אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4127/04

גזר דין בתיק פ 4127/04

תאריך פרסום : 16/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
4127-04
02/06/2005
בפני השופט:
יעקב שפסר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שי ברגר
הנתבע:
דזנילוב רשיד
עו"ד איתנה הרשקוביץ
גזר דין

הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירות גניבה, לפי סעיף 384 לחוק העונשין התשל"ז-1977, וסירוב ליתן טביעות אצבע, לפי סעיף 6 (2) לפקודת הפרוצדורה הפלילית (עדות) 1927. נסיבות העבירות כפי שתוארו בכתב האישום הם כי בתאריך 23.11.04 גנב הנאשם מהמתלוננת תיק שהכיל פנקס שיקים, כרטיס חיוב, מסמכים ופלאפון. משהובא הנאשם לתחנת המשטרה סירב ליתן טביעות אצבע לשם הבטחת זיהויו, זאת כשהיה נתון במשמורת חוקית בעטיה של עבירת הגניבה.

טרם טיעוני הצדדים, נשלח הנאשם לשירות המבחן לשם קבלת תסקיר בענייננו לצורך בחינת אפשרות שילובו בהליך גמילה מסם. הגם שכוונת שירות המבחן היתה לשלב את הנאשם בהליך גמילה, הודיע הנאשם במפתיע כי אינו מעוניין להשתלב בהליך זה, זאת על רקע טענתו כי נגמל בעצמו במסגרת מעצרו. בנסיבות אלה, ולאחר שמו"מ שניהלו הצדדים לעניין העונש לא צלח, טענו הצדדים טיעוניהם לעונש, ובעקבות כך ניתן גזר דין זה.

ב"כ המאשימה הגיש רישום פלילי של הנאשם, ממנו עולה כי לנאשם 3 הרשעות קודמות הכוללות 9 עבירות שונות, חמורות לכשעצמן, הכוללות עבירות תקיפה, סחיטה בכח, תקיפה הגורמת חבלה, חבלה ופציעה כשהעבריין מזויין, עבירות רכוש ועבירות סמים, בעטיין ריצה אף הנאשם תקופות מאסר לא מבוטלות. כמו כן הציג הרשעה נוספת שטרם הופיעה בגליון ההרשעות, אף היא בעבירת רכוש. הרשעותיו הקודמות נושאות בחובן גם שני מאסרים מותנים ברי הפעלה, האחד בן 3 חדשים והאחר בן 6 חדשים. ב"כ המאשימה ציין את העובדה כי את העבירות נשוא תיק זה, ביצע הנאשם כשהוא אסיר ברשיון, יום לאחר ששוחרר ממאסר ממושך אחר. בנסיבות אלה, ביקש ב"כ המאשימה, להפעיל את שני המאסרים המותנים במצטבר, תוך הטלת עונש מאסר בפועל נוסף, מאסר מותנה וקנס כספי.

ב"כ המאשימה שטענה כל שניתן לטעון עבור הנאשם ציינה, כי מדובר בנאשם צעיר יחסית, בן 23, גרוש ואב לשני ילדים, בן ובת אשר נולדה לו בתוך תקופת מאסרו ואותה לא זכה לראות מעולם. היא תיארה את מצב התדרדרותו שהחל עם בגידתה של אשתו בו, כניסתו לדכאון ושימוש בסמים. לדבריה, טוען הנאשם כי במהלך מעצרו נגמל משימוש בסם ועל כן לא היה מקום להמלצה טיפולית בעניין זה. הואיל והנאשם מצוי במעצר משך למעלה מחצי שנה, ביקשה באת כוחו להסתפק בהפעלת המאסרים המותנים בחופף, ולהורות כי יבוצע בעבודות שירות, זאת על מנת ליתן אפשרות לנאשם לשקם דרכיו ולא להגיע למאסר שידרדר עוד את מצבו.

הנאשם עצמו הביע חרטה וביקש לפתוח דף חדש בחייו תוך שהודיע כי מוכן לעמוד בכל תנאי שיושת עליו. 

כאמור מתסקיר שירות המבחן עולה תמונה מתונה יחסית בעניינו של הנאשם. לא אפרט את האמור בתסקיר, זאת על מנת להמנע מפגיעה בצנעת הפרט ואך אציין, כי השירות מציין כי אכן לא קלה היתה דרכו של הנאשם, אשר מגיל צעיר נאלץ להתמודד עם קשיים אשר דרשו ממנו בגרות ואחריות. עפ"י התרשמות השירות היתה קיימת מוטיבציה אצל הנאשם לשינוי דרכו ופתיחת דף חדש, תוך קבלת עזרה מגורמי חוץ. למרבה הצער וכאמור לעיל, הודיע הנאשם כי אינו מעוניין להתרם מקשר טיפולי, דבר שהיה יכול לא רק להיות לו לברכה, אלא אף להקל משמעותית בעונשו. לעניין ביצוע העבירות מסביר הוא, שהיה תחת השפעת כדורים ואלכוהול וזהו הבסיס שהוביל לביצוען.

לצערי, איני יכול להתעלם מהחומרה המיוחדת שבביצוע העבירה, יום אחד בלבד לאחר ששוחרר הנאשם מתקופת מאסר ממושכת, בעת היותו אסיר ברשיון, כשטרם הספיק אפילו להתרגל לאויר חירותו. במצב דברים כאמור, בהם מצוי נאשם בשחרור ברשיון, על תנאי למעשה, ושני מאסרים מותנים תלויים ועומדים כנגדו, חייב הוא להזהר זהירות רבה ביותר מלבצע כל עבירה שהיא ולו הקלה ביותר. משלא עשה כן הנאשם, אין לו להלין אלא על עצמו בלבד, ולכשעצמי, איני יכול שלא להביא בחשבון את האינטרס הציבורי המובהק להגנה מפניו של זה.

צר לי שהנאשם לא מצא לנכון לפנות לאפיק הטיפולי וקשה לי לקבל כי מצד אחד נעשתה העבירה כשהוא שרוי בהשפעת אלכוהול וכדורים ומצד שני טוען הוא כי אינו זקוק להליך טיפולי כלשהוא. אין לי ספק כי העבירה נשוא תיק זה ואולי גם אחרות שביצע בעברו, היו בעטייה של התמכרותו ובנסיבות אלה, תוצאתה של אי פניה לדרך הטיפולית, אינה מותירה כל ברירה אחרת מאשר השמתו המחודשת של הנאשם מאחורי סורג ובריח.

מאידך, איני יכול להתעלם מנסיבות חייו הקשות של הנאשם, ואף העובדה כי טרם ראה את בתו שנולדה בתקופת מאסרו, אכן צבטה את ליבי. כן לא ניתן להתעלם מגילו הצעיר, מהודייתו בפני ומהבעת חרטה,  שיקולים אותם אביא כמובן בחשבון בגזר דיני, לזכותו של הנאשם.

כידוע, שעה שמופעל מאסר מותנה, יש להורות על ביצועו במצטבר. כך היא הוראת סעיף 58 לחוק העונשין תשל"ז-1977. ברם החוק לא מצמצם את שיקול דעת השופט אשר ימצא לנכון להורות על ריצוי עונש מאסר בחופף, ומותיר סמכות בידו לעשות כן.  אתחשב איפוא בשיקולי הזכות שנמנו על ידי באת כח הנאשם כאמור לעיל, לצורך שיקולי בנקודה זו גם כן ואורה על ריצוי המאסרים המותנים, לפחות בחלקם, בחופף למאסר שמושת בגין העבירה שלפנינו.

לאור כל האמור לעיל, הנני גוזר על הנאשם את העונשים כדלקמן :

א.     מאסר למשך 15 חודשים, מתוכם יהיו 6 חודשים לריצוי בפועל ומנינם מיום מעצרו    (23.11.04), והיתרה תהא על תנאי, והתנאי הוא שלא יעבור כל  עבירה מפרק יא' בחוק העונשין התשל"ז-1977, למעט עבירה לפי סעיפים 413 ו- 432 לחוק הנ"ל,  משך שלש שנים מיום שחרורו.

ב.      הנני מורה על הפעלת המאסר המותנה בן 3 החדשים מת.פ. 642/03 של בית משפט השלום באשדוד ומאסר מותנה בן 6 חדשים מת.פ. 2120/04 של בית משפט זה, כדלקמן:

6 חדשי מאסר מותנה מת.פ. 2120/04 ירוצו במצטבר לתקופת המאסר בפועל שהוטלה לעיל.

3 חדשי מאסר מותנה מת.פ. 642/03 ירוצה בחופף לעונש המאסר שהוטל לעיל. 

ג.       למען הסר ספק מובהר כי, הנאשם ירצה בסך הכל 12 חודשי מאסר בפועל מיום מעצרו.

ד.      בנסיבות העניין לא מצאתי לנכון להטיל על הנאשם קנס כספי.

זכות ערעור לבית המשפט המחוזי תוך 45 יום מהיום.

ניתנה היום כ"ד באייר, תשס"ה (2 ביוני 2005) במעמד הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ