אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40364/06

גזר דין בתיק פ 40364/06

תאריך פרסום : 20/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב
40364-06
19/06/2007
בפני השופט:
כבוב חאלד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גב' חילו
הנתבע:
פיוטר סוקולוב
עו"ד ארקדי פלדמן
גזר דין

1.         הנאשם הורשע על סמך הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, בביצוע עבירות המיוחסות לו בכתב האישום המתוקן, בכל ארבעת האישומים: שלוש עבירות של גניבה, שלוש עבירות של זיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר, שלוש עבירות של קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות - כאשר מדובר ב-23 מקרים בכל אישום משלושת האישומים הראשונים, וכן בעבירה של נסיון להדחה בחקירה.

כתב האישום המקורי כלל שבעה אישומים, מתוכם הושמטו כאמור שלושה במסגרת הסדר הטיעון שעה שהוגש לבית המשפט כתב אישום מתוקן, אך ראוי לציין כבר בשלב זה, שגם תיקונו של כתב האישום, לא הקהה הוא מחומרת המעשים ומהתחכום הרב שנלווה אליהם, הכל כפי שיפורט בהמשך.

לפי האמור בכתב האישום המתוקן, בחלק הכללי, הנאשם פנה לאנשים שונים באמצעות מודעות שפורסמו בעיתונות בשפה הרוסית, וגם באמצעות פניות אישיות, והציע להם להרוויח כסף בדרך קלה, תוך שהוא מדגיש ומפרט בפניהם שכל מה שהם צריכים לעשות, מסתכם בפתיחת חשבונות עו"ש בבנקים שונים ברחבי גוש דן, על מנת שהוא יוכל לעשות שימוש בחשבונות אלה, תוך שהוא מפרט בפני אותם אנשים שהוא מתעתד להפקיד סכומי כסף שונים בחשבונות הבנק שיפתחו על ידם, ובהמשך הם ימשכו כספים אלה ויעבירו אותם לידיו תמורת עמלה מסוימת שתשולם להם.

עוד מפרט כתב האישום מעשים שבוצעו על ידי הנאשם ואחרים מטעמו, כל זאת בשנים 2005 - 2006, כאשר אלה גנבו שיקים אשר נשלחו על ידי אנשים בחברות שונות באמצעות דואר ישראל, ובטרם הגיעו ליעדם, נגנבו על ידי הנאשם או מי מטעמו, תוך זיוף השיקים על ידי מחיקת שם המוטב וכתיבת שם אחר במקומו מבין אלה שנעתרו לבקשת הנאשם ופתחו חשבונות בנק על שמם.

לפי המפורט באישום הראשון, הסתכמו מעשי הגניבה של הנאשם ואחרים מטעמו בסכום כולל של כ-40,000 ש"ח, בעוד שלפי האישום השני הסתכמו סכומי הכסף שנגנבו בסך של כ-90,000 ש"ח ובאישום השלישי מדובר במקרה בודד שבו הסתכם סכום הגניבה בכ-2,600 ש"ח, כך שסך הכל הגיעו סך כל הכספים שנגנבו על ידי הנאשם ומי מטעמו לכדי למעלה מ-133,000 ש"ח.

לפי המפורט באישום הרביעי, בעת שנערך עימות בין הנאשם לבין מעורב אחר בפרשה, במסדרון תחנת המשטרה, פנה הנאשם לאחר וביקש ממנו לא לספר לשוטרים על מעשיו של הנאשם שביקש ממנו לפתוח חשבונות בנק לשימושו של הנאשם.

2.         בהתאם להסדר הטיעון שהוצג בפני בית המשפט, הגבילה עצמה המאשימה לטיעון של מאסר בפועל לתקופה של 3 שנים, מאסר על תנאי, פיצוי למתלוננים וקנס כספי, בעוד שההגנה לא היתה מוגבלת לטיעון כלשהו, ומדרך הטבע עתרה להסתפק בתקופת המעצר של הנאשם ככזו שיש בה להשיג את התכלית הראויה במקרה זה.

לציין, שברשותו של הנאשם נתפס סכום של 20,000 דולר במזומן ועוד סך של 53,700 ש"ח אשר הוחזקו על ידי הנאשם כאשר הם מוסלקים ומוכמנים בתא המטען של רכבו באופן שמקשה על איתורם.

ב"כ המאשימה עתרה לבית המשפט, לחלט את סכומי הכסף שנתפסו בחזקת הנאשם, אף שבעתירתה לעונש לבית המשפט, ביקשה היא לחייב את הנאשם לפצות את המתלוננים בסכום הגניבה שנגרם על ידי מעשיו של הנאשם, מתוך אותם כספים שנתפסו ברשותו וחזקתו, ועל אף המחלוקת שבין הצדדים בסוגיה זו, הרי הלכה למעשה מדובר בסוגיה זניחה, בשים לב לעובדה שרוב רובו של הכסף שנתפס בחזקת הנאשם, ממילא מסכימה ההגנה להעברתו למתלוננים כפיצוי, והמחלוקת נסובה סביב סכום של כ-3,500 ש"ח בסך הכל.

כמו כן במסגרת הסדר הטיעון הוסכם בין הצדדים, על קבלת תסקיר לעניין העונש לפי בקשת ההגנה.

בתסקיר שירות המבחן שהוגש לבית המשפט, עולה שמדובר בנאשם יליד שנת 1957 שעלה לארץ ביחד עם בני משפחתו בשנת 1990, גרוש מזה כ-3 שנים, מהנדס חשמל במקצועו, אך בטרם מעצרו הועסק בעבודות שמירה, ולא בתחום עיסוקו המקצועי.

            לנאשם אין הרשעות קודמות וזה בעצם מעצרו הראשון.

לציין עוד שהנאשם חזר לארץ הולדתו אוקראינה, מספר שנים לאחר שעלה עם משפחתו לארץ, כל זאת משום הקשיים שנלוו להליך קליטתו בארץ בכל הנוגע לעיסוקו בתחום השכלתו, ורק לפני כ-5 שנים חזר לארץ, כאשר אשתו ובתו נותרו כל השנים להתגורר במדינה.

הנאשם פירט בפני שירות המבחן שמבחינתו נקודת השבר ארעה בתקופה שחזר לארץ או אז יחסיו עם אשתו עלו על שרטון, ובני הזוג בחרו להתגרש, אך הוא התקשה להתמודד עם הקשיים הכלכליים מחד, ומפירוק התא המשפחתי מאידך, כאשר המעשים שבוצעו על ידו כמפורט בכתב האישום, הם בגדר פועל יוצא של הקשיים שחווה הנאשם אותה עת, כמו גם המשבר אליו נקלע וחוסר יכולתו לפרנס ולכלכל את בתו היחידה.

שירות המבחן הוסיף וציין שהנאשם מתפקד היטב ובאורח תקין בין כתלי הכלא, השתלב בקורסים של אגף החינוך ובקבוצות טיפולים שונות שניתנות לאסירים, רואה בהסתבכותו כמפורט בכתב האישום כמעשה חריג שאינו מאפיין את אורח חייו הנורמטיבי, המעיט והפחית במידה ניכרת את מעורבותו בפלילים, ביקש להדגיש את הסבל שנגרם לבתו דווקא מעצם מאסרו, על כן לא ראה שירות המבחן כל מקום להמשיך קשר טיפולי עם הנאשם, שעה שהנאשם לא הביע כל נזקקות טיפולית מחד, ועל אף הודאתו במפורט בכתב האישום, מקטין עד מאוד את עצם המעורבות שלו בפלילים.

3.         בבואי לאזן בין שיקולי הענישה הראויים במקרה זה, שיוויתי לנגד עיני לא רק את טיעוני ב"כ הצדדים, אלא גם את העובדה שמדובר במעשים שבוצעו על ידי הנאשם ואחרים, כאשר זהותם של האחרים אינה ידועה למשטרת ישראל עד עצם הימים האלה, כך שאין לומר שמדובר בהודאה מלאה שיש בצידה חרטה ונכונות אמיתית ומלאה לקחת אחריות על המעשים, כי אם הודאה חלקית של הנאשם תוך הדגשת העובדה שחלקו היה מזערי, וגם התמורה שהיה אמור לקבל הסתכמה ב-7% מסכומי הגניבה, כאשר במקביל הוא אינו מגלה לחוקריו את הדרך והאופן שבו פעלו שותפיו לעבירות.

מדובר במעשים חמורים ביותר שבוצעו על ידי קבוצת נאשמים אשר בדרך לא דרך גנבו שיקים שנשלחו במעטפות על ידי אנשים וחברות לנמענים שונים, הגניבה בוצעה באופן מתוחכם שהקשה מאוד על גילוייה, ויש להניח שהיו שותפים לה אנשים שיש להם קשר וזיקה ישירים לרשות הדואר, אחרת לא ניתן להבין כיצד זה יכלו הנאשם ושותפיו למיין את המעטפות שהכילו שיקים מבין יתר המעטפות שנשלחות בדרך כלל.

כמו כן, מדובר במעשים מתוחכמים שתוכננו בקפידה על ידי המעורבים בפרשה שביקשו לנצל אנשים אחרים לרוב כאלה שביקשו לעזוב את הארץ או כאלה שאין להם מה להפסיד, פיתו אותם באמצעות רווח כספי ללא כל צורך בעבודה, נאשמים אשר לא בחלו בשימוש בכל אמצעי, לרבות פרסום בעיתונות בשפה הרוסית שמציעה לאותם נמענים רווח כספי קל, כאשר המעשים מבוצעים בתעוזה רבה ובעזות מצח שגובלת בהתגרות ברשויות החוק בישראל.

העובדה שהנאשם ושותפיו זייפו את אותם שיקים במיומנות ובמקצועיות אשר הקשו אף על הבנקים להבחין במלאכת הזיוף, גם היא פועלת כנסיבה מחמירה מאוד שאין בית המשפט יכול להתעלם ממנה, במובן זה שאותם אחרים יכולים להמשיך ולבצע את אותם מעשים, או שבעצם בימים אלה מבצעים כבר מעשים דומים, מבלי שזהותם תתגלה ומבלי שמעשיהם יפסקו על ידי משטרת ישראל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ