אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4129/05

גזר דין בתיק פ 4129/05

תאריך פרסום : 07/09/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
4129-05
30/04/2006
בפני השופט:
כ. סעב

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
מחמוד בן רפיק רוך
גזר דין

הנאשם הורשע לאחר שמיעת ראיות בעבירות הבאות:

בעבירה על פי סעיף 144 (א) סיפא ו- 144 (ב) סיפא לחוק העונשין (להלן: "החוק"), על סמך הודאתו (ת/8) הורשע בעבירה של תקיפת שוטר, לפי סעיף 273 לחוק, עבירה של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, לפי סעיף 275 לחוק, עבירת איום לפי סעיף 192 לחוק ועבירה של שיבוש מהלכי משפט, לפי סעיף 244 לחוק.

מדובר באירוע שהתרחש ביום 10.8.05. האירוע החל בעקבות מידע מודיעיני, על פיו הנאשם החזיק ברשותו אקדח ברטה 9 מ"מ ומחסנית. כדי לעצור את הנאשם, יצאה ניידת ובתוכה מספר שוטרים, כמפורט בהכרעת הדין.

במקום התקיימה חתונה, בהגיע השוטרים למקום זיהו את הנאשם וביקשוהו לעלות לניידת. הוא ניסה לחמוק מהם ולהמלט, אך בסופו של מרדף הוא נעצר, לאחר שזרק את האקדח לשדה והובא לתחנת המשטרה. האקדח נתפס. במהלך העניינים תקף הנאשם את השוטר עטר בכך שניסה לנגוח בו בראשו כשהוא אזוק בידיו מאחורי גבו, קלל ואיים.

בהכרעת הדין נקבע כי הנאשם החזיק, נשא והוביל אקדח שהיה פגום כעולה מחוות הדעת של המומחה ומתשובותיו לשאלות ההבהרה שהפנה אליו הסנגור - ת/4 ו- נ/5.

עוד נקבע כי התנהגות הנאשם, בריחתו, היוו מעשים שנעשו כדי להכשיל שוטר במילוי תפקידו, עבירה לפי סעיף 275 לחוק וזריקת האקדח היוותה פעולה שמטרתה הכשלת הליך שיפוטי עבירה של שיבוש מהלכי משפט, לפי סעיף 244 לחוק.

הנאשם יליד 11.7.69, רווק, צבר עד כה הרשעות קודמות כמפורט בת/12, תלוי ועומד נגדו מאסר מותנה של 24 חודשים שהוטל עליו בת. פ. 1254/03 (בימ"ש שלום חדרה) (ת/13). עיון בת/13 מעלה כי הנאשם צירף תיקים אחרים כשאחד מהם מייחס לו עבירת איום. הנאשם טען כי הרקע לסטייתו מדרך הישר, הנה התמכרותו לסמים, הוא החליט לפתוח דף חדש והביע חרטה בפני ביהמ"ש, שהתחשב בו והקל בדינו כדי לתת לו הזדמנות לעלות על דרך המלך. אולם, הנאשם השתחרר מהמאסר ביום 11 ליולי 2005, והסתבך מייד בעבירות נשוא כתב אישום זה ובהתאם להכרעת הדין. לכן, סבורה ב"כ המאשימה כי אין לתת לחרטתו ולהבטחותיו כל משמעות ומשקל.

הנאשם נמצא במעצר מיום 10.8.05.

המאשימה טענה כי העבירות בהן הורשע הנאשם חמורות. ת/12 מראה כי לנאשם 11 עבירות קודמות כנגד הרכוש, עבירות אלימות בהן תקיפת שוטרים וכי הוא כבר ריצה עונשי מאסר, כאשר מאסרו האחרון היה בן 28 חודשים.

הנאשם הורשע בהחזקת חלק ואבזר של נשק, שיכול לסכן את הציבור, הגם שמדובר באביזר משמעותי הן מבחינת צורתו והן מבחינת היכולת לעשות בו שימוש לצורכי איום או הפחדה. עוד יש לציין כי הנאשם התכוון לתקן את האקדח ולהשמיש אותו. עובדה זו מעידה עליו כמי שמצוי בתחום הנשק ויש בה כדי להבליט את הסכנה הרובצת ממנו לכלל הציבור ואף עברו מעיד על כך, גם כן.

שילוב כל האלמנטים הנ"ל - אלימות, פגיעה ברכוש והחזקת נשק מעיד על רמת מסוכנות גבוהה, דבר המחייב הרחקת הנאשם לתקופה ממושכת מהחברה ובדרך זו ייתכן והוא יפנים כי דרכו לא משתלמת.

המאשימה מבקשת מבית המשפט לעשות שימוש בסעיף 58 לחוק העונשין ולהפעיל את העונש המותנה במצטבר, כי אין בפיו של הנאשם טעמים מיוחדים שיצדיקו חפיפתו אם זה באופן חלקי ואם זה באופן מלא וגם נסיבות העניין חמורות ומחייבת צבירתו, אחרת יתרוקן מכל תוכן ומשמעות, המאסר המותנה, כגורם הרתעתי, לדבריה.

ב"כ המאשימה, בהגינותה, כי רבה, הסכימה שיש להתחשב בעובדה ששתי ידיו של הנאשם נשברו במהלך האירועים, וכי גם אם טרם הסתיימה ומוצתה חקירת מח"ש וטרם נקבע מה הגורם לכך, הרי שאין חולק על כך, שהנאשם בהתנהגותו והימלטותו, תרם רבות למהלך העניינים, ובין השאר לפגיעתו, כך שיש לתת לעובדה זו משקל חלקי בלבד, לגישתה.

לאור כל זה, מבקשת המאשימה שיוטל על הנאשם עונש מאסר ממשי העולה על 28 חודשים ולהפעיל עונש מותנה של 24 חודשים במצטבר, להטיל עונש מאסר מותנה משמעותי בגין עבירות אלימות ונשק לתקופה של שלוש שנים ולפגוע בכיסו, ע"י הטלת קנס כספי.

לעומת המאשימה סבורה ההגנה, כי המקרה דנן הולם הארכת המאסר המותנה. המדובר בנשק פגום ולא תקין וכי העונש המקסימלי על העבירות בהן הורשע, הוא שלוש שנים. לדעת הסנגור, יש להטיל עונש בפרופרציה נכונה למהות העבירות בהן הורשע הנאשם בסופו של יום, תוך מתן ביטוי הולם ומשמעותי לפגיעה הגופנית שנגרמה לו וכתימוכין לגישתו הוא מוצא בעובדה שהמאשימה לא הפנתה לפסיקה בטיעוניה לעונש.

עוד הוסיף הסניגור שבית המשפט מצווה שלא  לסטות מרמת הענישה שנקבעה בפסיקה, כשהוא מסתמך על פסק דיני שנתתי בת.פ. 4001/05 מ"י נ' זועבי, שם הוטל על החזקת נשק תקין, עונש מאסר שרוצה בעבודות שירות וכן פסק הדין בת. פ. 1111/04 (בימ"ש מחוזי נצרת), שבו הורשע הנאשם בעבירה של החזקת נשק תקין, תקיפת שוטר וניסיון לתקוף שוטר, גם כאן העונש היה ששה חודשי מאסר שרוצו בעבודות שירות.

עוד הפנה הסנגור לעונש מותנה ופיקוח שירות המבחן, שהוטל על הנאשם ב- ת.פ. 1054/04 (בימ"ש מחוזי נצרת), בגין החזקת נשק ע"י עבריין שצבר הרשעות קודמות ואף לא שיתף פעולה וכן לפסק דין נוסף שניתן בת.פ. 274/02 (בימ"ש המחוזי בחיפה - כב' השופט עודד גרשון) - המדובר בהרשעה על פי סעיף 144 א' ו- ב', גם בפציעה בנסיבות מחמירות לפי 333 + 335  וביהמ"ש גזר על הנאשם 6 חודשי מאסר בכפוף לחוות דעת הממונה. בפסק דין נוסף בת.פ. 400/00 (בימ"ש מחוזי חיפה כב' השופט שפירא) שם הנאשם היה קטין שלא הורשע בגין החזקה ונשיאה של נשק, אך נקבע שהוא ביצע את העבירות ונידון ל- 350 שעות של"צ.

עוד הפנה הסנגור לפסה"ד של בימ"ש מחוזי נצרת בת.פ. 1023/04 (כב' השופט אמינוף, סגן הנשיא), שם גזר הדין התייחס לשני נאשמים שביצעו עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, יצור נשק, החזקת נשק, הדחה בחקירה, הסתייעות ברכב לביצוע עבירה וכו' וביהמ"ש גזר על נאשם 1 מאסר בפועל לששה חודשים ועל נאשם 2 עונש של 6 חודשים שריצה בעבודות שירות.

וגם כב' השופט שיף מבית משפט זה בת.פ. 3137/04 הסתפק במאסר על תנאי, במקרה בו נגרם מותו של אחר כתוצאה מהחזקת הנשק.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ