אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4164/05

גזר דין בתיק פ 4164/05

תאריך פרסום : 26/07/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
4164-05
14/02/2007
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
אביטל מאיר ת"ז 058670241
גזר דין

1.         העבירות בהן הורשע הנאשם:

            הנאשם הורשע על-פי הודאתו בעבירות הבאות:

            החזקה ושימוש בסם שלא לצריכה עצמית, עבירה לפי סעיף 7(א)+(ג) רישא לפקודת הסמים המסוכנים (2 אישומים); יצוא יבוא סחר והספקה של סמים, עבירה לפי סעיף 13 לפקודת הסמים (2 אישומים); הדחת קטין לסמים מסוכנים, עבירה לפי סעיף 21(א)(1) לפקודת הסמים.

            על-פי עובדות כתב האישום בו הודה הנאשם, מכר הנאשם בביתו סמים לקטינים וזאת במהלך שנת 2005. כמו כן עישן הנאשם סמים עם אותם קטינים.

            הנאשם הודה בעבירות שיוחסו לו בפתח משפטו והורשע כאמור לעיל.

2.         תסקיר המבחן והטיעון לעונש:

            הנאשם יליד 1964 ללא הרשעות קודמות. מיד לאחר שהודה ולמעשה גם בחקירתו במשטרה, בה הודה בכל המיוחס לו, ציין הנאשם כי התדרדר לסמים על רקע משבר אישי. בהעדר עבר פלילי ובשים לב לנסיבות כפי שהובאו בפני בית המשפט, הופנה הנאשם לשרות המבחן כדי שיוכן תסקיר בעניינו. יצוין לענין זה כי ההחלטה בדבר הפנייתו לשרות המבחן ניתנה ביום 10/1/06. מאז ועד היום שוהה הנאשם, שהוא תושב קרית טבעון, בבית אחיו המתגורר בערד. הנאשם טופל במשך כל אותה שנה על ידי שרות המבחן אשר הגיש מעת לעת תסקירים לבית המשפט.

            בתסקירו המסכם מיום 25/1/07 (תסקיר רביעי בסדרה), פירט שרות המבחן את ההליך הטיפולי הממושך שעבר הנאשם בפיקוח שרות המבחן ובסיוע היחידה לטיפול לנפגעי סמים בבאר-שבע. מדובר בתהליך ארוך ואינטנסיבי לגמילה מסמים. שרות המבחן ציין את השתלבותו החיובית של הנאשם בהליך הטיפול ואת הדרך הארוכה שעבר הנאשם בפיקוח שרות המבחן. שרות המבחן גם פירט את ההיסטוריה האישית הקשה אשר הובילה את הנאשם אל הסמים (סוף עמוד 1 לתסקיר). הפרטים שם לא יפורטו בגזר הדין, ואולם הם הובאו בחשבון במסגרת מכלול השיקולים. בסיכומו של דבר, המליץ שרות המבחן שלא לגזור על הנאשם עונש של מאסר לריצוי בפועל במתקן כליאה, אלא להסתפק במאסר שירוצה בעבודות שרות, ביחד עם מאסר מותנה והעמדתו לפיקוח שרות המבחן לתקופה ממושכת. יצוין למען הסדר כי שרות המבחן לא המליץ על פיקוח טהור ממושך, אלא סיכם את ההמלצה הטיפולית בהעמדתו בפיקוח ביחד עם מאסר מותנה מרתיע ומאסר בעבודות שרות.

            התביעה עותרת לגזור על הנאשם עונש מאסר בפועל שיבטא את חומרת העבירה. בין היתר מפנה התביעה להוראות סעיף 25 לפקודת הסמים, הקובע כי מי שהורשע בעבירה לפי סעיף 21 לפקודת הסמים, ייגזר עליו עונש של מאסר שלא יהיה מאסר על תנאי בלבד. מעבר לכך, מדובר בעבירות שהעונש בגינן הוא 20 שנות מאסר, דבר המצביע על חומרת המעשים. הנאשם מכר וסיפק סמים לקטינים ואף עישן עמם בצוותא. בנסיבות אלו מבקשת המאשימה כי בית המשפט ישים את שיקולי הענישה וההרתעה לפני שיקוליו האישיים והשיקומיים של הנאשם ויגזור עליו עונש של מאסר מרתיע.

            הסניגור מבקש כי בית המשפט לא ימצה את הדין עם הנאשם וישים את הדגש על הענישה השיקומית, וזאת בשים לב לכל אותם נתונים שפורטו בתסקיר המבחן, בהיותו של הנאשם נטול עבר פלילי ובן למשפחה נורמטיבית, ובשים לב להליך השיקומי הארוך שעבר הנאשם. טיעוניו המפורטים של הסניגור הוגשו לבית המשפט בכתב ואיני מוצא לנכון לפרט את כל האמור בהם. בתמצית יצוין כי הסנגור מבקש כי בנסיבותיו האישיות המיוחדות של הנאשם לא ייגזר עליו עונש כמקובל במקרים של עבירות סמים כה חמורות, והדגש יהיה על החזרתו אל החברה הנורמטיבית.

            הנאשם הביע חרטה וציין, כי הליך המעצר ניתק אותו מההתדרדרות אל עולם הסמים והחזיר אותו דרך הליך שיקומי לחברה הנורמטיבית, וביקש כי בית המשפט יתן לו להמשיך בהשתלבותו בחברה, בהמשך להליך הממושך שעבר בפיקוח שרות המבחן.

3.         שיקולי בית המשפט לעניין הענישה:

            הנאשם עבר עבירות על פקודת הסמים מהחמורות הקבועות בפקודה. אין בידי לקבל את טיעוניו (לא לענין אחריות ולא לענין עונש), כי הקטינים אשר הגיעו לביתו, עישנו עמו סמים או קיבלו ממנו סמים, היו צרכני סמים עוד קודם לכן, במובן זה שלא הוא זה שהדיחם לראשונה לשימוש בסם. גם אם נכון הדבר (ומוכן אני להניח שכך הם פני הדברים וזאת מתוך עיון בעדויות הקטינים), גם אז יש משקל לעובדה שאדם בגיר מספק סמים לקטינים ואין בכך כדי להפחית את חומרת מעשיו.

            עם זאת, ועל אף הענישה הקבועה בחוק המנחה את בית המשפט, סבור אני כי במקרה זה ראוי להעדיף את האינטרס השיקומי על פני אינטרס ההרתעה והענישה.

            כפי שפורט בתמצית בטיעונים לעונש וכן בגזר הדין, עבר הנאשם משבר אישי אשר דרדר אותו בתוך פרק זמן קצר מאדם נורמטיבי לעבריינות סמים. מעצרו גדע את ההתדרדרות. הנאשם החל בהליך טיפולי ממושך, בחסות ובפיקוח שרות המבחן. ניתן ללמוד מהתסקירים כי הוא שינה את כיוון מסלול חייו, מכיוון ההתדרדרות אל הפשע, אל כיוון של חזרה והשתלבות בחברה הנורמטיבית.

            בנסיבות אלו, סבור אני, כחריג לעבירות מסוג זה, שראוי להעדיף את חזרתו של הנאשם מעולם הפשע לחברה הנורמטיבית על פני הנצחתו בקרב מחוללי הפשיעה.

            הרתעה היא יעד חשוב בענישה. ואולם, יעד שאינו פחות בחשיבותו הוא מסר שיקומי לכלל העבריינים. סבור אני כי ראוי הוא שגם אדם שמועד, ומבצע עבירה חמורה, ידע כי אם באמת ובתמים ישנה את אורחות חייו, יהיה לכך גמול. אינטרס זה של החזרת עבריינים למוטב אינו נופל בחשיבותו מהאינטרס של הרתעתם מביצוע עבירה.

            בנסיבותיו המיוחדות של המקרה, סבור אני כי יש להעדיף מטעמים אלה את האינטרס השיקומי ובענין זה לאמץ את המלצות שרות המבחן. אעיר לענין זה כי שרות המבחן לא המליץ על פיקוח טהור לתקופה ממושכת, ויתכן שלו היתה המלצה ברוח זו, הייתי שוקל אותה. בכל מקרה ההמלצה המשלבת מאסר בעבודות שרות, ביחד עם מאסר מותנה מרתיע ופיקוח ממושך על-ידי שרות המבחן, מהווים, במקרה זה, ענישה ראויה המביאה לידי ביטוי גם את האינטרס השיקומי, כפי שפורט לעיל.

4.         סיכום הענישה וגזר הדין:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ