אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40373/05

גזר דין בתיק פ 40373/05

תאריך פרסום : 23/08/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי בתל אביב
40373-05
04/05/2006
בפני השופט:
זכריה כספי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד לילך שלום
הנתבע:
מגארי מוחמד
עו"ד ערן צלניקר
גזר דין

מעשי הנאשם והרשעתו

ביום 17.12.05 בסמוך לבית החולים "וולפסון" בחולון, ניגש הנאשם לרכבה של אשה, שעצר ברמזור, פתח את דלת הרכב, משך אותה בחוזקה בזרועה ובשערה, כדי להוציאה מן הרכב ולשדוד אותו, והכל תוך איומים להרגה. תוך כדי משיכתה מן הרכב היכה אותה הנאשם, עד שהצליח להוציאה ולהטילה על המדרכה. גם לאחר ששכבה האשה על המדרכה, המשיך הנאשם לבעוט בה ומשך בכוח בשערה. לאחר מכן, ישב ברכב והחל לנסוע בו בכוונה לגונבו. בן דודו של הנאשם, עמו ישב, קודם לכן, ברכבו, רדף אחריו, אמר לו, כי האשה ערבייה ועל כן יעזבנה לנפשה. הנאשם יצא מן הרכב של האשה ונמלט. כתוצאה ממעשי הנאשם נפגעה האשה, נגרם לה שבר בכתף שמאל, נפיחות וחבלה ברגל ימין ובברך שמאל וכאבים בכל גופה.

לאחר שהגיעה הנפגעת לבית החולים, פגש בה הנאשם ואיים עליה, בעקיפין, באומרו לבן דודו, שלא תערב משטרה.

הנאשם הודה במעשיו, כמתואר בכתב האישום המתוקן בשנית, לאחר שמיעת חלק מעדויות התביעה, והורשע בעבירות של נסיון שוד בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 403 סיפא, בנסיבות סעיף 402)ב לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן-החוק) ואיומים, לפי סעיף 192 לחוק.

הנסיבות האישיות וטיעוני הצדדים

הנאשם יליד 6.10.84. בתסקיר שהוגש אודותיו הביאה קצינת המבחן מידע עליו ועל משפחתו. הוא מוכר לשירות המבחן משנת 2003, מכוח אבחונים שנעשו לו בגין עבירות קודמות והיה בפיקוח למשך 18 חודשים, עד שנת 2005.

את עבירותיו הנוכחיות ביצע הנאשם ימים אחדים לפני שהיה אמור להתחיל בנשיאת מאסר במסגרת עבודות שירות, שהוטל עליו בגין עבירות סמים והפרת הוראה חוקית.

לדבריו, בעת ביצוע העבירה היה נתון להשפעת אלכוהול ושלל התנהגות אלימה בביצוע העבירה. קצינת המבחן התרשמה, כי ניסה לטשטש את חומרת התנהגותו והתקשה להתייחס לדפוסי התנהגותו הבעייתיים החוזרים על עצמם. בשיחה ביטא רצון להשתלב, במסגרת המאסר, בתכנית טיפול וחינוך שתסייע לו לערוך שינוי בחייו ובעתידו. עוד התרשמה, כי לא חל שינוי משמעותי בעמדותיו ביחס להתנהגותו וכי לא ניצל את ההזדמנויות שניתנו לו על ידי בית המשפט, בשעתו, ובאמצעות הקשר הטיפולי עם השירות.

קצינת המבחן מעריכה, כי בשלב זה, הטלת ענישה ברורה ומציבת גבולות, יכולה לסייע לו להפנים בצורה משמעותית, את חומרת מעשיו ותוצאותיהם ולא תאפשר לו להמשיך ולטשטש את חומרת התנהגותו העבריינית.

כאמור, לנאשם הרשעות קודמות משנת 2003, בעבירות איומים, הדחה לסמים באיומים וסדרה ארוכה של עבירות רכב.

לחובת הנאשם שני מאסרים מותנים תלויים ועומדים. האחד של 10 חודשי מאסר על-תנאי שהוטלו עליו ב-ת"פ 40066/03 ביום 4.12.03 בבית המשפט המחוזי בתל אביב בגין עבירות של איומים או הדחה והשני של 12 חודשי מאסר על-תנאי שהוטלו עליו ב-ת"פ 2048/03 ביום 13.7.04 בבית משפט השלום בפתח-תקוה, בגין עבירות רכוש כלשהן. הנאשם היפר את התנאי הכרוך בשני המאסרים המותנים, בבצעו את העבירות נשוא תיק זה.

התובעת עמדה על חומרת התנהגותו האלימה של הנאשם ועל כך שביצע את מעשיו בהמשך לעבירות קודמות, בגינן הוטלו עליו עונשים מתחשבים. בשים לב להודייתו וליתר הנסיבות, עתרה התובעת לגזור עליו עונש של 38 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי ו- 10,000 ש"ח פיצוי מוסכם עם ההגנה, לטובת הנפגעת.

הסניגור עמד על גילו הצעיר של הנאשם ועל כך שעד כה לא ביצע עבירות שיש עמן אלימות. הנאשם מרצה, עתה, מאסר בפועל, שהיה אמור לבצע בעבודות שירות וזו כליאתו הראשונה מאחרי סורג ובריח. הוא הדגיש את נסיבותיו המשפחתיות הקשות, כולל זה שנאלץ להפסיק את לימודיו, לאחר שמונה שנות לימוד, ולצאת לעבוד למחייתו. העבירה בוצעה, כך הסניגור ללא תכנון מוקדם, בהחלטה ספונטאנית, שהופסקה לאחר שבן דודו צעק לעברו, כי הנשדדת היא ערביה.

לדעת הסניגור לא היה מבצע מעשה שכזה אלמלא היה נתון תחת השפעת אלכוהול.

הנאשם מצוי בצומת דרכים ואם יוחמר עמו, כפי שהתביעה מציעה, הדבר יחרוץ את גורלו, לדבריו. לדעתו, העונש הראוי לנאשם הוא שנת מאסר בפועל, לרבות הפעלה בחופף של שני המאסרים המותנים. אף זה עונש כבד בעבורו, בנסיבותיו האישיות, כך הסניגור. הוא ביקש להמליץ על שילובו, כבקשתו, בתכנית שיקומית בכלא ולאפשר למשפחתו להפקיד, עד מועד מתן גזר הדין את הפיצוי המוסכם או את חלקו.

הנאשם אמר, כי לא יחזור על מעשים כאלה וכי ברצונו לשוב לעבודה.

שיקולי הענישה וברירתם

העבירה העיקרית בה הורשע הנאשם, היא חמורה, אין ספק. ואם לא די בה, נלוו אליה דברי איומים כלפי הנפגעת, לאחר מכן. גם נסיבות הביצוע מאופיינות באלימות חריפה ביותר כלפי האשה הנשדדת.

בנסיבות כאלה מקשה בית המשפט את עורפו כלפי נאשם כזה, מה עוד שלחובתו הרשעות קודמות לא-מעטות, ומחמיר עמו בעונשו באופן בולט. החמרה כזו נחוצה, כעקרון, בימים אלה, כאשר עבירות האלימות מתבצעות תדיר והנגע הזה פשה בחברה, באופן המצדיק מאבק חסר-פשרות, כדי לעקרו מן השורש. בתי המשפט תורמים למאבק הזה בענישתם, כדי לשקף הרתעה של הנוגע בדבר עצמו, כמו גם של אחרים, לבל יהינו לעשות כמותו. המלאכה קשה, אף בזה אין ספק.

עם זאת, ישנן גם נסיבות לקולא בענייננו. הנאשם צעיר לימים שטרם נשא מאסר בפועל, הודה באשמות ואף לא הביא לידי גמר את נסיונו לשדוד את הרכב. לחובתו הרשעות קודמות, עונשי מאסר מותנים שלא הרתיעוהו וריצוי שהיה צפוי בתוך ימים, של מאסר בעבודות שירות וכן תסקיר שאינו חיובי. בצד אלה, מכבידים במשקלם,  עדיין אפשר לזקוף לזכותו גם את זאת שהוא מבקש להשתקם בתוך כתלי הכלא.

אם החלטתי להקל מן העונש שהציעה בעבורו התביעה, הרי זה משום הנסיבות שציינתי לקולא כולל, במידה מסויימת,  את זאת שמשפחת הנאשם הפקידה, לפני מתן גזר-הדין, סכום של  3,000 ש"ח על חשבון הפיצוי לנפגעת, שמרביתו טרם שולמה, למרבית הצער.

אלמלא כן הייתי מקבל את הצעת התביעה במלואה, שאיננה נראית מופרזת, בנסיבות ביצוע המעשים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ