוי למתלונן.

18.        ב"כ הנאשם בטיעוניו לאחר שהתייחס לנסיבות ביצוע העבירות בשני התיקים, הדגיש את כיברת הדרך הארוכה שעשה הנאשם, במהלכה נגמל מהשימוש בסמים, ואת לקיחת האחריות שבאה לידי ביטוי בתסקירים שבידי בית המשפט. ב"כ הנאשם סבור שאין להתעלם מהליכי השיקום שהנאשם עבר. לטענתו, השמתו של הנאשם בבית הסוהר עלולה להחזירו לשימוש בסמים, כאשר מנגד הטלת מבחן טהור תשאיר אותו בפיקוח של שירות המבחן ואם יחזור לשימוש בסמים או יעבור כל עבירה אחרת, ניתן להענישו בגין העבירות שאותן ביצע. לכן, מבקש ב"כ הנאשם לקבל את המלצת שירות המבחן ולהעמיד את הנאשם במבחן טהור.

 19.       בסוף הדיון פנה הנאשם לבית המשפט ואמר כי התנקה מסמים, כי היום הוא אדם אחר, כי כל מה שעשה בעבר, מאחוריו. הוא מבקש מבית המשפט לקבל את המלצת שירות המבחן ואם יחזור ויבצע עבירה, ולו הקטנה ביותר, ישלח לבית הסוהר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ