אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4112/05

גזר דין בתיק פ 4112/05

תאריך פרסום : 14/01/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
4112-05
16/02/2006
בפני השופט:
לנדמן מוקי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד סבג
הנתבע:
דדון שמעון
עו"ד חיה ציון
גזר דין

התובע:

הנאשם יליד שנת 61,  צבר לחובתו שתי הרשעות קודמות שאותן אני מגיש.

הגענו להסדר רק לעניין הקנס לפיו נעתור במשותף לקנס בסך 10,000 ש"ח שיחולק בעשרה תשלומים שווים, לגבי שאר הענישה אין הסכמה. הנאשם הודה בעצם שבמהלך חודש יוני 2004 ואוגוסט 2004, הסיע ברכבו תושבי שטחים תושבי האזור ללא אישורי שהייה בתחומי מדינת ישראל וכן העסיק אותם. מיותר לומר שכוחות הבטחון ובכללם משטרת ישראל, עושים ימים כלילות על מנת למנוע חדירתם של תושבי האזור לתחומי מדינת ישראל. הרצון למנוע חדירתם של תושבי האזור באה במטרה לפגוע בחפים מפשע. לצערנו התרבו אירועי הטרור מאוקטובר 2000 ופגעו באזרחים תמימים של מדינת ישראל.

חומרת העבירה היא בכך שהנאשם עצמו ועבריינים אחרים בפוטנציה בעבירות הלל, הם אלה שמעודדים את תושבי האזור להכנס לישראל. לולא הנאשם, לא היה השב"ח עם מוטיבציה לחדור לישראל.  בית המשפט העליון והמחוקק קבעו ענישה לגבי העבירות הנ"ל כשהם שמו לנגד עיניהם במרכז את בטחון מדינת ישראל ותושביה. לבוא היום ולבקש ענישה של מאסר בפועל למשך תקופה קצרה, זה יהיה להוציא מתוכן את כוונת המחוקק לעניין הענישה בעבירות הנ"ל. חייב לצאת מסר ברור וחד משמעי של בית המשפט שהעבירות הנ"ל גוררות אחריהן תגובה חריפה והתגובה החריפה היא רק במקום אחד שהוא בית המשפט. לכן אני סבור שגם פסק הדין שחברתי הגישה לא דומה למקרה שבפנינו, הרי מדובר בנאשם שביצע את העבירות המיוחסות לו כבר לאחר חודש שביצע את העבירות הקודמות באותו תחום. הוא גם לא מכחיש כי הסיע תושבי שטחים ומזכיר את המניע הכספי שעומד מאחורי עניין זה. התביעה התחשבה בגובה הקנס מאחר והוצגו לנו נסיבות כלכליות מקלות לגבי הנאשם, נסיבות שחברתי תרחיב לגביהן וזה בעיקר תשלום כספים ומזונות לאישה ולילדים המשותפים ומצבו הכלכלי ככלל.  התיק נבדק ולכן אנו סבורים שענישה מקלה רק תחטיא את מטרת החקיקה והטיפול בעבירות מהסוג הנ"ל. אנו עותרים למאסר בפועל שאינו קצר, שיהיה למשך כמה חודשים וקנס בסך 10,000 ש"ח לפי ההסדר וכן מע"ת שצופה פני עתיד וכמובן פסילת רשיון לפחות לחצי שנה.

הסנגורית:

הנאשם למעשה הודה גם במשטרה וגם בפני בית משפט בכתבי האישום שמונחים בפני מותב זה, קרי בהעסקה ביום 16/8 והעסקה עובר לכך ביום 22/7 של יום אחד וכן ההסעה של אותם שב"חים. אני מפנה לשמות של השב"חים המופיעים בכתבי האישום. מדובר בשתי משפחות, משפחה אחת שמה נג'ם, אב ושני ילדים שאותם הנאשם מכיר יובלות.  הנאשם אירח אותם בביתו כאורחים קרובים. המשפחה השניה היא משפחת עזר שהם קרובים למשפחת נג'ם שאף הם קרובים לנאשם במשך שנים.  אני מפנה לרע"פ 3674/04.

איני מקלה ראש עם ביצוע העבירה ובעצם חזרה על העבירה עצמה, אך גם בסוגייה זו נגע בית המשפט העליון של מי שחוזר על מעשנו. אני מפנה שוב לאותו רע"פ לדף 11 מתוך 16 לסעיף 20.  שם היה נאשם בן 80 שלא רק שהעסיק תושבי האזור, אלא הלין אותם בביתו במשך 5 חודשים והעסיק 3 תושבים זרים ובית משפט לא החמיר בענישה אלא הסתפק בחודשיים מאסר בפועל לפי הלכת חטיב, הוגש ערר ובית משפט העליון המיר את העונש למאסר בפועל בדרך של עבודות שירות.

כאן, עסקינן בנאשם שמפרנס 4 ילדים מהאישה הראשונה ו-3 ילדים מהאישה השניה הנוכחית, הוא משלם 7,500 ש"ח לחודש מזונות לילדים מהאישה הראשונה וחייב לשלם לרשויות המס חובות.  זאת הסיבה שהגענו להסדר בנוגע לקנס.

אני מפנה לרע"פ לסעיף 13 בסיפא שלו לפני סעיף 14, כאשר מצויין שהעבירות נעברו על רקע כלכלי ועסקי ותכלית ההרתעה תהיה בלתי נפרדת בהטלת קנסות כספיים כבדים. כל הקנסות לאורך כל העשרה תיקים שהובאו לבית משפט העליון לא עלו על 5,000 ש"ח וניתנה תקופת מאסר לא ארוכה.  למעשה בנסיבות אלה ולאור עשרת התיקים שהובאו לבית משפט שכולם הומרו ללא יוצא מהכלל בעבודות שירות, כל אחד ונסיבותיו הוא, הייתי עותרת היום לחצי שנה עבודות שירות בשילוב 10,000 ש"ח כפי שהוצהר, אבל אנו מבקשים להטיל עליו מאסר בפועל שכן על שכמו לפרנס 7 ילדים וברגע שנעתור לעונש שכזה, עבודות השירות היו גורמות להרס כלכלי על שבעת ילדיו. אנו מבקשים מאסר בפועל שגם אם מתיישב על פי הרע"פ, נבקש מאסר בפועל בגין חודש ויום. למעשה אנו מבקשים מאסר בפועל שלראשונה בחייו הנאשם ירצה אותו, בן חודש ויום כאמור.

הנאשם הורשע למעשה באלימות במשפחה ולאחר מכן שוקם במשך שנתיים. הוא עדיין עומד בקשר עם שירות המבחן. עבירת האלימות היתה נגד הבן שלו שנוכח באולם.

הנאשם היה בטיפול אצל אתי סגל, קצינת המבחן מזה למעלה משנתיים. הבאתי לתביעה את התסקיר שמלמד על התקדמות בטיפול. הוא עושה של"צ שעתיד להסתיים בחודש מאי. אני אבקש עיכוב לאותו עונש. אנו מבקשים להתחשב בנאשם שנמצא בשיקום והתחרט על מעשיו. הרע"פ מתיר לבית משפט לגזור עבודות שירות הגם שמדובר במקרה נוסף. גם אם נערוך אבחנה בין הנסיבות האישיות של הנאשם וגילו והעובדה שהוא מאכיל 7 ילדים ואין לו הרשעה או תיק שהוא נחקר עליו בגין חוק הכניסה לישראל, אבקש להתחשב בו ולהסתפק במאסר לחודש. אני מפנה לפסיקה של כב' השופט חשין באשר להכרות של השב"חים עם המעסיק במשך שנים, אשר זו נסיבה לקולא. במסגרת ההסכמה בינינו הסכמנו לקנס בסך 10,000 ש"ח אף על פי שמצבו הכלכלי מדורדר. ראוי שהנאשם יתן קנס בשווי זה שכן מעיון ברע"פ, מקרים כגון דא יוצרים הקלה בעונש המאסר כאשר הקנס הוא גבוה ביותר ופוגע בכיסו של הנאשם.  חדשות לבקרים נתקלתי במקרים ששני אישומים מרוכזים בכתב אישום אחד ולא בשני כתבי אישום נפרדים.

בנסיבות אלה, אני סבורה שהטלת מאסר לראשונה בחייו של נאשם זה + הקנס והמע"ת, למעשה מאזנים בין האינטרס הציבורי לאינטרס של הנאשם.

באשר לפסילת הרשיון, החוק מחייב את בתי המשפט להטיל פסילה, אבל צריך לקחת בחשבון שמדובר בקבלן שעוסק בשיפוצים ועובד מבוקר עד ליל יום ביומו והפסילה תפגע בכיסו.

התובע:

אנו עומדים על פסילת הרשיון מאחר והוא הסיע את השב"חים במודעות מלאה שהם תושבי האזור ולא הסיעם בתום לב.  הנאשם הודה כי לא הסיע אותם ברכבו כדי שלא יעלו עליו כשהוא איתם.

הסנגורית:

לדברי הנאשם, הרכב הושבת למשך חודש. בית משפט מחוייב להטיל פסילה למשך 6 חודשים ובמקרים מיוחדים הוא יכול להטיל לתקופה פחותה יותר. אני סבורה שהעונש שהוא צפוי לו מספיק ואין צורך בפסילה מאחר וזה יפגע בו קשות בפרנסתו. לחלופין אבקש שהפסילה לא תעלה על שבועיים ימים.

התובע:

אנו מתנגדים להשהיית ביצוע עונש המאסר במיוחד לאור דברי חברתי שלקח שנה לנהל את התיק הזה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ