אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4062/05

גזר דין בתיק פ 4062/05

תאריך פרסום : 20/08/2012 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
4062-05
28/12/2005
בפני השופט:
רון סוקול

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד הילה איזנבנד מפרקליטות מחוז חיפה
הנתבע:
1. אוסאמה (בן אחמד) חליליה
2. נ.(ב.ס) ק.
3. מחמוד (בן מוחמד) אבו דבוס
4. אחמד (בן תופיק) שעאבנה

עו"ד עראף (מטעם הסניגוריה הציבורית)
עו"ד בריק (מטעם הסניגוריה הציבורית)
עו"ד טורס (מטעם הסניגוריה הציבורית)
עו"ד חאזם
גזר דין

1.       הנאשמים הורשעו בעבירות הנוגעות לאירוע שוד אלים שאירע ביום 18.2.2005. כל הנאשמים הורשעו בקשירת קשר לפשע, עבירה לפי סעיף 499 לחוק העונשין, תשל"ז-1977 ושוד חמור - עבירה לפי סעיף 402(א) +(ב) ביחד עם סעיף 29 לחוק העונשין. הנאשם 1 הורשע גם בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה, עבירה לפי סעיף 329(1) לחוק העונשין, וכן בעבירה של כניסה לישראל בניגוד לחוק, עבירה לפי סעיף 12 לחוק הכניסה לישראל, תשי"ב-1952. הנאשמים 2, 3 ו-4 הורשעו גם בעבירה של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיפים 333 ביחד עם סעיף 335(1) +(2) וביחד עם סעיף 29 לחוק העונשין, והנאשמים 3 ו-4 הורשעו גם בהלנה שלא כדין, עבירה לפי סעיף 12א(א) לחוק הכניסה לישראל.

2.       הנאשם 1 הורשע על-פי הודאתו. הנאשם 2, שהינו קטין, הודה בעבירות והורשע רק לאחר קבלת תסקיר קצין מבחן בעניינו. הנאשמים 3 ו-4 הורשעו בהכרעת הדין ביום 16.10.2005. יצוין כי הראיות בתיק הוגשו כולן בהסכמה, ולמעשה נשמעה רק עדותו של הנאשם 4.

3.       בהכרעת הדין ביחס לנאשמים 3 ו-4 פירטתי בהרחבה את נסיבות ביצוע העבירות, ואחזור עליהן רק בקצרה.

          הנאשם 1 ("אוסאמה") הינו תושב שטחים, ללא אישור שהייה בישראל. מתברר כי אוסאמה נכנס לישראל, לאחר תיאום מוקדם עם הנאשם 4 ("אחמד"), והגיע לעיר עכו, שבה מתגוררים הנאשמים האחרים. אוסאמה נפגש עם אחמד, וזה הכיר לו את חבריו ובהם הנאשמים הנוספים. לאחר מספר ימים בהם שהה אוסאמה בישראל והתגורר בביתם של אחמד ושל הנאשם 3 ("מחמוד"), נפגשו הנאשמים 1, 2 ו-3 יחדיו ותכננו לשדוד נהג מונית, לקחת את מכוניתו ולהעבירה לשטחים. אחמד הצטרף אל השלושה בשלב מאוחר יותר, ויחד יצאו כל הארבעה, במכוניתו של אחמד, והמתינו בכניסה לעכו בסמוך לחוף ארגמן, למונית מתאימה. אחמד ומוחמד נשארו לשבת במכוניתו של אחמד, ואילו אוסאמה והנאשם 2 ("נ'") הצטיידו בסכינים והמתינו למונית שתגיע. השניים עצרו מונית אחת, אך החליטו שלא לעלות עליה, וכעבור מספר דקות עצרו את מכוניתו של המתלונן דניאל רוזן (להלן: "המתלונן").

          נ' ואוסאמה נכנסו למונית, ובאיומי סכין הורו למתלונן לנסוע לכביש צדדי. שם חנק אוסאמה את המתלונן בצווארו, ונ' דקר אותו בירכו. לאחר שהמתלונן יצא מהרכב, דקר אותו גם אוסאמה בבטנו. כתוצאה מהדקירות נגרמו למתלונן חבלות קשות. לאחר שהמתלונן יצא פצוע מהרכב, נטלו אוסאמה ונ' את המכונית ונסעו מהמקום. השניים נפגשו עם אחמד ומוחמד, ויחדיו נסעו לכיוון השטחים, כאשר אחמד ומוחמד נוסעים במכוניתו של אחמד מלפנים ו"פותחים ציר" לנ' ואוסאמה שבמונית. באזור יקנעם התברר לנאשמים כי המשטרה רודפת אחריהם, ולכן נטשו את המונית, לקחו את הכסף ששדדו מהמתלונן, וחזרו לעכו במכוניתו של אחמד.

4.       בישיבה מיום 13.11.2005 הובא המתלונן למסור עדותו לבית המשפט בטרם גזירת הדין. מתברר שהמתלונן בן 61, עבד עד לאירוע נשוא תיק זה כנהג מונית. כתוצאה מהדקירות שנדקר בבטנו היה צורך לכרות למתלונן את הטחול וכן לבצע ניתוח בריאה. מאז האירוע סובל המתלונן מכאבים קשים. את רגלו אשר נפצעה מדקירות בירך, הוא חובש בעזרת תחבושת לחץ ונעזר במקל הליכה. כיום המתלונן אינו יכול לחזור לעבודה. לדבריו, הוא גם סובל מבעיות נפשיות, מחרדות, וחושש לצאת מהבית ללא ליווי. המתלונן אף פנה למוסד לביטוח לאומי לקבלת קצבה, אך טרם נקבעה לו נכות סופית על-ידי הוועדה הרפואית. המתלונן גם סיפר שהוא מגיע פעם בשבועיים לטיפולים בבית החולים. עוד סיפר כי הוא נאלץ להשתמש בחגורת בטן לאור הפציעה הקשה בבטנו, וכן כי הינו מטופל בטיפול פסיכיאטרי קבוע.

5.       לאור גילם של הנאשמים 2-4 התבקש קצין המבחן לחוות את דעתו ביחס אליהם.

           מתסקיר קצין המבחן מתברר כי נ' הינו בן כ-16.5, בן למשפחה ממוצא מוסלמי המתגוררת בכפר מכר הסמוך לעכו. הוריו של נ' התגרשו בהיותו בן 6, אביו עזב את הבית, ומאז כמעט ואין לנ' כל קשר עמו. עד כיתה ט' היה נ' תלמיד מוצלח, אך לאחר מכן החל להתחבר עם גורמים שליליים. ביום 28.4.2005 נעצר והועבר לאחר מספר ימים למעון "אחווה". במעון "אחווה" הסתבך נ' בקטטה, ולאחר מכן הועבר למעון "נוף הרים", שבו הוא שוהה עד היום. במעון "נוף הרים" התנהגותו חיובית, הוא משולב בלימודים ותעסוקה ומשתף פעולה. קצין המבחן התרשם כי לא מדובר בנער בעל אישיות עבריינית. עוד התרשם כי שליחתו כעת לכלא עלולה לחשוף אותו לנורמות וערכים שליליים, ולפיכך המליץ להטיל על נ' צו מעון נעול לתקופה של שנה וחודשיים.

          מתסקיר קצין המבחן ביחס למחמוד עולה כי מחמוד בן 20, רווק, וגר בעכו. הוריו של מחמוד התגרשו, ואביו נישא בשנית. מחמוד המשיך להתגורר עם אמו ואחיו עד שהגיע לגיל בגרות. מחמוד למד 10 שנים בבית הספר, ולאחר מכן התפרנס מעבודות מזדמנות בענף הבנייה. מחמוד היה מעורב במעשים פליליים כבר בהיותו קטין.

          קצין המבחן התרשם כי מחמוד מקבל אחריות לביצוע העבירות ומביע חרטה. עוד מציין קצין המבחן כי ניכר שהמפגש עם הקורבן בבית המשפט גרם למחמוד הבנה יותר עמוקה של מעשיו. אולם קצין המבחן התרשם כי מדובר בבחור צעיר אשר אימץ דפוסי התנהגות אלימים ובעייתיים אשר הקשו עליו בעבר להיעזר בשירות המבחן לנוער. לאור האמור סבור קצין המבחן כי מחמוד לא יפיק כל תועלת מקשר עם שירות המבחן, ולכן לא ניתנה כל המלצה בעניינו.

          מתסקיר המבחן בעניינו של אחמד עולה כי אחמד בן 21, הצעיר במשפחתו המונה זוג הורים ותשעה אחים ואחיות. אחמד מאורס מזה כשנה לבחורה בת 17, הסובלת ממחלת הסוכרת. אחמד הינו בעל השכלה תיכונית. בשל מצבם הקשה של הוריו, הן מבחינה בריאותית והן כלכלית, הוא נאלץ לעזוב את הבית ולצאת לעבודה, ולכן החליט שלא להמשיך בלימודים על-תיכוניים. קצין המבחן מציין כי אחמד מטפל בשני הוריו, הסובלים מבעיות רפואיות שונות וחיים מקצבת ביטוח לאומי. גם אחיותיו סובלות מבעיות רפואיות קשות, ולכן עול הדאגה להורים מוטל על כתפיו. בשיחות עם אחמד התרשם קצין המבחן כי הוא אינו מודע לחלק העברייני והבעייתי בתפקודו. לאור זאת העריך קצין המבחן כי אחמד אינו זקוק למסגרת טיפולית, ולכן לא בא בכל המלצה בעניינו.

6.       מהמרשם הפלילי עולה כי למוחמד ולאחמד עבירות קודמות, חלקן בגין מעשים שעשו יחדיו. בין היתר הורשע מחמוד בעבירות של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, תקיפת שוטר, איומים, תקיפה הגורמת חבלה ועוד. בגין הרשעתו בתיק פלילי  1246/04(שלום- עכו) תלוי ועומד כנגד מחמוד עונש מאסר מותנה של 6 חודשים, ובגין הרשעתו בתיק פלילי 1993/04(שלום- עכו) תלוי ועומד כנגדו עונש מאסר מותנה של 3 חודשים. לאחמד יש שתי עבירות אשר כוללות תגרה במקום ציבורי, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, תקיפת שוטר, איומים ותקיפה הגורמת חבלה. כנגד אחמד תלוי ועומד עונש מאסר מותנה של 5 חודשים בגין הרשעתו בגין 1948/03(שלום- עכו), ועונש מאסר של 6 חודשים בגין הרשעתו בתיק 1246/04(שלום- עכו).

7.       בא כוח המאשימה, בטיעוניו לעונש, הדגיש את החומרה הרבה במעשי הנאשמים. חומרה זו נלמדת משיתוף הפעולה, מהתכנון המוקדם, ממעשי התקיפה והאלימות הקשים שכללו דקירתו של אדם מבוגר והשארתו בצד הכביש. בא כוח המאשימה הדגיש את האכזריות הרבה במעשה הדקירה הנוסף אשר דקר אוסאמה את המתלונן לאחר שכבר יצא מהרכב. בא כוח המאשימה ביקש שבית המשפט יטיל על הנאשמים עונשי מאסר חמורים אשר יבטאו את חומרת מעשיהם וירתיעו את הנאשמים ואת הציבור. כן ביקש כי בית המשפט יורה על הפעלת עונשי המאסר התלויים ועומדים כנגד נאשמים 3 ו-4, במצטבר לעונש המאסר שיוטל בתיק זה. עוד ביקש כי על כל הנאשמים יוטל עונש מאסר מותנה, קנס ופיצוי למתלונן.

8.       בא כוחו של אוסאמה הדגיש כי לאוסאמה אין כל רישום פלילי קודם, וכי מדובר בעבירה ראשונה. לדבריו, אוסאמה נכנס לתחומי מדינת ישראל כדי להתפרנס בכבוד, אך התפתה לביצוע השוד כדי לפתור את בעיותיו הכספיות. בא כוח הנאשם ביקש כי בית המשפט יתחשב בכך שהנאשם הודה בהזדמנות הראשונה. כן ציין כי הנאשם הוא בן למשפחה ברוכת ילדים, כאשר שני הוריו חולים, ועל הנאשם מוטל העול לדאוג לכל בני המשפחה. אוסאמה עצמו סיפר כי הוא הבכור בין שמונה ילדים, וכבר מגיל צעיר נאלץ לצאת מהבית ולעבוד כסבל על מנת לסייע בפרנסת המשפחה.

9.       בא כוחו של נ' ביקש להפריד בין מעשיו לבין מעשיו של אוסאמה, והדגיש כי את הדקירה בבטנו של המתלונן ביצע אוסאמה רק לאחר שהמתלונן יצא מהרכב וללא כל קשר או עזרה מצדו של נ'. לפיכך סבור בא כוחו של נ' כי אין לראות את מעשיו חמורים כמו מעשיו של אוסאמה. עוד ביקש כי בית המשפט יתחשב בגילו הצעיר של נ', אשר ביום ביצוע העבירות היה רק בן 16. לפיכך ביקש כי בית המשפט יאמץ את המלצת קצין המבחן ויסתפק בהטלת צו החזקה במעון למשך שנה וחודשיים. לחלופין הדגיש כי הוא מסכים שנ' ישהה במעון גם תקופה ארוכה יותר ועד הגיעו לגיל 20.

10.     בא כוחו של מוחמד ביקש להדגיש את חלקו הקטן של מוחמד בביצוע העבירות. לדבריו, הנאשם קיבל על עצמו אחריות למעשיו, הודה בעת החקירה, והטענות היחידות שבגינן נוהל המשפט היו טענות משפטיות, שכן הנאשם סבר כי מעשיו עולים אך ורק כדי סיוע ולא כדי ביצוע בצוותא. גם בא כוחו של מוחמד מדגיש כי הדקירה הנוספת שדקר אוסאמה את המתלונן הייתה מיותרת, ולא הייתה קשורה למעשה השוד ולתכנון, ולכן ביקש שלא לייחס את תוצאתה החמורה למרשו. עוד ביקש כי בית המשפט יביא בחשבון את גילו הצעיר יחסית של הנאשם, ועתר גם כי עונשי המאסר המותנים התלויים ועומדים כנגד מוחמד, יופעלו בחופף לעונש שיוטל עליו בתיק זה. לגבי בקשת המאשימה לחייב את מוחמד בתשלום קנס ופיצוי למתלונן, ציין כי למוחמד אין יכולת כספית, ולכן ביקש שבית המשפט יימנע מהטלת פיצוי או לחלופין להורות על הטלת פיצוי בסכום נמוך.

11.     בא כוחו של אחמד ביקש להבחין בין חלקו של אחמד לחלקם של שאר הנאשמים. לדבריו, אחמד לא היה שותף לתכנון המוקדם, אלא הצטרף רק ברגע האחרון, מבלי שידע את כל פרטי התכנית שרקמו חבריו. לדבריו, אחמד הודה כבר בשלב הראשון בביצוע המעשים, אך ניהל את משפטו רק מהטעם שטען כי עומדת לו טענת הגנה של כפייה. בא כוח הנאשם מדגיש כי גם אם בית המשפט לא קיבל את הטענה, יש להתחשב בנסיבות שהביאו את הנאשם להצטרף לביצוע העבירות. לדבריו, הנאשם נגרר בעל כורחו, מבלי שתהיה לו שליטה על הנעשה, ובמיוחד מבלי שתהיה לו שליטה על מעשי הדקירה שביצעו הנאשמים 1 ו-2. בא כוחו של אחמד הדגיש גם את מצבו המשפחתי, היותו מאורס, מחלתה של הארוסה וכן את מצבם הקשה של הוריו, אשר נזקקים לאחמד ותלויים בעזרתו ובפרנסתו. גם בא כוחו של אחמד ביקש שבית המשפט לא יחמיר אתו ושיסתפק בתקופת מעצר קצרה שתחפוף את תקופת המעצר שבה הוא שוהה עד היום. עוד ביקש כי בית המשפט יפעיל את עונשי המאסר המותנים התלויים ועומדים כנגד אחמד, בחופף לעונש המאסר בתיק זה. לגבי בקשת בא כוח המאשימה לפסול את אחמד מנהיגה ברכב בשל מעורבותו בעבירות בתיק זה, ביקש בא כוח הנאשם שבית המשפט יימנע מלעשות כן.

12.     הנאשמים 2, 3 ו-4 הביעו בפני בית המשפט חרטתם בביצוע המעשים, וביקשו שבית המשפט יקל עמם ויאפשר להם לחזור למעגל חיים נורמטיביים בהקדם.

13.     גזירת דינו של נאשם אינה משימה פשוטה. בית המשפט הגוזר את דינו של נאשם משקלל שיקולים שונים, חלקם שיקולים ציבוריים וחלקם שיקולים פרטניים. היטיב לתאר את מלאכת גזירת הדין כבוד השופט ברק בע"פ 212/79 פלוני נ' מדינת ישראל פ"ד לד(2) 421 באומרו:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ