אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4081/05

גזר דין בתיק פ 4081/05

תאריך פרסום : 10/10/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
4081-05
15/09/2005
בפני השופט:
מנחם פינקלשטיין

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד צחי נמירובסקי - פמ"ח
הנתבע:
סאלח מחאמיד ת"ז 057583080
עו"ד שאדי יונס
גזר דין

העבירה והנאשם

הנאשם, סאלח בן מוחמד מחאמיד, הורשע לפי הודאתו בעבירה של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, לפי סעיפים 333+335(א1) לחוק העונשין, תשל"ז-1977, ובעבירה של איומים לפי סעיף 192 לחוק.

ב-28.4.05, בשעות הערב, הגיע הנאשם לביתו באום אל פחם, והעיר את אשתו - היא המתלוננת - שישנה אז במיטתה. בני הזוג נשואים כעשרים שנה. הנאשם דרש כי אשתו תכין לו אוכל, ומשהשיבה האשה כי יש אוכל במקרר, תקף הנאשם את אשתו כמתואר בכתב האישום. הוא קילל אותה, משך בשערותיה, הטיח ראשה ברצפה והיכה אותה בפניה ובשאר חלקי גופה. כתוצאה מכך נגרמו למתלוננת שבר ודימומים באף, וסימני דימום תת-עורי מתחת לעיניים.

כמה ימים לאחר מכן, משביקש שוטר למסור לנאשם צו הגנה נגדו, סירב הנאשם לקבלו ואמר: "אני ארצח אותה".

בהסכמת הצדדים הוריתי על הכנת תסקיר שירות המבחן אודות הנאשם. שירות המבחן התייחס אל המקרה כמיוחד, ויזם כינוס ועדה מיוחדת לדיון בעניינו של הנאשם (לפיכך גם התבקשה דחייה בהכנת התסקיר). מעיון בתסקיר עולה, כי אכן מדובר בעניין בלתי שיגרתי, ואף התובע הסכים לכך. מן הראוי לפרט את הדברים.

הנאשם בן 43, נשוי ואב לשמונה ילדים בגילאים 2-22. הוריו הם בני דודים. הוא אנאלפבית, בוגר שתי שנות לימוד בלבד; אביו אילצו לעזוב את לימודיו כדי לעבוד עם הצאן. בהיותו בגיל 16 החל להשתלב בשוק העבודה, והיום הוא עובד בשיפוצים ומשתכר לפרנסתו ולפרנסת משפחתו.

אשתו של הנאשם, היא המתלוננת, חולת נפש. מצבה הנפשי הידרדר החל כשנתיים לאחר הנישואים, וכנראה שהמדובר בעניין תורשתי. היא נזקקה בעבר לאשפוזים פסיכיאטריים רבים, ועתה היא מיוצבת תרופתית ומטופלת בתחנה לבריאות הנפש. בשיחתה עם שירות המבחן מסרה המתלוננת, כי היא שרויה בדיכאון וסובלת מהתפרצויות זעם ומחשדנות כלפי הזולת. היא ציינה, כי התנהגותה בבית מעוררת לא אחת את כעסם של בני המשפחה, והדבר יוצר מתח ומריבות. את בעלה, הוא הנאשם, הציגה באור חיובי, כבעל תומך ועוזר. הוא מי שמבצע את עבודות הבית ודואג לפרנסה. הוא הדואג לילדים - כפי שעוד יפורט להלן - ומלווה אותה לכל טיפוליה. המתלוננת הטעימה, כי בעלה אינו אדם אלים, ומקרה זה הוא חריג. היא מעוניינת שיחזור לביתם.

גם הנאשם מסר בהקשר זה, כי רעייתו היא אשה אומללה הזקוקה להשגחה מתמדת. הוא נשא לאורך שנים בעול זה, טיפל ברעייתו במסירות, ליווה אותה לטיפולים ועקב אחרי קבלת התרופות. פרטים אלה אושרו גם על-ידי הלשכה לשירותים חברתיים.

יצוין, כי בעקבות הידרדרות מצבה של האשה, הוצאו שש בנות מהבית ושולבו אצל שלוש משפחות אומנות בכפר עארה. בנו הבכור של הנאשם מוכר כמפגר ושוהה במוסד בנצרת. הנאשם מסר, כי הוא נוהג לבקר את בנותיו בקביעות ומביא אותן לביקורים בביתו. גם למוסד בו מצוי בנו הוא מגיע לביקור מדי שבוע, ומביא את הבן לבית בתקופות החגים.

טיפולו המסור של הנאשם בבנותיו אושר ע"י גורם נוסף - אדם בשם נזיה יונס, שהוא ואשתו משמשים כאחת המשפחות האומנות לבנותיו של הנאשם. יונס ציין, כי הנאשם הוא אדם רגוע, אשר סבל רבות בחייו, חיים "שנעו סביב הטיפול ברעייתו, בבנו וב-6 בנותיו, כאשר אין מי שידאג לצרכיו השונים ויסייע לו". 

עובדת סוציאלית מלשכת הרווחה באום אל פחם מסרה לשירות המבחן, כי לפני האירוע נשוא כתב האישום היה הנאשם עייף ומתוח ושקוע בתחושות תסכול וייאוש. לדעתה, התנהגותו של הנאשם: "נובעת מתוך תסכול וקושי להתמודד עם בעיותיו לאורך זמן". עוד הוסיפה, כי המתלוננת זקוקה גם כיום להשגחתו ולעזרתו של בעלה.

הנאשם מסר, כי בעבר השתמש בסם קל (קנאבוס) כדי להתמודד עם שפע בעיותיו. ואולם, לדבריו הוחמר מצבו, ועל כן נגמל בכוחות עצמו. מזה מספר שנים הוא נקי מסמים, לדבריו.

נעיר כאן, כי לחובתו של הנאשם הרשעה בעבירת סמים משנת 1999. עיקר עבירותיו נעברו לפני שנים רבות מאוד, והוא מעולם לא נדון לעונש מאסר בפועל.

בחוזרנו לתסקיר המבחן, הרי שהנאשם הסביר כי ביסוד התנהגותו מצויות שפע בעיותיו שתוארו לעיל: "חש חנוק ומיואש. לדבריו כל הנטל המשפחתי (הטיפול באישה, הדאגה לענייני הבית ולילדיו) היה מוטל עליו. לטענתו, חש שהינו מתמוטט ולא מצא מקורות לסיוע ותמיכה... הגיב באימפולסיביות... בשל מצב חוסר האונים שהיה נתון בו. הנאשם הביע חרטה על מעשיו.

כאמור, התייחס שירות המבחן לעניינו של הנאשם כאל מקרה בלתי שיגרתי, ובהתאם גובשה תוכנית טיפול משפחתית. קצין המבחן, מר סאמר עתאמנה, התרשם שהנאשם אדם אחראי המסור לעבודתו ולמשפחתו: "אדם שהצליח לגייס כוחות נפשיים ולעמוד בנטל המשפחתי העצום שהיה מוטל עליו". לדעת קצין המבחן, ההליכים המשפטיים שננקטו נגד הנאשם עד היום, הועילו לו להפנמת הלקחים הדרושים.

התוכנית הטיפולית של השירות מבוססת על ההתרשמות מכנות החרטה והבעת "נזקקות טיפולית" מצד הנאשם.

לאור כל זאת המליץ שירות המבחן על הטלת צו מבחן לשנה על הנאשם: "המבחן ישמש עבור סאלח מקור לוונטילציה ופורקן רגשות ויסייע בידיו להתמודד עם מגוון בעיותיו". כמו כן, הכוונה לשלב את הנאשם בסדנא לשליטה בכעסים. עוד כוללת תוכנית הטיפול המשפחתית שילוב האשה במועדון "אנוש" בשעות אחר הצהריים, ליווי סומכת בשעות הבוקר, והמשך טיפול בתחנה לבריאות הנפש. כמו כן הוחלט, שעובדת סוציאלית מטעם הלשכה לשירותים חברתיים, תערוך מדי שבוע ביקור בית. שירות המבחן הודיע, כי בכוונתו לעמוד בקשר עם הלשכה לשירותים חברתיים באום אל פחם.

טיעוני הצדדים

צויין כבר לעיל, כי גם התביעה מאשרת בהגינותה שאין מדובר במקרה רגיל, ואף הטעימה כי טיעונה לעונש יהיה "מתון". יחד עם זאת סבורה התביעה, כי יש לדחות את המלצות שירות המבחן ולהטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל לאור חומרת העבירה.

הסניגור מטבע הדברים ביקש לקבל את עמדת שירות המבחן, ולדעתו נכון לראות מקרה זה כמקרה מיוחד. בין השאר ביקש כי תילקח בחשבון הודאת הנאשם שחסכה זמן שיפוטי וגם את העדת האשה בבית המשפט. הסניגור ציין כי תוצאות התקיפה לא היו - למרבית המזל - קשות מאוד. עוד מסר, שמרשו היה עצור 40 יום, ולאחר מכן שוחרר ל"מעצר בית" מלא. מאחר שהמפקח עליו היה חייב לצאת לעבודה בתחילת חודש ספטמבר, ולא יכול היה יותר לפקח על הנאשם - התייצב הנאשם מיוזמתו בתחנת עירון, ונעצר שוב ביום 31.8.05.

אביא במקרה זה גם את דברי הנאשם - לפני מתן גזר הדין:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ