אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40413/02

גזר דין בתיק פ 40413/02

תאריך פרסום : 14/08/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי בתל אביב
40413-02
12/12/2005
בפני השופט:
דר' עודד מודריק

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד טובה פרי
הנתבע:
רוטקוביץ דניס
עו"ד שמעון סגל
גזר דין

ביום 31.12.02 הוגש כתב האישום בתיק דנן שבו יוחסה לנאשם עבירת הריגה. תחילת המשפט התעכבה עת ארוכה מאוד משום שהתביעה נזקקה להעדת עד מרכזי שהיה צורך לסיים את משפטו קודם לכן.

מכח הכרעת הדין שניתנה ביום 14.7.05, זוכה הנאשם מאשמת הריגה והורשע תחתיה בגרימת מוות ברשלנות. תמצית ממצאי העובדה שנקבעו בהכרעת הדין היא כדלקמן.

ביום 13.12.02 בשעות הערב נפגש הנאשם עם אחד ויטלי אברמוב בכיכר העצמאות בנתניה וישב לשוחח עמו על בקבוק וודקה. במהלך השיחה הציג הנאשם לויטלי סכין פרפרית שהיתה ברשותו וציין כי היא נחוצה לו כאמצעי התגוננות, שכן, בנסיבות הזמן והמקום אין לדעת מה עתיד להתרחש. אכן, בהמשך הערב התפתח עימות בין ויטלי לבין קבוצת צעירים שהתגודדו בסביבה לאחר שקודם לכן שיחקו קלפים ושתו לשוכרה בדירה סמוכה לכיכר. העימות בין ויטלי לחברי אותה קבוצה הסתכם בכך שויטלי שהוא מתאגרף מיומן ביותר, חבט באגרופו בפניו של אחד מן הקבוצה (סטניסלב גלייזר - "סטס"). אחרי זה נרגעו הרוחות וויטלי והנאשם פנו ועזבו את המקום כשהנאשם מתכוון ללכת לביתו. עוד הם עושים דרכם ומי מחברי הקבוצה ובתוכם סטס קרבו ובאו אצלם. הנאשם התכוון להמשיך בדרכו, אלא שויטלי ביקשו להישאר לצידו, כדי לראות מה ייתרחש. בשלב הזה העביר הנאשם לויטלי את הסכין באומרו "קח, תחזיק אותה". ויטלי התנפל על סטס ואילו אדם אחר מאותה קבוצה התנפל על הנאשם להכותו והחל להאבק בו. ויטלי לא זו בלבד שהיכה בסטס מכות נמרצות, אלא אף שלף את הסכין שנמסרה לו קודם לכן מידי הנאשם ודקר את ויטלי שש דקירות בגופו עד שזה נפח את נשמתו. אחר כך סייע ויטלי לנאשם להחלץ מידיו של מי שתקף אותו, על ידי שהיכה גם בו.

בהכריעי את הדין כתבתי כי "אינני סבור שהתגבשה אצל הנאשם מודעות בפועל לטיבו של המעשה כי אספקת אמצעי שנועד לאפשר את המתתו של סטס או אפילו גרימת נזק ממשי לגופו... העברת הסכין לא נועדה לתכלית מוגדרת אחת. היו מספר אפשרויות שימוש (וגם הימנעות משימוש) בסכין. וודאי שהעברת הסכין נעשתה מתוך קלות דעת שכן היה בכך משום נטילת סיכון בלתי סביר ביחס לאפשרות שייעשה בה שימוש שתוצאתו חובלנית או אף קטלנית".

באת כוח המדינה, נאחזת בקטע המצוטט למעלה, מהכרעת הדין כדי לבסס את עתירתה לעונש של מאסר ממשי. היא רואה בעובדה שהנאשם נהג לשאת בכליו סכין ובעובדה שהוא יזם את העברתו לידי ויטלי כדי שיוכל להסתייע בסכין במסגרת מריבה אלימה, ביטוי מסויים לתת תרבות הסכין. זה המנהג, המשולל כל יסוד של תרבות חיובית, אשר פשה בקרב רבים, גם צעירים, "לפתור" כל ריב או סכסוך, קל כחמור, בדרך אלימה המשקפת זלזול בזכות הזולת לחיים ולשלמות הגוף. בקהל הבריונים הללו בולטים בריצת רגליים להרע הלומי משקאות אלכוהוליים.

הסניגור ציין כי ההתרחשות שבה הורשע הנאשם היא תקרית יוצאת דופן שאינה מאפיינת את אורח חיי הנאשם. הוא צעיר כבן 24, עלה לישראל מרוסיה עם משפחתו, שהיא משפחה משכילה, תרבותית ותומכת; שירת שירות חובה תקין בצה"ל ומאז המקרה המצער (שהתרחש לפני כשלוש שנים) נישא והוא כעת  ואב לילדה קטנה.  אין לנאשם לנאשם עבר פלילי ולא הוכח כי הוא נוהג לשתות לשוכרה.  הסניגור סבור שכיון שהמעשה הפלילי נעשה בלי צדייה, אין מקום לעונש מאסר ממשי. הנאשם היה זמן ניכר עציר ולאחר מכן הוגבלה חירותו במסגרת "מעצר בית" לתקופה ארוכה מאד.  די באלה כדי להוות תגובה עונשית הולמת. אילו יוחס מעיקרה לנאשם חשד לעבירה מסוג רשלנות אין ספק שלא היה מקום להחזיקו במעצר כה ממושך. כליאתו לעת הזאת היא פגיעה חמורה במשפחתו וטמונות בה אף סכנות של התדרדרות נוכח השפעות הסביבה העבריינית שבמתקן הכליאה.

חככתי בדעתי היטב עד שהגעתי לכלל מסקנה שאינני רשאי לפטור את הנאשם בלי עונש הנושא מסר הרתעתי כלפי הרבים. אני יכול להניח שהנאשם הפיק את לקחו מן המעשה ומתוצאתו החמורה. אמנם עד עצם היום הזה אין הוא מכיר באחריות ישירה או עקיפה לקיפוח חיי אדם, אולם בכך אין תימה שכן הכרעת הדין פוטרת אותו מאחריות הנובעת ממחשבה פלילית. נוכח הרקע החברתי והמשפחתי של הנאשם ובהעדר עבר פלילי ניתן לסבור שבאורח מעשי, מאז התקרית ומכאן להבא הנאשם נזהר וייזהר היטב כדי שלא להיקלע לנסיבות דומות.

אלא שעניינו של הנאשם מזווית בחינה אישית הוא רק צד אחד של מכלול שיקולי הענישה. הצד השני הוא שמן ההכרח להזהיר את אוחזי הסכינים למיניהם בדבר הסכנות הטמונות בכך. תחושת הביטחון שהאחיזה בסכין מקנה, מגבירה את ההסתברות לפריצת סכסוכים.  סכסוך גורר עמו אלימות, האלימות גוררת "הגנה"; ה"הגנה" גוררת "התקפה" וההתקפה עלולה להסתיים בכי רע. המעגל השוטה של סכסוכים, אלימות, פגיעות חובלניות וחוזר חלילה, תובע כי יושם מקל בגלגליו כדי לעוצרו. דרכים שונות יש לשרש את הנגע ולעצור את הפורענות. ענישה ממשית ומרתיעה היא אחת מהן.

אינני בן חורין להיפטר מן הענישה הראויה למרות בכייה המר של אשתו של הנאשם וחרף הקריאה שהשמיעה בשם ילדתם הפעוטה לפי שרחמנות כלפי הנאשם היא התאכזרות כלפי קורבנות אלימות בכוח.

אין כל דמיון בין האישום שיוחס לנאשם בכתב האישום לבין תוצאת הכרעת הדין. אף על פי כן גם ההרשעה אינה בדבר של מה בכך. הנאשם נכשל בהתנהגות רשלנית אך הרשלנות; קרי, העדר מחשבה פלילית, נוגע רק לנסיבה של השימוש הצפוי בסכין. כל יתר הנסיבות התקיימו מתוך מחשבה. כך הדבר לעניין נשיאת הסכין והחזקתה בכליו של הנאשם וכך הוא לעניין יוזמת העברת הסכין לידי ויטלי בידיעה שהסכין נמסר אגב התפרצות סכסוך אלים. לכן, לא מדובר בחוסר זהירות רגעי פרי שיקול דעת לא נכון בנסיבות דחק. מדובר במעשה שחלק לא מבוטל ממרכיביו היו שקולים ומדודים לפי דרכו של הנאשם. לעובדה שלעניין השימוש האפשרי בסכין, לשם התקפה, כדי לגרום חבלות ובוודאי קיפוח חיים, היתה מחשבתו של הנאשם מאופיינת בנטילת סיכון בלתי סביר שאין עמו מחשבה פלילית, יהיה ביטוי בהיקפו של עונש המאסר שייגזר. בוודאי שעונש הכליאה בשל עבירה כזו נופל בהרבה מן העונש הנגזר בשל מעשה קטלני המונע מכח מחשבה פלילית.

סיכומו של דבר, אני דן את הנאשם ל-21 חודשי מאסר שמהם 9 חודשים לנשיאה בפועל ובמניינם תקופת מעצרו מיום 14.12.02 ועד 14.1.03. יתר המאסר על תנאי למשך 3 שנים מתום המאסר. התנאי הוא שלא יעבור עבירה שיש בה יסוד של אלימות והיא עוון לפחות.

בנסיבותיו האישיות והכלכליות של הנאשם לא מצאתי מקום לעונש של קנס שהתביעה בקשה אותו.

זכות ערעור כדין.

ניתן היום י"א בכסלו, תשס"ו (12 בדצמבר 2005) במעמד הצדדים

דר' עודד מודריק, שופט

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ