אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4076/03

גזר דין בתיק פ 4076/03

תאריך פרסום : 16/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
4076-03
10/02/2005
בפני השופט:
יעקב שפסר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אלמוג אזולאי
הנתבע:
אבו חמאד זיאד
עו"ד חליל אבו חמאד
גזר דין

א.  רקע.

הנאשם הורשע על פי הודייתו בהסעת שוהים בלתי חוקיים, עבירה לפי סעיף 12 א (ג) (1) לחוק הכניסה לישראל תשי"ב - 1952, ולפיה הסיע שלושה תושבי הרשות הפלסטינית אשר שהו בישראל שלא כדין.

קודם הטיעונים לעונש, ביקש ב"כ הנאשם לשלוח את מרשו לשירות המבחן אשר יחווה את דעתו בעניינו. בהחלטה שניתנה על ידי על אתר והמדברת בעד עצמה, דחיתי את בקשת ב"כ הנאשם, זאת בשל כך שלא הובאה בפני כל סיבה נראית לעין בדבר הצורך בהתערבות טיפולית בעניינו של הנאשם. 

ב. טיעוני הצדדים

ב"כ המאשימה הציגה בפני בית המשפט גליון רישום פלילי של הנאשם וממנו עולה כי לנאשם עבר פלילי בעבירות אלימות, סמים, רכוש ומסירת ידיעות כוזבות. כן ציינה את החומרה היתרה שרואים בתי המשפט בעבירות מסוג זה, להם יש נופך בטחוני ולא רק פלילי, ועל כן ביקשה למצות את הדין עם הנאשם ולהשית עליו מאסר בפועל, מאסר מותנה וקנס כספי.

ב"כ הנאשם ציין כי המדובר בנאשם נורמטיבי, עובד למחייתו המנהל חנות. המדובר בעבירה ראשונה מסוג זה, שנבעה מחמת אי הבנתו את חומרתה. ב"כ הנאשם ציין כי המדובר במקרה יחיד וחד פעמי, שהנאשם מתחרט עליו חרטה כנה. בנסיבות אלה, ביקש ב"כ הנאשם להסתפק בהטלת מאסר מותנה וקנס כספי.

בסיום טיעוניו הגיש הסניגור לעיוני שני פסקי דין שניתנו בבית משפט זה. לצערי, לא אוכל ללמוד מהם גזירה שווה. מעבר לעובדה כי המדובר בפסקי דין של בית משפט שלום, שאינם מחייבים ואף לא מנחים, הרי שלא ניתן לאמצם, הן בשל העובדה שניתנו קודם סדרת פסקי דין חד משמעיים שנקבעו לאחרונה ע"י בית המשפט המחוזי בענין זה, והן בשל העובדה כי בשני פסקי הדין, המדובר היה בהסדר טיעון בין הצדדים, אשר ביקשו בעתירה משותפת להשית את הענשים שנקבעו שם. אין זה המקרה בענייננו.

הנאשם עצמו ציין כי לא התכוון להסיע שבח"ים. הוא ראה אנשים תקועים בצד הדרך וביקש לעשות להם טובה. רק במהלך הנסיעה ידע שהמדובר בשבח"ים ואולם אז פחד להורידם. לענין נסיבותיו האישיות של הנאשם ציין הוא כי הוא גר עם אימו החולה, אותה הוא לוקח פעמיים שלש בשבוע לבית החולים וכן מטפל הוא ב-7 אחיינים. הנאשם הביע חרטתו בפני, הבטיח שלא יחזור על מעשיו והתרשמתי כי חרטתו אכן כנה היא.

ד. דיון

לא אחת ציינתי, כי אין צורך להזכיר את המצב הביטחוני הקשה הקיים במדינת ישראל, וכי עבירת הסעת שב"ח נחשבת, בנסיבות השוררות היום, כעבירה חמורה ביותר, שלה השלכות על בטחון המדינה והציבור. בנסיבות אלו, חייב בית המשפט להתייחס במלוא החומרה לעבירות מסוג זה, תוך קביעת ענישה מרתיעה של מפרי חוק  בענין, על מנת למנוע סיכון לבטחון הציבור.

הפסיקה חזרה והדגישה את החומרה היתרה הטמונה בעבירות מסוג זה (ר' למשל פסק הדין המנחה בענין זה, ברע"פ 5198/01 טלעת חטיב נגד מדינת ישראל פ"ד נו (1) 769, בו קבע בית המשפט העליון שעל התגובה העונשית להיות חמורה וקשה, וזאת על רקע הרעת המצב הבטחוני במדינת ישראל, תוך שהעונש הראוי הינו מאסר בפועל ממש:

"...דברו של המחוקק וקולם של הפיגועים מחייבים את בתי המשפט לאחוז היום באמות מידה עונשיות מחמירות יותר מאלה שבן החזיקו לפעמים, בעבר. דברים אמורים במעשי עבירה העלולים להוליד מעשי זוועה נוראים ועל התגובה הענשית להיות חמורה וקשה. אם לא עומדות לעבריין נסיבות יוצאות מגדר הרגיל, יש לגזור עליו ואפילו הוא אדם מן הישוב שעשה מעשיו מתוך תמימות או מחמת צורך דוחק כלשהו- עונש מאסר לריצוי בפועל, בלי מתן אפשרות להמירו בעבודות שירות".

כך גם ברע"פ 1751/04 עדנאן חוסני עזאם נגד מדינת ישראל תק על 2004 (1), 1521, שם קבע כב' השופט חשין כי:

"...המצב בימינו אלא, ימים של דם ואש...ומשגברו אילוצי הבטחון בימינו אלה, מאפילים אלה על הנסיבות האישיות ומחייבים הם אותנו להקפיד ביתר שאת עם העוברים על הוראות חוק הכניסה לישראל".

היריעה קצרה מלהכיל את מגוון פסקי הדין השונים שניתנו בגין עבירות על חוק הכניסה לישראל, וראוי לציון לענין זה אף פסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, ע"י כב' הנשיא פלפל,  ובהסכמת חבריו להרכב, כב' השופטים הנדל ויפה-כץ, הסוקר באופן נרחב את מדיניות הענישה בנושא השהיה הבלתי חוקית (ע"פ (ב"ש) 7437/04 מדינת ישראל נ' גטאס מחמד ואח'מיום 14.11.04 וטרם פורסם) וכן ר' ע"פ (ב"ש) 7168/04, ע"פ (ב"ש) 7297/04, ע"פ (ת"א) 70774/02, ע"פ נצרת 1367/03) ועוד.

בנסיבות אלה, יש לתת איפוא עדיפות לשיקולים של הרתעה נדרשת, ומשקל מועט יותר לנסיבותיו האישיות של הנאשם העומד בפני בית המשפט לדין. אעיר, כי הטענה שהעלה הנאשם, לפיה ראה אנשים תקועים בצד הדרך ועשה להם טובה כדבריו, אינה מקובלת עלי. טענה כזו לו תתקבל, יש בה כדי לעקר מתוכן את כל הנסיון למניעת התופעה וכל עבריין ינקוט בטענה כאמור, או בדומה לה, בלא יכולת שליטה. בימים אלו של "דם ואש" כדברי כב' השופט חשין, יש מקום לדרוש מאדם המסיע ברכבו או המלין בביתו זרים, כי יתהה על קנקנם קודם שיעשה כן, ושיקולי אינטרס הציבור ובטחונו, הם העומדים בראש סולם השיקולים.

עם זאת, אינני יכול להתעלם מהנסיבות המיוחדות של הנאשם העומד בפני, טיפולו באמו ובאחייניו והעובדה כי המדובר בעבירה יחידה של הנאשם בתחום זה. כמו כן אזקוף לזכותו את הודייתו המיידית וחסכון מזמנו של בית המשפט ועובדת חרטתו בפני, חרטה שהתרשמתי אכן כי כנה היא. לא אתעלם גם מהעובדה כי המדובר בעבירה שבוצעה לפני למעלה משנתיים, דבר שיש לו משמעות הן על רקע העובדה שהעבירה בוצעה לפני קביעת רמת הענישה העדכנית והן לאור העובדה כי הנאשם אכן לא חזר על כך ולא נפתחו לו מאז כל תיקים שהם.

על רקע כל המפורט- שיקולי הענישה וההרתעה הנדרשת מחד, ונסיבותיו האישיות של הנאשם מאידך, ועל רקע רמת הענישה כפי שגובשה בפסיקה, החלטתי של למצות עם הנאשם את הדין והנני דן אותו איפוא כדלקמן:

א. מאסר למשך 9 חודשים, מתוכם יהיו 3 חדשים לריצוי בפועל והיתרה תהא על תנאי והתנאי הוא שלא יעבור בתוך 3 שנים מהיום עבירה לפי חוק הכניסה לישראל תשי"ב - 1952 .

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ