אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4052/05

גזר דין בתיק פ 4052/05

תאריך פרסום : 12/10/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
4052-05
06/10/2005
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. דניס בן דמיטרי לוקיאנקו ת.ז. 4313266815
2. אלכסנדר בן ודיסלב קוגן ת.ז. 132332294
3. דניס בן ויקטור דוליה ת.ז. 932330922 (נמחק)

גזר דין

1.         העבירות בהן הורשעו הנאשמים:

הנאשמים 1 ו-2 הורשעו על פי הודאתם בעובדות כתב אישום מתוקן בעבירות כדלקמן:

נאשם מס' 1 הורשע בעבירה של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות - עבירה לפי סעיף 333 + 335(א)(1) לחוק העונשין.

נאשם מס' 2 הורשע בסיוע לחבלה חמורה בנסיבות מחמירות - עבירה לפי סעיף 333 + 335(א)(1) + סעיף 31 לחוק העונשין.

עובדות המקרה פורטו בכתב האישום. הנאשמים הגיעו לבילוי במועדון לילה בחיפה, שם התפתחה קטטה בינם לבין אדם אחר והורחקו על ידי מאבטחי מועדון הלילה מהמועדון. בעת שעזבו את המועדון הבטיח נאשם מס' 1 כי עוד ישוב. למחרת בבוקר יצאו הנאשמים 1 ו-2 לכיוון המועדון הנ"ל כאשר נאשם מס' 1 מצויד בנשק. הם נכנסו למועדון ודרשו כי ימסרו להם את שמות המאבטחים שהיו בלילה ואולם העובדים ששהו במקום סירבו. מאוחר יותר באותו בוקר השיגו הנאשמים את מספר הטלפון של אחראי האבטחה במועדון ודרשו ממנו את שמות המאבטחים. אותו אדם, שהוא המתלונן, סירב ואולם הסכים לפגוש את הנאשמים במקום מפגש. לפגישה הגיעו שני הנאשמים כאשר הם מצוידים בכלי נשק. הנאשם 1 פנה למתלונן ודרש לשוחח עמו ביחידות. במהלך ויכוח שהתפתח בין השניים ירה הנאשם 1 בנשקו קליע שפגע בירכו של המתלונן וגרם לו לפציעה קשה שסיכנה את חייו.

כאמור, הודו הנאשמים בעובדות כתב האישום והורשעו בעבירות המפורטות בו.

2.         תסקירי המבחן:

בהיותם של שני הנאשמים אנשים צעירים, הוגשו לביהמ"ש תסקירים בעניינם.

בכל הנוגע לנאשם מס' 1 - הוגש תסקיר אשר פירט את הרקע המשפחתי של הנאשם, לרבות בעיות קליטתו בארץ על רקע משפחה פרודה. התסקיר מפרט את קשיי המשפחה, קשיים כלכליים ואחרים וכן את נסיונו של הנאשם 1 להשתלב בחברה, לרבות בדרך של גיוס לצה"ל. קצינת המבחן פירטה באריכות את נתוניו האישיים והגיעה למסקנה כי הנאשם מבקש את סיוע שירות המבחן בהליכים המשפטיים ואולם אינו משלים עם חומרת מעשיו ומתקשה להכיר בהם. בנסיבות אלו, לא בא שירות המבחן בהמלצה בעניינו.

בכל הנוגע לנאשם מס' 2 - פירט גם כן תסקיר המבחן את הרקע המשפחתי וקשיי הקליטה בארץ. התסקיר ציין בין היתר כי מדובר בצעיר נורמטיבי, אשר החל לאחרונה את לימודיו בטכניון. את שירותו הצבאי ביצע בצורה משביעת רצון. מספר בעיות בריאות העיבו על תפקודו ואולם ככלל לא התעוררו בעיות בשירותו הצבאי. שירות המבחן העריך את הנאשם 2 כבעל אינטיליגנציה טובה ובעל יכולת של הבנה ושימת גבולות וכן ציין כי הנאשם מכיר באירוע כאירוע קשה, אם כי מתקשה לקחת אחריות וזאת בשים לב לחלקו באירוע. בנסיבות אלו, נמנע שירות המבחן גם מהמלצה בעניינו.

3.         הטיעון לעונש:

התביעה מבקשת להחמיר בעונשם של שני הנאשמים, אם כי בהבחנה בין חומרת התנהגותו של כל אחד מהם. ב"כ המאשימה מציינת בטיעוניה את החומרה היתרה של יציאת שני צעירים, חמושים בנשק, וזאת מתוך מגמה להסדיר סכסוך כלשהו. הדבר חמור במיוחד בהתייחס לנאשם מס' 1, אשר יצא עם הנשק דרוך וטעון ובסופו של דבר גם נגרמה יריה, אשר אולי לא הייתה מכוונת ואולם ניתן היה לצפות את ההתרחשות מעצם היציאה לעימות עם נשק דרוך וטעון.

ב"כ המאשימה מציינת את התוצאה הקשה של האירוע, כאשר המתלונן כמעט מצא מותו כתוצאה מהפגיעה הקשה. אמנם אין מדובר בצעירים בעלי עבר פלילי, ואולם בנסיבות אלו ובשים לב לחומרת התנהגותם ובשים לב לתוצאה הקשה, מבקשת המאשימה לגזור על שני הנאשמים עונש של מאסר ממושך, כאשר עונשו של נאשם מס' 1 צריך להיות גבוה בהרבה מזה של נאשם מס' 2 וזאת בשים לב לחלקו בפרשה.

ב"כ הנאשם מס' 1 ציין את הרקע האישי הקשה של הנאשם, ככל שזה פורט, הן בתסקיר המבחן והן בעדות אמו, אשר העידה במסגרת הראיות לעניין העונש וביקש כי ביהמ"ש לא ימצה עם הנאשם את מלוא חומרת הדין. עוד ציין הסניגור את רצונו של הנאשם 1 להשתלב בשירות הצבאי ואת המאמצים אשר עשה. יצוין כי בעניין זה העיד מפקדו הישיר, אשר אכן שיבח את התנהגותו של הנאשם 1, אם כי לא התייחס לעובדה שנאשם זה נשפט בצבא על נפקדות ונדון לתקופת מאסר לא קצרה. עוד פירט הסניגור את האירוע שקדם לאירועי כתב האישום, אירוע בו, לטענתו, הותקף הנאשם מס' 1 על ידי גברתנים במועדון ובסופו של דבר הוצא ממנו. בשים לב לכל האמור לעיל, בהתחשב בגילו הצעיר, בהודאתו ובחרטתו, ביקש הסניגור כי ביהמ"ש יקל בדינו של הנאשם במידת האפשר.

גם נאשם מס' 1 פירט את קשיי קליטתו בארץ, את מצבו המשפחתי אשר הוביל אותו לחיות למעשה לבדו לאורך שנים, את רצונו ונסיונו להקלט בצבא ואת כל הקשיים אשר ליוו את חייו. הנאשם הביע חרטה וביקש כי ביהמ"ש לא יראה בו עבריין ויאפשר לו לשקם את חייו ולחזור ולהשתלב כאדם תורם בחברה הנורמטיבית.

ב"כ הנאשם מס' 2 ציין את חלקו השולי של נאשם 2 באירוע. למעשה היה הנאשם מס' 2 שותף ליציאה לזירת האירוע, כאשר גם הוא מצויד בנשק, ואולם בכל הנוגע לאירוע הירי עצמו מעורבותו היא למעשה בעיקר מעצם נוכחותו בזירה. להבדיל מנאשם מס' 1, נשקו של נאשם מס' 2 לא היה טעון או דרוך ובנסיבות אלו מבקש בא כוחו גם לראות את התנהגותו כהתנהגות שלא היה בה כל כוונה לגרום לנזק. בשים לב לנתונים האישיים, שירותו הצבאי החיובי והאמור בתסקיר המבחן, ובהתחשב בגילו, מבקש הסניגור כי ביהמ"ש יקל עמו בדין.

נאשם מס' 2 הביע חרטה והבהיר כי יצא לפגישה עם נשק מאחר וחשש מאלו שפגעו בהם במועדון ערב קודם ואולם לא התכוון לגרום נזק. הנאשם ביקש כי ביהמ"ש יאפשר לו לחזור לשירות צבאי במובן זה שהעונש שיגזר עליו לא יסכל את סיכוייו להשתלב חזרה בחברה הנורמטיבית ובצבא.

טיעוניהם של ב"כ הצדדים לעניין העונש פורטו בהרחבה בפרוטוקול ביהמ"ש וכל האמור בהם נלקח בחשבון במסגרת שיקולי הענישה.

4.         שיקולי ביהמ"ש לעניין העונש:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ