אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4090/05

גזר דין בתיק פ 4090/05

תאריך פרסום : 28/09/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
4090-05
25/01/2006
בפני השופט:
מנחם פינקלשטיין

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז חיפה
הנתבע:
סמיר הייבי ת"ז 034081208
עו"ד אבו מוך
גזר דין

1.         הנאשם, סמיר הייבי, הורשע לפי הודאתו בעבירות של חבלה בכוונה מחמירה, התעללות בקטין ותקיפה בנסיבות מחמירות.

המדובר במקרה מזעזע. הנאשם הוא אביו של הילד י', שבעת האירוע העיקרי נשוא כתב האישום היה בן חמש. הנאשם, אשתו, בנו י', ובן נוסף (בן שנתיים), מתגוררים בכפר ג'ת. ביום 14.4.05, בסמוך לשעה 17:00, יצא הנאשם מביתו יחד עם שני בניו, והשלושה הגיעו לאזור החממות של הכפר ג'ת. י' החל לזרוק אבנים לתעלת ניקוז שבמקום, ולא נענה לבקשת אביו כי יחדל מכך. בשלב זה תפס הנאשם את בנו, כפת את ידיו באמצעות כפפות, חבט את ראשו של הילד על האבנים שהיו מונחות על גבי הקרקע, חבל בו, וניסה לגרום לו חבלות חמורות. הנאשם תפס את הילד בצווארו וחנק אותו, עד שהילד הפסיק לדבר. הוא החדיר לפיו של הילד חול ואבנים, ולאחר מכן הרים את הילד וזרק אותו מגובה לתוך תעלת הניקוז, "והכל על אף תחנוניו של הילד". זאת עשה, תוך שהוא מתכוון בעת המעשים לפגוע קשה בילד ("להטיל בילד מום או נכות או לגרום לו לחבלה חמורה").

כתוצאה ממעשיו של הנאשם, נגרמו לילד נפיחויות רבות בראשו, שטפי דם בלחמיות ועפעפיים דו-צדדיים, אודם ושפשופים באזור הקדמי של הצוואר. מיד לאחר האירוע נזל לילד דם מהאוזן ומהאף.

העניין השני בכתב האישום איננו אירוע חד-פעמי; במהלך שנת 2005, בהזדמנויות שונות ורבות, נהג הנאשם להכות את הילד.

2.         באשר למעשיו של הנאשם, הוצגו בפניי תמונות המתעדות שחזור שנערך עם הנאשם - לרבות המקום שבו חבט הנאשם את ראש הילד על האבנים שעל גבי הקרקע, וכן התעלה שלתוכה זרק את הילד (ת/3). כן הודגם האופן שבו אחז הנאשם בבנו, הרים אותו באוויר והשליך אותו (ת/4). הסניגור הגיש, בהקשר זה, מסמך, שבו צוין, כי כאשר נחקר הנאשם לגבי מעשיו באותו יום, ותיאר את מעשיו כלפי הילד, בכה הנאשם מדי פעם, ואמר "שאלוהים יעניש אותי".

            הוגשו גם מסמכים רפואיים לגבי אשפוז הילד (ת/5; ת/6; נ/2), שם מצוינות הפגיעות שנזכרו בכתב האישום. הילד התקבל להשגחה, מאחר שהכרתו הייתה מעורפלת, והוא התלונן על כאבי ראש. הוא השתחרר במצב כללי טוב, ובהכרה מלאה, לאחר שהתקבלו תוצאות תקינות של בדיקה נוירולוגית.

3.         עוד הוגשה בפניי, בהסכמת הצדדים, הודעתה במשטרה של אשת הנאשם, נאהדה. היא ציינה, כי לעיתים בעלה עצבני. הילד י' איננו ממושמע, ובעלה "מתעצבן ממנו". היו מקרים שבהם היכה הנאשם על ידיו של הבן, וביקש מאשתו להרחיק את הבן ממנו.

            נאהדה מסרה, כיצד סיפר לה הבן על כך שהוכה ע"י הנאשם. היה זה כשבוע לאחר האישפוז, ואז סיפר לה "שאבא שלו חנק אותו, ונתן לו מכות בראש". היא שאלה את בעלה, אם נכונים דברי הילד, ואז "הוא היה בלחץ, לא ענה לי כמה דקות, ואז סמיר אמר לי:  אני לא יודע מה קרה לי, והתחיל לצעוק".

            נאהדה ציינה את המצוקה אליה נקלעה, וחששותיה פן הנאשם יפגע במשפחה ובו עצמו. לאחר התלבטות בת יומיים, יצרה קשר עם העובדת הסוציאלית, וכך הגיע הדבר לידיעת המשטרה.

            בעדותה בבית המשפט, הטעימה נאהדה, כי לא פנתה לרשויות הרווחה כדי שבעלה ייכלא, אלא כדי שיקבל טיפול נפשי. גם לבעלה הציעה לעבור בדיקת פסיכולוג או פסיכיאטר. היא התפלאה מכך שעירבו את המשטרה.

לדברי אשת הנאשם, בעלה מאוד אוהב את ילדיהם וקשור אליהם. העדה פנתה לביהמ"ש וציינה, כי גם המשפחה וגם העובדים במקום עבודתו של הנאשם הבחינו לאחרונה בהתנהגותו המוזרה. על-כן היא שטחה תחינתה, כי בעלה יקבל טיפול נפשי שהוא זקוק לו.

4.         מטבע הדברים, יש חשיבות במקרה זה לחוות הדעת הרפואית אודות מצבו הנפשי של הנאשם. בעניין זה יש חוות דעת שאינן עולות בקנה אחד.

בין התאריכים 5.5.05-29.5.05 שהה הנאשם בביה"ח שער מנשה, עפ"י צו מעצר והסתכלות שיפוטי. הוגשה לנו חוות דעת החתומה ע"י מנהלת המחלקה לפסיכיאטריה משפטית במרכז הרפואי, ד"ר גלינה פובר, וכן ע"י הפסיכיאטרית המומחית, ד"ר אלנה זברסקי. חוות הדעת מבוססת על הערכה של צוות רב-מקצועי, המורכב בין השאר מפסיכולוגית קלינית, קרימינולוגית קלינית, עובדת סוציאלית ואנשי סיעוד. כן התבססה חוות הדעת על מסמכים שונים, מידע שהתקבל מהנאשם, מאביו ומאמו החורגת, וכן על בסיס הסתכלות במחלקה. עד כה לא היה הנאשם מוכר למערכת הפסיכיאטרית.

            הנאשם הוא בן 28. אמו הייתה חולת נפש, שעברה אשפוז פסיכיאטרי ומתה בנסיבות טראגיות (במסמכים שהוגשו ע"י הסניגוריה מדובר על התאבדות). הנאשם גדל אצל סבתו מאז היותו בן שנתיים ועד בגרות, משום שאביו ריצה עונש מאסר ממושך. הנאשם סיים  5-6 שנות לימוד, ועובד מאז בעבודות מזדמנות. אלה נישואיו השניים. לדברי הנאשם, עבר תאונת עבודה לפני כשנתיים. כחודש לפני מעצרו ניסה לקפוץ מקומה רביעית במקום עבודתו, ואולם לדבריו לא התכוון להתאבד אלא להפחיד את העובדים, שהאשימו אותו בפריצה לרכב וגניבה.

            לפי חוות הדעת הרפואית, מדובר באדם "בעל ארגון אישיות נמוך, עם סכנה לאובדן שליטה בדחפים בסיטואציות טעונות רגשית, וזאת על רקע שיפוט מציאות תקין". מתוך כלל הנתונים שעלו בבדיקה הדיאגנוסטית, אין עדות למחלת נפש. כמו כן, בבדיקותיו לא נמצאו "סימנים נוירולוגיים מוקדים וחריפים". עוד צוין, כי במהלך ההסתכלות לא נצפו סימנים פסיכוטיים פעילים, וכן לא נצפו סימנים של מחלה אפקטיבית ו/או בעיה אורגנית מוחית".

            לאור כל זאת, מסקנות חוות הדעת הן כי הנאשם אינו חולה נפש וכשיר לעמוד לדין.

5.         חוות דעתו של הפסיכיאטר, ד"ר חרבט היא שונה.

            ד"ר חרבט בדק את הנאשם פעם אחת, וכן שוחח עם אשתו ואביו. לנגד עיניו הייתה גם חוות דעת פסיכיאטרית מבי"ח שער מנשה. ד"ר חרבט מציין, כי התפתחותו של הנאשם הייתה קשה ביותר. הוא גדל אצל הדודים, שכפו עליו לקנות להם משקאות חריפים או למכור סמים, כבר בהיותו בן עשר. הם אסרו עליו לשחק עם ילדים ונהגו לכלוא אותו. מגיל צעיר פיתח הנאשם כעס שנאה וקנאה כלפי הזולת.

            הפסיכיאטר מציין, כי לדברי אשתו חזר בעלה ביום האירוע מהעבודה עייף ומתוסכל בגלל שחבריו לעבודה הציקו לו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ