אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40364/07

גזר דין בתיק פ 40364/07

תאריך פרסום : 16/03/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40364-07
18/02/2008
בפני השופט:
כבוב חאלד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מלצמן
הנתבע:
דוד יעקב
עו"ד שרון
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על סמך הודאתו במסגרת הסדר טיעון חלקי, בביצוע העבירות המיוחסות לו בכתב האישום המתוקן - עבירות של החזקת נשק, איומים ומעשה פזיזות ורשלנות בכלי יריה, הכל כמפורט בכתב האישום.

            הנאשם והמתלוננת הינם זוג נשוי, הורים לארבעה ילדים, האחד משרת בחיל הצנחנים, ובני הזוג מסוכסכים מזה  מספר שנים כאשר ביום 15.6.07 עם סיום עבודתו, פנה הוא אל מעסיקו וטען בפניו טענה שקרית לפיה בנו עומד לפני שחרור מהצבא אך חסרה לו מחסנית לנשק מסוג 16-M ועל כן הוא זקוק למחסנית שכזו, ובהמשך נטל ממעבידו שתי מחסניות וכדורים לנשק שכזה.

            באותו יום בשעות הלילה הלכה המתלוננת לבית אחותה המתגוררת בקרבת מקום שם שהו חלק מבני משפחה כאשר סמוך לשעה 23.00 נטל הנאשם, ללא רשות בנו, את נשקו של הבן שהיה מונח בחדר הבן, יצא כשברשותו הרובה, המחסניות והכדורים שנטל קודם ממעבידו, ופנה לדירת גיסתו בכוונה לאיים על המתלוננת. הנאשם הגיע לבנין המגורים , עלה בריצה במדרגות לעבר הדירה וכאשר נפתחה דלת הדירה לאור הרעשים שנשמעו מחדר המדרגות, איים הנאשם על המתלוננת בכוונה להפחידה בכך שדרך את כלי הנשק כאשר הוא טעון במחסנית וכאשר קנה הנשק מכוון לכיוון הדירה מול המתלוננת ואחותה. המתלוננת סגרה באופן מיידי את דלת הדירה ונעלה אותה, בעוד שאחותה הזעיקה את המשטרה וכך הגיע האירוע לסיומו.

            בסמוך לאחר מכן שב הנאשם לבנין בו הוא מתגורר כאשר כלי הנשק, המחסניות והכדורים ברשותו, הניח את כלי הנשק כאשר הוא טעון ביחד עם המחסניות והכדורים, בתוך תיק מתחת לגרם המדרגות, ובכך נהג בכלי הנשק שברשותו בדרך נמהרת ורשלנית שיש בה כדי לסכן חיי אדם.

2.         כתב האישום המקורי ייחס לנאשם עבירה של נשיאת נשק, אך כאמור במסגרת הסדר הטיעון הומרה עבירה זו בעבירה של החזקת נשק, אף שהצדדים לא הגיעו להסדר לענין העונש.

            עוד ראוי לציין שאף שהאירוע אירע ביום  15.6.07 והמשטרה הוזעקה בו ביום לחקירת האירוע, הרי כתב האישום כנגד הנאשם הוגש רק ביום 30.11.07, כל זאת לאחר שהנאשם נעלם מדירת מגוריו והעתיק מקום מגוריו עד אשר נעצר על ידי המשטרה ביום  23.11.07.

3.         ב"כ המאשימה עו"ד מלצמן ביקשה להדגיש את הנסיבות המחמירות הקיימות במקרה זה החל מהעובדה שהנאשם תכנן את מעשיו עוד מראשית אותו יום שעה שפנה למעבידו בטענת כזב, כל זאת כדי להשיג מהמעביד מחסנית או כדורים לכלי הנשק שיש בידי בנו, נטל את נשק בנו בלי רשות מחדרו, טען את הנשק ודרך אותו, ורק אז הלך לדירת המגורים של אחות המתלוננת, עלה בגרם המדרגות בריצה באופן שעורר את חשדם של יושבי הבית, וכיוון את הנשק לעבר אשתו ואחותה שפתחו את דלת הדירה, והאירוע הגיע לידי סיום רק לאחר שאלה סגרו ונעלו את דלת הדירה.

            אמנם לא נעשה כל שימוש בנשק אך ב"כ המאשימה ביקשה להדגיש את הנסיבה המחמירה של טעינת הנשק ודריכתו באופן שכדור אחד נמצא בקנה, כך שכל תזוזה או ניע יכלו לגרום לפליטת כדור כאשר הנשק היה מכוון לעבר דלת הדירה ולעברן של המתלוננת ואחותה, ובנסיבות אלה יכול היה הנשק לגרום לתוצאה קשה ואולי אף טראגית.

            ב"כ המאשימה הוסיפה וטענה שהן התכנון המוקדם, והן דריכת וטעינת הנשק , מצביעים על כך שכוונת הנאשם היתה יותר מאשר איום סרק.

            עוד ביקשה להדגיש ב"כ המאשימה את העובדה שמדובר בסכסוך בין בני זוג על רקע של מחלוקות מתמשכות בין בני הזוג עד אשר הנאשם, אף לגירסתו,  ביקש לשים קץ לחייו באמצעות מעשה אלים של שימוש בנשק.

            אין מדובר באירוע ראשון של אלימות בין בני הזוג, ולצורך זה הגישה ב"כ המאשימה את גיליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם הכולל בחובו הרשעה אחת מחודש יוני 2003  בגין תקיפה ואיומים כלפי בת זוגו, כך שהנאשם לא למד כל לקח מההליך הפלילי הקודם.

            ב"כ המאשימה הוסיפה וטענה שמדובר בעבירה חמורה ביותר שטומנת בחובה מסוכנות לא מבוטלת, הפנתה למספר פסקי דין של בית המשפט העליון בהם נקבעה רמת ענישה של מאסר מאחורי סורג ובריח, ועתרה להטלת עונש מאסר לתקופה לא קצרה, מאסר על תנאי, פיצוי וקנס.  

4.         מאידך, טען בפני עו"ד שרון בטעם רב ומנה שורה של נסיבות מקלות שמצדיקות לטעמו הקלה בענישה וחריגה מרמת הענישה המקובלת, החל בהודייתו של הנאשם במיוחס לו, העובדה שהודאה זו מנעה עדותה של המתלוננת בבית המשפט, העובדה שאמנם מדובר באירוע מתוכנן מצד הנאשם שהחל בבקשתו ממעבידו לקבלת מחסנית לכלי הנשק שבחזקת בנו, אך בקשה זו באה על רקע של רצונו של הנאשם לשים קץ לחייו ולאו דווקא לפגוע במתלוננת, כך שמסוכנות שנשקפה מהנאשם כוונה לנאשם עצמו ולא לעבר אחרים.

            עוד טען עו"ד שרון שמדובר בנשיאה של כלי נשק לפרק זמן קצר ביותר, עובדה ששכנעה את המאשימה שיש מקום להמיר את סעיף האישום מעבירה של נשיאה לעבירה של החזקה, כאשר האירוע כולו  ארך מספר בודד של דקות שבסופו הניח הנאשם את הנשק מתחת לגרם המדרגות של ביתו.

            באשר לסכנה של  פליטת כדור מהנשק, טען עו"ד שרון שמדובר בסכנה ערטילאית שאין  לייחס לה משקל מיוחד, בייחוד כאשר הנאשם הלך לדרכו מיד לאחר שהמתלוננת טרקה את דלת הדירה ועזב את המקום בריצה.

            באשר להעלמו של הנאשם פרק זמן של מספר חודשים, טען עו"ד שרון שהנאשם היה בקשר מתמשך ורציף עם המתלוננת משך חודשים רבים עד אשר הסגיר את עצמו לכוחות המשטרה לאחר שנודע לו שהוא דרוש לחקירה, ובענין זה הוא הפנה לעדותה של המתלוננת שאישרה שהנאשם לא הכה אותה ולא נהג באלימות פיזית.

            לבסוף ביקש עו"ד שרון להדגיש את עובדת גילו הלא צעיר של הנאשם שהינו בן 56, לעובדה שמדובר במאסר ראשון של הנאשם, לעובדה שגיליון הרשעותיו אינו מכביד, ועל כן עתר להטלת עונש מאסר שלא יעלה על 15 חודשים, כל זאת בשים לב לפסיקה שהוגשה על ידי הסניגור ומשקפת רמת ענישה שכזו.

            שמעתי את דברי הנאשם עצמו, שהביע צער על מה שקרה, טען שפעל בסערת נפשות, הוסיף וטען שלא התכוון לפגוע באיש אלא רק בעצמו, ולקח אחריות על מעשיו.

            לשאלת בית המשפט השיב הנאשם שהוא ביקש להכאיב למתלוננת ולפגוע בה בעצם מעשה התאבדות למול עיניה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ