אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40367/07

גזר דין בתיק פ 40367/07

תאריך פרסום : 31/03/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40367-07
18/05/2008
בפני השופט:
כבוב חאלד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אורבך
הנתבע:
1. צרור מירב
2. איתן מורן

עו"ד דרחי
עו"ד פלדמן
גזר דין

                                                        הנאשמות 1 ו-2

פרטי האישום

1.         הנאשמות הורשעו במסגרת הסדר טיעון, בביצוע העבירה המיוחסת להן בכתב האישום המתוקן, עבירה של ייבוא סם מסוכן לישראל.

            מדובר בפרשה של ייבוא סם לישראל, שיוזמיה לא היו הנאשמות אלא אחרים שנגדם הוגש כתב אישום בפני מותב זה, חלקם כבר נדון ודינם נגזר.

            לפי המפורט בכתב האישום, במועד כלשהו בשנת 2007 קשרו קשר לירן קולוש (להלן: קולוש") יחד עם בן דודו שון (להלן: "שון") לייבא סם  מסוכן מסוג קוקאין מאקוודור ולמכור אותו בארץ.  במסגרת קשר זה ולשם קידומו פרסם קולוש בחודשים אפריל מאי 2007 מודעות חיפוש 'דרושים לעבודה המשלבת נסיעה לחו"ל', הפרסום נעשה בידיעות אחרונות ומעריב.

            הנאשמות שלא הכירו זו את זו קודם לכן, התקשרו למספר הטלפון המופיע במודעה והשאירו את פרטיהן בתא הקולי והביעו התעניינות בעבודה דנן, בעקבות הודעות אלה התקשר קולוש לנאשמות, הציג עצמו בשם ניל, סיפר לשתי הנאשמות תחילה שמדובר בהברחת תרופות יקרות מחו"ל והבהיר שמדובר במעשה לא חוקי, בהמשך ניהל איתן את פרטי הייבוא תוך שהוא מציין בפני נאשמת 1 שמדובר בסמים מסוכנים ולא בתרופות.

            הנאשמת 2, שלא הובאה בסוד העניינים בשלב זה בדבר ייבוא סם, סיכמה עם ניל שתישא על גופה את הסחורה בחו"ל, תקבל שכר של 5,000 דולר, בעוד שאותו ניל סיכם עם הנאשמת 1 שהיא תלווה ותפקח על נאשמת 2 ובתמורה תקבל סך של 2,000 דולר.

            בחודש אוקטובר 2007 תיאמו קולוש וניל עם הנאשמות מועד לנסיעתן לחו"ל ופרטים נוספים בנוגע לייבוא. הנאשמת 1 היא שביררה את מחירי כרטיסי הטיסה לאקוודור, תיאמה את נושאי הטיסה והייבוא עם קולוש ושון, כאשר שון מסר לנאשמת 1 סך 7,000  דולר, היא רכשה עבורה ועבור נאשמת 2 כרטיסי טיסה, בהמשך ביקשה לקבל סכום כסף נוסף וכן כרטיס ס.י.ם, קיבלה לידיה סכום על פי דרישה, של 700 דולר, והודיעה לנאשמת 2 על מועד הטיסה.

ביום 31.10.07 לפנות בקר נפגשו הנאשמות בשדה התעופה וטסו יחדיו לאקוודור, ומשהגיעו לעיר קיטו, עדכנה הנאשמת 1 את שון מדי יום ביומו לגבי מעשיהן, על מנת לקבל הנחיות ולהתעדכן לגבי הביצוע. ביום 6.11.07 נשלח לנאשמות סכום כסף נוסף של 750 דולר אותו קיבלו בהעברה מבנק הדואר.

במהלך שהות הנאשמות שם ובהתאם להנחיות ניל, פגשה הנאשמת 1 אשה מקומית עמה נסעה מחוץ לעיר קיטו, שם קיבלה מידיה סם מסוכן מסוג קוקאין במשקל 888.67 גר' ושילמה לה בתמורה סך 2,500 דולר, לאחר מכן שבה למלון, סידרה את הסם באופן שנאשמת 2 תוכל לשאת אותו על גופה ומסרה אותו לידי נאשמת 2.

לפי המפורט בכתב האישום, רק בשלב זה נודע לנאשמת 2 שמדובר בסם מסוכן ולא בתרופות, כל זאת לאחר שקיבלה את הסם ארוז בחבילות, ולחבילות היה ריח שעורר את חשדה שמדובר בסם מסוכן, ואף על פי כן היא המשיכה באותה תכנית שהותוותה במקור.

בתאריך 11.11.07 טסו הנאשמות  מאקוודור לישראל, בעוד הנאשמת 2 נושאת את הסם על גופה ונאשמת 1 מלווה ומשגיחה עליה, הן נחתו בשדה התעופה בן גוריון בבקר יום 13.11.07 ונעצרו על ידי משטרת ישראל, בהמשך אותו יום התקשרה הנאשמת 1 על פי הנחיות שוטרי משטרת ישראל לטלפון שקיבלה מניל, קבעה עם האדם שהשיב לה, להפגש בקניון חולון, עוד באותו יום, על מנת למסור לו את הסם, היא צוידה על ידי המשטרה בחבילות דמה לחבילת הסם שהביאה מאקוודור, הגיעה למקום המפגש ובמקום פגשה אדם שנשלח על ידי אותו ניל, לידיו היא מסרה את החבילה שנמסרה לה על ידי המשטרה וקיבלה מידי האחר סך של 200 ש"ח.

הסדר הטיעון

2.         לבית המשפט הוצג הסדר טיעון בנוגע לשתי הנאשמות לפיו נמחקה הוראת החיקוק הנוספת שיוחסה לנאשמת 1, זו הודתה במיוחס לה בכתב האישום המתוקן, התביעה עתרה להטלת עונש מאסר לתקופה של 3.5 שנות מאסר לגבי הנאשמת 1, מאסר על תנאי וקנס,  בעוד שביחס לנאשמת 2 עתרה התביעה להטלת עונש של 2.5 שנות מאסר, מאסר על תנאי וקנס, בעוד  הסניגוריה יכולה לטעון לכל עונש מופחת אחר.

לציין כאמור שגזרתי את דינו של קולוש במסגרת תיק אחר שהובא בפני, וקבעתי שם קביעות בנוגע להיותו הדמות הדומיננטית והמרכזית בפרשה זו, זאת על אף העובדה שבמועדים הרלוונטיים הוא פעל כפי שפעל בעת שריצה עונש מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, ואף על פי כן עלה בידו לעמוד מאחורי תכנון וביצוע של מזימה הקושרת מספר מעורבים לייבא סם לישראל כאשר אותו קולוש עומד כמובן מאחורי הקלעים ומנהל ביד רמה את האופרציה של ייבוא הסם לישראל באמצעות בלדרים שנבחרו באופן אקראי לחלוטין לצורך ביצוע משימה זו.

טיעוני המאשימה לעונש

3.         ב"כ המאשימה, עו"ד אורבך, טענה לגבי שתי הנאשמות שראוי בנסיבות הענין להשית עליהן את הרף העליון של עונש המאסר שהוסכם במסגרת הסדר הטיעון, היינו 3.5  שנות מאסר על נאשמת 1, ו-2.5 שנות מאסר על נאשמת 2 כמו גם מאסר על תנאי, קנס ופיצוי, כל זאת בשים לב לעובדה שבמסגרת המו"מ המתמשך שנוהל עם ב"כ הנאשמות, נתנה המאשימה דעתה לכל הנסיבות המקלות שפורטו על ידי הסניגוריה, לרבות העדר עבר פלילי של שתי הנאשמות, העובדה שהן לא היו הדומיננטיות בפרשה, העובדה שהן גוייסו באופן אקראי על ידי מי שניצל את מצוקתן הכספית/כלכלית על ידי פרסום מודעות כוזבות בעיתונות תוך הצעת עבודה בחו"ל שגם אם היא לא כשירה לחלוטין, היא רחוק מאד מעבירה של ייבוא סם לישראל, תוך ניצול העובדה שהנאשמות לא הכירו אחת את רעותה לפני פרשה זו, ותוך פיתויין של הנאשמות בסכומי כסף לא מבוטלים.

עו"ד אורבך הוסיפה וטענה שבית המשפט העליון חזר פעם אחר פעם על הכלל שיש ליישמו בעבירות של ייבוא סם לישראל, כלל המחייב העדפת האינטרס הציבורי על פני האינטרס האישי של נאשם, יהיה זה מיוחד ככל שיהיה, משום העובדה שלעולם האינטרס של הרתעת היחיד והרבים גובר בנסיבות שכאלה שעה שמדובר לרוב בנאשמים נעדרי עבר פלילי, שמנוצלים לא אחת על ידי גורמים עברייניים לצורך ביצוע עבודה של בלדרות סמים לארץ תוך ניצול גילם הצעיר של אותם מעורבים, העדר עבר פלילי ואולי רצון גם לממן טיול ארוך בחו"ל.

בנסיבות אלה כאשר מחובת בית המשפט לבחון את מידת הנזק שנגרם לחברה בישראל נוכח ייבוא כמויות סם ניכרות מחו"ל, הכל מתוך בצע כסף, הרי אין דרך אחרת להלחם בתופעה זו של הפצת נגע הסמים בקרב בני נוער מלבד הטלת ענישה מכבידה ומרתיעה שאולי תשיג את האפקט המתחייב של הרתעת אותם צעירים מפני נפילה לאותה מלכודת "דבש" בעתיד.

עו"ד אורבך הפנתה את בית המשפט לשורת פסקי דין שניתנו על ידי בית המשפט העליון ובעיקר לע"פ 6029/03  מ"י נ' גולן שמאי ואח', שם נקבע

"הקוקאין הוא אחד הסמים הגורמים להתמכרות החזקה ביותר. בעקבות הפסקת השימוש בקוקאין חלים שינויים ברורים בהתנהגות המשתמש... לקוקאין ולקראק השפעות מהירות על פעילות המח והתנהגות המשתמש: ערעור מערכת העצבים המרכזית, ערנות יתר עד לכדי עצבנות וחוסר שקט נפשי, תחושה של יכולת פיזית מוגברת. משתמשים בקוקאין נוטים להגדיל את המנה שהם צורכים...

מלחמת חורמה זו, שנדמתה למלחמת ישראל בעמלק, ניטשת מזה שנים הרבה, אלא שההצלחה בה אינה צולחת די הצורך. לפיכך יש להמשיך במאבק, בעיקרו של דבר כנגד יבואני סם, מוביליו והסוחרים בו, ולהטיל ענישה משמעותית על אלה, כדי להשיג מטרה כפולה: הרתעת אחרים מהיסחפות לתוך עבריינות קשה זו, שעיקר תכליתה בצע כסף מחד גיסא, וניתוקם מן החברה לתקופות משמעותיות של אלה שפשעו בדרך הזו בעבירות הסם הקשות, כדי למנוע את נזקם, מאידך גיסא. ענישה זו צריכה לשאת אופי של מאסר בפועל לשנים הרבה מאחורי סורג ובריח. במקרים כאלה יש להטיל גם רכיב כספי בענישה..."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ