אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4115/05

גזר דין בתיק פ 4115/05

תאריך פרסום : 10/10/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
4115-05
05/12/2005
בפני השופט:
מנחם פינקלשטיין

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פיקוס-רויטבלט - פמ"ח פלילי
הנתבע:
1. מיכאל בן אלכסנדר מטבייב ת"ז 309015451
2. רזיק בן גד מרדכייב ת"ז 066540493

עו"ד פארס בריק (הסניגוריה הציבורית)
גזר דין

כללי

שני הנאשמים, מיכאל מטבייב (להלן: מטבייב) ורזיק מרדכייב (להלן: מרדכייב) הורשעו לפי הודאתם בעבירה של שוד, לפי סעיף 402(ב) + ס' 29 לחוק העונשין, תשל"ז-1977.

המדובר באירוע שאירע ב-23.6.05 לפנות בוקר, בכרמיאל. המתלונן, צעיר בן ½16, עבד בחנות "קומדי סטור". סמוך לשעה 05:00 הגיעו לחנות שני הנאשמים, יחד עם אחר - בכוונה לגנוב מהחנות. שלושתם היו רעולי פנים, ואחד מהם החזיק אקדח מפלסטיק. השלושה פנו אל המתלונן - שהיה אותה שעה מחוץ לחנות - כיוונו לעברו את ה"אקדח", דחפו אותו פנימה לכיוון המחסן, ודרשו ממנו "לתת להם את הכסף". המתלונן סירב.  השלושה נאבקו עמו והפילוהו ארצה, אך הוא הצליח לקום וניסה להתנגד. בשלב זה ניגש מטבייב לקופה שבחנות, כאשר המתלונן בעקבותיו. מטבייב היכה את המתלונן במכת אגרוף בפנים, והשלושה ברחו מן המקום. לפני בריחתם הספיקו לנתק מכשיר טלפון שקלים, שהיה מוצב בחנות, וגנבו אותו. שווי המכשיר 3,600 ש"ח. כן גרמו לנזק במקום.

פגיעתו של המתלונן לא הייתה חמורה. נגרמו לו המטומה וחתך שטחי באחד העפעפיים (ראו גם מסמך רפואי בתיק).

יצוין כי כתב האישום הוגש נגד השניים בלבד, משום שלדעת המאשימה לא היו די ראיות להאשמת השלישי שהשתתף באירוע.

תסקיר שירות המבחן

הנאשם 1, מטבייב, הוא בן ½18, ואין לו עבר פלילי. הוא יליד מוסקבה, שעלה ארצה עם משפחתו בהיותו בן ארבע. סיים 12 שנות לימוד עם בגרות חלקית. מתסקיר שירות המבחן עולה, כי יש לו קשר טוב עם הוריו ועם שתי אחיותיו. קצינת המבחן התרשמה, כי מטבייב "עדיין שרוי בהלם מעצם העובדה שלקח חלק פעיל ומשמעותי בעבירה כה קשה". הוא התקשה לתאר מניע מסוים לעבירה, אם כי ציין שלפני ביצוע העבירה שתה אלכוהול וייתכן שהשתכר. האירוע קרה ביום בו אמור היה לחגוג עם חבריו את סיום כתה יב.

קצינת המבחן סבורה, כי הערכים הבסיסיים עליהם גדל הנאשם הם תקינים, וניסתה להעריך את העומד ביסוד התרחקותו מ"הגבולות שהוצגו לו בבית". להתרשמותה, החרטה והצער שהוא מבטא הם כנים.

הנאשם 2, מרדכייב, הוא בן 21. הוא הורשע לפני כשנתיים בבימ"ש לנוער בעכו בגין ארבעה תיקים (שצורפו), שעניינם עבירות רכוש ואלימות שנעברו בין השנים 2000 - 2002. הוא נידון לעונש מאסר על תנאי, וכן לקנס ולפסילת רשיון נהיגה.

מתסקיר קצין המבחן עולה, כי הוריו של הנאשם התגרשו, כאשר הנאשם היה בן שנה, והאב ניתק קשר עם משפחתו. האם מובטלת עתה, והנאשם מסייע בפרנסת המשפחה. הנאשם סיים 9 שנות לימוד במסגרת פנימייתית, שממנה פרש בשל המצוקה הכלכלית של משפחתו. מאז עבד בכמה מקומות. לדבריו, ביקש פטור משירות צבאי נוכח המצב הכלכלי הקשה של משפחתו.

מרדכייב קושר בין מעשיו לבין אלכוהול ששתה. הוא מבין את חומרת מעשיו, מתחרט על-כך, ומבקש להשתלב במסגרת העוסקת בבעיית השתייה של אלכוהול, וכן לעבור תהליך טיפולי כדי לשקם את חייו.

גם מרדכייב הביע בפני קצינת המבחן חרטה על מעשיו. לדעת קצינת המבחן, שהותו של מרדכייב במעצר הביאה אותו להכיר לראשונה בבעיותיו ולבחון את אורח חייו. קצינת המבחן המליצה, כי אם יוטל על הנאשם עונש מאסר, יהיה הדבר בכלא טיפולי-שיקומי, שם תיבדק יכולתו להשתלב בתהליך טיפולי מועיל.

טיעוני הצדדים

ב"כ המאשימה עמדה על חומרת עבירת השוד בכלל וביטויה במקרה זה. עבירות השוד שהולכות וגואות מחייבות לדעתה "נקיטת עמדה בלתי מתפשרת מצד בית המשפט, וזאת בענישה מחמירה ומרתיעה".

ב"כ הנאשם 1, מטבייב, ציין לקולא את הודאתו של מרשו בחקירה ובמשפט, המשקפת במקרה זה נטילת אחריות והבעת צער וחרטה כנים. לנאשם אין עבר פלילי, והוא נתמך ע"י משפחה מסורה.  מעידתו היא חד פעמית. הסניגור ביקש, כי יוטל על מרשו עונש מאסר בעבודת שירות.

בא כוחו של מרדכייב עמד אף הוא על הודאת מרשו וחרטתו. עברו הפלילי של הנאשם איננו מכביד, ומזה שנים שאין הנאשם מעורב בפלילים. חרף חומרתה של עבירת השוד, הרי במקרה שלפנינו מדובר בנסיבות שאינן מן החמורות. בין השאר, ביקש הסניגור להסתמך על הודעתו של המתלונן, כדי להראות כי הנאשמים לא הטילו מוראם על המתלונן, המעיד על עצמו ש"קלט מיד" כי מדובר באקדח צעצוע.

הסניגור ביקש, כי ביהמ"ש יסתפק בעונש מאסר שאורכו כתקופת המעצר, ובנוסף יהיה הנאשם בפיקוח מבחן כדי להשתלב בתהליך טיפולי.

הכרעה

שני הנאשמים הורשעו בביצוע פשע חמור של שוד, שהעונש הקבוע בצידו הוא עשרים שנות מאסר. המדובר בכמה אנשים שחברו יחדיו כשהם רעולי פנים ומצוידים בחפץ דמוי אקדח, כדי לגנוב מהחנות. הם איימו באותו "אקדח" על המתלונן וביקשו כסף, אלא שהמתלונן נאבק עמם ומנע מהם לבצע זממם. בנוסף הוכה המתלונן בפניו ונחבל. כמו כן גנבו מכשיר טלפון. אין זה המקרה החמור ביותר של שוד שהגיע לפתחו של בית המשפט, ואולם אין כלל להקל ראש במרכיביה החמורים של העבירה, שלמרבית הצער איננה חזיון נדיר במקומותינו. ברור גם, שעל  בית המשפט להרים את תרומתו במאבק בעבירות אלה, וזאת באמצעות ענישה הולמת ומרתיעה.

לפיכך, לא אוכל במקרה זה להיעתר לבקשת סניגוריהם של מטבייב ומרדכייב, שמשמעותה היא ענישה מקילה מדי, באופן שאינו תואם את מדיניות הענישה הראויה ואת התקדימים. יחד עם זאת, סברתי, כי אין זה המקום למצות את הדין עם שני הנאשמים, וזאת בהתחשב בהיבטים שונים לקולא המתקיימים במקרה זה, ואשר פורטו בהרחבה לעיל.

הגעתי גם לכלל מסקנה, כי מן הראוי להטיל אותו עונש על שני הנאשמים, שחברו יחדיו באותו אירוע. אכן, מרדכייב הוא מבוגר יותר ויש לו עבר פלילי, ואולם מטבייב נטל חלק פעיל יותר באירוע, והוא זה שחבט וחבל במתלונן בפניו.

בהתחשב במכלול שיקולי הענישה, מוטל על כל אחד משני הנאשמים עונש של 20 חודשי מאסר, שמתוכם יהיו 12 חודשים לריצוי בפועל, והיתרה - 8 חודשים - תהיה על-תנאי לשלוש שנים, והתנאי הוא שכל אחד מן הנאשמים לא יבצע עבירת אלימות שהיא פשע.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ