אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4104/05

גזר דין בתיק פ 4104/05

תאריך פרסום : 12/10/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
4104-05
28/11/2005
בפני השופט:
יצחק כהן

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גב' ר' בדארנה פמ"ח
הנתבע:
1. ווחיד נעים עומר ת"ז 053754040 יליד 1955
2. נעים מופיד ת"ז 034805408 יליד 1978

עו"ד גב' ט' הוד אייזיק סניגוריה ציבורית
עו"ד ח' נעמה
גזר דין

א. כללי

1.       כל אחד מהנאשמים הורשע על פי הודאתו בשתי העבירות הבאות:

 (א)    קשירת קשר לבצע פשע, עבירה לפי סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין, תשל"ז - 1977;

(ב)      שוד בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיף 402(ב) לחוק העונשין.

2.       הנאשמים מתגוררים בישוב דיר אל-אסד, ועל פי כתב האישום, בתאריך 31.5.05 קשרו הנאשמים קשר עם אדם נוסף, עומר סועאד שמו, תושב הישוב חוסנייה, לשדוד את חנות ה"סופר-מרקט" של המתלונן בישוב ג'דיידה. באותו יום, בשעה 21:00 בערב, הגיעו הנאשמים, כשהם מצוידים בסכינים, ביחד עם סועאד, במכוניתו של סועאד, לקרבת חנותו של המתלונן, והמתינו במכונית.

          בשעה 22:45, לאחר שהנאשם מס' 2 בדק ומצא כי החנות ריקה מלקוחות, עטו הנאשמים על פניהם כובעי גרב ונכנסו לחנות מצוידים בסכיניהם, בעוד סועאד ממתין להם במכוניתו. הנאשמים צעקו על המתלונן ודרשו ממנו באיומים כי יפתח את הקופה. המתלונן, ברוב פחדו, פתח את הקופה והנאשמים נטלו ממנה סך 3,000 ש"ח ונמלטו מהמקום בריצה. סועאד אסף את הנאשמים למכוניתו, וכל השלושה נמלטו מהמקום.

3.       עניינו של סועאד התברר בנפרד, על פי כתב אישום שהוגש נגדו בתיק פ' 4105/05. סועאד הודה בעבירות שיוחסו לו ולאחר שבית המשפט התרשם מנסיבותיו האישיות, אותן תאר בית המשפט כ"לא קלות", ומכיון שהתרשם כי אין מדובר בעבריין מובהק אלא במי שניהל לאורך שנים אורח חיים נורמטיבי, ורק בשנים האחרונות נקלע למצוקה כלכלית קשה עקב שימוש בסמים והתוודעות לעבריינים (הנאשמים?) השית עליו בית המשפט עונש מאסר לתקופה בת 27 חודשים, מתוכם 15 חודשים לריצוי בפועל. כן הורה בית המשפט להפעיל מאסר מותנה, שחלקו הופעל במצטבר, ובסופו של דבר תקופת המאסר שעל סועאד לרצות על פי גזר הדין שניתן בעניינו היא 18 חודשי מאסר.

ב. הנאשם מס' 1 (ווחיד נעים עומר)

4.       הנאשם מס' 1 (להלן - " ווחיד") נולד בשנת 1955, והוא כבן 50 שנים, וקודם שבאתי לגזור דינו הורתי לשירות המבחן להכין תסקיר בעניינו (מוצג מ/1).

          ווחיד נשוי להניה, בת 37 שנים, ולבני הזוג שבעה ילדים - ארבעה בנים ושלוש בנות, בגילאי 5 עד 25, ושניים מהם נשואים ובעלי משפחות. אחד מבניו של ווחיד טבע למוות לפני כ- 6 שנים, והוא בן 11 שנים במותו. ווחיד למד 8 שנים ולאחר מכן יצא לעבודה עקב מצבה הכלכלי הקשה של משפחתו. בשנת 1977 הורשע בביצוע מספר עבירות פריצה ונדון למאסר לתקופה בת 18 חודשים ולאחר מכן ניסה מזלו בגרמניה, שם מתגורר אחיו.

          בגרמניה נעצר ווחיד באשמת סחר בסמים מסוכנים ונדון לשנתיים מאסר, אותן ריצה בבית כלא בגרמניה, ולאחר מכן גורש לישראל. לאחר שובו ארצה פתח ווחיד אטליז אך לאחר כחצי שנה הורשע בביצוע מספר עבירות רכוש וסמים ונדון לתקופות מאסר שונות. בשנת 1989 אף נדון לתקופת מאסר בת 33 חודשים בעקבות הרשעתו בעבירות סמים.

          בעקבות כתב אישום שהוגש נגדו לבית משפט השלום בעכו והתערבות שירות המבחן, עשה ווחיד ניסיונות להיגמל מהתמכרותו לסמים, ובתאריך 18.1.00 ניתן עליו צו מבחן בהמלצת שירות המבחן. ווחיד לא הצליח לשמור על קשר יציב עם שירות המבחן ושב להשתמש בסמים. שירות המבחן ביקש להפקיע את צו המבחן אך בית המשפט דחה בקשתו, וקשר הטיפולי נמשך עד לתום תקופת המבחן.

          בסיום הקשר עם שירות המבחן ווחיד עבד בסופרמרקט בחיפה, במחלקת הבשר, ולאחר מכן אף פתח אטליז בחיפה אך צבר חובות רבים, ושב להשתמש בסמים.

5.       כעולה מתסקיר שירות המבחן, ווחיד קיבל אחריות על העבירות בביצוען הרשע וטען כי הרקע לביצוען הוא מצוקתו הכלכלית. למרות שווחיד הביע רצונו להשתלב פעם נוספת בתוכנית גמילה, שירות המבחן התרשם, בין היתר לאור ניסיון הגמילה הקודם, כי אין לו הכוחות הדרושים לניסיון נוסף ורמת המוטיבציה שלו נמוכה. על כן, שירות המבחן לא בא בהמלצה טיפולית בעניינו, אך המליץ להפנותו לבית הכלא "חרמון" לשם בדיקת התאמתו לתוכנית טיפולית.

          אציין, כי אין בכוונתי להורות לשירות בתי הסוהר להפנות את ווחיד לכלא חרמון, ובדרך כלל (להוציא חריגים מיוחדים) אין מקום שבית המשפט יתערב בשיקולי שירות בתי הסוהר היכן לשכן את אסיריו. שירות בתי הסוהר מפעיל קשת רחבה של שיקולים, וחזקה שימצא לשכן את ווחיד בבית הכלא המתאים.

6.       בתאריך 5.9.05 הורשע ווחיד, על פי הודייתו, בעבירה של תקיפתה החבלנית של אשתו (ת"פ 3179/03 בבית משפט השלום בעכו), ונדון, בין היתר, למאסר בפועל למשך שלושה חודשים, אותם הוא מרצה עתה, בעת מתן גזר דין זה (וראה מוצג ת/2).

7.       לווחיד גיליון הרשעות קודמות מגוון, עשיר ומכביד (מוצג ת/1), ובעבר כבר ריצה עונשי מאסר בגין עבירות שונות שביצע. בכלל זה הופעלו עליו מאסרים על תנאי שהושתו עליו בהזדמנויות שונות. בעת ביצוע העבירות מושא כתב האישום שלפני, תלויים היו על ווחיד שני מאסרים על תנאי, כמפורט להלן:

(א)     בתאריך 25.12.03 הורשע ווחיד בעבירה של תקיפת אשתו, בתיק פ' (עכו) 1991/03 (מוצג ת/3), והוא נדון, בין היתר, ל- 6 (ששה) חודשי מאסר על תנאי, למשך שנתיים, והתנאי היה שלא יעבור העבירה בה הורשע וכן לא יעבור "כל עבירת אלימות מסוג פשע". מאסר מותנה זה לא הופעל שניתן גזר הדין בתיק פ' 3179/03.

(ב)      בתאריך 9.9.04 הורשע ווחיד בעבירת התפרצות לבית עסק בכוונה לבצע גניבה, בתיק פ' (עכו) 3384/05 (מוצג ת/4) ונדון, בין היתר, ל- 8 (שמונה) חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים, והתנאי היה שלא יעבור העבירה בה הורשע או כל עבירת גניבה אחרת.

          ב"כ המאשימה הניחה לפני את גזרי הדין שניתנו נגד ווחיד, והנני מקבל טענתה כי הרשעת ווחיד בעבירות מושא כתב האישום שלפני מפעילה את שני המאסרים המותנים הנזכרים.

8.       ב"כ המאשימה עתרה לכך שאטיל על ווחיד עונש מאסר משמעותי לריצוי בפועל ועונש מאסר על תנאי, וכן ביקשה כי אפעיל את במצטבר את המאסרים המותנים הנזכרים לעיל, והכל במצטבר לעונש המאסר שהוא מרצה עתה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ