אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4252/05

גזר דין בתיק פ 4252/05

תאריך פרסום : 13/07/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
4252-05
01/12/2007
בפני השופט:
מרים דיסקין

- נגד -
התובע:
מדור תביעות פלילי ת"א
הנתבע:
בן דוד יהודה
עו"ד קבלר
גזר דין

בשתי הזדמנויות שונות, בהפרש של חודש, ביצע הנאשם עבירות בעלות דפוסים מיניים. בראשונה, בבוקר יום 17.2.04, ברחובה של עיר, התנהג הנאשם בדרך פסולה במקום ציבורי בכך, שליטף את גבה של עוברת אורח, ללא הסכמתה. אופייה המיני של התנהגותו החמיר ונוסף לה היבט אלים, עת ביום 16.3.04, בנסיבות דומות, ביצע הנאשם מעשה מגונה במתלוננת אחרת על ידי כך, שליטף את ידיה וכתפיה, ללא הסכמתה. בהמשך, הוסיף "חטא על פשע" ואיים עליה בסגנון גס ומבזה. שעה קלה אחר כך, חזר הנאשם על התנהגותו בשלישית כשביצע מעשה מגונה בעוד מתלוננת על ידי כך, שליטף אותה בידיה וברגליה, ובדומה לקודמת איים גם עליה באותה לשון בוטה ומתלהמת.

הודאת הנאשם בעובדות אלה והרשעתו בעבירות הנגזרות מהן, וביניהן, התנהגות פסולה במקום ציבורי, לפי סעיף 216(א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן:"החוק") (אישום ראשון), ומעשה מגונה, לפי סעיף 348(ג) לחוק, ואיומים, לפי סעיף 192 לחוק (אישום שני), באה מכוחו של הסדר טיעון דיוני, שבמסגרתו תוקן כתב האישום בדרך של הקלה משמעותית עמו - עובדותיו מותנו ובהתאם עבירותיו וסיווגן. מתוקפו הופנה הנאשם לשירות המבחן לקבלת תסקיר, שמעבר לבחינה של נסיבותיו האישיות נועד בראש וראשונה לעמוד על מסוכנותו המינית. התמונה העולה משני התסקירים שהוגשו אודותיו מלמדות על בעייתיות וקושי מהותי של הנאשם להתייחס לעבירות שביצע ולהתמודד עם אשמתו, ובעיקר עם הרקע לה, וכן, על שלילה של התנהגות אלימה ככלל ומינית בעייתית בפרט. במצב דברים זה של העדר כלים להעריך את רמת הסיכון להישנות העבירות, כמו גם לאבחן קיומה של בעייתיות בתחום זה,  נמנע שירות המבחן מהמלצה.

לציין, בהצגת הסדר הטיעון, הוסכם על הצדדים, כי בעת ביצוע המעשים היה הנאשם נתון תחת השפעת סמים.

עמדת התביעה לענישה שבמרכזה ששה חודשי מאסר שאפשר וירוצו בעבודות שירות, נומקה מחד גיסא, בחומרת העבירות בהן הורשע הנאשם, עבירות בעלות אספקט מיני מובהק, המאופיינות בביזוי ובהשפלה של מתלוננות לצד פגיעה נפשית שאותותיה ותוצאותיה עלולות ללוותן שנים. חומרה המתעצמת במקרה זה נוכח עברו הפלילי של הנאשם, המלמד כי עסקינן בעבריין מועד בתחומי הרכוש, האלימות ובעיקר הסמים, שריצה בגין פעילותו העבריינית עונשי מאסר (גיליון הרשעות ת/1). ובהקשר להרשעתו הנוכחית- שולל ואינו מכיר בבעייתיות העולה מהתנהגותו, ועל כן, לא השכיל להיאחז ביד המושטת אליו ונמנע משיתוף פעולה עם שירות המבחן, ומאידך גיסא לקולה, יש לזקוף לזכותו את הודייתו בעבירות מופחתות בחומרתן, המשקפות מעשים שאינם מן המדרג העליון, וכן להתחשב בחלוף הזמן והעדר תיקים פתוחים בעבירות מאותו סוג הנעדרות גם  מעברו. הסנגור הסבור, ודומה שהערכתו מוסכמת על הכול, שאין הנאשם מתאים כלל לביצוע עבודות שירות, יצא מנקודת מוצא זו כשהוביל את טיעוניו לעונש בדרך שבסיומה עתירה להסתפק בענישה הרתעתית. הואיל ובמוקד הדיון עמדה סוגיית המסוכנות שלא נמצא לה מענה בתסקיר, הפנה ב"כ הנאשם את מאמציו לכיוון של הפגת החשש להישנות העבירות וחזרת הנאשם לסורו. לשם כך הצביע בראש וראשונה על עברו הפלילי של הנאשם, שבין שלל 25 הרשעותיו לא נכללת ולו הרשעה אחת בתחום המיני או בעלת קונוטאציה מינית. חלקן הארי של ההרשעות הן מתחום הסמים, עובדה המתקשרת לרקע לביצוע העבירות במקרה זה. מה עוד שמאז שחרורו ממאסרו האחרון לפני כשבעה חודשים פרט לתיק אחד לא נפתחו נגדו תיקים חדשים, וגם הוא מתחום הסמים ולא ממשפחת עבירות המין, להעיד שאין מדובר בדפוס התנהגות חוזר ונשנה. שנית, ובלי להמעיט מעצם החומרה הטבועה במעשיו, גם התביעה גורסת, הדגיש הסנגור, כי בעקבות תיקון כתב האישום, בסופו של יום, אין העבירות בהן הורשע הנאשם ניצבות על הרף העליון. שלישית, השינוי המהותי בכתב האישום המקורי, ההודאה המיידית שחסכה את עדות המתלוננות, ואגב כך גם זמן שיפוטי יקר. ורביעית, לאחר ריצוי מאסרו, מזה שבעה חודשים בהם הנאשם מתהלך חופשי, הוא מנהל מלחמת קיום יומיומית קשה ומנסה להתרחק מכול מגע או מעורבות בעולם הפשע. על רקע  כול אלה, ובשים לב לכך שמדובר בנאשם שברי כי יימצא לא מתאים לביצוע עבודות שירות, בקש הסנגור לשקול את מידת הדין בהתחשב בייחודו של המקרה הן מבחינת העושה והן מבחינת המעשה.

בבוא בית המשפט לגזור את דינו של הנאשם ניצבה בפניו דילמה לא פשוטה. מן העבר האחד, לא ניתן היה להתעלם מאופי העבירות ומן העובדה שאין מדובר במקרה בודד, והענישה צריכה להלום חומרה זו על דרך של מאסר ולו בעבודות שירות. מן העבר בשני, לא ניתן היה גם שלא ליתן את הדעת לשורה של נתונים שבהצטברותם יש כדי להסיט את מאזני הענישה לצד הקולה: התיקון המהותי של כתב האישום אשר מיתן משמעותית את החומרה המקורית והציב את מעשיו של הנאשם ברובד נמוך יחסית. העדר עבר בתחום זה, במיוחד על רקע פעילות עבריינית מגוונת ואי הישנות המעשים מאז שחרורו של הנאשם ממאסר, מפחיתים במידה לא מבוטלת את הסכנה הפוטנציאלית, ובלבד שהנאשם לא ישוב להתמכרות לסמים. ההודיה אף היא צריכה להישקל לזכותו של הנאשם, וחלוף הזמן מאז ביצוע העבירות יהווה עוד נתון לקולה. מן הראוי לשקול גם את נתוניו הייחודיים והחריגים של הנאשם, כפי שעלו מהתסקירים ומחוות הדעת הפסיכיאטרית, כמו גם המסקנה הנגזרת מהאמור בהם לגבי אי התאמתו לבצע עבודות שירות, כפי עתירת התביעה. לאמור, הטלת מאסר כלשהו בנסיבות אלה משמעותו לגביו בפועל ריצוי עונשו בין כותלי הכלא. אי לכך, באיזון בין כלל השיקולים, החלטתי כי ניתן במקרה זה להשיג את גורם ההרתעה בדרך של מאסר מותנה ארוך ומשמעותי שיכלול גם עבירות סמים.

אשר על כן, לאחר ששקלתי את כול השיקולים הצריכים לעניין לחומרה ולקולה, החלטתי להטיל על הנאשם את העונשים הבאים:

א.          18 חודשי מאסר על תנאי, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור במשך שלוש שנים מהיום על עבירות לפי סעיפים 348, 349, ו-192 לחוק העונשין, או עבירה כלשהי על פקודת הסמים המסוכנים.

ב.           6 חודשי מאסר על תנאי, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור במשך שלוש שנים מהיום על עבירות לפי סעיפים 215 ו- 216 לחוק העונשין.

ג.            הנאשם יחתום על התחיבות על סך 2,000ש"ח להימנע במשך שנתיים מהיום מביצוע העבירות בהן הורשע. אי חתימה תגרור אחריה 30 ימי מאסר.

הודעה זכות ערעור בתוך 45 יום מהיום .

ניתן היום, כד' בטבת, תשס"ח (1 בדצמבר 2008), במעמד הצדדים.

מ.דיסקין, שופטת

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ